wip- πολυκατοικια

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από De_Profundis » 21 Ιούλ 2007 02:58

Με τέτοιες τιμές δεν μαθαίνεις να το φτιάχνεις μόνος σου???? Πλέον σε αυτό τον κόσμο για να μην σε κλέψουν ή έστω κοροιδέψουν, θα πρέπει να ξέρεις λίγο απο ιατρική, λίγο απο νομική, λίγο απο όλα... Αστα να πάνε...
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 03:01

EneMe ψάχνεις συνεργάτη; Με τα μισά λεφτά ΄σου χτίζω και την οικοδομή!!!

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 21 Ιούλ 2007 03:05

Με αυτά τα χρήματα πας Ταϊλανδή βρίσκεις ένα καλό Thai 3D (έχουν)
κανείς τις διακοπές σου και παίρνεις και τα Render σου.

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 03:15

Παίζουν τέτοιες τιμές Frruger? Για τους μη απατεώνες μιλάω πάντα έτσι? Προφανώς βέβαια μιλάμε για δουλειές που φυσάνε...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2007 10:02

Kαλά, με δουλεύετε, έτσι;

Μίλησα με 4-5 εταιρίες κι από ΚΑΛΗ δουλειά, η φτηνότερη προσφορά ήταν στα 800 ευρώ για το 1 view, συμπεριλαμβανομένων όλων...

Αλλά και πάλι του πελάτη του φάνηκε ακριβό, οπότε πέσαμε σε πιο χαμηλή ποιότητα δουλειάς, στα 300 ευρώ.

Όσο για τις τιμές γενικότερα...
(και δεν το λέω για εσάς, απλά να δείτε τον τρόπο σκέψης)
Ένα σπίτι χρειάζεται άδεια (αμοιβή μελέτης + αμοιβή επίβλεψης) διάφορες άλλες πληρωμές, ΙΚΑ, κλπ...

Δεν μπορείτε να ζητάτε για 3d views περίπου όσα παίρνει ο μελετητής μηχανικός ή/και ο επιβλέπων μηχανικός!
(κι αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που μιλάνε για χιλιάρικα, λες κι είμαστε χαϊβάνια εμείς οι μηχανικοί και δεν ξέρουμε τι παίζει!)

Έτσι λοιπόν, ειδικά μετά από αυτό, έχω ένα ακόμη κίνητρο να ασχοληθώ με αυτό τον τομέα και -εξασκώντας ένα χομπυ μου- να βγάζω και τα extra λεφτά μου, εξυπηρετώντας και τους πελάτες μου, όταν προκύπτει ζήτηση ενός 3d για πινακίδα.

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 21 Ιούλ 2007 10:45

Για να μπορείς να παράγεις αξιοπρεπείς δουλειές κάποιου μεγέθους
(πχ εσωτερικό καφετερία η εστιατόριο με έπιπλα επιλογής του πελάτη.)
θα πρέπει από χομπυ να γίνει πλήρης απασχόληση.
Δεν χρειάζεται να είσαι ιδιοφυία για να το κανείς αλλά έχει πολύ διάβασμα,
λόγω του όγκου των πληροφοριών που πρέπει να αφομοιώσεις.
Είναι αναγκαία και κάποια πείρα για να μπορείς να παραδώσεις σε λογικούς χρόνους.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2007 11:02

Κοίτα...

Για μια καφετέρια δεν πρόκειται να ασχοληθώ, γιατί πολύ απλά, τί δουλειά έχει ένας πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας μηχανικός με την διακόσμηση ενός τέτοιου μαγαζιού;
Εδώ -και για τις περιπτώσεις αυτές ξέρω άτομα και καταστάσεις- αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο διακοσμητής, από mood maker μέχρι λειτουργικότητα κουζίνας.
Αν ο ιδιοκτήτης είναι τσίπης, προσωπικά δεν με αφορά αν δεν προσλάβει το κατάλληλο άτομο!
Κι αν είναι να πάρω εγώ τέτοια δουλειά (λέμε τώρα) θα την πασάρω σε άλλον, φίλο και συνεργάτη :P

Aλλά για κάτι σαν το παρακάτω, δεν είναι και κάτι τραγικό το να το κάνω μόνος μου, από την στιγμή που δεν είμαι άσχετος με το θέμα και ήδη έχω δοκιμάσει να παίξω με τα προγράμματα αυτά...
Συνημμένα
vtsns.jpg
Yγ: Γι' αυτό το σπίτι ζήτησα προσφορές...

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 21 Ιούλ 2007 11:43

Καλά πας
Αλλά έχει και παρακάτω .να βάλεις κεραμιδακι, περιβάλλοντα χώρο να κανείς ένα
σύγχρονο render (GI), να το ενθέσεις σε φωτο

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2007 15:03

Nαι, το ξέρω! :-D

To παραπάνω είναι από το MASTER και είναι σχεδόν final για την έκδοση από την οποία προέκυψε...

Έχω και την τελευταία έκδοση του ΤΕΚΤΟΝ (7) αλλά δεν το έχω πολυψάξει, κάνει πολύ καλύτερα πράγματα κι -επιτέλους- έχει υλικά της προκοπής...

Πάντως μετά τον στρατό είμαι έτοιμος για 3ds-max/revit/κλπ... ;-)

Άβαταρ μέλους
ignis

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ignis » 21 Ιούλ 2007 16:38

το ποσο χρεωνει ο καθενας τα φωτορεαλιστικα ειναι ενα σχετικο θεμα... εν μερη μπορω να δικαιολογησω τις ψηλες τιμες (οχι υπερβολικες ομως) μια και ειναι μια "πολυτελεις" εργασια...
ενας κατασκευαστης μου ειπε...σημερα δεν μπορεις να πουλησεις τιποτα χωρις 3d... αυτο απο μονο του το κατατασσει σε μια σημαντικη διεργασια της δουλειας... επισης και το ξερουμε ολοι αυτο...ολες σχεδον οι εργασιες που εμπλεκονται στη κατασκευη πληρωνονται καλα...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιούλ 2007 21:40

ignis έγραψε:το ποσο χρεωνει ο καθενας τα φωτορεαλιστικα ειναι ενα σχετικο θεμα... εν μερη μπορω να δικαιολογησω τις ψηλες τιμες (οχι υπερβολικες ομως) μια και ειναι μια "πολυτελεις" εργασια...
Έχεις κάποιο δίκιο κι οι τιμές σου σε σχέση με την δουλειά σου (αλλά και το target group που μαντεύω ότι έχεις) κρίνω ότι είναι λογικές... ;)

ignis έγραψε:ενας κατασκευαστης μου ειπε...σημερα δεν μπορεις να πουλησεις τιποτα χωρις 3d... αυτο απο μονο του το κατατασσει σε μια σημαντικη διεργασια της δουλειας... επισης και το ξερουμε ολοι αυτο...ολες σχεδον οι εργασιες που εμπλεκονται στη κατασκευη πληρωνονται καλα...
O τύπος πρέπει να είναι από αυτούς που κάνουν μόνο πολυκατοικίες... Κι αν το οικόπεδο δεν είναι σχεδόν επίπεδο, σηκώνουν τα χέρια ψηλά...

Sorry, αλλά έχοντας συναντήσει από κοντά πελάτες με τρανταχτά ονόματα κι έχοντας "συνεργαστεί" με τους μηχανικούς τους -τέτοιου τύπου αντιλήψεις-, πρέπει να είναι από εκείνες τις περιπτώσεις που έχτισαν ολόκληρα χωριά πανομοιότυπων οικημάτων στον Παρνασσό και τώρα ψάχνουν να δουν γιατί δεν τα αγοράζει κανένας...
Οικιστικά εκτρώματα...

Επίσης στον κόσμο της πραγματικότητας -κι όχι στον κόσμο του "πουλάω μούρη στον πελάτη για να του τα πάρω χοντρά"- τα 3d δεν εμπλέκονται στην κατασκευή...
Eίναι κάτι το οποίο αποτελεί πολυτέλεια...

Ο συνειδητοποιημένος πελάτης βολεύεται και με κάτι σαν το παρακάτω PDF...
http://users.freestuff.gr/eneme/[A3][1-100]3d.pdf
(προχειράκι αυτό :lol: )

Bέβαια αν δούλευα κι εγώ στην Αθήνα, κι είχα τέτοιους "νεόπλουτους" πελάτες που ενθουσιάζονται από το περιτύλιγμα (ενώ νομίζουν ότι οι πατάτες φυτρώνουν σε δέντρα), θα δούλευα όπως λέτε κι εσείς...

Για να κλείνω το σεντόνι, δεν είμαι εναντίον όλου αυτού του τρόπου σκέψης, απλά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι δεν είναι παντού τα ίδια... ;)

Φιλικά όσα λέω, έτσι;
Μην παρεξηγηθούμε! :D

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 23:43

Χαίρομαι πολύ που φούντωσε η συζήτηση και ιδιαίτερα με τη συμμετοχή του EneMe.

Στην επαρχία ο φωτορεαλισμός είναι ΥΠΕΡπολυτελής εργασία. Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρωθείς για τέτοιες δουλειές. Και νομίζω πως είναι τόσο άπιαστο αυτό το αντικείμενο, απλά και μόνο επειδή ο κόσμος δεν ξέρει και δεν ζητάει. Φυσικά και επειδή δεν έχει και λεφτά.
Όταν πήρα το πτυχίο και οραματιζόμουν το γραφείο μου, είχα στο νου μου και μια σκοτεινή αίθουσα, ένα σκοτεινό δωμάτιο προβολών. Φανταζόμουν ότι ο κόσμος έχει την ελάχιστη ευαισθησία να επιλέξει εκείνον τον επαγγελματία που θα κάνει μια προβολή του "πως θα φαίνεται το αρχιτεκτόνημα" και όχι εκείνον που θα τους πετάξει τα σχέδια στη μάπα και θα τους αφήσει στη μοίρα τους. Απογοητεύτηκα...

Σέβομαι τη γνώμη σου EneMe, ιδιαίτερα αγού απ'ότι φαίνεται πήρες και τις πρώτες γεύσεις απο την "¨πιάτσα". Εν μέρει συμφωνώ κιόλας. Φοβάμαι όμως ότι η λογικη του στυλ "ο φωτορεαλισμός του 3ds είναι άπιαστος, αλλά εγώ θα κάνω κάτι πιο απλό με το τάδε πρόγραμμα (τέκτων ας πούμε)" δε με βρίσκει σύμφωνο.
Είμαι αντίθετος με τη λογική του να βολευτούμε με τα μέτρια, τα εύκολα. Ζω για να εξελίσσομαι, να τελειοποιώ τις τεχνικές μου και να διευρύνω τις γνώσεις μου. Όσο πάει, όσο αντέχω.
Δεν αντέχω με τίποτα όμως να βλέπω την επαρχία να είναι "Γ΄ εθνική" απλά και μόνο επειδή κάποια λαμόγια φοβούνται το καινούργιο και την ποιότητα ή απλά τσιγκουνεύονται να πληρώσουν.

Έχω επίσης κάποιες διαφωνίες για το πως βλέπεις τους αρχιτέκτονες και τους διακοσμητές, αλλά θα ξεχυλώσει πολύ η συζήτηση...

Το pdf σου είναι πολύ περιεκτικό. Αυτό που πρέπει να δείχνει ένας μηχανικός για να περιγράψει τη λύση του (ήταν το αγαπημένο μου να κάνω τέτοια στο χέρι...). Είμαι αντίθετος που αρκετοί αρχιτέκτονες παρεξήγησαν το αρχιτεκτονικό σχέδιο (όπως το pdf σου) κσι αντί σχεδίων παρουσιάζουν στις παρουσιάσεις τους όμορφες και εντυπωσιακές αφίσες αντί των κλασικών σχεδίων. Ίσως ignis να διαφωνείς με το τελευταίο, μπορώ όμως να επεκταθώ αν επιθυμείς.
Εν τέλει, ούτε ένα γραμμικό προοπτικό, ούτε ένα σκίτσο ούτε καν ένα φωτορεαλιστικό ή μια φωτογραφία μπορούν να περιγράψουν απόλυτα ένα χώρο γιατί πολύ απλά ο χώρος βιώνεται απο το χρήστη του και τα παραπάνω μέσα αποτυπώνονται σε δύο διαστάσεις (φωτογραφίες, οθόνη κτλ). Δεν μπορεί ο ενδιαφερόμενος να μπει στο χώρο. Ίσως μόνο με τις μακέτες μπορεί μέχρι ενός ορίου-αφού αυτές είναι υπο κλίμακα- να αποδωθεί η χωρική αίσθηση. Το κάθε εργαλείο στα χέρια του δημιουργού για διαφορετικά πράγματα..

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 22 Ιούλ 2007 00:45

Xαίρομαι που αναπτύσσεται η συζήτηση! :D

Eπιλέγω κάποια κομμάτια και σχολιάζω:
NikoSokiN έγραψε:Στην επαρχία ο φωτορεαλισμός είναι ΥΠΕΡπολυτελής εργασία. Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρωθείς για τέτοιες δουλειές. Και νομίζω πως είναι τόσο άπιαστο αυτό το αντικείμενο, απλά και μόνο επειδή ο κόσμος δεν ξέρει και δεν ζητάει. Φυσικά και επειδή δεν έχει και λεφτά.
Κακά τα ψέματα!
Το 3d στην επαρχία χρειάζεται μόνο για να φτιαχτεί μια διαφημιστική ταμπέλα στο έργο, ώστε να διαφημίζει τα σπίτια στους πελάτες που περνούν από την περιοχή.
Σπάνια χρειάζεται κάπου αλλού, εκτός αν μιλάμε για συνειδητοποιημένους πελάτες που φυσικά αρκούνται σε απλές λύσεις, όπως αναπαραστάσεις με χρώματα -χωρίς υλικά- τύπου opengl, κλπ...
NikoSokiN έγραψε:Όταν πήρα το πτυχίο και οραματιζόμουν το γραφείο μου, είχα στο νου μου και μια σκοτεινή αίθουσα, ένα σκοτεινό δωμάτιο προβολών. Φανταζόμουν ότι ο κόσμος έχει την ελάχιστη ευαισθησία να επιλέξει εκείνον τον επαγγελματία που θα κάνει μια προβολή του "πως θα φαίνεται το αρχιτεκτόνημα" και όχι εκείνον που θα τους πετάξει τα σχέδια στη μάπα και θα τους αφήσει στη μοίρα τους. Απογοητεύτηκα...
Όπως και κάθε νέος επαγγελματίας που βλέπει ότι το 90% όσων έμαθε δεν του πολυχρειάζονται...
NikoSokiN έγραψε:Σέβομαι τη γνώμη σου EneMe, ιδιαίτερα αγού απ'ότι φαίνεται πήρες και τις πρώτες γεύσεις απο την "¨πιάτσα". Εν μέρει συμφωνώ κιόλας. Φοβάμαι όμως ότι η λογικη του στυλ "ο φωτορεαλισμός του 3ds είναι άπιαστος, αλλά εγώ θα κάνω κάτι πιο απλό με το τάδε πρόγραμμα (τέκτων ας πούμε)" δε με βρίσκει σύμφωνο.
Είμαι αντίθετος με τη λογική του να βολευτούμε με τα μέτρια, τα εύκολα. Ζω για να εξελίσσομαι, να τελειοποιώ τις τεχνικές μου και να διευρύνω τις γνώσεις μου. Όσο πάει, όσο αντέχω.
Τα προγράμματα τύπου Τέκτων έχουν το πλεονέκτημα της μαζικής παραγωγής.
Αρχιτεκτονικά στο Τέκτων -πλέον και τοπογραφικά-, άμεση παραγωγή στατικών στο Fespa, μελέτες αερισμού-φωτισμού, κλπ. Φτωχές αλλά υπερ-επαρκείς βιβλιοθήκες και στοιχεία για να βγει η δουλειά με άριστο -κατά τα απαιτούμενα- αποτέλεσμα.
Όπως προανέφερα, η επερχόμενη ενασχόλησή μου με 3ds και παρεμφερή της AutoDesk θα γίνει στην βάση του χόμπυ...

Παρεμβάλλω το παράδειγμα των τελευταίων μηνών του 2006:
Όλοι έτρεξαν να βγάλουν πολεοδομικές άδειες με τις παλιές τιμές, πριν αυτές διπλασιαστούν.
Όταν λοιπόν πρέπει σε 2 ώρες να ετοιμάσω φάκελο για την Πολεοδομία για να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου, πάνε περίπατο οι πολυτέλειες! Φυσικά ο φάκελος "έμπαινε" λειψός και συμπληρωνόταν αργότερα. Χαρακτηριστικά, έβαλα στην Πολεοδομία φάκελο χωρίς στατικά, χωρίς αρχιτεκτονικά, χωρίς τίποτα! Είχε μέσα 5-6 φύλλα Α4 με καταστάσεις του ΙΚΑ.

Για την "πιάτσα" που λες...
Είμαι στην "πιάτσα" από το δημοτικό θα έλεγα, λόγω του πατέρα μου...
Ήξερα την δουλειά πριν μάθω τί είναι η δευτεροβάθμια εξίσωση κι έκανα τοπογραφικά με κορδέλα στα 15 μου, ενώ έκανα επίβλεψη εργοταξίου από τα 18 μου...
Βέβαια τώρα πια "ανακαλύπτω" όλες τις πτυχές και συνεχίζω να "απογοητεύομαι"...
Επειδή όμως "έζησα" μεγάλα έργα [*], δεν τα παρατάω εύκολα!
NikoSokiN έγραψε:Έχω επίσης κάποιες διαφωνίες για το πως βλέπεις τους αρχιτέκτονες και τους διακοσμητές, αλλά θα ξεχυλώσει πολύ η συζήτηση...
Μαντεύω τι εννοείς, αλλά σε ενημερώνω ότι ο πατέρας μου είναι αρχιτέκτονας, ενώ ο νονός και η νονά μου πολιτικοί μηχανικοί...
"Το γραφείο του μπαμπα" ήταν πάντα γεμάτο χαρτιά για τον πιτσιρικά EneMe, ενώ η μαμά του πάντα ασχολιόταν με διακόσμηση -όχι επαγγελματικά βέβαια-.
Σαν τελειόφοιτος πολιτικός μηχανικός (άντε να δούμε το δίπλωμα πια), θεωρώ πως έχω έντονα αρχιτεκτονικό πνεύμα...
Δεν με ενδιέφεραν ιδιαίτερα τα δομοστατικά μαθήματα...
Προτίμησα Πολεοδομία, Χωροταξία, Κτιριολογία, Αναστυλώσεις Μνημείων και παρεμφερή καθώς και Συγκοινωνιακά/Κυκλοφοριακά.
Κλίση προς αρχιτεκτονικά θέματα και καθηγητές Αρχιτέκτονες...
NikoSokiN έγραψε:Το pdf σου είναι πολύ περιεκτικό. Αυτό που πρέπει να δείχνει ένας μηχανικός για να περιγράψει τη λύση του (ήταν το αγαπημένο μου να κάνω τέτοια στο χέρι...). Είμαι αντίθετος που αρκετοί αρχιτέκτονες παρεξήγησαν το αρχιτεκτονικό σχέδιο (όπως το pdf σου) κσι αντί σχεδίων παρουσιάζουν στις παρουσιάσεις τους όμορφες και εντυπωσιακές αφίσες αντί των κλασικών σχεδίων. Ίσως ignis να διαφωνείς με το τελευταίο, μπορώ όμως να επεκταθώ αν επιθυμείς.
Σε αυτό έχω να δώσω την γνώμη μου αναδιατυπώνοντας...
Για τον Αρχιτέκτονα, το 3d από ένα πρόγραμμα είναι παραδοσιακά άσχετο με το επάγγελμα... Προέκυψε αργότερα, με την εξέλιξη του επαγγέλματος και με την εισβολή των Η/Υ στον ευρύτερο τομέα της κατασκευής. Πλέον το "χειροποίητο" προοπτικό/αξονομετρικό δεν το κάνει κανείς... Κι εμένα μου άρεσε, αλλά όπως και να το κάνεις, είναι πολυτέλεια πια, λόγω έλλειψης χρόνου...
Κι αυτό που μόλις είπα δένει με το παρακάτω:
NikoSokiN έγραψε:Εν τέλει, ούτε ένα γραμμικό προοπτικό, ούτε ένα σκίτσο ούτε καν ένα φωτορεαλιστικό ή μια φωτογραφία μπορούν να περιγράψουν απόλυτα ένα χώρο γιατί πολύ απλά ο χώρος βιώνεται απο το χρήστη του και τα παραπάνω μέσα αποτυπώνονται σε δύο διαστάσεις (φωτογραφίες, οθόνη κτλ). Δεν μπορεί ο ενδιαφερόμενος να μπει στο χώρο. Ίσως μόνο με τις μακέτες μπορεί μέχρι ενός ορίου-αφού αυτές είναι υπο κλίμακα- να αποδωθεί η χωρική αίσθηση. Το κάθε εργαλείο στα χέρια του δημιουργού για διαφορετικά πράγματα..
Αυτό είναι μια γενική θεώρηση, αλλά σαφώς κλίνουμε προς την δημιουργία "φωτογραφιών και video" μιας κι όσο κι αν ακουστεί χοντρό κι άκομψο, οι πελάτες "αποβλακώνονται"! Σπάνια ο πελάτης "το ψάχνει" πραγματικά! Θέλει να έχει την ψευδαίσθηση ότι "το ψάχνει"...
Και φτάνουμε σε καταστάσεις που ενώ δεν έχουμε καλά καλά το συμβόλαιο του οικοπεδου στα χέρια μας για να δούμε πόσα τετραγωνικά θα χτίσουμε, τελικά να κάνουμε έρευνα αγοράς για πλακάκια και καναπέδες...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 22 Ιούλ 2007 01:13

Πολύ περιεκτικές οι απαντήσεις σου Eneme. Φαίνεται ότι το "ζεις" απο κάθε άποψη το αντικείμενο. Την πολεοδομιοϊστορία την έζησα σε μικρό βαθμό, αλλά φαντάζομαι τι γίνεται. Το 3d όμως όπως θα καταλαβες απο το γεγονός ότι είμαι άνεργος δεν το ζω ως ταμπέλα, αλλά ως εργαλείο. Και εξηγιέμαι:

Μέχρι κάποιας κλίμακας, η αρχιτεκτονική δεν έχει ανάγκη το 3d-σε εμένα τουλάχιστο! Οι γενικοί όγκοι, η διάταξη των χώρων, το "χτίσιμο" των όψεων μπορούν να γίνουν και με σκίτσα (δε το υποτιμώ,για μένα είναι το καλυτερο αφου εξασφαλίζει αμεσότητα) ή και σχέδια στο χέρι. Σε επίπεδο μικροπεριβάλλοντος όμως (είναι η αρχιτεκτονική απάντηση στους διακοσμητές) το 3d είναι πολύτιμο εργαλείο γιατί βλέπω (με τα όποια σφάλματα που η απεικόνιση ενός προγράμματος παρουσιάζει) τη σχέση των υλικών που προτείνω. Όσο καλύτερα χειρίζομαι τον φωτορεαλισμό, τόσο σφαιρικότερη αντίληψη έχω για τα υλικά και το χρώμα.
Τα δειγματάκια που δίνουν οι εκάστοτε εταιρείες, ας είμαστε σοβαροί, δεν αρκούν.

Αντιλαμβάνεσαι ίσως ότι η αρχιτεκτονική στο εύρος των κατασκευών στην ελλάδα δεν υπάρχει. Όχι όσο της αναλογεί ως αντικείμενο. Και ατυχώς ένας παράγων για αυτή την κατάσταση είναι και τα ήθη και έθιμα τόσο των πολεοδομιών, όσο και των μηχανικών-δικό μας. Για το γενικότερο σκοταδισμό που υπάρχει στον κόσμο και τους βανδάλους που εκμεταλλεύονται το όνειρο στην κατοικία, μάλλον δε χρειάζεται να μιλήσω...

Σίγουρα δε ξέρω πολλά για το "έξω", είμαι σίγουρος απο την άλλη ότι και το "έξω" δεν θέλει να ξέρω πολλά για τη δουλειά μου. Αν αυτό δεν είναι κατάντια τότε τι είναι;

Αυτό θα με κατασπαράξει...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 22 Ιούλ 2007 02:35

Συμφωνώ απόλυτα!!!
NikoSokiN έγραψε:Αντιλαμβάνεσαι ίσως ότι η αρχιτεκτονική στο εύρος των κατασκευών στην ελλάδα δεν υπάρχει. Όχι όσο της αναλογεί ως αντικείμενο. Και ατυχώς ένας παράγων για αυτή την κατάσταση είναι και τα ήθη και έθιμα τόσο των πολεοδομιών, όσο και των μηχανικών-δικό μας.
Θα προσθέσω εδώ κάτι!

Το μεγαλύτερο "αγκάθι" που φταίει για την έλλειψη αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα, όπως για παράδειγμα οι άθλιες πολυκατοικίες-κουτιά 30ετίας, δεν είναι η μονόπλευρη θεώρηση του τύπου "Φταίει ο μηχανικός, φταίει ο μπετατζής, φταίει ο Χ..."

Τα περισσότερα από αυτά συμπυκνώνονται και αποδίδουν την απολύτως συλλογική ευθύνη στην ακόλουθη λέξη:

ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ!

Η αντιπαροχή -που είναι ένα κατ' αποκλειστικότητα ελληνικό δημιούργημα και φαινόμενο- κατέστρεψε και καταστρέφει την αρχιτεκτονική στην Ελλάδα! Δυστυχώς!

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες