Δημιουργώντας mp3s...

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eforias

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από eforias » 26 Σεπ 2003 13:47

Cha0s έγραψε:Ego to Audio Catalyst 2.1 den to allazo me tpt!

To exo boleytei afantasta!

Einai poli aplo stin xrisi kai den mou parousiazei kanena problima.

Mp3 manager den xrisimopoio giati den mou xreiazetai...

Oti mp3 exo ta grafo se Audio CD.....

Paranomeeeeee...... axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxax.....

:pint:
Μην μου Μιλάτε, Δέν είμαι καλά!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Σεπ 2003 15:00

Giati paranomos ? :question: :question:
Pou xereis ti mp3 exo ? :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από freelyk » 26 Σεπ 2003 20:09

Και με ποιό πρόγραμμα μπορώ να μετατρέψω mp3 σε track(audio cd)

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από Expl0it » 26 Σεπ 2003 20:18

freelyk έγραψε:Και με ποιό πρόγραμμα μπορώ να μετατρέψω mp3 σε track(audio cd)
Υποθέτω ότι εννοείς για να τα γράψεις σε CD !!

Δεν χρειάζεται να τα μετατρέψεις !!

Σχεδόν όλα τα CD-Burning Softwares αν βάλεις να φτιάξεις ένα Audio CD και βάλεις στην λίστα τα mp3 που θέλεις, τα μετατρέπουν αυτόματα σε Audio Tracks και τα γράφουν στο cd !!

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Σεπ 2003 22:45

Kai gia na akrivologoume metatrepoun ta mp3 se klassika Wave Files (ta audio cd periexoun wave files stin ousia (poli xontrika...) )

Opote an to cd burning programma sou den ipostirizei mp3 mporeis na psaxeis gia

"Mp3 to Wave Converter"

tha breis dekades freeware :)

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από Expl0it » 27 Σεπ 2003 02:24

Cha0s Thanks για την διευκρίνηση !!

Filter

Εικόνα

Greek Web Angel

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από EneMe » 27 Σεπ 2003 02:46

Cha0s έγραψε:Opote an to cd burning programma sou den ipostirizei mp3 mporeis na psaxeis gia

"Mp3 to Wave Converter"

tha breis dekades freeware :)
To CDeX το κάνει κι αυτό! Κολλημένος με το προγραμματάκι! :P :kaloe: :hammer:

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από freelyk » 27 Σεπ 2003 18:43

Εντάξει παιδιά, συμφωνώ, ρωτάω γιατί, έχω το Blaze, χρειάστηκε ένας φίλος ένα cd με τραγούδια που εγώ τα έχω όλα σε mp3, και δοκίμασα γιά 1η φορά να του γράψω το cd και το έκανα με το Blaze, το έγραψε, αλλά... στον Η/Υ παίζει αλλά το stereo δεν το βλέπει. Γιατί ?
Μετά είδα πως αυτό το κάνει και το NERO, αλλά μην δοκιμάσω και πάει χαμένο και άλλο cd.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από EneMe » 27 Σεπ 2003 20:51

freelyk έγραψε:Εντάξει παιδιά, συμφωνώ, ρωτάω γιατί, έχω το Blaze, χρειάστηκε ένας φίλος ένα cd με τραγούδια που εγώ τα έχω όλα σε mp3, και δοκίμασα γιά 1η φορά να του γράψω το cd και το έκανα με το Blaze, το έγραψε, αλλά... στον Η/Υ παίζει αλλά το stereo δεν το βλέπει. Γιατί ?
Μετά είδα πως αυτό το κάνει και το NERO, αλλά μην δοκιμάσω και πάει χαμένο και άλλο cd.
Eίναι θέμα cd! Aν αγοράζεις άδεια δισκάκια με το κιλό, αυτά παθαίνεις! Βέβαια και πολλές μάρκες μπορεί να σου εμφανίσουν το ίδιο πρόβλημα! Από προσωπική εμπειρία (έχω κάψει συνολικά γύρω στα 200-250 cds) σου λέω πως τα μόνα δισκάκια που δεν παρουσίασαν ΠΟΤΕ πρόβλημα (σε υπολογιστές, σε στερεοφωνικά, σε επαγγελματικά μηχανήματα, σε φορητά, σε DVD players) είναι τα Creation.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Σεπ 2003 12:42

Prosopika ta creation mou pezoun men pantou alla xalane poli grigora (i pano epifania...)

Epidi ta cds (idika audio) ta xrisimopoio para poli kai se sinthikes oxi kai poli kales mou xalane eukola (ta perisotera ta ksanagrafo ana 3mino) asxeta ti agrafta xrisimopoiisa...

Gia ta cds tou 'kilou' pou aneferes ixa parei 3 100ades persi pou se poiotita ta bazo isaxia me to akrivotero agrafto pou iparxei simera...

einai ta MONA agrafta pou den mou exei xalasei oute 1!!

Distixos to magazi pou ta eperna ta stamatise kai ksenerosa :P

Tora perno korines ton 50cds Smart Buy (kati mple) me ta opia eimai arketa euxaristimenos...

Telos gia to problima tou filou mas freelyk prosopika pisteyo oti den fteei to agrafto alla i taxitita poy graftike to cd.

Oso megaliteri taxitita (se opiodipote agrafto) toso mi simbato me ola ta cd players...

Toulaxiston ayto exo pathei ego giayto ola ta audio cds ta grafo se 4X kai ta data se 12-16X.. pote parapano...

Ayta apo mena :)

Άβαταρ μέλους
freelyk

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από freelyk » 28 Σεπ 2003 16:51

Ισως φταίει και η ταχύτητα εγγραφής, το έγραψα με 12χ και το audiocd που μου εφερε ήταν ένα memorex από market.
Λοιπόν ψάχνοντας και ρωτώντας μαθαίνεις.

Άβαταρ μέλους
tsakali

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από tsakali » 03 Οκτ 2003 15:54

:D Hi σε όλους!

Ως γνήσιος φίλος της μουσικής ξόδευα απερίγραπτα ποσά χρημάτων για να αποκτήσω τα cd αγαπημένων μου καλλιτεχνών, ακόμα και πολλά τα οποία αναγκαζόμουν να τα παραγγείλω από το εξωτερικό π.χ. Αμερική διότι δεν υπήρχαν εδώ! Βλέποντας ότι με αυτόν τον τρόπο ήταν σχεδόν αδύνατο να αποκτήσω όλα τα τραγούδια που επιθυμούσα, (πως άλλωστε να ακολουθήσεις τους ραγδαίους ρυθμούς ανάπτυξης της μουσικής), περίπου πρίν από 6 χρόνια απέκτησα καλύτερη σχέση με το pc μου κι έμαθα περισσότερα για το ripping και το grabbing. Για να ικανοποιήσω την δίψα μου για την μουσική και με την ελπίδα ότι θα αποκτήσω μια database μουσικών κομματιών που αγαπάω, άρχισα να μετατρέπω σε mp3 σχεδόν κάθε μουσικό cd που έπεφτε στα χέρια μου κι άξιζε προσοχής. Κατέληξα σήμερα, να απαριθμώ περίπου 6500 mp3 σε ποιότητα 256kbps, τα οποία είναι αποθηκευμένα σε data cds. Φυσικά με τον καιρό εξελίχθηκε σε χόμπυ (κι όχι σε επάγγελμα!!) η συλλογή mp3s.

Σε αυτά τα 6 χρόνια δοκίμασα πόλλά προγράμματα, πολλούς encoders και διάβασα χιλιάδες άρθρα σε forum και περιοδικά για το 'τέλειο' αρχείο mp3. Μετά από δοκιμές κι αποτυχημένες απόπειρες κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι δυνητικά αδύνατο να πετύχουμε το τέλειο κι ότι κάθε rip είναι διαφορετικό και έχει διαφορετικά αποτελέσματα. Δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση, ποιό είναι το τέλειο mp3. Αυτό είναι και το "ιερό δισκοπότηρο" της δημιουργίας mp3.Επειδή έχω την εντύπωση ότι γίνομαι κουραστικός τα σχόλια μου επί του θέματος είναι τα εξής:

Όσον αφορά τις ποιότητες μετατροπής, τα 128 - 192kbps είναι όπως αναφέρθηκε ο πιο καλός συνδυασμός ποιότητας και χώρου που καταλαμβάνεται σε mb. Για ποιότητες κάτω από 128 (δηλ. 112,98 και 56kbps) έχω μόνο να πώ ότι δεν απευθύνονται σε ανθρώπους που έχουν πάθος με την μουσική, κι ότι απλά εξυπηρετούν κάποιες ανάγκες όπως είναι η απόλαυση των mp3 αρχείων σε συσκευές κινητών, mp3 player κ.τ.λ. οι οποίες έχουν μικρή μνήμη. Τώρα από όσα έχω διαβάσει, η ποιότητα του audio cd σε αντιστοιχία με τα mp3 είναι τα 128-192 kbps. Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα έγγραφα σε αυτές τις ποιότητες, αλλά στην μεταφορά ορισμένων mp3 σε audio cd παρατήρησα κάποια ελαττώματα, όπως ότι κάποια κομμάτια ακούγονταν υπόκοφα ή ότι χάνονταν κάποιοι ήχοι που φαίνονταν στο pc αλλά όχι στο στερεοφωνικό. Κατέληξα λοιπόν ότι τα 256kbps είναι μια ποιότητα που σχεδόν πάντα εξασφαλίζει ικανοποιητικό ήχο σε mp3 και σε audio cd, με κάποιες εξαιρέσεις πάντα. Φυσικά σε αυτό το επίπεδο ποιότητας απαιτείται και μια σεβαστή ποσότητα mb, η οποία χωρίς να είναι τρελή σε μέγεθος (περίπου 5-12mb το τραγούδι σε άμεση εξάρτηση με το χρονο) δυσαρεστεί όσους δεν διαθέτουν τον απιτούμενο χώρο. Για τα 320kbps, έχω να πώ ότι η διαφορά τους από τα 256kbps εντοπίζεται δύσκολα από το αυτί μας και φαίνεται μόνο μέσω προγράμματων ανάλυσης του ήχου ενώ η διαφορά τους στα mb είναι παραπάνω από εμφανής!! :D Η εναλλασόμενη ποιότητα (VBR - Variable Bit Rate), καλό θα ήταν να αποφεύγεται, απλά αποτελεί ένα καλό τρόπο να πετυχαίνουμε καλύτερη ποιότητα από 56-98kbps με ενά ανεκτό επίπεδο στην ποσότητα των mb για όσους θέλουν οικονομία χώρου. Επίσης καλό είναι να μην παίζουμε με τις ποιότητες και η μετατροπή-συμπίεση να γίνεται μόνο μια φορά από το αρχικό cd-πηγή, διότι αλλιώς έχουμε πολλές επιπτώσεις στην ποιότητα.Τέλος, έχω ακούσει φήμες ότι η ποιότητα μπορεί να φτάσει και μέχρι 512 kbps !!! :o αλλά δεν μπορώ ακόμα να φανταστώ για ποιό λόγο να κάνει κάποιος αυτό το έγκλημα!! :-?

Όσον αφορά το ζήτημα των καναλιών του ήχου (Stereo, Joint-Stereo και Dual-Channel):

Το Joint-Stereo είναι μια μέθοδος που αξιοποιεί παρόμοιες ή πανομοιότυπες πληροφορίες από τα δεξιά και αριστερά κανάλια του ηχου σε μια προσπάθεια συμπίεσης του αρχείου. Με αυτό τον τρόπο οι όμοιες πληροφορίες κωδικοποιούνται "μόνο μια φορά" αντί για δύο (μια για κάθε κανάλι) κι επιτρέπει περισσότερα bit να διοχετευτόυν για τις υπόλοιπες πληροφορίες

Στο Dual-Channel έχουμε δυο ανεξάρτητα κανάλια ήχου.Με αυτή τη μέθοδο διαχωρίζονται πλήρως οι πληροφορίες του αριστερού και του δεξιού καναλιού. Το μειονέκτημα είναι ότι, άν υπάρχουν λίγες πληροφορίες στο αριστερό κανάλι, υπάρχει κάποιο
"αχρηστο-κενό κομμάτι" των bit το οποίο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από κάποιο υπερφορτωμένο στο δεξί κανάλι.

Τέλος έχουμε το Stereo, το οποίο δεν συνδυάζει παρόμοιες πληροφορίες με τον τρόπο του Joint-Stereo, άλλά χρησιμοποιεί υπολέιμματα του εν΄ςο καναλιού για να αποθηκεύσει πληροφορίες του άλλου αν αυτό απαιτείται.Έτσι προσφέρει έναν συμβιβασμό των προηγούμενων μεθόδων. Χωριστά δεξιά και αριστερά κανάλια, με λογική και σωστή χρήση των διαθέσιμων bit. Αυτή είναι η προτιμώμενη μέθοδος που εξασφαλισμένη ποιότητα.

Όσον αφορά τα προγράμματα-software που χρησιμοποιούνται για την μετατροπή των αρχείων σε mp3, με επιφύλαξη και χωρίς να το παίζω ειδήμονας έχω να πώ τα εξης: Κυκλοφορεί άπειρο software, κι άπο πλευράς ripper αλλά και encoder, οπότε είναι πάλι σχεδόν αδύνατο να δοκιμάσει κάποιος όλα όσα υπάρχουν για να πούμε με σιγουριά πιο είναι το πιο καλό. Καιτο "καλό" είναι τελείως υποκειμενικό, διότι παρατήρησα ότι αλλό software έίναι πιο ταχύ, άλλο πιο ακριβές κι άλλο πιο πρακτικό. Η επιλογή είναι θέμα καθαρά προσωπικό, ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει ο κάθε χρήστης και ανάλογα με το υπολογιστικό σύστημα πάνω στο οποίο θα κάνει την μετατροπή των mp3. Για παράδειγμα, εγώ προτιμώ τον πιο αργό Fraunhofer encoder γιατί τον βρίσκω πιο ακριβή και ποιοτικό, από τον ταχύ LAME, κι έτσι σπαταλάω τον διπλασίο χρόνο για ripping! Αν και δοκίμασα πολλά προγράμματα, ο Audiograbber, όπως ανέφεραν και άλλα παιδιά είναι ίσως ο πιο "δυνατός" ripper, αφού σπάνια υπάρχει δισκάκι μουσικής που δεν μπορεί να αναγνώσει. Εχώ εγγράψει και δισκάκια γεμάτια γρατζουνιές χώρις πρόβλημα στον ήχο του mp3 αρχείου. Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και ο οδηγός CD-ROM,ο οποίος πρέπει πάνω από όλα να υποστηρίζει DAE (Digital Audio Extraction), αλλά πάλι ο Audiograbber δεν αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα σε αυτό τον τομέα. Ενά τελευταίο επιχείρημα για την ανωτερότητα του Audiograbber, είναι το χαρακτηριστικό ότι "σπάει" και τις πιο σύγχρονες μεθόσους copy control των νέων μουσικών cd. Αναφέρω χαρακτηριστικά το τελευταίο cd των Delerium (Chimera) για όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει.

Όσον αφορά τα άδεια δισκάκια στα οποία εγγράφω mp3 ή audio, πάλι έχω δοκιμάσει πολλά κι έχω να πώ ένα πράγμα, ότι πληρώνεις παίρνεις! Κατα πλειοψηφία προτιμώ τα Creation, TDK και Verbatim, τα οποία έχουν αποδεικτεί πιο αξιόπιστα σε θέμα ανάγνωσης, εγγραφής και αντοχής στο χρόνο. Γενικά οι υπόλοιπες brands, όπως Mitsui, Imaco, Kodak,Blue Sky, Maxwell κ.τ.λ είναι φτηνές και γρήγορες λύσεις (του σούπερ-μάρκετ :lol: ) και καλό είναι να χρησιμοποιούνται μόνο για λόγους οικονομίας χρημάτων ή αδυναμίας εύρεσης των παραπάνω. Όσο για τα no-name που αγοράζονται με το κιλό, θα έλεγα ότι δεν διαφέρουν πολύ από ένα κιλό πατάτες και η χρήση τους καλό είναι να περιορίζεται μόνο σε κανένα backup.

Εκτός από τον ripper και τον encoder, για όσους ασχολούνται φανατικά με τα mp3 και απαιτούν την καλύτερη μετατροπή, υπάρχουν και προγράμματα που αναλαμβάνουν να ελέγξουν την ακρίβεια της μετατροπής σε mp3 και να τσεκάρουν για τυχόν ελαττώματα. Δεν θα κάνω θέμα για τα ID TAGS διότι πάλι είναι θέμα υποκειμενικό και κατα πόσο κάποιος απαιτεί σωστή ταξινόμηση και ευκολία στην αναζήτηση. Υπάρχει επίσης και η παράμετρος "normalizing" η οποία σε θέματα mp3's αναφέρεται σε χρήση μέσων για καλύτερη ανάλυση και στάθμιση του ήχου, αλλά νομίζω πως είναι εξειδικευμένη επιλογή και απασχολεί μόνο όσους έχουν την διάθεση να ασχοληθούν παραπάνω.

Τονίζω πάλι όμως ότι όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών και προτεραιότητων του καθένα. Το "τέλειο" mp3 δεν υφίσταται, κι απλά πρέπει να μιλάμε για ποιοτικό ή μή encoder και ripper. Γενικά υπάρχουν κάποιοι encoders που θεωρούνται "καλοί" και κάποιοι που δεν θεωρούνται "καλοί". Στο τέλος μόνο η δοκιμή και το λάθος θα σας αφήσει να αποφασίσετε τι λειτουργεί σωστά για συγκεκριμένα τραγούδια και γούστα. Οι απόψεις σίγουρα διαφέρουν, λαμβάνοντας υπόψιν κάθε φορά άλλους παράγοντες, όπως η ποιότητα, η ταχύτητα, η πρακτικότητα ή η πληθώρα επιλογών του software.

Ελπίζω να μην έγινα αφόρητα κουραστικός και να βοήθησα. Εγώ χαίρομαι που έχω την δυνατότητα να μοιραστώ τις απόψεις μου και θα ήθελα να δώ τα σχόλιά σας!! :wink:

Happy Ripping!!!! :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημιουργώντας mp3s...

Δημοσίευση από EneMe » 03 Οκτ 2003 16:02

tsakali έγραψε::D Hi σε όλους!

Ως γνήσιος φίλος...
.....
.....
.....
...να δώ τα σχόλιά σας!! :wink:

Happy Ripping!!!! :hammer: :hammer: :hammer:
Φίλε tsakali, με εντυπωσίασες!

Αν κι ο λόγος σου ήταν κάπως κουραστικός :oops: , έχω να προτείνω σε όλους όσους ενδιαφέρονται για το θέμα να διαβάσουν το άρθρο του tsakali, μιας και περιέχει λεπτομερείς και πάνω απ'όλα ορθές πληροφορίες!

Εύγε! :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης