DSL σε περιοχή ανευ DSL

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από ArchangelX » 29 Μάιος 2007 15:40

Εχω έναν πελάτη ο οποίος δραστηριοποιείται στον Παλιό Παντελεήμονα Πιερίας. Το μέρος είναι σκέτη μαγεία (Ολυμπος, υψόμετρο περίπου 800 μέτρα) αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει DSL εκεί πάνω και αναγκάζεται να παίζει με την ISDN ενώ η γρήγορη σύνδεση στο internet γι αυτον είναι σχεδόν αναγκαία. Το κοντινότερο σημείο για DSL είναι ο νέος Παντελεήμονας ο οποίος είναι 1 χιλιόμετρο μακριά (προς τα κάτω εννοείτε).

Ερώτηση κρίσεως : Θα μπορούσε να βάλει με οποιονδήποτε τρόπο DSL εκεί πάνω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει τα κέρατα? Να επισημάνω οτι δεν υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ Παλιού και Νέου Παντελεήμονα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από georgemakaronis » 29 Μάιος 2007 17:33

γιατί δεν επικοινωνει με τον οτε για να ρωτησει σχετικα; παντως μπορει να του κοστισει αρκετα πιστευω.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από ArchangelX » 29 Μάιος 2007 18:53

Ναι, αυτό του λέω και εγω αλλα η ιστορία έχει παρατραβήξει...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από georgemakaronis » 29 Μάιος 2007 19:12

επειδή ο οτε εχει μια καποια κυριαρχια σε τετοιες περιοχες πρεπει να παρει προσφορα απο το οτε και επειτα να ρωτησει καποιο καταστημα ηλεκτρολογικο αν μπορει να του βρει καποιον τροπο να στειλει καλωδια εκει.ισως να του ερθει πιο φθηνα
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από netrriper » 29 Μάιος 2007 21:22

ArchangelX έγραψε:Εχω έναν πελάτη ο οποίος δραστηριοποιείται στον Παλιό Παντελεήμονα Πιερίας. Το μέρος είναι σκέτη μαγεία (Ολυμπος, υψόμετρο περίπου 800 μέτρα) αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει DSL εκεί πάνω και αναγκάζεται να παίζει με την ISDN ενώ η γρήγορη σύνδεση στο internet γι αυτον είναι σχεδόν αναγκαία. Το κοντινότερο σημείο για DSL είναι ο νέος Παντελεήμονας ο οποίος είναι 1 χιλιόμετρο μακριά (προς τα κάτω εννοείτε).

Ερώτηση κρίσεως : Θα μπορούσε να βάλει με οποιονδήποτε τρόπο DSL εκεί πάνω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει τα κέρατα? Να επισημάνω οτι δεν υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ Παλιού και Νέου Παντελεήμονα.
Μάλλον μισθωμένο κύκλωμα τον σώζει απ' οτι φένεται αλλά δεν ξέρω αν τον συμφαίρει.
Μέτα πάμε σε κανα δορυφόρικό αν παίζει εκεί και άν δεν τον ενδιαφέρει πολύ το upload.
...Η να τραβήξει μόνος του 1 χιλιόμετρο ethernet καλώδιο και να μοιραστεί μια σύνδεση με καποιον άλλο ( :kaloe: )
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από ArchangelX » 29 Μάιος 2007 21:53

Το τρίτο που είπες ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό όταν μου το πρωτοείπε αλλα δικαιολογούμαι γιατι είχαμε πιεί ούτε γω ξέρω πόσο τσίπουρο και είχα γίνει τουφέκι... :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από tix-3- » 30 Μάιος 2007 00:47

αν εχει με καπου οπτικη επαφη μπορει να δει για wireless
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από Stathis » 30 Μάιος 2007 01:23

ArchangelX έγραψε:Ερώτηση κρίσεως : Θα μπορούσε να βάλει με οποιονδήποτε τρόπο DSL εκεί πάνω χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει τα κέρατα? Να επισημάνω οτι δεν υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ Παλιού και Νέου Παντελεήμονα.

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από tix-3- » 30 Μάιος 2007 02:36

για αυτο ειπα με καπου.Και στα 2 η 3 χιλιομετρα αν ειναι μπορει να επιτευχθει link αρκει να υπαρχει μια καποια οπτικη επαφη.
Αν μπει καποια στιγμη ο Cha0s σαν ποιο ειδικος ισως ξεδιαλυνει καποιες αποριες :oops:
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από georgemakaronis » 30 Μάιος 2007 04:01

πιατο τον σωζει δορυφορικο.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

DSL σε περιοχή ανευ DSL

Δημοσίευση από alexandr0s » 30 Μάιος 2007 05:00

Λοιπόν μπορείς να κάνεις τα παρακάτω:
1) Δορυφορικό πιάτο με ISDN 128K για Upload.
2) Αμφίδρομο δορυφορικό πιάτο (βλέπε hellas sat). Τα Pings που θα έχεις δεν έχω ακούσει να είναι τόσο καλά
3) Μισθωμένη
4) Υπομονή

Το καλώδιο που λες είναι καλή λύση αλλά πιθανότατα λόγο της απόστασης να χρειαστείς ηλεκτρικό ρεύμα=>θέμα χρόνου μέχρι να σε 'καρφώσει' κάποιος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες