Webhosting me unlimited transfer

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 04 Μαρ 2003 21:06

iNDEF&X έγραψε:Re Mike (kai synonomatos) exeis mperdepsei merika pragmatakia nomizo. Unmetered = mh metrisimo sosta? Pos ginetai na einai unmetered apo thn stigmh pou sou lene to METRANE kai vlepoun oti pernas i oxi ta 60Gb! Episis pages views = hits :P kai to Monthly Bandwidth den exei kammia apolytos sxesh me ta hits i page views i me ta visits ktl. To bandwidth enos server xarakthrizetai apo to arthrisma ths kinhshs twn dedomenwn pros kai ektos tou server ( inbound + outbound data).
Mike (χωρίς το "ρε"). Μάλλον εσύ έχεις μπερδέψει τα λόγια σου με τα δικά μου αλλά και γενικώς οι γνώσεις σου είναι μπερδεμένες. Επιμένω και έχω κάνει και MSc πάνω σε ΙΤ και e-commerce και είμαι σίγουρος ότι τα page views είναι πολύ διαφορετικά από τα hits. Μία σελίδα html αν έχει 3 gifs για παράδειγμα, αν ένας χρήστης ζητήσει από τον server αυτή την html σελίδα, τότε τα page views είναι 1, ενώ τα hits είναι 3 συν 1 η σελίδα, ίσον 4! Ελπίζω να ξεμπερδεύτηκες τώρα!
Ναι πράγματι δεν είναι το traffic (bandwidth) το ίδιο με τα pages views, αλλά είναι ένα ενδεικτικό μέτρο. Τα 600.000 page views δεν μπορούν να αντιστοιχούν σε 1 GB traffic αλλά ούτε και σε 100 GB! Γνωρίζω πολύ καλά από τα στατιστικά μου!
Όσο για την πολιτική της VH, στην εξήγησα, αν δεν την κατανόησες, στείλε τους email, δεν ασχολούμαι άλλο με αυτό.
Με σέβας,

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Μαρ 2003 21:55

Na sou po kati kai ego exo teliosei MSc E-commerce Applications sthn Agglia alla den nomizo na exei simasia se afto pou leme tora. Alloi ta hits ta ennooun os "page hits" kai alloi ta ennooun san "element hits". O perissoteros kosmos ennoei page hits = page views. An esy ennoouses elements hits ok den diafono. Alla mhn mou les oti exo mperdepsei tis gnoseis mou giati einai ligaki asteio... Mia pareksighsh mporei poli eykola na lithei an yparxei sosth eksigish se ola ta themata ths.

Den 3ero ti statistika exeis kai gia pies selides alla ego prosopika exo kanei development se statistika systhmata pano se platformes linux kai exo dei arketa noumera se megala + mikra sites.

Sorry gia to "RE" mhn to perneis patriotika :) den exei tsadistei kaneis mazi sou... sizitish kanoume.

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 04 Μαρ 2003 22:41

iNDEF&X έγραψε:Na sou po kati kai ego exo teliosei MSc E-commerce Applications sthn Agglia alla den nomizo na exei simasia se afto pou leme tora. Alloi ta hits ta ennooun os "page hits" kai alloi ta ennooun san "element hits". O perissoteros kosmos ennoei page hits = page views. An esy ennoouses elements hits ok den diafono. Alla mhn mou les oti exo mperdepsei tis gnoseis mou giati einai ligaki asteio... Mia pareksighsh mporei poli eykola na lithei an yparxei sosth eksigish se ola ta themata ths.

Den 3ero ti statistika exeis kai gia pies selides alla ego prosopika exo kanei development se statistika systhmata pano se platformes linux kai exo dei arketa noumera se megala + mikra sites.

Sorry gia to "RE" mhn to perneis patriotika :) den exei tsadistei kaneis mazi sou... sizitish kanoume.
Θα με συγχωρέσεις για το θράσσος μου αλλά θέλω να σου κάνω ένα μάθημα, όπως φυσικά και σε όλους μας εδώ μέσα διότι δεν μπορούμε να λέμε ότι ασχολούμαστε με το διαδίκτυο και να μην γνωρίζουμε βασικά πράγματα! Πάμε λοιπόν μαζί:

Ο φορέας διαφήμισης του διαδικτύου λέγεται ΙΑΒ (Internet Advertisement Bureuau): http://www.iab.net/

Σύμφωνα με τον φορέα ΙΑΒ (αλλά και σύμφωνα με τα ΙΕΕΕ standards υπάρχει ο όρος hits και σημαίνει:
when users access a Web site, their computer sends a request to the site's server to begin downloading a page. Each element of a requested page (including graphics, text, interactive items) is recorded by the site's Web server log file as a "hit." If a page containing two graphics is accessed by a user, those hits will be recorded once for the page itself and once for each of the graphics. Webmasters use hits to measure their servers' workload. Because page designs and visit patterns vary from site to site, the number of hits bears no relationship to the number of pages downloaded, and is therefore a poor guide for traffic measurement.
Πηγή:
http://www.iab.net/resources/glossary_h.asp

Σύμφωνα με τον ίδιο φορέα τα page views είναι:
when the page is actually seen by the user.

Αφού λοιπόν (πιστεύω) ξεκαθαρίσαμε τα παραπάνω, συνεχίζουμε:

Πάμε σε ένα από τα μεγαλύτερα sites μου: www.dpgr.gr
Δέχεται περίπου 150.000 με 200.000 page views το μήνα. Δεν μιλάω για hits διότι έχει καταργηθεί όπως είπαμε αυτή η ορολογία και τρόπος μέτρησης. Τα hits μου πληροφοριακά ξεπερνάνε τα εκατομμύρια.
Στα ανωτέρω λοιπόν στατιστικά αντιστοιχεί περίπου 5-10 GB monthly traffic. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι 1 GB αλλά ούτε 100 GB σε φυσιολογικούς ιστότοπους.

Επομένως: Ένα πολύ δημοφιλές site περίπου φτάνει τα 10 GB, άντε να δεχτούμε τα 20 ή τα 30 GB! πχ το freestuff.gr αγγίζει τα 25GB! Δεν υπάρχουν sites πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που να περνάνε τα 60 GB! Εκτός και αν μιλάς για amazon.com, in.gr κλπ
Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν θα μιλάμε για hosting σε εταιρίες αλλά για πολλούς dedicated servers! Άτοπη λοιπόν όλη μας η συζήτηση, αλλά επλίζω τουλάχιστον να μάθαμε κάποια πράγματα! :pint:

Με όλο το σέβας, αλλά έχω μάθει στη ζωή μου να μιλάω με αποδείξεις και νούμερα!

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 04 Μαρ 2003 23:12

είμαι σίγουρος ότι τα page views είναι πολύ διαφορετικά από τα hits. Μία σελίδα html αν έχει 3 gifs για παράδειγμα, αν ένας χρήστης ζητήσει από τον server αυτή την html σελίδα, τότε τα page views είναι 1, ενώ τα hits είναι 3 συν 1 η σελίδα, ίσον 4! Ελπίζω να ξεμπερδεύτηκες τώρα!
Λοιπον παιδιά, πέρα από το τι έχει σπουδάσει ο καθένας μας,....
Ο Dr_Michael έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο! Ετσι είναι τα πράγματα, για να μαθαίνουν και οι νέοι...
Πολλοί ... επιδειξίες παρουσιάζουν τα hits τους ώς page views, για να φουσκώσουν τα στατιστικά τους.
Alloi ta hits ta ennooun os "page hits" kai alloi ta ennooun san "element hits". O perissoteros kosmos ennoei page hits = page views.
Και ο iNDEF¥X έχει δίκιο....
"Ο περισσότερος κόσμος"....λέει άλλα και εννοεί...άλλα!!!
Ναι, αλλά εδώ είναι γενικό το κακό !!!!

Προσωπικά εγώ, όταν απευθύνομαι σε συναδέλφους επαγγελματίες, φροντίζω να μιλάω για page views, για να καταλαβαινόμαστε καλύτερα!
Τα 600.000 page views δεν μπορούν να αντιστοιχούν σε 1 GB traffic αλλά ούτε και σε 100 GB! Γνωρίζω πολύ καλά από τα στατιστικά μου!
Όσο για το traffic...
Ποιός έχει ρε παιδιά σελίδα με 600.000 page views ?!?!?!?!?!
Θέλει να συνεργαστούμε?
Εγώ έχω μέσο όρο 150.000/μήνα. Και το traffic (για να μην βγώ από το θέμα) ΔΕΝ ξεπερνάει τα 5 GB.

Φιλικά
Nestor

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 04 Μαρ 2003 23:17

Nestor έγραψε: Προσωπικά εγώ, όταν απευθύνομαι σε συναδέλφους επαγγελματίες, φροντίζω να μιλάω για page views, για να καταλαβαινόμαστε καλύτερα!
Έχω βραχνιάσει να το φωνάζω και στεναχωριέμαι που βλέπω το 99% των Ελλήνων να μιλάει για hits!
Ποιός έχει ρε παιδιά σελίδα με 600.000 page views ?!?!?!?!?!
Ο Λαμπράκης: www.in.gr
Εγώ έχω μέσο όρο 150.000/μήνα. Και το traffic (για να μην βγώ από το θέμα) ΔΕΝ ξεπερνάει τα 5 GB.
Αυτό δεν είπα και παραπάνω; Το www.dpgr.gr έχει περίπου 170.000 page views που αντιστοιχεί σε 8-9 GB traffic ανά μήνα. Χαίρομαι που αποδεικνύονται λογικά τα νούμερα που ανέφερα.

ΥΓ Νέστωρ, τι site έχεις; Μήπως για καμιά ανταλλαγή banners αν το περιεχόμενο είναι πλησίο; :idea:

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 05 Μαρ 2003 01:42

Ναι Μιχάλη, το σκέφτηκα κι εγω, αλλα η σελίδα μου ειναι ... στα γερμανικά, όπως και όλα τα projects, στα οποία δούλεψα μεχρι τώρα.
Τώρα ετοιμάζω 2 projects για τον ελληνικό χώρο, αλλά θα μου πάρει κανενα μήνα ακόμη, μέχρι να τελειωσω με κάποιες προσαρμογές.
Πάντως, επειδή την δουλειά σου, θα ήθελα, να αφήσω το ενδεχόμενο κάποιας συνεργασίας ανοιχτό και να ειδοποιήσω, όταν είμαι έτοιμος.
ΟΚ ?

Nestor
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nestor την 05 Μαρ 2003 01:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 05 Μαρ 2003 01:43

Ontos afto to topic gia allo ksekinise kai gia allo katelikse. Dr Mike thanks gia to mikro tutorial, ta exoume didaxtei kai emeis afta sto panepistimio kai ta exoume diavasei kai apo ekei kai kai kai... ego milisa edelos genika gia bandwidth den leo pos ena site me 160.000 page views mporei na exei 5 i 10 i 50 i 120Gb traffic! To traffic den pezei KANENA MA KANENA rolo me ta page views! Mhn sigrineis 2 anomoia pragmata. As poume pos exoume ena site me 2Gb download stuff kai mpenoun ekei 10 atoma kathe mera kai katevazoun me tis 1Mbit grammes tous apo 5 giga. Afto isodinamei me peripou 150Giga traffic ton mhna kai page views peripou 300-500. Sosta? Ta noumera afta einai edelos anomoia metaksi tous kai to bandwidth OUDEMIA sxesh exei me ta page views! Eksartatai mono apo to iliko tou site, to megethos tou, tis syndeseis kai thn trela twn user tou kai ena soro alla pragmata. Afto prospathousa na sas po prin. Ta statistika sou den exoun kammia sxesh me to olo thema kai den vlepo kammia ousia oute dixnoun kati to opoio den 3eroume apo oti pistevo. Kai opos egrapses kai esy: "the number of hits bears no relationship to the number of pages downloaded, and is therefore a poor guide for traffic measurement." Axxxxx! Ta grafeis kai esy o idios:P

Oso gia afto pou les gia thn ellada einai men sosto alla apo thn allh ta hits einai pou metrane kai oxi ta page views se ena banner exhange system px alla kai ta page views einai afta pou metrane gia na dikseis oti to site sou exei arketo kosmo. Opote logiko einai to 99% twn ellinwn, opos les, na milane gia hits dioti einai kai to epikedrotiko meros twn statistikwn mias kai ta banner exoun pio poli simasia pleon.

PS: By the way... exeis pouthena on line ta statistika sou?

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 05 Μαρ 2003 02:15

iNDEF&X έγραψε:Dr Mike thanks gia to mikro tutorial, ta exoume didaxtei kai emeis afta sto panepistimio kai ta exoume diavasei kai apo ekei kai kai kai...
Εμάς πάντως δεν μας τα διδάξαν στο Πανεπιστήμιο, αλλά απλώς μας δώσανε κάποιες κατευθύνσεις και μόνος του ο καθένας έκατσε να τα ψάξει και διαβάσει.
Mhn sigrineis 2 anomoia pragmata. As poume pos exoume ena site me 2Gb download stuff kai mpenoun ekei 10 atoma kathe mera kai katevazoun me tis 1Mbit grammes tous apo 5 giga. Afto isodinamei me peripou 150Giga traffic ton mhna kai page views peripou 300-500. Sosta? Ta noumera afta einai edelos anomoia metaksi tous kai to bandwidth OUDEMIA sxesh exei me ta page views! Eksartatai mono apo to iliko tou site, to megethos tou, tis syndeseis kai thn trela twn user tou kai ena soro alla pragmata.
Ναι δεν είναι ίδια πράγματα είναι όμως ανάλογα! Δεν μπορεί ένα site των 150.000 page views να έχει 0,5 GB traffic! Όσο και καλό να είναι. Βέβαια εγώ δεν θεωρώ sites τα τσοντοsites και τα free mp3/warez sites. Εσύ προφανώς αναφέρεσαι σε αυτά. Εγώ αναφέρομαι σε επαγγελματικά sites που έχουν σκοπό την προώθηση υπηρεσιών, διαφημίσεων, προϊόντων ή γνώσεων. Αυτά ΔΕΝ πρόκειται να έχουν 5 επισκέπτες μόνο που θα κατεβάζουν κάθε μέρα τα κέρατά τους!!! Και επιμένω ότι τα πετυχημένα sites, έχουν πολλά page views, και έχουν και μεγάλο traffic! Αλλά όχι και μεγαλύτερο από 60 GB! Αλλιώς μιλάμε για ένα πετυχημένο τσοντοsite ή ένα πετυχημένο mp3/warez (free download even if not upload και δεν συμμαζεύεται) site. Αν απαντήσεις, σε παρακαλώ απάντησε με συγκεκριμένο παράδειγμα (url) αλλιώς δεν έχει νόημα να αερολογούμε!
Kai opos egrapses kai esy: "the number of hits bears no relationship to the number of pages downloaded, and is therefore a poor guide for traffic measurement." Axxxxx! Ta grafeis kai esy o idios:P
Συνονόματε όσο και αν είναι ίδια τα ονόματά μας βλέπω ότι απέχουμε σε πολλά πράγματα. :roll:
Μίλησες για 600.000 hits. Αν εννοούσες hits είναι αστείο το νούμερο. Είναι μικρό! Αν μιλούσες για page views είναι πολύ μεγάλο! To παραπάνω μήνυμα στα Αγγλικά λέει ότι τα hits δεν είναι αξιόπιστος και σωστός τρόπος μέτρησης και αντ'αυτού πρέπει να χρησιμοποιούνται τα page views!
Ε, μα ρε Μιχάλη δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις μπερδευτεί, ότι είπες "μαργαριταράκι"? Παραδέξου το και είναι και αργά... :hammer:
Oso gia afto pou les gia thn ellada einai men sosto alla apo thn allh ta hits einai pou metrane kai oxi ta page views se ena banner exhange system px alla kai ta page views einai afta pou metrane gia na dikseis oti to site sou exei arketo kosmo. Opote logiko einai to 99% twn ellinwn, opos les, na milane gia hits dioti einai kai to epikedrotiko meros twn statistikwn mias kai ta banner exoun pio poli simasia pleon.
Άντε πάλι! :evil: Διάβασε 6 γραμμές παραπάνω! Πέθαναν τα hits, τα page views είναι το μέτρο πλέον!!!! Αλήθεια, ειλικρινά έχεις έρθει ποτέ σε επαφή εδώ στην Ελλάδα με διαφημιστικές εταιρίες; Με ποιες; :-? Page Views ζητάνε πλέον ναι και εδώ στο Ελλάντα!
PS: By the way... exeis pouthena on line ta statistika sou?
Δες τα στατιστικά του forum:
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=;action=stats
Τα συνολικά όλων των σελίδων (forum+αρχική+λοιπές) είναι διαθέσιμα μόνο για διαφημιστικές εταιρίες.
Θα διαπιστώσεις όμως στην στήλη ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ (ναι page views είναι και όχι hits), ότι παιρνάμε πλέον τις 150.000 μόνο στο forum! :hammer: :pint: :roll: 8)

Θα επανέλθω όμως λίγο στο θέμα μας: ΔΕΝ υπάρχει site που να ξεπερνάει τα 60 GB, οπότε η VH που πρότεινα, κάνει και παρακάνει για τον φίλο μας που ξεκίνησε την συζήτηση και την ξε-----φύγαμε εμείς...

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 05 Μαρ 2003 03:27

XAXAXAA re sy eisai poli afasia! Katarxhn mhn trelenesai :P Den sthn leei kanenas gia tis gnoseis sou! Apla o kathenas leei thn apopsh tou.
Δεν μπορεί ένα site των 150.000 page views να έχει 0,5 GB traffic! Όσο και καλό να είναι. Βέβαια εγώ δεν θεωρώ sites τα τσοντοsites και τα free mp3/warez sites. Εσύ προφανώς αναφέρεσαι σε αυτά. Εγώ αναφέρομαι σε επαγγελματικά sites που έχουν σκοπό την προώθηση υπηρεσιών, διαφημίσεων, προϊόντων ή γνώσεων.
Kala re eisai sovaros pou tha milao gia tsodosites? To kseftilises edelos. Sovaros anthropos eimai pou kano sovares douleies kai oxi vlakies. Diladi periergo sou fenetai na exei site enas radiofonikos stathmos pou exei apano 20-30 wallpapers, 40 mp3 streaming, kai ena soro alla downloads e? Xmmm mhpos allazoun ligo ta dedomena? I pianei gia tsodosite??? Theleis ena xodro paradigma? http://www.winamp.com

Episis prepei na veltioseis ta agglika sou giati to: "the number of hits bears no relationship to the number of pages downloaded, and is therefore a poor guide for traffic measurement." Shmenei:

"O arithmos twn hits den prokalei kammia sxesh ston arithmo twn selidwn pou exoun ginei download, kai einai synepos enas ftoxos odhgos gia thn metrhsh ths kinhshs (bandwidth trafic)" i me apla logia ta hits den exoun kammia sxesh me ton arithmo twn selidwn pou exoun ginei download apo ton server kai den einai gnomonas gia thn metrhsh ths kinhshs ston server. Esy to metefrases os:

τα hits δεν είναι αξιόπιστος και σωστός τρόπος μέτρησης και αντ'αυτού πρέπει να χρησιμοποιούνται τα page views!

E sorry alla afto einai gia gelia re sy.. den thelei oute lower gia na to metafraseis sosta re gmt

Oso gia ta hits ennousa kanonika HITS opos to les kai esy kai to eipa gia allo logo. Kai exo erthei epafh me megales etairies me tis opoies milame gia VISITS kai oxi gia page views akrivos (tha mou peis to idio pragma einai akrivos). Sou tonisa episis oti ta banner systems LEITOURGOUN me HITS (ennoo single page hits i PAGE VIEWS). 1 refresh sthn selida = 1 page hit. Afto ennoo. Sthn ousia leme to idio pragma. Apla ego ftiaxno kai leitourgo software gia statistic systems kai allazoun ligaki oi oroi gia logous programatismou. Sorry gia afto to mperdema sto sygkekrimeno simio.

Το www.dpgr.gr έχει περίπου 170.000 page views που αντιστοιχεί σε 8-9 GB traffic ανά μήνα. Χαίρομαι που αποδεικνύονται λογικά τα νούμερα που ανέφερα.
Pou einai?:P Mono ta statistika tou forum vlepo ego. Kai statistika pou ta ftiaxnei to YaBB kai oxi kapio server-side programa ... diladi afta einai ta statistika gia ta opoia milame? An einai dynatom ti allo tha akouso pia. Episis pios o logos na mhn ta dixneis public kai mono se diafimistikes? ...

PS: des merika "real" statistika: http://www.blackhumor.gr/www/stats/usage_200303.html
(apo prosopikh selida enos filou se ena mhxanhma mou)

Θα επανέλθω όμως λίγο στο θέμα μας: ΔΕΝ υπάρχει site που να ξεπερνάει τα 60 GB, οπότε η VH που πρότεινα, κάνει και παρακάνει για τον φίλο μας που ξεκίνησε την συζήτηση και την ξε-----φύγαμε εμείς...
Nai pistevo pos den tha exei apolytos kanena provlima me 60Gb :P An eixe tote tha htan kai plousios apo thn selida xaxaxa. Alla apo oti thimamai mas rotise an yparxei hosting "xoris periorismous" kai ta 60Gb (poli diskolo na piastoun) einai periorismos se sxesh me to Unmetered bandwidth to opoio einai... edelos UNMETERED. Afta... pame gia ypno

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 05 Μαρ 2003 11:22

Ρε παιδιά, εντάξει! Κατεβάστε ταχύτητα και αφήστε τις κόντρες για το ποιός διάβασε τι και πού, και για το ποιός εννοούσε τι και πώς, μήπως και καταφέρουμε να βρούμε κάποια άκρη....
Kai exo erthei epafh me megales etairies me tis opoies milame gia VISITS kai oxi gia page views akrivos (tha mou peis to idio pragma einai akrivos).
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!
(Και μην αρχίσετε πάλι "εγώ διάβασα αυτό, εμένα μου είπαν το άλλο, κι αυτο το εννοούσα αλλιώς"...)

Όταν μιλάμε για UNIQUE visitor, εννοούμε ΕΝΑΝ επισκέπτη (βάση ΙΡ), ο οποίος μπήκε στη σελίδα και κοίταξε και 1, 2 ή 10 υποσελίδες προκαλώντας αντίστοιχα 1, 2 ή 10 page views. Κατανοητή η διαφορά?

Εμένα τώρα σαν διαφημιστή με ενδιαφέρει:
1ο. Πόσους UNIQUE visitors έχει η σελίδα, στην οποία θέλω να προβάλω τον πελάτη μου (όσους περισσότερους, τόσο πιο γνωστός μπορεί να γίνει ο διαφημιζόμενος) και
2ο. (και ΟΧΙ 1ο) Πόσα page views κάνει η συγκεκριμένη σελίδα. (Όσα περισσότερα, τόσο μεγαλύτερη και η πιθανότητα, να κάνει τελικά κάποιος κλίκ και ... να μου έρθει)

Μία σελίδα με πολλούς unique visitors, αλλά αναλογικά λίγα page views, δείχνει απλώς, οτί είναι ευκολό, να την βρείς, αλλά ΔΕΝ προσφέρει τίποτε ενδιαφέρον στον επισκέπτη, ο οποίος και αποχωρεί γρήγορα....

Χμ.....
Μάλλον θα έπρεπε να ανοίξουμε καινούργιο θέμα "Πώς να διαφημιστείτε ΣΩΣΤΑ στο ιντερνετ", ή κάτι τέτοιο...

Φιλικά
Nestor

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 05 Μαρ 2003 12:16

Nai exeis dikio gia ta VISITS. To thema einai pos yparxei ena megalo mperdema giati yparxoun dialup grammes me ths opoies mporei na dothei to idio IP se 2 xrhstes kai h selida na to piasei san 1 xrhsth. Ego ennousa page visits by unique users. Anyway egine poli mperdema ... to afinoume xaxaxa

Oso gia to kenourgio thema exeis dikio... ftasame tis 3 selides kai h syzthsh exei paei edelos allou xexe

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 05 Μαρ 2003 14:43

iNDEF&X έγραψε:Nai exeis dikio gia ta VISITS. To thema einai pos yparxei ena megalo mperdema giati yparxoun dialup grammes me ths opoies mporei na dothei to idio IP se 2 xrhstes kai h selida na to piasei san 1 xrhsth. Ego ennousa page visits by unique users. Anyway egine poli mperdema ... to afinoume xaxaxa
Πώς γίνεται όμως πάντα και δημιουργείται μπέρδεμα πάντα από τα λεγόμενά σου ε; Πολύ περιέργο! Θα πρέπει να αναρρωτηθείς! :roll:
Όσο για την προηγούμενη απάντησή σου θα επανέλθω και απαντήσω (όχι όμως αναλόγως - ειρωνίες δεν τις συμπάθησα ποτέ)

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 05 Μαρ 2003 15:14

iNDEF&X έγραψε:XAXAXAA re sy eisai poli afasia! Katarxhn mhn trelenesai :P Den sthn leei kanenas gia tis gnoseis sou! Apla o kathenas leei thn apopsh tou.
Τα "ρε" και τα "αφασία" και τα γελάκια καλύτερα να τα κόψουμε. :evil:
Kala re eisai sovaros pou tha milao gia tsodosites? To kseftilises edelos. Sovaros anthropos eimai pou kano sovares douleies kai oxi vlakies. Diladi periergo sou fenetai na exei site enas radiofonikos stathmos pou exei apano 20-30 wallpapers, 40 mp3 streaming, kai ena soro alla downloads e? Xmmm mhpos allazoun ligo ta dedomena? I pianei gia tsodosite??? Theleis ena xodro paradigma? http://www.winamp.com
Μου έδωσες ένα παράδειγμα χωρίς στατιστικά και νούμερα. Πες μας λοιπόν τι ισχύει στο εν λόγω site; Έχει 100 GB transfer αλλά έχει μόνο 5 επισκέπτες;
Episis prepei na veltioseis ta agglika sou
Και εσύ να μάθεις να γράφεις Ελληνικά αντί για greeklish!
"the number of hits bears no relationship to the number of pages downloaded, and is therefore a poor guide for traffic measurement." Shmenei:

"O arithmos twn hits den prokalei kammia sxesh ston arithmo twn selidwn pou exoun ginei download, kai einai synepos enas ftoxos odhgos gia thn metrhsh ths kinhshs (bandwidth trafic)" i me apla logia ta hits den exoun kammia sxesh me ton arithmo twn selidwn pou exoun ginei download apo ton server kai den einai gnomonas gia thn metrhsh ths kinhshs ston server. Esy to metefrases os:

τα hits δεν είναι αξιόπιστος και σωστός τρόπος μέτρησης και αντ'αυτού πρέπει να χρησιμοποιούνται τα page views!
Ή δεν μπορείς να καταλάβεις ή δεν θες! Τα hits που εσύ αναφέρθηκες σε αυτά, ΔΕΝ αποτελούν αξιόπιστο μέτρο για το traffic! gege?
Kai exo erthei epafh me megales etairies
Ονόμασέ τες!
me tis opoies milame gia VISITS kai oxi gia page views akrivos (tha mou peis to idio pragma einai akrivos).
Εγώ δεν πρόκειται να σου πω τέτοιο πράγμα ούτε κανείς άλλος. Μόνο εσύ λες τέτοια μαργαριτάρια!
Sou tonisa episis oti ta banner systems LEITOURGOUN me HITS (ennoo single page hits i PAGE VIEWS).
Τα banners λειτουργούν με impressions! Έχεις ελλείψεις, να δώσω ορισμό; :P
Pou einai?:P Mono ta statistika tou forum vlepo ego.
Δεν ξέρεις να διαβάζεις Ελληνικά; Σου είπα θα σου δώσω μόνο τα στατιστικά του forum! Τι δεν καταλαβαίνεις πια;
Kai statistika pou ta ftiaxnei to YaBB kai oxi kapio server-side programa
Το YaBB s/w δηλαδή είναι client side? Δεν είναι server-side??!!! ΑΑχχχχ Θεέ μου!!! :hammer: :P
Episis pios o logos na mhn ta dixneis public kai mono se diafimistikes? ...
Στρατηγική του dpgr.gr
Αν θες μπορείς να δεις τα περσινά στατιστικά αλλά βέβαια δεν έχουν καμία σχέση με τα φετινά! 8)
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?boar ... readid=513

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 05 Μαρ 2003 15:17

san pas stin kalamata kai rtheis me to kalo fere mou ena mantili.. erm.. na ftia3w ena site :o :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 05 Μαρ 2003 16:24

Paidia exete ksefigei teleio apo to thema kai to na logomaxeite kai na kanete epideiksi gnoseon den ofelei kanenan.. Kalitera i na epanelthoume sto thema pou einai to "unlimited bandwidth" kai isos na doume kapoies etairies sto eksoteriko pou mporoun oikonomika na ikanopoiisoun tis apaitiseis tou filou pou rotise arxika..

Dr_Michael:
Τα banners λειτουργούν με impressions! Έχεις ελλείψεις, να δώσω ορισμό;
Anefere hits o indefix. Profanos ennoouse clicks. Dokimase ki esi ki alla programmata gia diaxeirisi banners an den to exeis kanei kai des oti mporeis na valeis ena banner me orio se impressions i se clicks..

Telos, den amfisvito tin peira kai tis gnoseis kanenos giati einai sigouro oti ki esi kai o indefix exete kai ta 2 se poli megalitero epipedo apo emena s'auto to thema. Kalitera na girisoume sto thema .

Mia etairia gia tin opoia mou zitise enas filos ti gnomi tou einai i gisol ( http://www.gisol.com ) . Sta paketa tis pou tha vreite sto http://www.gisol.com/hosting/ dinetai bandwidth 45, 65 kai 85 GB/mina se poli xamiles times. Den epsaksa gia tin en logo etairia akoma.. An kapoios tin kserei as mas pei an einai aksiopisti.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες