Πρόβλημα με έναρξη Vista Home Basic

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 02 Ιουν 2007 16:27

Καλημέρα σε όλους, δεν παίρνει τον κωδικό χρήστη για να μπεί στο περιβάλλον του λειτουργικού. Κατα τα λεγόμενα του φίλου στον οποίον ανήκει έκανε προσπάθεια να αλλάξει τον κωδικό και τώρα δεν παίρνει ούτε τον καινούργιο ούτε τον παλιό. Μπαίνοντας Bios στο security δείχνει κάποιες φορές HDD password frozen και κάποιες φορές clear χωρίς όμως να του έχω κάνει εγώ κάποια αλλαγή στο setup, μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος. Αν μπορεί κάποιος να καταλάβει κάτι και να βοηθήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 02 Ιουν 2007 21:04

μηπως τον εβαλε με κεφαλαια ή με ελληνικα; αν τον αλλαξε και του εβγαλε μηνυμα οτι ο κωδικος αλλαξε με επιτυχια τοτε ο παλιος δεν ισχυει. πρεπει να θυμηθει τον καινουργιο.νομιζω οτι σε μερικα καταστηματ ξεκλειδωνουν τους κωδικους αλλα επι χρημασι.πχ το πλαισιο αλλα πρεπει να αποδειξεις οτι το πισι σου ανηκει εχω την εντυπωση.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 02 Ιουν 2007 22:11

στα XP μπορούσες να μπεις σε safe mode και να διαγράψεις τον χρήστη θυμάμαι
δες αν γίνετε στα Vista
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 03 Ιουν 2007 00:54

Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 03 Ιουν 2007 19:46

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις, τον έχω και τον παλιό και τον νέο κωδικό αλλά δεν παίρνει κανένα. Και σε safe mode που προσπάθησα να μπω ζητά κωδικό χρήστη. Τώρα ετοιμάζομαι να δοκιμάσω την λύση που προτείνει ο tix-3- και ελπίζω να βρώ ακρη. Ευχαριστώ και πάλι θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
Romilos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Romilos » 04 Ιουν 2007 18:27

Καλησπέρα και πάλι, δυστυχώς δεν είχαμε αποτέλεσμα, χρησιμοποίησα τα εργαλεία που μου πρότεινες tix-3- και τελικά πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση του λειτουργικού. Δεν βρίσκουν κανένα φάκελο για να ανασύρουν κωδικό ούτε administrator ούτε του χρήστη. Δοκίμασα 2 εναλλακτικές ophcrack-livecd 1.1.3 kai 1.1.4 αλλά και αυτό http://www.loginrecovery.com/index.php αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Και στις δύο περιπτώσεις έκανε boot απο το cd κανονικά σε Linux αλλά δεν έβρισκε τους απαραίτητους φακέλους για να ανασύρει κωδικο στο login recovery μάλιστα ανέφερε ως πιθανή αιτία πρόβλημα στην εγκατάσταση του λειτουργικού. Αν καταλαβαίνει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει; Απ'ότι μου είπε ο φίλος που του ανήκει το pc μόνο προσπάθεια αλλαγής κωδικού έγινε και τίποτα άλλο. Μήπως τελικά χρειάζεται να γίνει format (άν θα μπορεί να δώσει αυτό τη λύση) και μετά να προσπαθήσω να ανασύρω ότι δεδομένα είναι δυνατόν απο το δίσκο; Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 04 Ιουν 2007 20:29

αν μπορουσες να μπεις απο αλλο πισι στο πισι που ειναι κλειδωμενο με τοπικη συνδεση τους πιστευω οτι θα μπορουσες να κατεβασεις και να σωσεις τους φακελους που σε ενδθαφερουν πριν του κανεις φορματ.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες