Περι Arch Linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nske

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από nske » 16 Νοέμ 2007 15:20

Αν είχες βάλει ένα πακέτο που υπήρχε στο repository τη στιγμή που το έβαλες αλλά όχι πια, δε θα το έχει αφαιρέσει αυτόματα το Pacman αλλά θα σου πετάξει το μήνυμα "$package not found in Sync DB" για να το κοιτάξεις.

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από ironwiller » 16 Νοέμ 2007 15:33

nske έγραψε:Αν είχες βάλει ένα πακέτο που υπήρχε στο repository τη στιγμή που το έβαλες αλλά όχι πια, δε θα το έχει αφαιρέσει αυτόματα το Pacman αλλά θα σου πετάξει το μήνυμα "$package not found in Sync DB" για να το κοιτάξεις.
ok se euxaristo
tha balo thread gia update oti ta katafera kai entiposeis

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από ironwiller » 18 Φεβ 2008 23:36

καλησπερα.. εχω μια προκληση σχετικα με το να συνδεσω ασυρματα το laptop που εχω. το δικτυο που εχω ειναι χωρις αυτοματη αναγνωριση DHCP, με 255.255.255.0 netmask.και κωδικο wep.
εχω κατεβασει καποια απαραιτητα αρχεια που ελεγε απο τον οδηγο στο wiki. του arch.. μεχρι ενα σημειο γιατι μετα αρχισε να με μπερδευει με πραγματα που δε γνωριζα τι ακριβως να κανω.
εχω βαλει κανονικα το driver της καρτας,ο οποιος ειναι ο ipw2200 στο rc.conf και στο modules & στο daemons πριν το network. ετρεξα το Kwifimanager και μαλιστα οταν πατησα scan for networks βρηκε το router/modem. απο το settings -> configuration editor, στο config 1 , εβαλα use encryption και εβαλα εκει τον κωδικο με restricted. (δοκιμασα και open αλλα μου φανηκε πιο σωστο το πρωτο).στο general settings εχω βαλει "Load preset configuration on startup"
επισης στο rc.conf εχω κανει eth1 με αντιστοιχα ip που θελω να παρει και μαλιστα το συγκεκριμενο IP to δειχνει στο "Local IP:"

το θεμα ειναι στο kwifimanager μου λεει "OUT OF RANGE"
ACCESS POINT: no access point
frequency channel: ? [0]

στο scan for networks:
NETWORK NAME:SPEEDTOUCH...
MODE:MANAGED
QUALITY:99
WEP:ON

τι εχω κανει λαθος και τι πρεπει ΑΚΡΙΒΩΣ να κανω για να μου δουλεψει..
ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.
ΥΣ: θα ηθελα να παρακαλεσω να δωθουν οδηγιες "ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ" αν ειναι δυνατον ωστε να το καταλαβω καλυτερα πως πρεπει να γινει.ευχαριστω ξανα.

Άβαταρ μέλους
nske

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από nske » 19 Φεβ 2008 05:48

Για δοκίμασε να δώσεις τα εξής ως root:

Κώδικας: Επιλογή όλων

# iwconfig wlan0 essid SPEEDTOUCH mode managed channel 0 key mp1amp1amp1amp1a
# ifconfig wlan0 1.2.3.4 netmask 255.255.255.0
# ping 1.2.3.5 
και πες μας αν επιστρέφεται κάποιο error ή αν δέχεσαι απάντηση στο ping.

Όπου:

- mp1amp1amp1amp1a το WEP key σου
- wlan0 το όνομα του ασύρματου interface (αναφέρεται δίνοντας "iwconfig")
- 1.2.3.4 η διεύθυνση που θέλεις να έχει το PC στο ασύρματο δίκτυο
- 1.2.3.5 η διεύθυνση του speedtouch

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από ironwiller » 19 Φεβ 2008 12:06

nske έγραψε:Για δοκίμασε να δώσεις τα εξής ως root:

# iwconfig wlan0 essid SPEEDTOUCH mode managed channel 0 key mp1amp1amp1amp1a
# ifconfig wlan0 1.2.3.4 netmask 255.255.255.0
# ping 1.2.3.5 
και πες μας αν επιστρέφεται κάποιο error ή αν δέχεσαι απάντηση στο ping.

Όπου:

- mp1amp1amp1amp1a το WEP key σου
- wlan0 το όνομα του ασύρματου interface (αναφέρεται δίνοντας "iwconfig")
- 1.2.3.4 η διεύθυνση που θέλεις να έχει το PC στο ασύρματο δίκτυο
- 1.2.3.5 η διεύθυνση του speedtouch
εκανα iwconfig και μου εβγαλε:

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

eth1      unassociated  ESSID:"SpeedTouch25FD6F"
          Mode:Managed  Channel=0  Access Point: Not-Associated
          Bit Rate:0 kb/s   Tx-Power=20 dBm   Sensitivity=8/0
          Retry limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:mplamplampla   Security mode:restricted
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0
εκανα και αυτα που ειπες βαζοντας το eth1 στη θεση του wlan0

εβγαλε αυτο οταν πατησα ping:

From 192.168.18.3 icmp_seq=1 Destination Host Unreachable
From 192.168.18.3 icmp_seq=2 Destination Host Unreachable
From 192.168.18.3 icmp_seq=3 Destination Host Unreachable
From 192.168.18.3 icmp_seq=4 Destination Host Unreachable
From 192.168.18.3 icmp_seq=5 Destination Host Unreachable
και αυτο συνεχιζε...οποτε πατησα ctrl+c για να σταματησει.

αυτα...φυσικα δεν εχω συνδεσει ακομη τι να κανω???

Άβαταρ μέλους
nske

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από nske » 19 Φεβ 2008 19:04

Όταν δίνεις:

# iwconfig wlan0 essid SpeedTouch25FD6F mode managed channel 0 key mp1amp1amp1amp1a
και μετά "iwconfig", τo "Access Point: Not-Associated" παραμένει;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 19 Φεβ 2008 19:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από ironwiller » 19 Φεβ 2008 19:21

nske έγραψε:Όταν δίνεις:

# iwconfig wlan0 essid SpeedTouch25FD6F mode managed channel 0 key mp1amp1amp1amp1a
και μετά "iwconfig", τo "Access Point: Not-Associated" παραμένει;
δυστυχως ναι..

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από ironwiller » 02 Απρ 2008 03:54

καλησπερα. χρειαζομαι τη βοηθεια σας για δυο εξης θεματα.

1ον: WIFI connection σε laptop: εχοντας διαβασει τις οδηγιες στο wiki, και δοκιμαζοντας τες δεν μπορεσα να καταφερω να συνδεσω το laptop που εχει wifi ip2200 (intel) με το router. (απο τα παραθυρα δουλευει μια χαρα). παροτι εδειξε οτι καπως βρισκει το δικτυο δεν δειχνει να συνδεεται με τιποτα. υπαρχει καπου οδηγος (αν ειναι δυνατον visual) με συγκεκριμενα βηματα ωστε να μπορω να κανω την συνδεση που χρειαζομαι?

2ον: αγορασα ενα usb το οποιο βγαζει RC-A (Easy Cap-DC60) για να συνδεσω μια καμερα. ειχε μαζι ενα cd με drivers για τα παραθυρα. 1ον υπαρχει κατι που μπορω να το λειτουργησω και πως ακριβως? εψαξα στο google αλλα ειτε λογω ελλειπης γνωσης πως ακριβως να ψαξω ειτε επειδη δεν υπαρχουν πολλα τετοια θεματα δε βρηκα τιποτα που να βοηθα. αν ειναι και δεν βρω κατι για το θεμα των drivers αν βαλω το cd και το τρεξω με wine υπαρχει περιπτωση να δουλεψει?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από Hermeia » 03 Απρ 2008 15:51

2. γράφεις στη γούγλη :
linux+ΣΥΣΚΕΥΗ

όπου ΣΥΣΚΕΥΗ είναι το όνομα αυτής για την οποία θέλεις πληροφορίες (αν ειναι πάνω από μια λεξη, τη βάζεις σε εισαγωγικά, αλλά τότε πρόσεξε να γράψεις άψογα το τυπικό της όνομα)

1. τα λέε παραπάνω.. αλλά απο τα παραπάνω απόφυγε τις μπερδεψοδουλειές όπως για παράδειγμα, καλυτερα μην πεις την ασύρματη συσκευή σου etho αλλα να την πεις σωστά wlan0
- κανε scan να δεις ποιες ασύρματες συσκευές παιζουν στο χώρο σου, και να εντοπίσεις εκεί μέσα το ρούτερ σου
- φρόντισε πρώτα να έχεις πρόχειρα τα στοιχεία του ρούτερ/AccessPoint, ¨οπως για παραδειγμα το όνομα (SSID) και το mac-address

περισσότερα σε φόρουμ για τη συγκεκριμένη διανομή σου που δεν ξερω καθόλου (αν είναι πρόσφατη έκδοση σίγουρα θα έχει κάποια σχετικά βοηθητικά εργαλεία..)

- αναζητάς "διανομη_μου+wirelsss_modem_model
ή
" linux+router_model+wireless+εγκατασταση"
(για να βρεις αν υπάρχει στα ελληνικά)

[router_model= το μοντέλο του ασύρματου μοντεμ/ρουτερ σου]

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από ironwiller » 07 Σεπ 2008 17:47

πολυ καλησπερα. εχω 4 ερωτησεις που μεχρι στιγμης δε εχω καταφερει να βρω απαντηση που να δουλευει.

1) θελω να τρεξω ενα kommander script: συγκεκριμενα το multimedia converter. αλλα 1ον δε μπορω να βρω ουτε σε pacman ουτε σε aur το kommander-executor. 2ον οταν τρεχω την εντολη "kommander LinConverter.kmdr" απο κονσολα μου βγαζει το προγραμμα αλλα δεν κανει τιποτα ουσιαστικα τι πρεπει να κανω? (υπαρχει καποιο αλλο αντιστοιχο προγραμμα που να κανει αυτα που κανει το multimedia-converter?)

2)εχω 2 pc. και τα 2 εχουν archlinux. το ενα ειναι στο γραφειο, το αλλο στο σαλονι, συνδεδεμενο με τη τηλεοραση (ουσιαστικα για να παιζει ταινιες και πλοηγηση στο ιντερνετ). θελω να μαθω τι πρεπει να κανω για να κανω mount τους 2 σκληρους δισκους του pc (ή απλα φακελους απο αυτους) που ειναι στο γραφειο, ωστε οταν ειμαι απο το pc στο σαλονι και θελω να δω (πχ. μια ταινια που ειναι σωσμενη σε αυτους τους σκληρους) να μην κανει αντιγραφη απο το σκληρο του γραφειου στο σαλονι. Εχοντας χρησιμοποιησει το smbnetfs εχω καταφερει να συνδεσω τους 2 σκληρους του γραφειου, αλλα τρεχοντας τα windows στο γραφειο. (σαλονι ειναι μονο archlinux, και γραφειο ειναι duplex το συστημα). τι πρεπει λοιπον να κανω για να μην τρεχω windows-linux αλλα μονο linux-linux...??

3) α)συνεχιζοντας απο τη 2η ερωτηση, στο σαλονι που η οθονη ειναι 32" η αναλυση πριν (οταν ειχε το pc windows) εφτανε μεχρι και 1600x1200, τωρα με linux δε παει παραπανω απο 1024 x 768. τι πρεπει να ρυθμισω εκει? η καρτα ειναι intel. εκανα εγκατασταση xf86-video-i810. και μετα "hwd -xa". β) τα γραμματα παντου ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρα..δλδ σε κονσολα,...firefox...konqueror...login...κτλ...μπαινοντας μεσα στο system settings καταφερα να μεγαλωσω την γραμματοσειρα σε 26!! μονο σε κυρια πραγματα...αλλα το προβλημα παραμενει σε firefox...login...αλλα προγραμματα... εχω την εντυπωση οτι συνδεεται με το α) ερωτημα αλλα δε ξερω τι ακριβως πρεπει να ρυθμισω.

4)οταν παω να κανω log out και login με root μου λεει οτι "δεν επιτρεπεται" γιατι αυτο?

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις στα ερωτηματα που θα δωσετε..

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από id12586 » 07 Σεπ 2008 17:54

Μπορώ για την ώρα να σου δώσω μια σιγουρη απάντηση για το 4. Σε ορισμένες διανομές (πχ ArchLinux, ubuntu) δεν επιτρέπεται απο default το root login παρα μόνο σε tty. Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας. Θα σου πρότεινα να μην το αλλάξεις αυτό..

Για το 2. Με το smbnetfs δεν παίζει απο linux-linux? Γιατί?
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από ironwiller » 07 Σεπ 2008 21:27

id12586 έγραψε:Μπορώ για την ώρα να σου δώσω μια σιγουρη απάντηση για το 4. Σε ορισμένες διανομές (πχ ArchLinux, ubuntu) δεν επιτρέπεται απο default το root login παρα μόνο σε tty. Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας. Θα σου πρότεινα να μην το αλλάξεις αυτό..

Για το 2. Με το smbnetfs δεν παίζει απο linux-linux? Γιατί?
οχι, δυστυχως. μονο windows - linux.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Περι Arch Linux

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 08 Σεπ 2008 02:08

prepei na kaneis mount

mount -t cifs -o username=<user>,password=<pass> //xx.xx.xx.xx/share /mount/point

opou xx.xx.xx.xx to ip tou mixanimatos

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης