Εναρξη ηλεκτρονικού καταστήματος και Εφορία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

mrmoneyx

Δημοσίευση από mrmoneyx » 06 Νοέμ 2007 13:35

Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ OFFSHORE ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ, ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΑΤΕ ΜΕΣΩ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΙΣΤΟΧΩΡΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ Η ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ!! ΟΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΤΜ ΜΕΣΩ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ OFFSHORE ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ .!!!!!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ!!!!!! :P

soundleo

Δημοσίευση από soundleo » 15 Ιαν 2008 19:30

Mhpws mporeis na gineis ligo pio analutikos..?Step by Step pou lene..Kai ti ginete me ta kerdh..?Pws ta dikaiologeis..?Mporoume na mathoume perissotera gia aythn thn etaireia sthn Ellada..?Ean einai eukolo fusika..Thanks pantws..einai mia polu kalh epilogh...
Keep on Jamming..!Love is My Religion..!

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 15 Ιαν 2008 20:36

kales oi paparologies alla min tis petate etsi kai dinete elpides ston kosmo... auto den ischiei...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Eve

Δημοσίευση από Eve » 07 Σεπ 2008 15:16

Γειά σας,

Καινούριο μέλος και ψάχνοντας να βρω μία λύση σε ότι αφορά την έναρξη ενός ηλεκτρονικού καταστήματος, είδα την παλιότερη συζήτησή σας.
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τελικά τι γίνεται και αν βγείκε κάποια άκρη με την έναρξη.
Για να είμαι λίγο πιο συγκεκριμένη, έχω ήδη ετοιμάσει την ιστοσελίδα μου, η οποία τρέχει δοκιμαστικά. Αφορά καλλυντικά και αρώματα, αλλά θέλω να είμαι νόμιμη απ' όλες τις πλευρές. Μέχρι στιγμής έχω ρωτήσει δύο λογιστές, οι οποίοι μου είπαν απλά θα το κοιτάξουν επειδή δεν ήξεραν και όσο είδατε εσείς την απάντηση, άλλο τόσο την είδα και εγώ. Μετά ρώτησα έναν γνωστό μου στην εφορία και η απόλυτη απάντηση ήταν "μην μπερδεύεσε με την εφορία, κάντο και δε θα σε βρει κανένας".....
Μα τι λέμε τώρα;;;;;;; Δεν θα έχω στοκ εμπορευμάτων, απλά θα παραγγέλνω και θα τα στέλνω. Τι λέτε;...... :D
Eve....looking for space

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 07 Σεπ 2008 15:32

Καλώς ήρθες στο Forum.

Μήν πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Το πράγμα είναι πολύ απλό. Χρειάζεσαι έναρξη για επιχείρηση πώλησης καλλυντικών ή όπως τα λένε αυτά που θα πουλάς. Το αν τα προωθείς μέσω internet , ή μεσω πωλητών ή γυρνάς πόρτα πόρτα, δεν ενδειαφέρει κανέναν.

Αγοράζεις - πουλάς, βγάζεις κέρδος.!! εκεί είναι η ουσία. Μόλις αφαιρέσεις το θέμα προώθηση μέσω ηλεκτρονικού καταστήματος και ξαναρωτήσεις αυτούς που ανεφερες θα σου τα πουν όλα χαρτί και καλαμάρι τι πρέπει να κάνεις.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Σεπ 2008 15:56

To problhma ths Eve einai poly periploko..

apo oti katalava antiprosopeueis kapoia etaireia kallyntikon (typou Oriflame) kai mesolaveis gia thn polhsh ton proionton auths ths etereias..

me auto to kathestos ypagesai se kodiko "Antiprosopeia h mesiteia polhshs kallyntikon" h kati analogo (yparxei sigoura "Antiprosopeia h mesiteia polhshs trofimon kai poton" alla den nomizo oti einai gia thn periptosh sou. Vale ton logisth sou na to psaksei..)

Ean oi polhseis sou einai xamhles (den thymamai to orio) se kalyptei h etereia pou synergazesai me kapoies apodeikseis pou sou kovei kathe mhna parakratontas sou ton foro tou 20% (rothse thn etereia sou gia to orio)..

an kseperaseis to orio prepei na kaneis enarksh se eforia YPOXREOTIKA me ton kodiko pou proanafera!

Sto online shop periplekontai ta pragmata afou me auton ton kodiko DEN mporeis na kopseis apodeikseis lianikhs polhshs kai an den kano lathos den sou epitrepei kai h etereia pou synergazesai na kaneis kati tetoio afou autoi sou kovoun mia apodeiksh-timologio gia tis synolikes polhseis ths ekastote paraggelias. Auto afora esena mono kai den mporeis na to doseis os apodhksh ston pelath sou afou profanos perilamvanei tis ekptoseis sou kai ta kerdh sou..

Gia na koveis apodeikseis lianikhs tha prepei na diloseis fysikh edra, apothikh klp kati to opoio nomizo den se symferei afou ta eksoda kai h forologia sou tha ksepernane ta kerdh sou..

Genika, pisteuo oti den mporeis na exeis online shop se auto to antikeimeno... mporeis na feiakseis ena site-katalogo me ta proionta sou kai me mia aplh forma o ypopshfios pelaths na zhta ena rantevou mazi sou h enan tropo epikoinonias gia na tou analyseis ta proionta sou...

Eve

Δημοσίευση από Eve » 08 Σεπ 2008 11:21

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ένα είναι σίγουρο. Είναι τελικά μπέρδεμα. Μπορώ να στείλω τη διεύθυνση της σελίδας για να καταλάβετε πως είναι ακριβώς (γιατί δεν θα έχω μόνο μία εταιρία);
Eve....looking for space

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Σεπ 2008 11:56

Πιο σημαντητικό είναι να αναφέρεις το πως θα διαχειριστείς την φυσική διακίνηση των εμπορευμάτων.

Δηλαδή:
1. θα μεταβιβάζεις την παραγγελία και θα διεκπεραιώνεται από άλλους;
2.Θα αγοράζεις με τιμολόγιο τα προϊόντα ανα παραγγελία και θα τα πουλάς με απόδειξη ή τιμολόγιο;
3.Θα έχεις τα προϊόντα για στοκ και θα πουλάς με απόδειξη ή τιμολόγιο;
Happy coding....
Μάρκος

Eve

Δημοσίευση από Eve » 08 Σεπ 2008 12:13

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής:
-Δεν θα έχω στοκ, εκτός από λίγα κομμάτια.
-Μετά την παραγγελία, θα κάνω με τη σειρά μου την παραγγελία σε έναν από τους προμηθευτές μου και μετά θα κάνω την αποστολή. Το θέμα είναι όμως πως δεν θέλω ο αγοραστής να βλέπει τα στοιχεία του προμηθευτή μου. Οπότε θα πρέπει να του κόβω κάτι εγώ (τιμολόγιο ή απόδειξη).
-Αυτή τη στιγμή που δεν έχω τίποτα στα χέρια μου, από πλευρά εταιρίας, οπότε δεν μπορώ να απευθυνθω στους επίσημους αντιπροσώπους (τι να τους πω, δώστε μου στις τιμές χονδρικής για να πουλάω με κέρδος;). Έτσι ψάχνω από επίσημους αντιπροσώπους του εξωτερικού και βρίσκω τις καλύτερες τιμές.
ΜΠΕΡΔΕΜΑ
Eve....looking for space

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Σεπ 2008 12:43

O τρόπος διακίνησης που περιγράφεις εισάγει ένα μεγάλο διαχειριστικό κόστος το οποίο καθιστά ασύμφορη την αγορά του προϊόντος από τους πελάτες.

Αν υποθέσουμε οτι ξεκινάμε από μια δελεαστική τιμή του προϊόντος στο εξωτερικό, μόλις προσθέσουμε το κόστος αποστολής από το εξωτερικό το κόστος αποστολής εντός Ελλάδος τα λειτουργικά σου έξοδα και το κέρδος σου τότε το προϊόν γίνεται ασύμφορο.

Τα λειτουργικά έξοδα (και ιδίως το ΤΕΒΕ) είναι ένα σημαντικό ποσό το οποίο πρέπει να σου αποδώσει η επιχείρησή σου πριν ακόμα βάλεις ευρώ στην τσέπη.
Την εφορία δεν στην αναφέρω γιατί αυτή μετέχει στα κέρδη. Οπότε αν φτάσεις να σε απασχολεί η εφορία σημαίνει οτι πάει καλά η δουλειά.

Σε γενικές γραμμές το μοντέλο "κάνω ένα μαγαζί με μηδενικά έξοδα" δεν πετυχαίνει.
Θα πρέπει να ρισκάρεις ένα ποσό για να εισάγεις μια ποσότητα από τα είδη που θέλεις να πουλάς ώστε να πετύχεις χαμηλό μεταφορικό και τραπεζικό κόστος με λιγώτερη ενασχόληση και καλύτερες τιμές που θα σου αφήσουν ένα μικρό περιθώριο για κέρδος.
Το ρισκο αφορά την περίπτωση να μην πουληθούν ή να χαλάζουν τα προϊόντα.
Επιπλέον θα έχεις το εμπόρευμα διαθέσιμο και η άμεση παράδοση είναι ένα σημαντικό ατού για να προτιμηθείς.
Happy coding....
Μάρκος

Eve

Δημοσίευση από Eve » 08 Σεπ 2008 12:47

Τίποτα δεν είναι εύκολο. Ευχαριστώ πάρα πολυ. Θα το ψάξω κι άλλο με τους λογιστές και την εφορία και όταν καταλήξω κάπου θα σας ενημερώσω. Και πάλι ευχαριστώ.
Eve....looking for space

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 08 Σεπ 2008 12:57

Eve έγραψε:]Αυτή τη στιγμή που δεν έχω τίποτα στα χέρια μου, από πλευρά εταιρίας, οπότε δεν μπορώ να απευθυνθω στους επίσημους αντιπροσώπους (τι να τους πω, δώστε μου στις τιμές χονδρικής για να πουλάω με κέρδος;). Έτσι ψάχνω από επίσημους αντιπροσώπους του εξωτερικού και βρίσκω τις καλύτερες τιμές.
outos h allos gia na koveis dikh sou apodiksh prepei na kaneis kapoia enarksh .... opote ... kane thn kai pare times ....

Hik

Δημοσίευση από Hik » 08 Σεπ 2008 13:13

Eve έγραψε:Τίποτα δεν είναι εύκολο. Ευχαριστώ πάρα πολυ. Θα το ψάξω κι άλλο με τους λογιστές και την εφορία και όταν καταλήξω κάπου θα σας ενημερώσω. Και πάλι ευχαριστώ.
Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο φαίνεται :)

Αυτό που θες να κάνεις, ανεξαρτήτως το πως θα το πουλάς (με μαγαζί, από το τηλέφωνο, από το Internet) για την εφορία λέγεται εμπόριο. Πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία για ατομική επιχείρηση λιανικού εμπορίου.

Το μόνο πρόβλημα που τυχόν να αντιμετωπίσεις είναι ότι για την εφορία εμπόριο=μαγαζί, οπότε τα χάνουν λίγο αν ακούσουν για κάτι διαφορετικό (πιθανώς να μην δέχονται ως έδρα ένα χώρο που δεν φαίνεται σαν μαγαζί κ.τ.λ.).

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Σεπ 2008 13:18

Καλύτερο είναι να γίνει διερεύνιση αγοράς πριν από έναρξη ή οτιδήποτε άλλο.

Μπορείς να αποταθείς στο εξωτερικό αναφέροντας τις προθέσεις σου για να σε πουν τιμές και εκπτώσεις και να σε στείλουν τιμοκαταλόγους. Εφόσον σου πουν οτι ενδιαφέρονται για συνεργασία το καλύτερο είναι να πας μέχρι εκεί για να συμφωνήσεις τις εκπτώσεις προσωπικά.
Μη στεναχωριέσαι που οι ποσότητες δεν θα είναι μεγάλες. Ζήτα εκπτώσεις. Ειδικά αν οι φίρμες είναι άγνωστες ακόμα περισσότερες εκπτώσεις. Οι ποσότητες θα μεγαλώσουν στην πορεία αν όλα πάνε καλά και το ξέρουν. Μην υπόσχεσαι conteiner's συνηθες φαινόμενο στους Έλληνες επιχειρηματίες.
Happy coding....
Μάρκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες