Δημιουργήστε τη δική σας επιχείρηση Web hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 25 Φεβ 2003 23:09

Υπενοικιάζουμε χώρο σε Server linux για κάπποιον που ξεκινά την δική του επιχείρηση webhosting και δεν θέλει μεγάλο κόστος.

Η λογική είναι η εξής:
Μέσα από το WebHostHostManager, μπορείτε εσείς να σετάρετε όσα domains θέλετε, να φτιάξετε τα δικά σας πακέτα φιλοξενίας, ή ακόμα και πακέτα μεταπωλητών.
Ολα αυτά με τη δική σας ip, και τους δικούς σας nameservers.

Υπάρχουν τρία πακέτα:
Host Silver:
xωρος 2 GB Μεταφορά δεδομένων 20 GB Μηνιαίο κόστος 70 euro
Host Gold:
xωρος 4 GB Μεταφορά δεδομένων 30 GB Μηνιαίο κόστος 100 euro
Host Platinum:
xωρος 7 GB Μεταφορά δεδομένων 50 GB Μηνιαίο κόστος 150 euro

Kάθε domain που φιλοξενείτε έχει δικό του control panel

Επίσης περιλαμβάνονται
CPanel, OS Commerce 2.2, phpBB2, PHP-Nuke, Post-Nuke, phpLinks, 4images Gallery, phpWebSite και πολλές άλλες έτοιμες προς εγκατάσταση εφαρμογές.

Για πληροφορίες στείλετε μήνυμα στο info@webready.gr ή τηλ. 210-6012380

Η προσφορά ισχύει ως 15 Μαρτίου 2003

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 26 Φεβ 2003 13:47

Den symferei katholou omos mias kai mporeis na vreis dedicated server me 100Euro ton mhna me 60giga. Xoria pou to C-panel einai oti xeirotero gia enan server.

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 26 Φεβ 2003 14:04

Το αν συμφέρει ή όχι, θα το αποφασίσει τελικά ο καθένας για τον εαυτό του.
Αλλά ... εγώ προσωπικά προτιμώ τον Virtual-Server μου,
με com, net, org, info - Domain,
με τα 200+ MB χώρο,
με τα 100+ Subdomains,
με πακέτο μεταπωλητών,
με Perl, PHP, SSI, SSL, MySQL και, και, και...
για 15 € τον μήνα
και δεν έχω να σκοτίζομαι για τα τεχνικά ...

:wink:

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 26 Φεβ 2003 14:08

Nestor έγραψε:Το αν συμφέρει ή όχι, θα το αποφασίσει τελικά ο καθένας για τον εαυτό του.
Αλλά ... εγώ προσωπικά προτιμώ τον Virtual-Server μου,
με com, net, org, info - Domain,
με τα 200+ MB χώρο,
με τα 100+ Subdomains,
με πακέτο μεταπωλητών,
με Perl, PHP, SSI, SSL, MySQL και, και, και...
για 15 € τον μήνα
Επειδή δεν κατάλαβα μάλλον.. Εχεις ένα πακέτο virtual hosting με 200 MB χώρο και μπορείς να είσαι μεταπωλητής από αυτό?

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 26 Φεβ 2003 14:25

Άν θέλεις, ναι!
Εχεις και καμια 50αρια FTP, για να μοιρασεις στους πελάτες, και φυσικά τα πακέτα είναι επεκτάσιμα τόσο σε χώρο, όσο και σε δυνατότητες.
Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος....

8)

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 26 Φεβ 2003 16:02

Εχεις και καμια 50αρια FTP, για να μοιρασεις στους πελάτες, και φυσικά τα πακέτα είναι επεκτάσιμα τόσο σε χώρο, όσο και σε δυνατότητες.
Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος....
Οταν εννοείς δηλαδή μεταπωλητής εννοείς δίνεις χώρο σε στύλ http://pelatis.yourdomain.gr ή http://www.yourdomain.gr/pelatis από τα 200 MB σου και από το δικό σου traffic? Γιατί αν λές κάτι τέτοιο δεν έχει καμία σχέση με τα πακέτα που αναφέρει ο macman... Μην τρελαθούμε! Αν είναι έτσι να βγω κι εγώ να το παίξω μεταπωλητής και εταιρία hosting ρε παιδια :Ρ

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 26 Φεβ 2003 16:39

Τα πακέτα που σας πρότεινα αφορούν DOMAINS, (onoma.gr) και όχι SUBdomains (onoma.hosting.gr).

Τώρα αν θέλετε να φτιάξετε και subdomains, μπορείτε.

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 26 Φεβ 2003 17:48

greekbytes έγραψε: Οταν εννοείς δηλαδή μεταπωλητής εννοείς δίνεις χώρο σε στύλ http://pelatis.yourdomain.gr ή http://www.yourdomain.gr/pelatis από τα 200 MB σου και από το δικό σου traffic? :Ρ
Sorry, αλλά ... το τι κάνει ο καθένας με τα subdomain του ... δικό του θέμα.
Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα... Μου είχαν προτείνει κι εμένα τέτοιο ... πακέτο!!!
Λοιπόν να το ξεκαθαρίσω ...
1ο. Δεν κάνω διαφήμηση προσπαθώντας να πουλήσω κάτι , ούτε προσπαθώ
να κάνω ... αντίπραξη στον macman ή σε κάποιον άλλο, οκ?
2ο. Λέγοντας μεταπώληση, εννοω οτι μπορεις να κόψεις πακέτο π.χ.:
- www.to-onoma-sou.com
- 50 MB χώρο, 50 Emails (pop3.to-onoma-sou.com), με π.χ. 1 GB traffic
- CGi, PHP, SSi κλπ.

Τα πακέτα, που προσφέρει ο macman είναι κατά την γνώμη πολύ ικανοποιητικα, τόσο απο άποψη τιμής, όσο και από χώρου και τράφικ!!!

(Macman, θα μου κάνεις κανένα δωράκι, για την διαφήμηση, που σου κάνω ?!?!? )
:wink:

Φιλικά
Nestor

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 26 Φεβ 2003 19:46

Einai akriva gia to bandwidth pou dinei pistevo. 20Gb ana mhna gia 2Giga synolika moirasmeno se poses selides kai xrhstes einai poli liga!

Nestor: to na mhn asxolisai me texnika themata den einai kai oti kalitero. Mia etairia pou exei ena control panel den mporei na kanei eykola updates stous server ths mias kai ta CPs exoun orismenes prodiagrafes.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Φεβ 2003 23:49

iNDEF&X έγραψε:Einai akriva gia to bandwidth pou dinei pistevo. 20Gb ana mhna gia 2Giga synolika moirasmeno se poses selides kai xrhstes einai poli liga!

Nestor: to na mhn asxolisai me texnika themata den einai kai oti kalitero. Mia etairia pou exei ena control panel den mporei na kanei eykola updates stous server ths mias kai ta CPs exoun orismenes prodiagrafes.
Mike,

Μην ξεχνάς πως το control panel σε κάνει να μην ασχολείσαι με τεχνικά θέματα, μιας και πολλές λειτουργίες έχουν αυτοματοποιηθεί. Ναι μεν με το control panel ο πελάτης έχει περιορισμένες δυνατότητες (από ότι λες, εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω καθώς ο οποιοσδήποτε πελάτης που θέλει κάτι παραπάνω μπορεί να ζητήσει shell account), αλλα μην ξεχνάς οτι οι πιο πολλοί πελάτες θέλουν έναν εύκολο τρόπο για να διαχειρίζονται το site τους. Μπορεί στο MS-DOS να κάνεις παπάδες, αλλά οι νέοι χρήστες προτιμούν τα Windows (με τα όποια μειονεκτήματα έχουν).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 27 Φεβ 2003 14:32

Ok den diafonw apla exo dei polles m***kies eksetias twn control panel gi afto den ta protimao. O kathenas kanei tis epiloges tou kai pernei kai ta riskata tou:)

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 27 Φεβ 2003 16:02

Mήπως τελικά καταλήξουμε στην απόλυτη εξουσία των "επαϊόντων"; Μόνον, δηλ. όποιοι ξέρουν σε βάθος τα τεχνικά θέματα να μπορούν να διαχειριστούν ένα site?

Δεν αντιλέγω, η ημιμάθεια αρκετές φορές σε οδηγεί στο να κάνεις κουταμάρες, μα η λύση δεν είναι να καταργήσουμε την αυτοματοποίηση που μας δίνουν τα κάθε λογής control panel στη ζωή μας.

Η λύση είναι να ξέρει κανείς τα όριά και τις δυνατότητές του. Και εγώ έχω δει αρκετούς πελάτες που με το contol panel κάνουν τη δουλειά τους, ρυθμίζουν στοιχεία που θα ήταν αναγκασμένοι να απευθύνονται στους ειδικούς κάθε στιγμή.

Εκτός αν αυτό είναι το πρόβλημα μας. Να μήν μπορεί κάποιος που είναι απλός χρήστης να κάνει βήμα, χωρίς τη παρουσία (πολλές φορές αδρά πληρωμένη) του ειδικού...

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 27 Φεβ 2003 17:31

H xrhsh twn Control Panel einai para poli volikh toso gia tous pelates oso kai gia tous admins. Einai poli logiko afto. To thema einai pos to linux exei kapoia A' domh kai leitourgia pou me to control panel afto to pragma allazei. Se kathe update pou kanei o xrhsths stis rithmiseis tou ginonte restart ta services tou server. An ginei ena mikro lathaki gia kapoio logo se mia rithmish to analogo service (px web-server) den tha anoiksei.

Tha mou peite ok, einai poli spanio na ginei kati tetoio alla giati na mhn exei tis vasikes arxes asfaleias o server? Syn oti yparxei 1002 exploits gia ola ta control panels ths agoras.

Afth einai h gnomh mou. Den eimai kata twn control panels kai den parotrynw tous xrhstes na epileksoun kati diaforetiko. O kathenas kanei tis epiloges tou :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες