Η Google εξαγοράζει το FeedBurner.com

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Ιούλ 2007 23:54

sinfono me ton lakritidi... kai opos eicha pei kai se proigoumeno "conflict" pou eichame kalo tha itan na ta vlepoume san katanalotes pio "psichra" apo to na "feroume tis parenergies" tis plisis eggefalou pou mas kanei i ekastote eteria - eite einai kseni eite elliniki-
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 17 Ιούλ 2007 00:11

Σωστός ο lakritidis :respect: Έχει δίκιο σε αυτά που λέει Connor MacLeod. Ενδεχομένος στο τέλος να βγεις σωστός ( που πολύ αμφιβάλω, να πεθανει Μ$ δηλαδή), αλλά θα ήταν απλά μια τυχαία πρόβλεψη :oops:
Εικόνα

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 17 Ιούλ 2007 00:12

kai opos eicha pei kai se proigoumeno "conflict" pou eichame
Το θυμάσαι ακόμα βρε θηρίο? :D

Anyway να προσθέσω επίσης ότι λειτρουργικά φοράνε και ορισμένα κινητά και τα PDAs και εκεί τα Windows Mobile κυριαρχoύν. Επίσης η συντριπτική πλειοψηφία των media center PCs φοράει Windows Media Center.

Συν η σουίτα office, συν ο SQL Server, συν τα windows server, συν το visual studio, συν, συν....

Ακούω κάποιους που λένε για online λειτουργικό της Google. Αν είναι αλήθεια, πιστεύω ότι ήρθε η ώρα της πρώτης σφαλιάρας για την Google...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Ιούλ 2007 10:12

Την γνωμη μου λέω.Δεν ειναι αποψη αναλυτών.Ειναι δικιά μου.
Αλωστε δεν το έχουμε δει λίγες φορες μεγάλες εταιρίες να κλείνουν ή να εξαγοράζονται απο άλες.Ιδικά στο χώρο της πληρωφορικής.

(Siera, westwood studios, Maxis, και μην ξεχνάμε την 3DFX.είναι σαν να σου λέει κάποιος σημερα ότι σε δυο χρόνια η ΝVidia θα κλείσει. Α!Και τελευτέο μεγάλο παράδειγμα η ATI που την πήρε η aAMD)

τωρα τι λές??
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 17 Ιούλ 2007 11:48

Λέω ότι σε όλα τα παραδείγματα που μας αναφέρεις, μια εταιρία εξαγοράστηκε από μία μεγαλύτερη.

Έτσι λοιπόν είναι πιο πιθανό η Microsoft να εξαγοράσει την Google παρά το αντίθετο. Σε ευχαριστώ που συμφωνείς με το πρώτο post που έκανα.

Το να συγκρίνεις το red alert και το counter strike με τα windows είναι μάλλον άτοπο. Επίσης άτοπη η συγκριση westwood, sierra (νάνοι) με τη microsoft (γίγαντας).

H nVidia είναι super κερδοφόρα εταιρία και όμως θεωρείς πιθανό να κλείσει σε δύο χρόνια. Άρα συμφωνείς ότι δε μπορούν να γίνουν μακροχρόνιες ασφαλείς προβλέψεις. Άρα συμφωνείς και με το δεύτερο post που έκανα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Ιούλ 2007 13:34

Καταρχίν δε συμφωνω.

1)Θυμάσαι πια εποχη εξαγοράστικε η 3DFX από την Νvidia?
Απότι βλέπω μάλον δεν ξέρεις καν.
Όταν ΤΗν πήρε η NVIDIA η 3DFX ήτα η καλήτερη κατασκευάστια κατρων Γραφικών
(Η 3DFX αν ξερεις κατασκευαζε τις Voodoo)
Εδω που βρησκεις ότι εξαγοράζει μια μεγαλήτερη την μιρκότερη?

2)Και όμως το red alert εχει γινει best seller.Eιχε πουλίσει το 1997 - 1999 150.000κοματια
και μέχρι σήμερα,ακόμα πουλαει, έχει πουλήσει πάνω από 500.000 κομάτια.(Δε σου λέω για όλη τη σειρα (Red allert 1-2 , tiberian su, tiberium wars.....))
Mικρή εταιρία η westwood λοιπόν?

3)Τελος μάλον δε διαβασες για την εξαγορά της ATI απο την AMD.
Ειναι μίπως και η ΑΤΙ μικρότερου μεγέθους?

4) Η NVIDIA ειναι πολυ κερδοφορα.Δεν λέω όχι. Θέλεις να βαλουμε ένα στιχιμα ότι σε 5-6χρόνια θα υπάρχουν μόνο 2στρατόπεδα?
Αυτό της AMD και αυτό της INTEL.οπου θα κατασκευάζουν CPU,GPU,APU(ειδη η ATI στις νεες καρτες ενσοματονη ενα συστιμα ηχου).
Επίσης το νεο project της AMD είναι στα μέσα του 2009 είναι να κατασκευαζει σε ένα chip μόνο CPU&GPU
http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Fusion
http://www.pcpro.co.uk/news/96475/amd-f ... 6-era.html
Aυτό σταδιακα μπορει να συμάνει και το τέλος της ATI στις stand-alone καρτες γραφικών και να βγάζουν πλέων CPU & GPU μόνο σε chip και όχι χωριστα.
Αλλο?

gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 18 Ιούλ 2007 15:10

Connor MacLeod έγραψε:Καταρχίν δε συμφωνω.

1)Θυμάσαι πια εποχη εξαγοράστικε η 3DFX από την Νvidia?
Απότι βλέπω μάλον δεν ξέρεις καν.
Όταν ΤΗν πήρε η NVIDIA η 3DFX ήτα η καλήτερη κατασκευάστια κατρων Γραφικών
(Η 3DFX αν ξερεις κατασκευαζε τις Voodoo)
Εδω που βρησκεις ότι εξαγοράζει μια μεγαλήτερη την μιρκότερη?

2)Και όμως το red alert εχει γινει best seller.Eιχε πουλίσει το 1997 - 1999 150.000κοματια
και μέχρι σήμερα,ακόμα πουλαει, έχει πουλήσει πάνω από 500.000 κομάτια.(Δε σου λέω για όλη τη σειρα (Red allert 1-2 , tiberian su, tiberium wars.....))
Mικρή εταιρία η westwood λοιπόν?

3)Τελος μάλον δε διαβασες για την εξαγορά της ATI απο την AMD.
Ειναι μίπως και η ΑΤΙ μικρότερου μεγέθους?

4) Η NVIDIA ειναι πολυ κερδοφορα.Δεν λέω όχι. Θέλεις να βαλουμε ένα στιχιμα ότι σε 5-6χρόνια θα υπάρχουν μόνο 2στρατόπεδα?
Αυτό της AMD και αυτό της INTEL.οπου θα κατασκευάζουν CPU,GPU,APU(ειδη η ATI στις νεες καρτες ενσοματονη ενα συστιμα ηχου).
Επίσης το νεο project της AMD είναι στα μέσα του 2009 είναι να κατασκευαζει σε ένα chip μόνο CPU&GPU
http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_Fusion
http://www.pcpro.co.uk/news/96475/amd-f ... 6-era.html
Aυτό σταδιακα μπορει να συμάνει και το τέλος της ATI στις stand-alone καρτες γραφικών και να βγάζουν πλέων CPU & GPU μόνο σε chip και όχι χωριστα.
Αλλο?
Βασικά δεν έχει να κάνει μονο με τη φήμη αλλα και με την οικονομική δύναμη...

η ΑΤΙ εφτιάχνε κάρτες γραφικών, και είχε ένα μερίδιο απο την αγορά, τα ίδια πάνω κάτω και για τους επερξεγαστές για την AMD αλλά η AMD έχει μεγαλύτερο είσοδημα (μην ξεχνάς οτι παίζουν και οι server) αρα λογικό ήταν να συμβεί αυτό.
όπως και με Macromedia adobe, η macromedia φημίζεται για το Dreamweaver, αλλά η adobe είναι ο γίγαντας του software όταν πρόκειται για design κτλ.

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 18 Ιούλ 2007 15:52

Λοιπόν ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

1. Η 3dfx πούλησε συγκεκριμένες πατέντες στην nvidia έναντι 70εκ. δολλαρίων το 2000 και στη συνέχεια διαλύθηκε. Η nVidia ήταν τότε σαφώς μεγαλύτερη εταιρία. H 3dfx μετά την εξαγορά της STB χρεοκόπησε.

Διάβασε αυτό για να μαθαίνεις:

http://www.hothardware.com/articles/nVi ... ys%5F3dfx/

Επειδή προφανώς συγχέεις τον όρο καλύτερο με τον όρο μεγαλύτερο: Οι κάρτες voodoo ήταν σαφώς οι καλύτερες, αλλά ήταν πανάκριβες και δυσπρόσιτες. Είχαν λοιπόν πολύ μικρότερο μερίδιο στην αγορά από ότι οι κάρτες της nvidia, της ati και πιθανώς και άλλων μεγάλων παικτών όπως η matrox, η S3 και η Diamond.

Καταλαβαίνεις λοιπόν (ελπίζω) που το βρίσκω.

2. Μα τι λές; Τα windows εκατοντάδες εκατομμύρια εγκαταστάσεις. Ποιο red alert; Και δεν είπα ότι η westwood είναι μικρή. Είπα ότι είναι μικρή σε σχέση με τη Microsoft.

3. Bεβαίως και η ATI ήταν μικρότερη από την AMD!!! Από εδώ:

http://www.xbitlabs.com/articles/editor ... rge_9.html

παίρνω αυτό:

"ATI is a pretty large company for AMD to absorb. ATI’s Q1 2006 revenue of $652 million is more than half of AMD’s $1.3 billion in revenue during the same period. Any integration problems resulting from the deal could place significant pressure on AMD’s financial results,"

Η ΑΤΙ ήταν κάτι παραπάνω από το μισό της AMD.

4. Στο στοίχημα θα το ρίξουμε; Κάνε ότι προβλέψεις θέλεις. Το μέλλον θα δείξει, αλλά αφού ασχολείσαι με τα επιχειρηματικά, εκτός από τους τίτλους των άρθρων διάβαζε και το περιεχόμενο...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιούλ 2007 17:46

Ρε ανθρωπε.
.................

Δηλαδη εσυ μου λες οτι η MS θα ειναι για πάντα?
Ετσι έλεγε και η αυτοκρατορια του βιζαντιου, του χιτλερ, Ο Στάλιν, Ο Μεγας αλλέξανδρος...ΚΑ.

Εσυ λεγε πως η ΜS θα ειναι επι απιρου......
Εγω σου λέω ότι μεχρι το 2015-20 δε θα ειναι οπως την ξερουμε σημερα.
Αν το forum ειναι ακομα εδω μετα απο 10χρόνια θα τα ξαναπούμε.
lakritidis έγραψε: Διάβασε αυτό για να μαθαίνεις
Μπορεις να μου μαθεις ορθογραφια, πως να συμπεριφέρωμε σωστα, πως να ριξω μια γκομενα, πως να μαγειρευω, πως να οδηγαω το κρις κραφ που έχω πως διορθονουν ενα αυτοκινιτο αν πάθει βλάβει αλλα οταν μιλαμε για Hardware & ΟS δεν δέχομαι οτι "Θα μου μαθουν".

Εχω φάει 14 χρόνια και πάνω από 30.000.000ΔΡΧ στου υπολογιστες, εχω κάψει, εχω κανει απειρες εγγαταστασεις, διαμορφόσεις, εχω Δει όσα λειτουργικα δε πρόκιτε να δουν πολοί σε 40χρόνια, εχω αγοράσει καρτες επέκτασεις με εκατομιρια χιλιαδες δραχμες.

Σεβομε την γνωμη σου και σε παρακαλω και εσυ θα ιθελα να κάνεις το ίδιο.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 02 Αύγ 2007 21:35

Σε αυτά τα 14 χρόνια, ίσως έπρεπε να αφιερώνεις λίγο περισσότερο χρόνο για να μαθαίνεις, να διαβάζεις και κυρίως να προσέχεις τι είναι αυτό που διαβάζεις και να μην προσπαθείς να πουλήσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Τα σέβη μου κύριε (πρώην) Τεχνικέ Διευθυντή. (:respect:)

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 05 Αύγ 2007 05:41

Connor MacLeod έγραψε: Μπορεις να μου μαθεις ορθογραφια, πως να συμπεριφέρωμε σωστα, πως να ριξω μια γκομενα, πως να μαγειρευω, πως να οδηγαω το κρις κραφ που έχω πως διορθονουν ενα αυτοκινιτο αν πάθει βλάβει αλλα οταν μιλαμε για Hardware & ΟS δεν δέχομαι οτι "Θα μου μαθουν".

Εχω φάει 14 χρόνια και πάνω από 30.000.000ΔΡΧ στου υπολογιστες, εχω κάψει, εχω κανει απειρες εγγαταστασεις, διαμορφόσεις, εχω Δει όσα λειτουργικα δε πρόκιτε να δουν πολοί σε 40χρόνια, εχω αγοράσει καρτες επέκτασεις με εκατομιρια χιλιαδες δραχμες.

Σεβομε την γνωμη σου και σε παρακαλω και εσυ θα ιθελα να κάνεις το ίδιο.

Μεγαλο λαθος σου Connor αυτο που ειπες μολις.Η γνωμη σου ειναι σεβαστη απο μενα προσωπικα (γιατι μονο για τον εαυτο μου μπορω να μιλησω) αλλα ειναι λαθος.

1ον και ασχετο) Το οτι εχει ξοδεψει 30.000.000 δραχμες σε pc δεν σημαινει οτι ξερεις και μπορεις να κανεις κριτικη σε επιχειρηματικες κινησεις εταιριων με executives που το μεροκαματο τους ειναι πανω κατω οσο το ποσο που ειπες οτι ξοδεψες σε ολη την ζωη σου.
Δεν μου αρεσει γενικοτερα να ξεχωριζω ανθρωπους με κριτηριο τις σπουδες η τους τιτλους τους αλλα τα αγγουρια πανε με τα αγγουρια και οι ντοματες με τις ντοματες.
Η microsoft ειχε και εχει ενα τεραστιο και πολυ εξυπνο τμημα Marketing αλλα και οικονομικο τμημα.Οι κινησεις τους (αποδοχη της πειρατειας,κινησεις στην αγορα της κινας και αλλες) δειχνουν οτι ειναι πολυ μακρια απο την ηττα.Οταν μιλαμε για εταιριες τετοιου μεγεθους οι προβλεψεις ειναι δικοπο μαχαιρι και shot in the dark (εκτος αν ειναι απο τιποτα πολυεθνικες και μας το κρυβεις.

2ον ) Η κατατασταση της σημερινης αγορας ειναι ξεκαθαρα υπερ τους.Αν εξαιρεσεις τους webservers (που και εκει εχει μια ελαχιστη αυξηση αλλα πολυ μακρια απο το να απειλησει τον apache) αλλα και τα embedded (στα οποια τα κινητα ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο αλλα και εκει χανει απο αλλα RTOS) στα οποια ο κουτσουρεμενος kernel του Linus κυριαρχει σε ολα τα αλλα εχει ποσοστα Φιντελ στην Κουβα.Για να ξεκινησει να φυσαει αντιθετα ο ανεμος (και οχι το μικρο αερακι που εχει τωρα πρεπει να γινουν πολλα πραγματα).Πρεπει:
Α.Μια εταιρια αναλογου μεγεθους (καλη η Canonical και το ubuntu αλλα δεν προκειται να κανει και πολλα) να ανοιξει πολεμο στα windows κανωντας καποιο καινουργιο λειτουργικο

Β. Το καινουργιο λειτουργικο να εχει πληρη (η αρκετα μεγαλη ) υποστηριξη στο hardware

Γ.Το καινουργιο λειτουργικο να εχει πληρη (η αρκετα μεγαλη ) υποστηριξη στο software

Δ.Το καινουργιο λειτουργικο να εχει κατι παραπανω να προσφερει (ειτε αυτο λεγεται online OS ειτε free με ολα τα παραπανω ειτε δεν ξερω και εγω τι)

Καπως ετσι εχουν τα πραγματα απο την δικια μου πλευρα (δεν εχω σπουδασει οικονομικα/μανατζμεντ).

Υ.γ. Και επισης με τον RMS για αρχηγο δεν παμε ουτε βολτα στο συνταγμα οχι να πεισουμε κοσμο
:evil:
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες