wip- πολυκατοικια

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιουν 2007 21:57

Αν ο πολιτικός μηχανικός κάνει και την αισθητική δουλειά τότε και ο αρχιτέκτονας να κάνει στατικές μελέτες. Για μένα η ποιότητα της ζωής είναι σημαντικότερη από την ίδια τη ζωή. Καλύτερα μιας ώρας που λένε παρά 40 χρόνια κλπ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 20 Ιούλ 2007 22:47

Για να πω την άλήθεια φίλε cdhyper, όταν διάβασα το 1ο μην σου, σε είχα ψιλοκράξει. Εχω ενάμιση χρόνο που πήρα το πτυχίο του αρχιτέκτονα και η "πιάτσα" μόνο πίκρα και απογοήτευση μου σέρβιρε.

Βγήκα απο μια σχολή με όνειρα και με κάποιες δουλειές που πραγματικά πίστευα ότι έχουν να πουν κάτι, αν μη τι άλλο γιατί είχε πέσει ΠΟΟΟΟΛΥ δουλειά και το μόνο που κατάφερα ήταν να απασχολούμαι ανευ αμοιβών σε γραφεία (κάνοντας μάλιστα και δωρεαν τα φωτορεαλιστικά). Όλα αυτά που μελέτησα, έψαξα, σπούδασα και πόνεσα για να μάθω, σε μια πρόταση απο "φτασμένους" ανθρώπους του "επαγγέλματος" αναιρούνταν σε μια πρόταση: "αυτά τα κάνετε στα πανεπιστήμια, στην πιάτσα δε γίνονται έτσι τα πράγματα".

Ότι και να πρότεινα, όσο νερό και να έβαζα στο κρασί μου, οι "ειδικοί" το έβγαζαν σκάρτο, χωρίς να επιχειρηματολογήσουν καθόλου.Σε σύντομο χρονικό διάστημα συνειδητοποίησα πως η ημιμάθεια δεν ήταν αποκλειστικότητα μόνο των εργολάβων ή των Πολ.Μηχ. ή και των "Αρχιτεκτονίσκων". Όλοι μας (βάζω και μένα μέσα) με εύκολες κρίσεις νομίζουμε πως γνωρίζουμε τα πάντα, εμμένοντας στη γνώμη μας και αποκλείοντας τους γνώστες του αντικέιμένου να κάνουν τη δουλειά τους. Ούτε καν διακίωμα λόγου δεν έχουν, αφού εκ των πραγμάτων όλοι ξέρουν τα πάντα!!!

Ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ!!! Στη συντριπτική πλειοψηφία αυτοί που αντίκρισα δε καίγονταν καρφί για αυτά που γνωρίζω και με απασχολούν. Ο λαός πιστεύει ότι αρχιτεκτονική είναι το κεραμιδάκι, το καγκελάκι, το ακροκέραμο, η γυψινη μαρκίζα και το χρωματάκι. Κανείς δεν είχε τη περιέργεια να μάθει τι στο καλό κάναμε τόσα χρόνια εκεί πέρα. Και όσοι νομίζουν πως ξέρουν, θεωρούν πως τα φοιτητικά χρόνια του αρχιτέκτονα είναι μια θεωρητική σπουδή στο αντικείμενο, η οποία δεν έχει λόγο να εφαρμόζεται στην πράξη.

Τον Έλληνα τον ενδιαφέρει μόνο το πόσο θα του κόψεις. Δε του καίγεται καρφί να του κάνεις μια σοβαρή μελέτη. Τον νοιάζει μόνο το αποτέλεσμα να μοιάζει με τις εργολαβικές κιτσαρίες που ολοκληρώνουν τις προσλαμβάνουσες εικόνες του. Σε ένα εργασιακό περιβάλλον όπου αυτός που πληρώνει δε ζητάει τίποτα παραπάνω απο φύκια και μεταξωτές κορδέλες, είναι φυσικό να βασιλεύουν οι αυτοί που βασιλεύουν. Ο κατασκευαστικός τομέας είναι μια μηχανή παραγωγής αδειών, όχι αρχτεκτονικής.

Ο αρχιτέκτονας που πονάει για αυτά που βλέπει τριγύρω του, είναι για τη συλλογική συνείδηση ένας αιθεροβάμων που το καλύτερο που μπορεί να κάνει προκειμένου να επιβιώσει, είναι να το βουλώσει και να χορέψει στο ρυθμό του κάθε νεόπλουτου εργολάβου ή πελάτη! Φυσικά η έπιβίωση στην πιάτσα σημαίνει και τον βίαιο ακροτηριασμό των γνώσεων και των αναζητήσεων που έχει ο νέος ονειροπόλος αρχιτέκτονας.

Αυτό που βίωσα πριν μπω στο στρατό εδώ και ένα χρόνο περίπου, αλλά και στη πορεία, σαν δόκιμος που είμαι τώρα και τα βλέπω έξω, είναι εντελώς αποκαρδιωτικά για τον μεγάλο μου έρωτα, την αρχιτεκτονική! Δεν το κρύβω πως βρίσκομαι σε απόγνωση: απολύομαι σε πέντε μήνες, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω αυτό το πράγμα να συμβεί!

Στις αρχές του Ιανουαρίου μάλλον δε θα είμαι ευτυχισμένος πολίτης, αφού ξέρω πως για να επιβιώσω θα πρέπει να αρχίσω να γλύφω τον κάθε βάνδαλο του ελληνικού αστικού τοπίου που θα θελήσει να με έχει ως σχεδιαστή πολυτελείας, καφετζή, χαμάλη και δε ξέρω εγω τι άλλο. Κάποιος "καλός μηχανικός" ή "καλός αρχιτέκτονας" (απο τους σημαιοφόρους της νεοελληνικής κιτσαρίας) με 300-400€ το μήνα θα έχει ένα παιδί για όλες τις δουλειές. Έναν ...@...@...@ που έτυχε να σπουδάσει και αρχιτέκτονας...κάποτε...

Θα παρακαλούσα λοιπόν να μην κάνουμε εύκολους αφορισμούς, γιατί είμαι σίγουρος ότι εκεί έξω υπάρχει σημαντικός αριθμός αρχιτεκτόνων που κατακρεούργησαν τα όνειρα και τα πιστεύω τους, προκειμένου να επιβιώσουν. Και με εμένα έτσι θα γίνει...οι μακελάριδες του επαγγέλματος με περιμένουν....

Μην απορρίσετε αν κάποια στιγμή ο NikoSokiN δε θα βρίσκεται αναμεσα σας σε αυτό το forum...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Ιούλ 2007 23:03

Δεν υπήρξα ποτέ αρχιτέκτων αλλά στη δική μου δουλειά, αν κάποιος πελάτης μου ζητήσει να του φτιάξω ένα website με εισαγωγικό φλασάκι και γενικά "κάτι να κινείται" και ταυτόχρονα θέλει να έχει και αποτέλεσμα με το e-shop του του το ξεκόβω από την αρχή ότι δεν ασχολούμαι με τέτοιες δουλειές για λόγους που του εξηγώ. Και συνήθως τον πείθω. Νομίζω ότι κάτι ανάλογο θα μπορούσαν να κάνουν και οι αρχιτέκτονες που σέβονται τη δουλειά τους. Εγώ δεν έχω ζημιωθεί. Μπορεί να έχω χάσει μερικούς ξεροκέφαλους πελάτες αλλά έχω κερδίσει άλλους που πιστεύουν σε μένα. Μην ξεχνάς ότι ένας καλός επιστήμων ή ένας καλός επαγγελματίας παίζει και συμβουλευτικό ρόλο και αν δεν τον κατανοεί δεν είναι ούτε καλός επιστήμων ούτε καλός επαγγελματίας. Είναι απλά μια πειθήνια μηχανή.

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από De_Profundis » 20 Ιούλ 2007 23:27

Θα συμφωνήσω με τον cdhyper. Κάνε εσύ με το ήθος σου, ότι δεν κάνουν οι άλλοι με τις "γνώσεις" τους. Πιστεύω πως θα κερδίσεις πάρα πολλά έτσι, γιατί άσχετα εάν "ζούμε στην Ελλάδα", και ο κόσμος είναι σάπιος, υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που εκτιμούν τις αξίες και την ηθική.
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 20 Ιούλ 2007 23:35

Κατ' αρχάς cdhyper ξαναζέστανα το θέμα επειδή διαπίστωσα ότι σε προβληματίζει το θέμα και έχεις σωστές βάσεις.

Αν και δεν είμαι σε θέση να συγκρίνω, αφού αφενός δεν έχω γνώριζω το εργασιακό σου αντικείμενο και αφαιτέρω δεν κατέχω τις γνώσεις σου, τόλμω να πω πως υπάρχει μια σημαντική διαφορά:

Στον αντικείμενο σου (αν κατάλαβα καλά είσαι web designer) ο περισσότερος κόσμος έχει μαύρα μεσάνυκτα και το γνωρίζει. Στο δικό μου ο περισσότερος κόσμος έχει μαύρα μεσάνυκτα αλλά δε το γνωρίζει (ίσως να έχω και εγώ..μη παρεξηγίομαστε...). Και επιμένει να πιστεύει ότι τα ξέρει όλα. Είναι αδύνατο να πείσεις κάποιον για κάτι την στιγμή που αυτός πιστεύει ακράδαντα ότι το ξέρει και δεν είναι έτοιμος να δεχτεί μια δεύτερη γνώμη. Είναι σαν να ζητουν τη γνώμη μου απλά για να επιβεβαιώσουν τη δικιά τους. Και όταν βρουν διάσταση, απλά ο αρχιτέκτων είναι υπερβολικός. Στα λόγια έπεισα πολύ κόσμο, στην πράξη όμως...

Και πίστεψε με, το αντικείμενο το προσεγγίζω καθαρά απο την εργονομική του φύση. Παίρνω την πρώτη ύλη απο τα "θέλω'" του πελάτη (δε μου αρέσει αυτός ο χαρακτηρισμός...) και έπειτα με βάση της γνώσεις μου προσπαθώ να βγάλω ένα αποτέλεσμα που θα ικανοποιεί όσο το δυνατό περισσότερο τις βασικές αρχές ενός καλού αρχιτεκτονήματος. Μόνο με παράδειγμα μπορω να περιγράψω αυτό που εννοώ. Αντέχουμε ένα upload?

Είναι πού βαριά η κουβέντα που είπα, αλλά

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Ιούλ 2007 23:55

Σε όλα τα αντικείμενα υπάρχουν οι ξερόλες και εκείνοι που δημιουργούν προβλήματα. Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, υπάρχουν πελάτες που έρχονται σε μένα νομίζοντας ότι η ιστοσελίδα δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια μπροσούρα που μπαίνει στην οθόνη με σκοπό τον εντυπωσιασμό. Και το πιστεύουν αυτό. Αντε να τους εξηγήσεις ότι η ιστοσελίδα δεν έχει σχέση με το χαρτί, ότι είναι άλλος ο τρόπος προσέγγισης μιας διαδικτυακής πληροφορίας από μια έντυπη διαφήμιση κλπ. Ακόμα δε, υπάρχουν πολλοί που επειδή είδαν σε κάποιο geocities ανεβασμένο ένα ανθρωπάκι με αλεξίπτωτο, νομίζουν ότι αυτό πρέπει να κάνουν και στη δική τους ιστοσελίδα για να εντυπωσιάσει.

Επομένως και στη δική μου δουλειά υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν ότι δεν γνωρίζουν. Ο Σωκράτης ήταν σοφός που γνώριζε ότι δεν γνώριζε και πίστεψέ με οι σοφοί τέτοιου είδους είναι ελάχιστοι. Μέχρι πριν μερικές ημέρες παρέδωσα ένα site το οποίο στην τελευταία μας συνάντηση (πριν την παράδοση) μου πετάει ένα "η γυναίκα μου είχε ενστάσεις για το header, δεν τις άρεσε και πρέπει να το αλλάξουμε". Φυσικά του εξήγησα του ανθρώπου ότι η γυναίκα του δεν είναι web designer και δεν αποτελεί κριτήριο για να αποκομίσουμε την αισθητική αντίληψη του μέσου επισκέπτη. Δεν βγήκα χαμένος και τελικά πέρασε το δικό μου γιατί κατάλαβε το λάθος του.

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από De_Profundis » 21 Ιούλ 2007 00:03

Cdhyper, αυτό το τελευταίο παράδειγμα καταλαβαίνω πως έχεις τη δική σου επιχείρηση αν και δεν είναι απαραίτητο. Στην περίπτωση όμως του NikosokiN, δεν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί απαραιτήτως, στην αρχή τουλάχιστον, δεν θα έχει το δικό του γραφείο, οπότε δεν θα λαμβάνεται η γνώμη του απόλυτα, όπως γίνεται με εσένα. Τον εργοδότη του, θα τον ενδιαφέρει να πάρει τη δουλειά όσο άσχημη και αν προκύπτει η κατασκευή. Και γι'αυτό δεν μετράει τόσο πολύ η γνώμη του προς το παρόν, ως αρχιτέκτονας. Αυτή είναι πολύ σημαντική διαφορά σε ότι αφορά τα πεδία σας.
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2007 00:05

Rotav έγραψε:
ignis έγραψε:''Τωρα ,ο φωτορεαλισμος κανει κατι παρα πολυ απλο - σου παρουσιαζει αυτο το τελικο προϊόν πριν αυτο γινει- και ισως θα μπορουσε (καπου) να βοηθησει δινοντας και στον σχεδιαστη αλλα και στον αγοραστη την δυνατοτητα να επεξεργαστουν πιο καλα το υπο ανεγερση κτιριο..''
poly swsth kouventa ignis..to thema einai omws oti ''aytoi'' vgazoune lefta me to kilo kai emeis pernoume ta psixoula...kanonika eprepe na pernoume gia kathe fotorealismo kai apo ena diamerisma :kaloe:
pantws poly kalh doulia file bravo!!!
Κοίτα, οι τιμές για κάτι στην ουσία άχρηστο (όπως λένε οι πελάτες) είναι πολύ ψηλά όμως...
Οι περισσότεροι βολεύονται με ένα απλό 3d opengl...

Πριν λίγο καιρό το έψαξα λίγο για ένα πελάτη (ένα 3d view για διαφημιστική πινακίδα ήθελε), και μόλις άκουσε τιμή, καράφλιασε!

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από De_Profundis » 21 Ιούλ 2007 00:15

Aυτό συμβαίνει διότι όλοι πατάνε στην αμάθεια των "πελατών", που σημαίνει...τσεκούρωμα στις κοστολογήσεις, άσχετα αν θα είναι απλό opengl ή κάτι πιο σύνθετο. Και γι'αυτο το λόγο, όλοι οι υποψήφιοι αγοραστές κυνηγάνε το πιο "καλό" ανάλογα με τις απαιτήσεις τους, και το πιο φτηνό ανάλογα με την τσέπη του, και το προσδοκώμενο κέρδος του.
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 00:23

Τα πιστεύω μου είναι αυτά που θα με καταδικάσουνε! Ευτυχώς ή δυστυχώς είμαι απο αυτούς που δεν έχουν διάθεση να αφήσουν τόσο εύκολα αυτά τα οποία πιστεύουν. Με πολλή μεγάλη άνεση παιρνω τα μπογαλάκια και φεύγω οταν νιώθω ότι πνίγομαι, πόσο μάλλον όταν ξεφτυλίζομαι.

Βέβαια απο την άλλη είμαι στα 27 και απο επαρχία...δεν ξέρω πόσες δυνάμεις έχω για να κολυμπάω στο βούρκο...σύντομα θα αρχίσω να βυθίζομαι και εγώ αφού στην πράξη δεν έχω τίποτα...

Δεν παραδίδομαι, απλά δε γίνεται απο το περιθώριο που βρίσκομαι να τα καταφέρω. Αν στην αχανή Αθήνα των ευκαιριών αντιμετωπίζετε προβλήματα, φαντάσου πόσο μας σκοτώνει η επαρχία....
(δε θέλω να πάρει τοπικιστική τροπή το θέμα, απλά δεδομένα αναφέρω...)

Όντως De_Profundis, ως lonely architect, οι προοπτικές μου δεν είναι οι καλύτερες...φαντάσου πως όταν μου έδωσαν 100€ μπαξίσι για μια εξαόροφη πολυκατοικία 3d, έκανα τουμπες απο τη χαρά μου. Αυτό ήταν και το μόνο υλικό κέρδος που έβγαλα απο τη φάση με τα 3d, ευτυχώς υπάρχει και η ηθική δικαίωση...αλλά...

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από De_Profundis » 21 Ιούλ 2007 00:37

Γιατι δεν το συνεχιζεις??? μήπως με αυτό μπορείς να κάνεις κάτι που να σε γεμίζει?? Το έχεις σκεφτεί??? Και εγω απο Τουριστικές επιχειρήσεις είμαι, και ο κλάδος μου, είναι ενα μάτσο χάλια, για πολλούς λόγους. Γι'αυτό κοιτάω να κάνω ότι περισσότερο μπορώ με το 3Δ...Δεν ξέρω που θα με οδηγήσει. Μπορεί και πουθενά. Αλλά τολμώ και θέλω να το δοκιμάσω. Θα δείξει...
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 00:55

Μη νομίζεις φίλε μου, κάπως έτσι ξεκίνησα την ιστορια με το 3d. Προσπαθώ να κάνω πράγματα που δε παίζει να δω στην πραγματικότητα. Άλλα οι χωριατλαμάδες ούτε αυτό εκτιμούν! (100€ για εξαόροφη???).
Στα Σέρρας και στη Ξάνθη που χτύπησα πόρτες μπας και θέλουν φωτορεαλισμό, απλά τις έκλεισαν στα μούτρα μου... τώρα είμαι Θεσ/νίκη και θα επιχειρήσω για άλλη μια φορά να κάνω αυτό που ξέρω καλύτερα: τον ...@...@...@! Αλλά δεν ελπίζω..είμαι νέος στο χώρο και έχω πολύ πράμα ακόμα να μάθω...δε νομίζω ότι "μετράω" εκεί έξω αυτή τη στιγμή...

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από De_Profundis » 21 Ιούλ 2007 01:10

Τι να σου πω φίλε μου? Αν σου πω πως είναι τα πάντα στο χέρι σου, μάλλον θα ακουστώ πεζός και ανόητος, γιατί δεν είναι έτσι τα πράγματα, και δεν το πιστεύω για να σου το πω. Κάποια συμβουλή να σου δώσω δεν μπορώ, γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με το αντικείμενό σου. Αυτό που μπορώ να σου πω όμως, είναι να μην χαριστείς σε κανένα. Τίποτα δεν κάνεις για την ψυχή σου. Απλώς μην το βάλεις κάτω. Πιστεύω πως κάποια στιγμή, θα βρεις κάτι αξιόλογο, και που να μην σε φθείρει και ως ηθικό άνθρωπο. Πείσμα να υπάρχει και όρεξη για δουλειά. Αυτό έχω μάθει να λέω.
Πάντως Ignis πολύ ωραία δουλειά. Sorry φίλε, αλλά απορροφήθηκα απο την τροπή της συζήτησης. ;)
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2007 02:35

Moυ ζητήθηκε:

500 ευρώ το στήσιμο μικρής 2όροφης οικοδομής
300 ευρώ το "ντύσιμο" με υλικά
900 ευρώ για κάθε view

Δηλαδή στην φτηνότερη των περιπτώσεων 1700 ευρώ για να πάρω ένα αρχείο εικόνας!

Με τέτοιες τιμές...

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 21 Ιούλ 2007 02:55

Κάνε ερευνά αγοράς. Οι τιμές που αναφέρεις είναι εκτός πραγματικότητας
Μόλις έκανα ένα πόστ με δουλειές .
Η ακριβότερη Είναι το ξενοδοχείο στα Ματαλα
Δέκα προοπτικά 1min 45sec Animation
2750 ευρώ + ΦΠΑ (Καλός πελάτης που δίνει μια δουλειά κάθε δυο μήνες δεν μου σπάει τα @ρχ1δ1@ και είναι πολύ εντάξει στης πληρωμές του)

Τυπική χρέωση από μη απατεώνες είναι περίπου 200 ευρώ η μέρα (εντός ωραρίου 7 ώρες τη μέρα ) και ένα τυπικό σύγχρονο δυόροφο
(όχι κανένα νεοκλασικό με ακροκέραμα και Gargoyles) Μαζί με Renders για τρία προοπτικά θέλει τρεις ημέρες άρα περίπου 600 + ΦΠΑ έτοιμο στο mailbox του πελάτη

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης