Το βίντεο με τον αυνανισμό και τον εθνικό ύμνο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 06 Ιουν 2007 00:45

Γιατί (θέλω να) πιστεύω ότι ο καθένας έχει αρκετά ανεπτυγμένη την κριτική του σκέψη, έτσι ώστε να μπορεί μόνος του να βάζει τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.

Δεν μου αρέσει η ιδέα του να διαλέγει κάποιος άλλος για μένα, τί είναι και τί δεν είναι προσβλητικό.

Με λίγα λόγια, ναι στα προσωπικά κριτήρια, όχι στα γενικά! :)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 06 Ιουν 2007 01:03

Όχι στα ακραίως γενικά θα έλεγα! :)
Τέλος πάντων, δεν διαφωνώ στο ότι εσύ μπορεί κρίνεις κάτι διαφορετικά από 'μένα. Ούτε ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω πολλά από την τέχνη γενικά, ούτε είμαι στην κατηγορία των, κατά κόσμον, "κουλτουριάρηδων" που δεν αφήνουν έκθεση για έκθεση, ξοδεύουν χιλιάδες και το παίζουν επιστήμονες στο συγκεκριμένο θέμα.
Η κουβέντα μας, όμως, για την τέχνη, μου θύμισε ένα διάλογο από τον "Πρωταγόρα" του Πλάτωνος, όπου ο Πρωταγόρας αφηγείται τον μύθο για την δημιουργία των ανθρώπων και των υπολοίπων ζώων. Λέει ο Δίας στον Ερμή, να δώσει την δικαιοσύνη και τον αλληλοσεβασμό σε όλους τους ανθρώπους για να μπορεί να λειτουργήσει η πόλη. "Αν συμμετέχουν σ' αυτά λίγοι όπως ακριβώς σ' άλλες τέχνες δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν πόλεις." "Έτσι λοιπόν Σωκράτη, και γι' αυτούς τους λόγους και οι άλλοι οι Αθηναίοι, όταν γίνεται λόγος για αρχιτεκτονική ή κάποια άλλη τεχνική νομίζουν ότι σε λίγους υπάρχει δικαίωμα συμβουλής, και αν κάποιος που είναι έξω από τους λίγους επιχειρεί να δίνει συμβουλές, δεν τον ανέχονται, καθώς εσύ ισχυρίζεσαι με το δίκιο τους. Όταν όμως πηγαίνουν για την πολιτική τέχνη που πρέπει να κινείται στο σύνολό της μέσα από τη δικαιοσύνη και τη σωφροσύνη δίκαι ανέχονται κάθε άντρα [...]" "Αν κάποιος ισχυρίζεται ότι είναι ικανός αυλητής ή ικανός σε άλλη οποιαδήποτε τέχνη, στην οποία δεν είναι, γελάνε σε βάρος του ή οργίζονται, και οι δικοί του πλησιάζοντάς τον, τον συμβουλεύουν πιστεύοντας ότι είναι τρελός[...]".
Παρόμοια περί τέχνης λέει και ο Σωκράτης στον Ιπποκράτη στο ίδιο έργο.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω με τ' αποσπάσματα. Αν και κατά τη γνώμη μου, σήμερα ούτε στην "πολιτική τέχνη" πρέπει να συμμετέχει ο καθένας! :)

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από netrriper » 06 Ιουν 2007 01:38

id12586 έγραψε:Καταλαβαίνω af πως το βλέπετε το ζήτημα.

Αλλά η "διαφορά" μας είναι, οτί εγώ ούτε σοκάρομαι, ούτε προκαλούμαι απο αυτήν την "χρήση" του Εθνικού Ύμνου. (Και απο καμία βασικά! :) )

Θεωρώ ότι καμία μορφή τέχνης (με την ευρύτερη έννοια) δεν θα πρέπει να φιμώνεται. Είτε μιλάμε για ζωγραφική είτε για σάτιρα.

Προτιμώ να κάνω κρίνω μόνος μου. Και να βάζω ταμπέλες.
Στην προκειμένη για παράδειγμα, μιλάμε για κακογουστιά, απλώς για να προκαλέσει την (ευαίσθητη) κοινή γνώμη και τα κανάλια..
Αλλα θέλω να φτάνω σε συμπεράσματα ΜΟΝΟΣ μου, χωρίς "βοήθεια" απο κυβέρνηση και κρατικούς φορείς ( :x ). Γιατί αν ξεκινήσει το κράτος να (ξανα)φιλτράρει αυτά που βλέπουμε και ακούμε τότε θα γυρίσουμε σε άλλες εποχές.

Μπορεί βέβαια σε ορισμένους, ο συσχετισμός μου να φαίνεται ακραίος..
cdhyper έγραψε:Υπήρξε μια περίοδος που στα αγάλματα έβαζαν φύλλο συκής στα γεννητικά όργανα γιατί προκαλούσαν λέει τη δημόσια αιδώ. Και φυσικά μας έχουν μείνει και μέχρι σήμερα αυτά τα εκτρώματα. Κατέστρεψαν έργα τέχνης επειδή απλά ένιωσαν ότι θίγεται η "κοινή ηθική" τους. Καλή ώρα. Να μην μιλήσω για όλα τα ακρωτηριασμένα αρχαιοελληνικά αγάλματα που τα έχουν κόψει καταστρέψει και αποκεφαλίσει οι χριστιανοί που επικράτησαν έναντι του δωδεκαθέου. Γιατί πχ νομίζετε ότι ο Ερμής του Πραξιτέλη (σημείο αναφοράς στην παγκόσμια τέχνη και αντικείμενο που δίδαξε ολόκληρη την Αναγέννηση) δεν είναι ακέραιος; Γιατί αναγκάζονται οι αρχαιολόγοι να συναρμολογούν παζλ κάθε φορά; Έπεσε κανένα τσουνάμι ή κανένα χαλάζι και τα χάλασε; Ανθρώπινο χέρι τα χάλασε και τα λογόκρινε επειδή δεν ταίριαζαν στη νέα του χριστιανική ηθική.

Να γυρίσουμε εκεί;
Πιστευω οτι αυτά τα δύο μυνήματα μπορούν να διδάξουν σε καποιούς εδω μέσα, το τι είναι σωστό και τί είναι λάθος, οσόν αφορά την αντιμετώπηση τέτοιων "πρόσβλητικών εκδηλώσεων", που ορισμένοι αποκαλούν τέχνη.
Επεκτέινωντας το, να πώ οτι εγώ,προσωπικά, στο συγκεκριμένο βίντεο δε διέκρινα κάτι το προσβλητικό, παρα μόνον μια "καυστική" σάτιρα της νοοτροπίας του σημερινού έλληνα.
Και ίσως αυτό να ήθελε να πει ο ποιητής με αυτό το συγκεκριμένο έργο.
Τώρα γιατι ορισμένοι θιχτίκατε τοσο πολύ με το συγκεκριμένο έργο; Τί είδατε που σας ενόχλησε τοσο? Ο τίλος του θέματος λέει "Το βίντεο με τον αυνανισμό και τον εθνικό ύμνο"
αν δείτε, όμως το υπολοίπο βίντεο εχει διάφορες σκηνές, γιατί εσείς μείνατε στο συγκεκριμένο σημείο; Άν θελετέ απαντήστε.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 06 Ιουν 2007 01:39

Καταρχάς δεν επικεντρωθήκαμε μόνο στο συγκεκριμένο βίντεο και κατά δεύτερον, αν δεις την πρώτη δημοσίευση στο θέμα, αυτό σχολιάζει, οπότε σ' αυτό συνεχίσαμε!

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από netrriper » 06 Ιουν 2007 01:55

Εγώ πάλι κατάλαβα οτι σχολιαζέι την λογοκρισία και την αρνητική αντιμετώπιση.
Καί αμέσως φανατικα έτρεξαν ορισμένοι να συμφωνίσουν με αυτούς που το κατακρίνουν.

Μ' αυτή τη λογική θα πρέπει να ψάξουμε ολοι να βρούμε τον Πανούση πχ και να τον σκοτώσουμε γιατι προσβάλει τα ήθη και την ακαιρεότητα αυτής της χώρας.
τι να πώ...

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 06 Ιουν 2007 01:59

Άστον αυτόν τον έχει η Λουκά! :P

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 06 Ιουν 2007 02:27

μήπως ο καλλιτέχνης θέλει να πει ότι κάποιοι θυσιάστηκαν για ορισμένα πράγματα παλιά και ότι εμείς σήμερα τον παίζουμε και με τα δυο χέρια γενικώς;
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 06 Ιουν 2007 12:49

1) Στην τέχνη όλα επιτρέπονται.
2) Ο καθένας ορίζει υποκειμενικά τι είναι τέχνη και τι δεν είναι.
3) Ζούμε σε μια κοινωνία όπου ο καθένας ενεργεί κατά βούληση.

Υπάρχει τρόπος να αποδεχτούμε τα 1 και 2, χωρίς να καταλήξουμε στο 3;
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 06 Ιουν 2007 13:10

Αν το 3 δεν ισχύει τα άλλα δύο εξακολουθούν να ισχύουν;
Διότι αν ίσχυε το , θα ζούσαμε σε μια εντελώς αναρχική κοινωνία...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιουν 2007 22:04

Ο καθένας πρέπει να ενεργεί κατά βούληση. Το τι κάνει η κοινωνία είναι άλλο θέμα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 06 Ιουν 2007 22:14

Το "κάθε ένας" δηλώνει την μάζα, η οποία αποτελεί την κοινωνία! Είναι δυνατόν η μάζα να ενεργεί αναρχικά και να λέμε ότι η κοινωνία δεν είναι αναρχική;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιουν 2007 22:21

Βεβαίως. Η κοινωνία δεν είναι ένα απλό άθροισμα ατόμων. Είναι μια αφηρημένη οντότητα με δικό της συμφέρον.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 06 Ιουν 2007 23:12

Μάλιστα... Έχεις κάποιο δίκαιο. Και στις περισσότερες περιπτώσεις ίσως τ' άτομα να επηρεάζονται από την κοινωνία και όχι το αντίστροφο!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 07 Ιουν 2007 02:46

Το να ενεργώ κατά βούληση σημαίνει ότι αν η βούλησή μου δεν πηγάζει από την αρετή, οι ενέργειές μου ενδέχεται να είναι βλαπτικές προς τους συνανθρώπους μου. Βέβαια για να προκαλέσω δυστυχία δεν είναι απαραίτητο να ενεργώ κατά βούληση, μπορώ να φτάσω στο ίδιο αποτέλεσμα εξίσου καλά με τη βοήθεια της άγνοιας.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες