wip- πολυκατοικια

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ignis

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ignis » 04 Ιουν 2007 16:16

...soon to be back with it
Συνημμένα
wip02.jpg

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από greekbytes » 04 Ιουν 2007 16:44

Πλέον όταν βλέπω post με τίτλο "wip - .." ενθουσιάζομαι!! :D
Φύλαξέ μου ένα 2αράκι!

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Argykaraz » 04 Ιουν 2007 21:20

Φιλε αυτο ειναι καταπληκτικο! χαρα στην υπομονη σου και στην τεχνη σου!! με τι προγραμμα το εφτιαξες? με το ιδιο προγραμμα εκανες το render η το περασες απο αλλου?

Τρομερη δουλεια!! ειναι καποια ηδη υπαρχουσα πολυκατοικια (αυτη που μενεις ας πουμε) ή ειναι καποια φανταστικη?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Zizo » 04 Ιουν 2007 23:11

Όπως πάντα Θεός ο Ignis...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
ignis

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ignis » 05 Ιουν 2007 11:50

Αυτη ειναι και η τελικη εικονα μια και αρεσε στον ενδιαφερομενο.
Argykaraz--> δεν ειναι πια θεμα υπομονης αλλα ταχυτατων επεξεργαστων που ευτυχως διαθετω----3dsmax-vray
Οσο για την πολυκατοικια, εχει βγει η αδεια και θα χτιστει ετσι οπως την βλεπετε...(συνηθως το τρισδιαστατο τηρειται πιο πολυ απο την αδεια... γιαυτο και το ζητανε...)
Συνημμένα
fin01.jpg

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Ιουν 2007 16:56

Ignis έχεις σπουδάσει αρχιτεκτονική, πολιτικός μηχανικός ή κάτι τέτοιο;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ignis

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ignis » 06 Ιουν 2007 09:58

Διακόσμηση και Καλών Τεχνών (που παρατησα τελικα).

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιουν 2007 11:04

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να επιμορφώνεις αρκετούς αρχιτέκτονες που ενώ είναι η δουλειά τους να φτιάχνουν τέτοια πράγματα έχουν γεμίσει την Αθήνα με σκουπίδια. Βλέπω νεόδμητες οικοδομές στην περιοχή μου σε σχέδια του 1970 γεμάτα ακαλαίσθητες γωνίες και μπαλκονόπορτες 1χ1 που νομίζεις ότι έχουν προηγούμενα με το φως και θέλουν να το αποκλείσουν.

Μου σπάει τα νεύρα όταν βλέπω επαγγελματίες που δεν έχουν ιδέα περί του αντικειμένου τους και έχουν φτιάξει στη ζωή τους δέκα σχέδια και πουλάνε συνέχεια αυτά εδώ και 30 χρόνια.

ibanezix

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ibanezix » 06 Ιουν 2007 11:45

Αν η αρχιτεκτονική είναι τέχνη, τότε είναι φυσικό να υπάρχει μια μεγάλη μάζα μέτριων αρχιτεκτόνων, μια μερίδα κακών και μια μειοψηφία καλών καλλιτεχνών της αρχιτεκτονικής. Η αρχιτεκτονική διαφέρει προς τις άλλες τέχνες ως προς το φυσικό μέγεθος του έργου της (και έχει πολλή σημασία αυτό), αλλά και στην ποιότητα του βιώματός της , έτσι που γίνεται πολύ ευκολότερα αντικείμενο κριτικής από το ευρύ (όχι το ειδικό) κοινό της, από ότι ας πούμε, η ζωγραφική ή η γλυπτική των ημερών μας.

Αν η αρχιτεκτονική είναι επιστήμη, τότε όπως και σε όλες τις επιστήμες υπάρχουν οι ιδιοφυίες, οι καλοί δεξιοτέχνες, οι μέτριοι και οι εντελώς αδέξιοι. Οι τελευταίοι εφαρμόζουν μεθόδους - συνταγές παραγωγής αρχιτεκτονικής, με εγγυημένα επιστημονικά αποτελέσματα, χωρίς να ενδιαφέρονται για το αισθητικό μέρος, ενώ οι πρώτοι συνδυάζουν τις έτοιμες συνταγές με κάποια ευρυματικότητα.

Αν είναι συνδυασμός των δύο, τότε τα πράγματα πιο χαοτικά, παίζει ρόλο το ποσοστό συμμετοχής κάθε συστατικού ( τόσο % τέχνη, τόσο % επιστήμη ) και τόσοι πολλοί άλλοι παράγοντες που ακόμα δεν έχω βρει πώς δουλεύει, και το ψάχνω χρόνια.

Γενικά πιστεύω η αρχιτεκτονική έχει φορτιστεί με πολλά περισσότερα νοήματα από όσα πραγματικά φέρει. Το κτήριο είναι κατά βάση ένα χρηστικό αντικείμενο, όπως ας πούμε μια πιατέλα για σαλάτα. Αν η πιατέλα είναι ντιζαϊνιά από ίνοξ ή είναι πλαστική από τη λαϊκή της γειτονιάς, δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο για τη σαλάτα, αλλά το ίνοξ θα κάνει αντανακλάσεις στο τραπέζι δίνοντας ένω διαφορετικό βάθος στην εμπειρία του φαγητού.

Τέλος πάντων... έχω ψάξει αρκετά την αρχιτεκτονική, τόσο που κάθε φορά που πάω να μιλήσω γι' αυτήν πνίγομαι :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιουν 2007 12:08

Εγώ ως απλός χρήστης οικοδομημάτων εννοώ την αρχιτεκτονική ως την τέχνη (και την επιστήμη εν μέρει) που θα μου κάνει την καθημερινότητα της ζωής μέσα στα οικοδομήματα αυτά ευχάριστη και βιωτή. Και όχι φυσικά την τέχνη ή την επιστήμη που θα μου κόψει την πρόσβαση στο φως φτιάχνοντάς μου ένα μπουντρούμι. Έχω απέναντί μου ένα νεόδμητο μπουντρούμι και λυπάμαι για τα λεφτά που πήγε και πέταξε ο ανίδεος χωριάταρος για να μείνουν τα παιδιά του σε μια τέτοια φυλακή.

ibanezix

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ibanezix » 06 Ιουν 2007 12:52

Εντάξει, και η αρχιτεκτονική κατοικίας είναι ακόμα πιο ευαίσθητο θέμα, όταν έρχεται ο πελάτης, αυτό που έχει στο μυαλό του το σχεδιάζει χρόνια και χρόνια. Άντε να το πείσεις ότι είναι ανοησία. Γι' αυτό οι εξαιρέσεις είναι σπάνιες, είτε βρίσκεται ένας αρχιτέκτονας που έχει την πολυτέλεια να διώξει πελάτες όταν αυτοί δεν του κάθονται όπως θέλει (συνήθως αυτοί είναι οι ίδιοι παιδιά αρχιτεκτόνων) είτε βρίσκεται ένας φωτισμένος πελάτης που αφήνει τον αρχιτέκτονα να κάνει τη δουλειά του.

Θέλω να καταλήξω στο ότι είναι εύκολο να κρίνουμε ως άσχημα τα περισσότερα κτήρια που βλέπουμε γύρω μας, αλλά δεν είναι και εύκολη η καλή αρχιτεκτονική.

Άβαταρ μέλους
ignis

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ignis » 06 Ιουν 2007 15:51

Είναι ένα τεράστιο θέμα αυτο που θίγετε και το εχω συζητήσει πολυ μια και (σχεδον) ολοι μου οι φιλοι ειναι αρχιτέκτονες. Θα χρειαστει να εντοπίσουμε τη δικη μας ελληνικη πραγματικοτητα πρώτα πριν ειπωθεί το παραμικρο. Συμφωνω πως η αρχιτεκτονικη ειναι και τεχνη και επιστημη την ιδια στιγμη -τεχνη γιατι αποτελει εκφραστικο μεσο χωροθετικο (οπως και η γλυπτικη) και -επιστημη ,γιατι χρησιμοποιει τεχνικες δομησης και οριοθετει ανθρωπινες λειτουργιες. Δεν εχει πολυ μεγαλη σημασια για μενα ποια απο τις δυο ιδιοτητες της ειναι κυριαρχουσα (εχουν υπαρξει αλλωστε ρευματα τεχνης που πιστευανε πως η λειτουργικοτητα ειναι υπερανω ολων -form follows function). Σημασια εχει (οπως παντα) το τελικο προϊόν.
Και αν ξαναγυρισουμε στο τελικο ,ελληνικο ,προιον της αρχιτεκτονικης θα δουμε φυσικα ολα αυτα τα οικοδομηματα που δεν μας γεμιζουν το ματι. Το προβλημα δεν ειναι πως οι αρχιτεκτονες δεν κανουν καλα την δουλεια τους στην χωρα μας αλλα φοβαμαι πως ειναι πολυ βαθυτερο και πιστευω πως ξεκιναει απο αυτο που λεμε ...παιδεια. Τα πιο πολλα κτηρια που εχουν χτιστει στην ελλαδα ΔΕΝ τα εχουν σχεδιασει αρχιτεκτονες αλλα (κυριως) πολιτικοι μηχανικοι. Η δουλεια των πολιτικων μηχανικων ΔΕΝ ειναι να σχεδιαζουν τα αρχιτεκτονικα σχεδια των κτιριων αλλα να υποστηριζουν με τις μελετες τους την στατικη επάρκεια τους. Στην Ελλαδα (του 2007) οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν το δικαιωμα μελέτης και εκδοσης αρχιτεκτονικων σχεδιων της αδειας των οικοδομων (οπως ακομη και οι τοπογραφοι!!!- για τριοροφα νομιζω)... Αυτο εμενα μου ακουγεται σαν να μου κανει εγχειριση καρδιας ενας ΩΡΛ... Αυτη ειναι η ελληνικη νομοθεσια... γιαυτο και τα πιο πολλα κτήρια ειναι και αυτο που λεμε ασχημα αλλα και μη λειτουργικα.
Τωρα περα απο αυτο... τα κτήρια αυτα καποιοι (απο εμας) δινουν μια περιουσια για να τα αγορασουν... εδω πιστευω βρισκεται και το ελλειμα παιδειας του λαου γενικα σε οτι αφορα το συγκεκριμενο αντικειμενο (αν και η εννοια της παιδειας ειναι ενας φαυλος κυκλος που βρισκει εφαρμογη σε ολες της ανθρωπινες μας εκδηλωσεις πχ. το πως οδηγουμε ...) Μην ξεχνατε πως για τους περισσοτερους απο εμας η εννοια της καλαισθησίας βρισκεται (ακομα) στην αισθητικη της αρχαιοελληνικης κολονας δωρικου ρυθμου στην καλυτερη. Το γνωριζω απο πρωτο χερι ως διακοσμητης και ειλικρινά δεν ξερω τι μπορει να αντιστρεψει την πραγματικοτητα αυτη... ισως μονο ο χρονος (που βεβαια συμφωνα με μια γνωστη(?) ταινια -...καταστρεφει τα παντα- ).
Τωρα ,ο φωτορεαλισμος κανει κατι παρα πολυ απλο - σου παρουσιαζει αυτο το τελικο προϊόν πριν αυτο γινει- και ισως θα μπορουσε (καπου) να βοηθησει δινοντας και στον σχεδιαστη αλλα και στον αγοραστη την δυνατοτητα να επεξεργαστουν πιο καλα το υπο ανεγερση κτιριο... ίδωμεν...

Άβαταρ μέλους
Rotav

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Rotav » 06 Ιουν 2007 19:53

ignis έγραψε:''Τωρα ,ο φωτορεαλισμος κανει κατι παρα πολυ απλο - σου παρουσιαζει αυτο το τελικο προϊόν πριν αυτο γινει- και ισως θα μπορουσε (καπου) να βοηθησει δινοντας και στον σχεδιαστη αλλα και στον αγοραστη την δυνατοτητα να επεξεργαστουν πιο καλα το υπο ανεγερση κτιριο..''
poly swsth kouventa ignis..to thema einai omws oti ''aytoi'' vgazoune lefta me to kilo kai emeis pernoume ta psixoula...kanonika eprepe na pernoume gia kathe fotorealismo kai apo ena diamerisma :kaloe:
pantws poly kalh doulia file bravo!!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 06 Ιουν 2007 20:01

Οι τιμές για επαγγελματικό φωτορεαλισμό είναι στα ύψη, δυστυχώς...

Κι όταν αποδίδονται τέτοια αποτελέσματα, το συζητάμε...

Αλλά υπάρχουν κι "επαγγελματίες" που ζητάνε 4ψήφια ποσά για το rendering μόνο (προϋποθέτουν ότι θα τους δώσεις έτοιμο το 3D του κτιρίου κι έτοιμα τα υλικά)...

Και παρ'όλα αυτά, δεν μιλώ για αποτέλεσμα... (άθλιοι φωτισμοί και πολύ noise)

Άβαταρ μέλους
Rotav

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Rotav » 06 Ιουν 2007 21:00

tha sumfwnisw mazi sou eneme kai tha sou eksigisw twn logo...
''zoume sthn ellada''...kai ksana pame pisw sto thema paideias pou anefere prin o ignis!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες