Βοήθεια με εργασία (e-shop)

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 27 Μάιος 2007 03:29

Προσπαθώ να φτιάξω ένα e-shop για μια εργασία στην σχολή μου. Έχω φτάσει σε ένα σημείο που ο χρήστης διαλέγει προϊόντα, ποσότητα και τα αποθηκεύω σε μία session variable. Θέλω μετά να τσεκάρω αν είναι logged on και αν όχι να κάνει login (ή register αν δεν τον έχω στην βάση μου) και μετά να αποθηκεύω την παραγγελία στην βάση μου. Το θέμα του login το έχω λύσει σχεδόν, το πρόβλημά μου είναι με την αποθήκευση της παραγγελίας, γιατί μπορεί να παραγγείλει διαφορετικά προϊόντα με διαφορετικές ποσότητες από το καθένα. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 27 Μάιος 2007 09:15

γιατί δεν δοκιμάζεις να δεις τον κώδικα από κάποιο Open Source πρόγραμμα τύπου OS Commerce να πάρεις ιδέες;
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 27 Μάιος 2007 19:26

Το δοκίμασα και η αλήθεια είναι πως με μπέρδεψε λιγάκι. Απλώς θέλω μία ιδέα για την database strusture ουσιαστικά, πώς να αποθηκεύω πολλά προϊόντα με πολλές ποσότητες σε ένα record. Αυτή την στιγμή έχω φτιάξει:

Customers
Cust_ID (PK)
Name
Address

Products
Prod_ID (PK)
Title
Stock

Orders
Order_ID (PK)
Customer_ID (FK)
Product_ID (FK)
Quantity
Date

Το πρόβλημα μου είναι πως μία order έχει πάνω από ένα Product και την αντίστοιχη Quantity. Πως θα μπορέσω να τα συνδυάσω αυτά ώστε να ξέρω για παράδειγμα ότι η Order 1 έχει αυτά τα προϊόντα και τόση ποσότητα από το καθένα;

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 27 Μάιος 2007 19:43

Antonis78 έγραψε:
Orders
Order_ID (PK)
Customer_ID (FK)
Product_ID (FK)
Quantity
Date

Το πρόβλημα μου είναι πως μία order έχει πάνω από ένα Product και την αντίστοιχη Quantity. Πως θα μπορέσω να τα συνδυάσω αυτά ώστε να ξέρω για παράδειγμα ότι η Order 1 έχει αυτά τα προϊόντα και τόση ποσότητα από το καθένα;

Ευχαριστώ πολύ
Απλά στον πίνακα ORDERS θα έχεις πολλές εγγραφές για ένα ORDER_ID όσα και τα προϊόντα, πχ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

order_id , customer_id , product_id  , quantity, date
567, 6, 11, 5, 22/11
567, 6, 22, 1, 22/11 

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 27 Μάιος 2007 20:02

Απλά στον πίνακα ORDERS θα έχεις πολλές εγγραφές για ένα ORDER_ID όσα και τα προϊόντα
Καλή ιδέα, μία ερώτηση όμως: ο πίνακας Orders έχει το Primary key auto_increment, για να κάνω αυτό που προτείνεις θα πρέπει να το αλλάξω και να δηλώνω εγώ το Primary Key, σωστά; Ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για αυτό;
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 27 Μάιος 2007 20:32

Antonis78 έγραψε:
Απλά στον πίνακα ORDERS θα έχεις πολλές εγγραφές για ένα ORDER_ID όσα και τα προϊόντα
Καλή ιδέα, μία ερώτηση όμως: ο πίνακας Orders έχει το Primary key auto_increment, για να κάνω αυτό που προτείνεις θα πρέπει να το αλλάξω και να δηλώνω εγώ το Primary Key, σωστά; Ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για αυτό;
Ευχαριστώ
Vazeis ena neo primarykey esto orderno se autoincreasment kai sto order_id mporeis na valeis px to session_id pou einai apithano na epanalifthei kai ousiastika tha einai unique

Antonis78

Δημοσίευση από Antonis78 » 27 Μάιος 2007 22:28

ΟΚ, θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ για την βοήθεια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες