Ελληνικός κινηματογράφος.

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 24 Φεβ 2003 21:01

Ποιά η γνώμη σας για τον ελληνικό κινηματογράφο και τις ελληνικές παραγωγές;

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ποτέ ελληνικές ταινίες.

Από την εποχή του Safe Sex και ύστερα όλες (ή σχεδόν όλες) οι ταινίες έχουν θέμα το σεξ!
Ερωτικά πολύγωνα, αμφι/ομοφυλοφιλικές τάσεις, βρισιές και δεν συμμαζεύεται!
Μια ελληνική παραγωγή που είδα ήταν η τηλεταινία "Τρεις ευχές".
Ε, ρε παιδιά τί να πω! Ελεεινές ερμηνείες στην ελληνική εκδοχή του "Ξέρω τι κάνατε πέρισυ το καλοκαίρι".
Να προσθέσω και την ταινία "Βαλκανιζατέρ" που έτυχε να δω όταν πρωτοβγήκε και πραγματικά έκλαψα όχι τα λεφτά μου, γιατί την είδα σε βιντεοκασσέτα, αλλά την ώρα που διέθεσα!

Σενάρια μηδέν, ερμηνείες υπό το μηδέν και ποιότητα ανύπαρκτη.
Όλοι οι φίλοι μου που έτυχε να δούνε κάποιες ελληνικές ταινίες έκλαιγαν τα λεφτά τους.

Φωτεινή εξαίρεση είναι μια ταινία της οποίας δεν ξέρω το όνομα και δεν την έχω δει, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Είναι μια ταινία για ένα παιδάκι που αρνείται να πιστέψει ότι ο πατέρας του πέθανε.

Εσείς τί λέτε;

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 24 Φεβ 2003 22:32

Μιλάς για τον νέο Ελληνικό κινηματογράφο ...

Γιατί ο παλιός, είναι μοναδικός, καταπληκτικός!
Μέχρι και την εποχή της Λούφα και Παραλλαγή.

Νέες ταινίες και εγώ δεν βλέπω, δεν μου κάνουν και πολύ αίσθηση.
Λίγες είναι αυτές που αξίζουν, και αυτές θα τις μάθω απο φίλους.
Εικόνα

dimkon

Δημοσίευση από dimkon » 12 Μαρ 2003 01:23

Aς λαβουμε υποψη μας το γεγονος ο,τι η μεγαλυτερη (εισπραχτικα) επιτυχια ολων των εποχων στην χωρα μας ειναι το "Safe Sex" (1.500.000 εισιτηρια).Νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα! Τοσο για το μελλον (η' τουλαχιστον για το παρων) του ν.ε κινηματογραφου, οσο βεββαια και για τα αισθητικα κριτηρια των Ελληνων (η' τουλαχιστων αυτων που πηγαινουν σινεμα).Δεν ειμαι ελιτιστης, αλλα πρεπει να εχεις πολυ υπομονη για ανεχθεις 1 1/2 ωρα "αστειων" καταστασεων που εξαντλουνται 1ο) στο ποιος θα πει περισσοτερες φορες την λεξη "μ*****" και 2ο) σε θεματα ταμπου (και καλα) για την σεξουαλικη ζωη των Ελληνων (στην δεκαετια του 50 ισως).Για να μην ξεφευγουμε εντελως απο το θεμα μας ομως, η μονη ελληνικη ταινια που αντεξα να δω ολοκληρη τα τελευταια χρονια ηταν το "Τελος Εποχης", μια ταινια που σιγουρα δεν κοροιδευει τον θεατη της.

Άβαταρ μέλους
Ναταλία

Δημοσίευση από Ναταλία » 29 Ιούλ 2003 16:22

παιδιά φαίνεται ότι δεν το έχετε ψάξει πολύ το θέμα.φέτος βγήκαν 2 πολύ αξιόλογες ελληνικές ταινίες Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ και O BAΣΙΛΙΑΣ.Όσον αφορά τις ταινίες που αναφέρατε,όντως έχετε δίκιο... 8)

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 29 Ιούλ 2003 17:24

Οι παλιές Ελληνικές ταινίες δε παίζονται. Όσα χρόνια και να περάσουν τις βλέπεις και γελάς. Από τις πιο πρόσφατες η τελυταία που μου άρεσε ήταν το ΕΦΑΠΑΞ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες