Το βίντεο με τον αυνανισμό και τον εθνικό ύμνο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 07 Ιουν 2007 03:18

Δεν αντιλέγω σκεφτόμυλε, εξάλλου δεν ήταν σ' αυτό που διαφώνησα απ' αυτά που είπες! :) Πιστεύω όμως ότι το να ενεργώ με άγνοια δεν αναιρεί την βούληση! Ίσως κάτι δυσάρεστο να προκληθεί ε αγνοία μου από μια ενέργεια που έκανα, αλλά την ενέργεια την έκανα με την θέλησή μου! Εκτός αν μ' ανάγκασαν, οπότε αποποιούμαι -στις περισσότερες περιπτώσεις- τις ευθύνες!

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 28 Ιουν 2007 03:07

Δυστηχώς μερικοί άνθρωποι, εκμεταλλευόμενοι την αυθαίρετη ένοια της τέχνης παρουσιάζουν το έργο τους σαν προβοκατόρικο καλλιτεχνικό δημιούργημα. Δηστυχώς ή ευτηχώς δεν γεννήθηκαν όλοι οι άνθρωποι καλλιτέχνες. Το σοκαριστικό δεν σημαίνει ότι είναι και βαθυστόχαστο. Μπορεί πολύ απλά να είναι μόνο σοκαριστικό. Αυτό το τόσο απλό πράγμα αγνοείται πολύ συχνά στα θέματα που αφορούν την τέχνη, και αυτή είναι η αιτία της σύγχισης που δημιουργείται.

Μιας και αναφέρομαι στο σοκαριστικό,
είμαι πεπεισμένος ότι εάν ένας γνωστός καλλιτέχνης αφοδεύσει σε έναν κανβά και βάλει έναν χαρακτηριστικό τίτλο όπως 'Η κοινωνία σήμερα', δεν θα έχει κανένα πρόβλημα στο να το εκθέσει σε μια γκαλερύ. Αυτό γιατί πολύ απλά μεταδίδει ένα πολύ σαφές μήνυμα μέσω του έργου του. Όπως είπατε(με), η τέχνη δεν έχει όρια..
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιουν 2007 04:28

Βρίσκω πολύ πρωτότυπη και βαθυστόχαστη την ιδέα με το χέσιμο. Το πρόβλημα βέβαια θα ήταν στην οσμή, οπότε θα έπρεπε να εφεύρει κάποιο τρόπο. Πώς μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι βαθυστόχαστο στην τέχνη; Εμένα ο Πικάσο για παράδειγμα δεν μου δείχνει κάτι βαθυστόχαστο, σε πολλούς όμως αυτά σημαίνουν κάτι. Ακόμα και στην αφηρημένη τέχνη ο εξπρεσιονιστής Καντίνσκι είχε συντάξει μια συγκεκριμένη σημειολογία χρωμάτων την οποία αν ήξερε ο άνθρωπος που έβλεπε τα έργα τα αισθανόταν βαθυστόχατα. Εκείνοι όμως που δεν ήξεραν τη σημειολογία του, τα θεωρούσαν σκουπίδια.

Επομένως μήπως το βαθυστόχαστο δεν εναπόκειται στο έργο τέχνης αλλά σε εμάς, με τις γνώσεις, τις εμπειρίες και τη λογική μας; Κι αν είναι έτσι, μήπως δεν πρέπει να κρίνουμε τα έργα τέχνης, αλλά την αντίληψή μας γι αυτά;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
chaldofbh
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chaldofbh » 28 Ιουν 2007 09:25

Οτιδήποτε με προσβάλει σαν άνθρωπο δεν θεωρείτε τέχνη από εμένα, δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα και να αφήνω κάποιον να πηδάει την γυναίκα μου στο όνομα της τέχνης, ή μήπως άμα η κόρη μου πάει για pole-dancing να της πω, οκ είναι τέχνη έτσι και αλλιώς, και η τέχνη έχει ώρια, όπως κάθε τη στην δημοκρατία, την αξιοπρέπεια του συνανθρώπου μας .
I have no idea what i want... but i would do anything to get it...

Guild
Portfolio

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιουν 2007 10:40

Και αν βρεθεί κάποιος άλλος "καλλιτέχνης" που θα πάει και θα εκφραστεί κάνοντας γκράφιτι ή τίποτε χειρότερο πάνω στα "έργα τέχνης" σαν το συγκεκριμένο που αναφέρετε σε αυτό το θέμα;

Ένας π.χ. που από την δική του την πλευρά βλέπει ως τέχνη να αφοδεύει πάνω σε video walls ή τηλεοράσεις ή όπου προβλήθηκε το συγκεκριμένο τέλος πάντων και να φτιάχνει σχέδια τα οποία αποκαλεί έργα τέχνης. Είναι αποδεκτό; Τέχνη κάνει και αυτός... κΩλοτέχνης :p

Χωρίς όρια και περιορισμούς ο κάθε πικραμένος αποκαλεί ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι ως τέχνη, πείθει και κάποιους ακόμα πιο πικραμένους ότι όντως η μπούρδα που έκανε είναι τέχνη, από τους οποίους μερικοί μάλιστα κάποιοι που έχουν λεφτά για πέταμα, τα σκάνε και χοντρά για να αγοράσουν αυτό που τους έπεισαν πως είναι τέχνη και ξαφνικά μπορεί μια αηδία να γίνει και μόδα. Αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει μόνο στην τέχνη ασφαλώς, αλλά γενικότερα ... από ντύσιμο, φαγητό, αθλητισμό κλπ κλπ Το μόνο που μπορεί να κάνει τελικώς ο καθένας μας για να προστατευτεί είναι να αποφεύγει την κοπαδοποίηση και να μην επηρεάζεται και ακολουθεί την μάζα...
Και εφόσον υπάρχουν νόμοι που έχουν καταπατηθεί, αν θέλει, λαμβάνει τα μέτρα του.
Αν και κανονικά σε τέτοια θέματα σαν το συγκεκριμένο της συζήτησης, καλό θα ήταν να παρεμβαίνουν εισαγγελείς αυτομάτως από την στιγμή πάντα που υπάρχει κάτι το παράνομο... δεν ξέρω και δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας τι έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση, απλώς βλέπω εδώ και καμιά 10αριά μέρες διάφορα blogs και forums να ασχολούνται με το περιστατικό και εφόσον ακόμα συνεχίζεται είπα να γράψω και εγώ την γνώμη μου...

ΥΓ: Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα στο θέμα αυτό.
[edit] LOL με το που έκανα post, βλέπω και άλλα μηνύματα στην τελευταία σελίδα να αναφέρονται σε αφόδευση και μάζες :) ... καλή φάση.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 28 Ιουν 2007 12:37

Πηγή έμπνευσης για όλους έγινε το χέσιμο. :lol:
.

Άβαταρ μέλους
chaldofbh
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chaldofbh » 27 Ιούλ 2007 15:49

note: den diavasa tipota, apo to post

to vinteo eite me, eite xoris ton imno einai apaisio

i texni einai kai prepei na einai elethferi, alla den ginete na katapatame dikaiomata kai idees me to prosxima tis texnis... giati etsi kai o bin landen tha mporouse na isxiristei oti to na riksei tous didimous pirgous.. itan apla.. texni, kai oxi polemos..
I have no idea what i want... but i would do anything to get it...

Guild
Portfolio

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Ιούλ 2007 17:09

Σου καταπάτησε κανείς κανένα δικαίωμα; Για τέχνη μιλάμε μέσα σε ένα μουσείο, όχι για δικτάτορα. Δεν θα πω τα ίδια γιατί όπως είπες δεν διάβασες τα παραπάνω.

Ο Bin Laden θα μπορούσε να ισχυριστεί αλλά δεν ισχυρίστηκε. Αν ισχυριζόταν ότι έκανε τέχνη αρκετοί θα ήταν θαυμαστές του.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 27 Ιούλ 2007 23:23

Ο Bin έχει αρκετούς θαυμαστές έτσι κι αλλιώς. Οι οποίοι τον θαυμάζουν μάλλον άτεχνα για την τεχνική αρτιότητα της τέχνης του, ξεχνώντας ότι έδωσε την αφορμή στον George να κατακτήσει δύο μεγάλες χώρες σε χρόνο dt. Ο οποίος George φαίνεται ότι είναι καλός τεχνίτης και ο ίδιος, αφού καταφέρνει να αποκαλεί τις κατακτήσεις του απελευθερώσεις χωρίς να κοκκινίζει ιδιαίτερα.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες