Διαλεξτε ποιο Reality σας αρεσει για να το δειξει η TV

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Ποιο Reality ?

1
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2
1
20%
3
1
20%
4
3
60%

Σύνολο ψήφων: 5

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Ιουν 2007 10:30

Μαζεύουμε 20 παιδάκια από χώρες της Αφρικής. Αυτά που δεν έχουν μια γουλιά γαλατάκι. Αυτά που σβήνουν, μέρα τη μέρα. Τα βάζουμε στο ωραίο σπίτι του Βig Βrother. Κάθε εβδομάδα το κοινό ψηφίζει και ξωπετάει ένα παιδάκι. Αυτό πρέπει να επιστρέψει στον τρόμο και την αθλιότητα

ΕΠΕΙΔΗ οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, μια προειδοποίηση, πριν αρχίσετε να διαβάζετε! Δεν είμαι στα πάνω μου, δεν είμαι στις καλές μου, τα ΄χω πάρει, τα ΄χω δώσει, γενικώς, είμαι ένα μάτσο χάλια!

Διάβασα χθες για τα νέα ριάλιτι που ετοιμάζονται από τους φωστήρες των διεθνών καναλιών (και τρέμω την ώρα και τη στιγμή που θα τα αρπάξουν και οι εγχώριοι φωστήρες).
Τώρα που μας τελειώσανε οι συγκατοικήσεις, ξεκατινιάσματα, μαλλιοτραβήγματα, βωμολοχίες, μπιπ, κερατώματα, το Κάμα Σούτρα στις μπανιέρες, μαχαιρώματα, σκοτωμοί, χυδαιότητα, ξεφτίλα, τα αγοραία άτομα σε αγοραίες καταστάσεις...

Τώρα που όλα αυτά τα βαρεθήκαμε, νέα ζωή ξημερώνει για τα απανταχού ριάλιτι. Τον πάτο του πηγαδιού ΝΟΜΙΖΑΜΕ ότι τον φτάσαμε.

Έχει και πιο κάτω. Πιο χαμηλά, πιο χαμηλά... Ένα καινούργιο ριάλιτι που δρομολογείται έχει να κάνει- άκουσον, άκουσον!- με παιδιά από 8 μέχρι 15 χρόνων. Θα είναι λέει, ένα είδος Survivor. Εκεί τα παιδάκια θα προσπαθούν να επιβιώσουν ως ενήλικοι! Να βρουν τροφή, να συντηρηθούν, να φάνε ρίζες, να φάνε τις σάρκες τους, να σκάψει το ένα παιδί τον λάκκο του άλλου, να εντρυφήσουν στο «ο θάνατός σου ζωή μου». Μωρά παιδιά!

Ποιοι το σκέφτηκαν; Ποιοι το συνέλαβαν αυτό;

(Για την παρακάτω φράση απαραίτητη η γονική συναίνεση: Όποιοι κι αν το σκέφτηκαν, σκατά στα μούτρα τους! Συγγνώμη αλλά είναι το μόνο που με εκφράζει αυτή τη στιγμή). Ένα δεύτερο ριάλιτι, λέει, έχει να κάνει με δότες οργάνων ή κάτι τέτοιο. Εδώ δεν μπορώ να σας δώσω λεπτομέρειες: Μόλις άκουσα την είδηση στην τηλεόραση, άλλαξα αμέσως κανάλι. Η υπεραιμάτωση του εγκεφάλου μπορεί να αποβεί μοιραία κι εγώ έχω παιδί να μεγαλώσω!
Σκατά στα μούτρα τους!

ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ το πάρω αλλιώς το τιμόνι. Αν κάτσω να σκεφτώ κι εγώ κάτι! Να το καταθέσω σαν πρόταση και να πνιγώ στα ευρώπουλα.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Μαζεύουμε 20 παιδάκια από χώρες της Αφρικής. Αυτά που δεν έχουν μια γουλιά γαλατάκι. Αυτά που σβήνουν, μέρα τη μέρα. Τα βάζουμε στο ωραίο σπίτι του Βig Βrother.
Κάθε εβδομάδα το κοινό ψηφίζει και ξωπετάει ένα παιδάκι. Αυτό πρέπει να επιστρέψει στον τρόμο και την αθλιότητα. Επειδή όμως η παραγωγή είναι μεγαλόκαρδη, ως δώρο για τη συμμετοχή του, του δίνουν ένα ζευγαράκι παπούτσια (λάθος νούμερο) κι ένα λίτρο γάλα. Το παιδάκι που θα κερδίσει, θα το βάλουνε σε τσίρκο και θα το κάνουνε τουρνέ από χωρίου εις χωρίον.

2. Παίρνουμε δώδεκα ηλικιωμένους, από τα γηροκομεία της συμφοράς. Κι εδώ ακολουθούμε την ίδια διαδικασία. Όποιος παππούλης ή γιαγιούλα αποχωρεί, παίρνει δώρο μια θερμοφόρα και ξαναπετιέται πίσω στην κόλαση που κατ΄ ευφημισμόν ονομάζεται «Οίκος Ευγηρίας».

3. Παίρνουμε δώδεκα άτομα με ανίατη ασθένεια. Άτομα που δεν έχουνε τη δυνατότητα πανάκριβων θεραπειών! Τους έντεκα που ψηφίζει προς αποχώρησιν το κοινό, τους αφήνουμε να ψοφολογήσουν (δώρο ένα πιεσόμετρο και μια πάπια για κατούρημα). Στον νικητή η παραγωγή καλύπτει τα έξοδα της θεραπείας. Ακόμα καλύτερα τον κάνει και πειραματόζωο για το νέο της ριάλιτι.

4. Παίρνουμε δώδεκα άστεγους. Κουρελήδες, ξεχασμένους από Θεό κι ανθρώπους. Τους πλένουμε, τους ξεβρωμίζουμε (μπλιάχ, αηδία), τους ντύνουμε, τους στολίζουμε. Στον νικητή νοικιάζουμε μια υπόγεια γκαρσονιέρα για ένα εξάμηνο. Οι υπόλοιποι έντεκα επιστρέφουν στο χαρτόκουτο απ΄ όπου τους μαζέψαμε (δώρο της παραγωγής από ένα χάμπουργκερ και μια καρό κουβέρτα).

Κύριοι, πού να καταθέσω τις προτάσεις μου; Θέλω να βγάλω κι εγώ φράγκα από τον πόνο, από το αδιέξοδο, από τη δυστυχία, από την απόγνωση: Είπαμε! Παιδί μεγαλώνω κι έχω έξοδα!

Μου ξαναλέτε λίγο το mail σας;
Άι, σιχτίρ, Σαββατιάτικο!

Πηγη *

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Ιουν 2007 11:17

welcome to real life fiskilis
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιουν 2007 11:22

Αυτό με τους δότες οργάνων ήταν φάρσα. Η καρκινοπαθής γυναίκα ήταν ηθοποιός. Είδατε που κανένα από τα κανάλια τώρα δεν το αναφέρει; Επειδή απλά πατήσανε την μπανανόφλουδα όπως πάντα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Ιουν 2007 11:30

Λέω, ότι στις ταινιες και στα παραμυθια είναι όλα αγγελικά πλασμένα.
Στη ζωη το έχουμε ξεφτιλίσει.Το γ*****με.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Ιουν 2007 11:33

μην εκπλαγεις αν το 2020 υπαρξουν reality που θα δίνουν στον καθε παιχτη απο ένα όπλο, και θα βγενει μονο ένας απο εκει μεσα.

Φισικα αυτοι που θα παιζουν θα ειναι κρατουμενοι των φιλακών και ο νικιτης που θα τρωει τους αλους θα περνει σαν επαθλο την ελευθερια του

Το λεω γιατι μου φανικε οτι εξεπλάγεις.Δεν το περιμενες αυτο δηλαδη?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Ιουν 2007 11:41

το ποστ το διαβασα και το καταλαβα επισης ξερω και πιος το εχει γραψει.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιουν 2007 12:06

Μακλέοντα το concept που περιγράφεις έχει γυριστεί σε ταινία (σε γενικές γραμμές). House of 9. Δέστο ανεπιφύλακτα. Υπάρχουν και άλλα 2 με παρόμοια σκηνικά αλλά δεν θυμάμαι πώς λέγονται. Τα έχω δει όλα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Ιουν 2007 12:16

Connor MacLeod έγραψε:μην εκπλαγεις αν το 2020 υπαρξουν reality που θα δίνουν στον καθε παιχτη απο ένα όπλο, και θα βγενει μονο ένας απο εκει μεσα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_Royale
http://www.imdb.com/title/tt0266308/

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Ιουν 2007 12:22

Koιτα να δεις καμια φορα.Θα το δω οποσδιποτε

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 02 Ιουν 2007 13:57

cdhyper έγραψε:Αυτό με τους δότες οργάνων ήταν φάρσα. Η καρκινοπαθής γυναίκα ήταν ηθοποιός. Είδατε που κανένα από τα κανάλια τώρα δεν το αναφέρει; Επειδή απλά πατήσανε την μπανανόφλουδα όπως πάντα.
Το άκουσα στις ειδήσεις της ΕΡΤ..

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 02 Ιουν 2007 21:13

cdhyper έγραψε:Μακλέοντα το concept που περιγράφεις έχει γυριστεί σε ταινία (σε γενικές γραμμές). House of 9. Δέστο ανεπιφύλακτα. Υπάρχουν και άλλα 2 με παρόμοια σκηνικά αλλά δεν θυμάμαι πώς λέγονται. Τα έχω δει όλα.
οι άλλες δυο ταινιες που αναεφερεις ειναι το battle royale 1 και 2. εκει μονο οποιος σκοτωσει τυος αλλους επιβιωνει. την πρωτη ταινια την γυρισε ο πατερας και την δευτερη την γυρισε ο γιος του γιατι ο πατερας πεθανε. γι αυτο η δευτερη εχει και καποια φιλοσοφικα στοιχεια που πηγαζουν απο τον γιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgemakaronis την 02 Ιουν 2007 21:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 02 Ιουν 2007 21:19

Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες