Εναρξη ηλεκτρονικού καταστήματος και Εφορία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
nuclear__

Δημοσίευση από nuclear__ » 01 Απρ 2009 16:06

Επειδή το ψάχνω και εγώ για λιανικό - ή και χονδρικό εμπόριο (ηλεκτρονικό εμπόριο), θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα πριν πάω σε λογιστή.
Αν και ο όγκος των ειδών που στοχεύω (κυρίως παιχνιδοειδή) είναι μικρός ,απ'ότι καταλαβαίνω χρειάζετε καποια αποθήκη. Τι κριτήρια πρέπει να πληρεί για να είναι δεκτή; εμπλέκετε και η πολεοδομία στο θέμα? Θα μπορούσε να είναι σε όροφο ημιτελούς κτίσματος (αρκεί να έχει ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ και πόρτες)? διαφορετικά θα μπορούσε να είναι κάποιο γκαράζ ή και πλησταριό(κατά συνθήκη- εννοώ υπάρχουσα μικρή αποθήκη που μπορεί να είναι και ημινόμιμη ή ημιπαράνομη) :D
Επίσης θα μπορούσα να έχω σαν έδρα στο σπίτι μου (το γραφείο) και για αποθήκη κάτι από τα παραπάνω σε διαφορετική διεύθυνση (εφόσον αυτό ίσσως ελαστικοποιεί τα κριτήρια και για τα δύο);

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Απρ 2009 22:17

η αποθήκη για τέτοια "μικρά" είδη δεν έχει κάποιες προϋποθέσεις απο πολεοδομίες κλπ.

Καλό όμως είναι να βρίσκεται σε χώρο νόμιμο πολεοδομικά γιατί υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να μπείς σ επιδοτούμενο πρόγραμμα και να σου ζητήσουν διάφορα χαρτιά για την έδρα σου.

Συνήθως στον χώρο που δηλώνεις σαν έδρα της επιχείρησης σου βρίσκεται και η αποθήκη σου , εκτός αν έχεις έναν χώρο όπου απαντάς τα τηλέφωνα για παραγγελίες και οι αποστολές γίνονται απο αλλού

Γενικά πάντως σε προιόντα τεχνολογίας δέν παίζουν και οι πολύ μεγάλες αποθήκες με την λογική ότι τα προιόντα απαξιώνονται γρήγορα και χάνουν την αξία τους έτσι το μεγάλο στόκ δέν είναι πάντα κάτι που συμφέρει. (αυτό σε κάποια λογικά πλαίσια γιατι μπορεί να πετύχεις καλή τιμή για π.χ. 5.000 τεμ World of workraft αλλα μετά πρέπει και να τα πουλήσεις έ?)
Εικόνα

nuclear__

Δημοσίευση από nuclear__ » 02 Απρ 2009 10:41

Ευχαριστώ xik xok, οπότε για τέτοια είδη θα μπορούσε και το σπίτι να γίνει δεκτό από την εφορία για έδρα. σωστά;
Φυσικά πάω εφορία και ρωτάω θα μου πεις , αλλά νομίζω καλό είναι να ξέρεις αν υπάρχει προηγούμενο, και να μπορέσεις να επιμείνεις λίγο παραπάνω σε ενδεχόμενη άρνηση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες