Κάπνισμα: Απαγόρευση Τώρα!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
eveuncut
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eveuncut » 22 Φεβ 2010 16:34

Στην επιχειρηματολογια η γενικη γραμμη ειναι η υπαρξη δυο αντιθετων μεταξυ τους αποψεων που συνηθως αντιπροσωπευουν τα δυο ακρα ενος θεματος.Ενω λοιπον εχω διαβασει πολλα αρθρα τα οποια υποστηριζουν την ολοκληρωτικη απαγορευση καπνισματος στην χωρα μας,μεχρι στιγμης δεν εχω διαβασει ενα κατα πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο.Ερχομαι λοιπον να κανω τον δικηγορο του διαβολου και να υποστηριξω το αντιθετο - ΟΧΙ στην απολυτη απογορευση καπνισματος.

Αρχικα θα στηριχτω στον θεσμο της δημοκρατιας.Πως γινεται σε μια δημοκρατικη χωρα να απαγορευσεις νομικα μια προσωπικη επιλογη των πολιτων?Εδω ερχεται να κολλησει η καραμελα ''η ελευθερια καποιου σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου''Γιατι να γινονται οι υπολοιποι παθητικοι καπνιστες να να επιβαρυνεται η υγεια μη καπνιστων χωρις να φταινε?Ε λοιπον υπαρχουν τα ''συστημα εξαερισμου'' για οσους δεν το εχουν ακουσει καθως βρισκομαστε στο 2010,για οσους δεν το εχουν συνειδητοποιησει.Ειναι απολυτως εφικτο να δημιουργηθει ενα παραρτημα μεσα στο μαγαζι,ενας ειδικος χωρος,στον οποιο να υπαρχει ενα δυνατοτερο συστημα σωστης εξαερωσης που να απορροφαει τον καπνο.Δεν ειναι μαγικο,τεχνολογικη προοδος ονομαζεται.
Επειτα,η εικονα που ολοι προσπαθουν να προωθησουν υπερβαλλοντας για τους καπνιστες εχει καταντησει τραγικα γελοια.Το να μυριζει καποιος ολοκληρος καπνο συνεπαγεται 1ον,με το να ειναι φουγαρο και να αναβει τσιγαρο με το που σβηνει το προηγουμενο,και 2ον με το να ειναι γενικοτερα βρωμικος.Εαν ειναι καποιος καθαρος,εαν πλενει σωστα τα δοντια του και τα χερια του δεν ειναι δυνατον να βρωμαει.Μετα το φαγητο θελω να κανω ενα τσιγαρο,ειναι μια στιγμη που απολαμβανω,θα το σβησω,θα μασησω και μια τσιχλα και θα μυριζω μεντα.Φυσικα και θα μυριζουν ''τσιγαριλα'' τα χερια καποιου που εχει βραδιασει και δεν τα εχει πλυνει ολη μερα.
Δεν φυσαω τον καπνο πανω σου,και σε σεβομαι που δεν τον αντεχεις-κραταω το τσιγαρο μου απο την αλλη μερια σε περιπτωση που δεν ειμαστε σε χωρο με εξαερισμο-ο οποιος αν υπηρχε,το επαναλαμβανω,θα λειτουργουσε ετσι ωστε να μην καταλαβεις τιποτα.
Και επειδη μιλαμε για πολιτισμο,το σημαντικοτερο που θελω να πω ειναι το εξης - αναφερομαστε παντα για Ελλαδα.Και δεν μπορω να ακουω,μα ναι Ευρωπη ειμαστε ομως.Δεν ειμαστε Ευρωπη,ουτε Αμερικη,ειμαστε στην Ελλαδιτσα.Ο Ελληνας απεχει ιδεολογικα,πρακτικα,θεσμικα,θεωρητικα και κοσμοθεωρητικα απο Ευρωπαιους και Αμερικανους οσο η Γη απο τον Κενταυρο.Εχετε δει πουθενα αλλου στην Ευρωπη μπουζουκια?Η μηπως νομιζετε οτι στην Σουηδια και το Βελγιο τα Σαββατα υπαρχουν κλαμπ που κλεινουν στις 6 και στις 7? 2 η ωρα οι Σουηδοι και οι Βελγοι -στην καλυτερη περιπτωση - ξαπλωνουν στο μαξιλαρακι τους με το παπλωματακι τους.Και δεν το λεω ως διαβασμενη φιλομαθης σε θεματα διασκεδασης και μη,αλλα το γνωριζω εμπειρικα.Οταν θα παω Μανχατταν δεν θα καπνισω μεσα στα Fridays,ουτε που θα το σκεφτω.Στην Ελλαδα ομως ειναι μια τελειως διαφορετικη υποθεση.Γιατι στο Μανχατταν θα βγω για φαγητο στις 9 και θα γυρισω στις 12,στην Ελλαδα θα εχω παει για καφε προηγουμενως,θα τον εχω απολαυσει βλεπωντας θαλασσα,μετα θα παω σε μπαρακι-και αργοτερα μπορει σε κλαμπ.Στο εξωτερικο η διασκεδαση δεν ειναι απο το απογευμα μεχρι το πρωι,αλλα ωραρια,αλλη νοοτροπια.
Αυτα ηθελα να πω,και να τελειωσω με μια παραδοχη-το καπνισμα σκοτωνει.Αυτος ειναι ηθικος λογος ομως να το κοψεις,διαλεγεις και παιρνεις.Δεν σου το επιβαλλουν.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Φεβ 2010 17:18

eveuncut έγραψε: Αυτα ηθελα να πω,και να τελειωσω με μια παραδοχη-το καπνισμα σκοτωνει.
Γνωριζω πως για σενα ειναι απλα μια φραση με τρεις λεξεις.
Στην ουσια για σενα (και καθε καπνιστη) σημαινει:

το καπνισμα σκοτωνει -->
το καπνισμα ισως και να σκοτωνει -->
το καπνισμα ισως και να σκοτωσει καποιον αλλον ->
το καπνισμα ισως και να σκοτωσει καποιον αλλον αν ισχυουν οι παπαριες που μας λενε...

Το γνωριζω γιατι εκει που εισαι ημουν...
Μεχρι που μου εχωσαν το οξυγονο στη μυτη
Μεχρι που αισθανθηκα τα παγωμενα ηλεκτροδια στο κορμι μου
Μεχρι που βιωσα τι θα πει Στεφανιογραφια (καπου δεν την εχεις ακουσει?)

Ευτυχως η διαμαρτυρια σου θα μεινει διαμαρτυρια...
Ευτυχως θα συνεχισουν να στο απαγορευουν...
Ευτυχως 32 χρονια συνεχους καπνισματος δεν καταφεραν να με σκοτωσουν (αν και πλησιασαν αρκετα).

Για το τελευταιο δυστυχως δεν ειμαι ακομα σιγουρος.
Τα δυο τελευταια χρονια νιωθω πως ζω δανεικη ζωη...

Σου ευχομαι να μην το νιωσεις ποτε!...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2010 17:25

ας πούμε ότι δε σκοτώνει. το δημοκρατικό μου δικαίωμα (υπάρχει και στο σύνταγμα) να μη βρωμάω όταν γυρίζω σπίτι μετά από έξοδο, που το βάζεις;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Φεβ 2010 17:57

Πως γινεται σε μια δημοκρατικη χωρα να απαγορευσεις νομικα μια προσωπικη επιλογη των πολιτων
Για πια πρωσοπικη επιλογη μιλατε? εχετε καταλάβει τιποτε?
Το τσιγαρο ειναι -απλα- ενα νόμιμο ναρκοτικο αν δεν το καταλάβατε.

Παραθέτω απο wiki (η σειρα παει με τα bold):

http://el.wikipedia.org/wiki/Τσιγάρο
Το τσιγάρο αποτελείται από μικρά κομμάτια επεξεργασμένου καπνού που είναι τυλιγμένα σε χαρτί. Έχει κυλινδρικό σχήμα και μπορεί να έχει στο ένα του άκρο επιστόμιο με φίλτρο....
bla-bla-bla.....
Η νικοτίνη που περιέχει το τσιγάρο ενέχεται για την εμφάνιση πολλαπλών παθήσεων, που εμφανίζονται είτε στη στοματική κοιλότητα, είτε σε βλενογόνους άλλων εν τω βάθει οργάνων.
bla...bla...bla...
http://el.wikipedia.org/wiki/Νικοτίνη
Νικοτίνη ονομάζεται το αλκαλοειδές, το οποίο απαντάται σε σχετικά μεγάλες ποσότητες στα φύλλα του καπνού....bla-bla-bla....
http://el.wikipedia.org/wiki/Αλκαλοειδή
Τα λεγόμενα αλκαλοειδή, (Alkaloids), αποτελούν ιδιαίτερη κατηγορία οργανικών ενώσεων που περιέχουν άζωτο. Εντοπίζονται κυρίως σε κάποια φυτά (π.χ. στα μυκωνοειδή) και μερικές φορές και σε ζώα. Παρουσιάζουν ενδιαφέρον κυρίως λόγω της φυσιολογικής τους δράσης με μακρόχρονη ιστορία επί φαρμακευτικών ιδιοτήτων αλλά και δηλητηριωδών σε μεγαλύτερη δόση, ως ναρκωτικά ή παραισθησιογόνα.
Εισαστε ναρκομανεις, απλα δεν το εχετε καταλαβει, και οπως καθε ναρκομανεις, δεν το παραδέχετε ότι ειναι ναρκομανής....

Εγω πχ, ειμαι εθισμενος στην cola. Πινω την μερα απο 1 μεγαλο μπουκαλι(1.5l) μέχρι και 5-6 εχω πχει. Αλλα δεν ενοχλω κανεναν!!!
:P :pint:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 22 Φεβ 2010 18:05

Και μετά ήρθαν οι μέλισσες...

Μην τρελαθούμε κιόλας. Ας απαγορέψουν και την ασπιρίνη ( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... E%BD%CE%B7 ), τον καφέ ( http://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine ) τον τζόγο (νόμιμο ή μη) και όλα τα άλλα που επίσης είναι άκρως εθιστικά...

Αργότερα εγώ λέω να κόψουν και τον μενταλισμό γιατί ωθεί τους νέους σε πράξεις που δεν πρέπει..

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Φεβ 2010 18:22

Και μετά ήρθαν οι μέλισσες...
Η απαντησης μου.
Εισαστε ναρκομανεις, απλα δεν το εχετε καταλαβει, και οπως καθε ναρκομανεις, δεν το παραδέχετε ότι ειναι ναρκομανής....
Ας απαγορέψουν και την ασπιρίνη, tον καφέ, τον τζόγο
Η απαντησης μου.
Εγω πχ, ειμαι εθισμενος στην cola. Πινω την μερα απο 1 μεγαλο μπουκαλι(1.5l) μέχρι και 5-6 εχω πχει. Αλλα δεν ενοχλω κανεναν!!!
O τζογος ειναι ψιχολογικος εθισμος και ανικει αλου. σε αλλη κατηγορια, αν και για μενα θα επρεπε να απαγορευτει γιατι σε περιπτωσει που ειναι καποιος maried, κανει κακο και στους γυρο του.

Το οτι εσυ θες να καπνιζεις, μπορεις να το κανεις σπιτι σου. Οχι εξω για να με ενοχλεις κι εμενα.

Αλλωστε υπάρχει κατι που καποιος ειπε (δεν ξερω πιος), "Η ελευθερία σου, τελειώνει εκεί που αρχίζει η δικια μου."
ή πιο σοφιστικε:
"Τα όρια της ελευθερίας μου,τελειώνουν εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του συνανθρώπου μου"

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Φεβ 2010 18:27

αληθεια ο καπνιστης και οι παθησεις που φερνει το καπνισμα ποσο επιβαρυνουν το συστημα υγειας της χωρας μας ?

http://notsmoke.info

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Φεβ 2010 18:35

Gemisame Antipathitikous Antikapnistes... :lol:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 22 Φεβ 2010 20:29

Όχι όταν ρέβεσαι... :wink:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Φεβ 2010 23:02

Όχι όταν ρέβεσαι..
Οχι βεβαια.Ποτε μπροστα σε κόσμο!!

:P

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 24 Φεβ 2010 04:17

εγώ λέω να αρχίσετε όλοι το κάπνισμα και να αφήσετε το κλάσιμο...
θα ρθούμε όλοι ποιο κοντά :wink:

Εδιτ:
Ωραία bookmarks... :D
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες