Ερώτηση VRay-3d Studio

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
kaba

Ερώτηση VRay-3d Studio

Δημοσίευση από kaba » 30 Μάιος 2007 22:26

Έχω κατεβάσει τη δωρεάν έκδοση του Vray αλλά τη βρήκα μόνο για το 3studio 6, και όχι για τη νεώτερη έκδοση του 3ds στην οποία εγώ έχω πρόσβαση. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες που θα ήθελα να λυθούν προτού κάνω εγκατάσταση:

1. Γνωρίζει κανείς αν η συγκεκριμένη έκδοση του Vray συνεργάζεται απροβλημάτιστα με εκδόσεις του 3ds νεώτερες από την 6;

2. Πώς συνεργάζεται το Vray με τα υλικά/τα φώτα/κλπ του 3ds; Το mental ray για παράδειγμα υποστηρίζεται πλέον εγγενώς, σε επίπεδο υλικών/φωτισμών/κλπ αλλά γι'αυτό έχει φροντήσει η μαμά Autodesk. Με το Vray τι παίζει;;;

Κυρίως με ενδιαφέρει το 1ο θέμα, γιατί αν μπορώ να το εγκαταστήσω χωρίς να έχω κρεμάσματα/προβλήματα στο 3ds, μετά τα υπόλοιπα τα ψάχνω και μόνος μου για να μη σας "πρήζω" προκαταβολικά με ερωτήσεις τόσο γενικές όπως η 2.

Thanx παιδιά και περιμένω τα φώτα σας!

Άβαταρ μέλους
Rotav

Ερώτηση VRay-3d Studio

Δημοσίευση από Rotav » 31 Μάιος 2007 00:17

gia kathe ekdosh tou 3ds max uparxei kai h antistoixh ekdosh tou vray!oson afora ta upoloipa otan tha valeis ton vray pistevw oti tha sou lythoune arketes apories,o vray exei dika tou fwta kai ulika...fysika dokimase ton kai meta pes mas apories kalhtera! :)

Άβαταρ μέλους
ignis

Ερώτηση VRay-3d Studio

Δημοσίευση από ignis » 31 Μάιος 2007 14:21

Για την πρωτη σου ερωτηση το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ξερω οτι το Vray συνεργαζεται με το max 5 αλλα δεν ξερω αν η εκδοση που εχεις κανει γιαυτο.
Το vray συνεργαζεται επισης με τα υλικα και τα φωτα του max εκτος απο (sos) - τα reflection υλικα και maps- και τα φωτα πρεπει να εχουν ρυθμισμενα shadows σε vray shadows ή shadows map.

Για το πρωτο αν κανεις μια ερευνα στο google θα βρεις σιγουρα απαντηση.

kaba

Ερώτηση VRay-3d Studio

Δημοσίευση από kaba » 03 Ιουν 2007 23:18

Έχω υπόψη μου πως υπάρχει έκδοση V-ray για το 3ds 9. Αυτό που ψάχνω είναι η αντίστοιχη δωρεάν έκδοση για το 3ds 9 (η οποία φυσικά θα έχει μειωμένες δυνατότητες), ώστε να το δοκιμάσω.

Από το google βρήκα μόνο site με πλήρεις αλλά πειρατικές εκδόσεις, με τις οποίες δεν είχα διάθεση να μπλέξω.

Άβαταρ μέλους
kat a

Ερώτηση VRay-3d Studio

Δημοσίευση από kat a » 18 Ιουν 2007 18:40

kai egw to psaxnw gia to 3d studio max 9! an vrw kati tha sou pw!

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες