wip- πολυκατοικια

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 22 Ιούλ 2007 05:14

EneMe έγραψε: Επίσης στον κόσμο της πραγματικότητας -κι όχι στον κόσμο του "πουλάω μούρη στον πελάτη για να του τα πάρω χοντρά"- τα 3d δεν εμπλέκονται στην κατασκευή...
Eίναι κάτι το οποίο αποτελεί πολυτέλεια...

Ο συνειδητοποιημένος πελάτης βολεύεται και με κάτι σαν το παρακάτω PDF...
http://users.freestuff.gr/eneme/[A3][1-100]3d.pdf
(προχειράκι αυτό :lol: )

Bέβαια αν δούλευα κι εγώ στην Αθήνα, κι είχα τέτοιους "νεόπλουτους" πελάτες που ενθουσιάζονται από το περιτύλιγμα (ενώ νομίζουν ότι οι πατάτες φυτρώνουν σε δέντρα), θα δούλευα όπως λέτε κι εσείς...
Πέρα από το να καταλάβει ο πελάτης πως είναι το κτίριο το 3d είναι εργαλείο Marketing πουλάς το κτίριο πριν το κατασκευάσεις. Όσο ποιο εντυπωσιακό είναι τόσο το καλύτερο.
Δεν έχει να κάνει ούτε με μούρη ούτε με νεόπλουτους έχει να κάνει με τα μέσα παρουσίασης της εποχής. Άμα δεν το έχεις εσυ το έχει διπλά και εκεί θα πάει ο πελάτης.
NikoSokiN έγραψε: Μέχρι κάποιας κλίμακας, η αρχιτεκτονική δεν έχει ανάγκη το 3d-σε εμένα τουλάχιστο! Οι γενικοί όγκοι, η διάταξη των χώρων, το "χτίσιμο" των όψεων μπορούν να γίνουν και με σκίτσα
Για οποίον μπορεί και διαβάζει σχεδία. Oχι για το μέσο άνθρωπο που δε καταλαβαίνει τίποτα από γραμμικό.

EneMe έγραψε: Κακά τα ψέματα!
Το 3d στην επαρχία χρειάζεται μόνο για να φτιαχτεί μια διαφημιστική ταμπέλα στο έργο, ώστε να διαφημίζει τα σπίτια στους πελάτες που περνούν από την περιοχή.
Σπάνια χρειάζεται κάπου αλλού, εκτός αν μιλάμε για συνειδητοποιημένους πελάτες που φυσικά αρκούνται σε απλές λύσεις, όπως αναπαραστάσεις με χρώματα -χωρίς υλικά- τύπου opengl, κλπ..
NikoSokiN έγραψε: Στην επαρχία ο φωτορεαλισμός είναι ΥΠΕΡπολυτελής εργασία. Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρωθείς για τέτοιες δουλειές. Και νομίζω πως είναι τόσο άπιαστο αυτό το αντικείμενο, απλά και μόνο επειδή ο κόσμος δεν ξέρει και δεν ζητάει. Φυσικά και επειδή δεν έχει και λεφτά
NikoSokiN έγραψε: Δεν αντέχω με τίποτα όμως να βλέπω την επαρχία να είναι "Γ΄ εθνική" απλά και μόνο επειδή κάποια λαμόγια φοβούνται το καινούργιο και την ποιότητα ή απλά τσιγκουνεύονται να πληρώσουν.

5000 ευρώ το τετραγωνικό για κατοικία κοστίζει στο τελευταίο οικοδομικό συγκρότημα στο Ηράκλειο είναι γιγάντιο και ξεπούλησε . Λεφτά υπάρχουν.

Βρίσκομαι στην Κρήτη δυο χρονιά τώρα και δεν προλαβαίνω τις δουλειές.
Ήμουν οκτω χρονιά Αθηνά ούτε εκεί τις προλάβαινα ακόμα με βρίσκουν συνεργάτες της Αθηνάς να κάνουμε προοπτικά.

Παντού υπάρχει κόσμος που είναι διατεθειμένος να πληρώσει για το καλύτερο.
Δεν έχει να κάνει με πολυτέλεια έχει να κάνει με κόστος/ποιότητα δουλειάς.
Αν δεν έχεις αρκετή δουλειά στο Visualization τότε πουλάς ακριβά την ποιότητα που βγάζεις .
Η πρέπει να γίνεις καλυτέρος η να πουλάς φτηνότερα.

Οι πελάτες των επαγγελματιών στο Visualization δεν είναι οι αγοραστές των διαμερισμάτων .
Συνειδητοποιημένοι η οχι οι ιδιώτες δεν ξεχωρίζουν το βόλεϊ από το τρόλεϊ, δεν έχεις κοινό τόπο να μιλήσεις τεχνικά
(σε προβλήματα που πρέπει να λυθούν στο προοπτικό ) ετσι σου τα σπανέ χωρίς λογο οπότε δεν χρειάζεται ασχολεισαι μαζί τους

Το έτος 2007 ένα απλό αξονομετρικό δεν είναι αρκετό. Εφόσον υπάρχει η τεχνική δυνατότητα για κάτι ποιο όμορφο, οποίος παρέχει αυτό το ποιο όμορφο πλεονεκτεί.
Δέκα χρονιά στο Visualization είμαι, πάντα οι πελάτες (αρχιτέκτονες μηχανικοί διακοσμητες ) ζητούσαν το ποιο φωτορεαλιστικο που μπορούσες να παραδώσεις.

Αυτά για τώρα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 22 Ιούλ 2007 12:12

Frruger έγραψε:Πέρα από το να καταλάβει ο πελάτης πως είναι το κτίριο το 3d είναι εργαλείο Marketing πουλάς το κτίριο πριν το κατασκευάσεις. Όσο ποιο εντυπωσιακό είναι τόσο το καλύτερο.
Δεν έχει να κάνει ούτε με μούρη ούτε με νεόπλουτους έχει να κάνει με τα μέσα παρουσίασης της εποχής. Άμα δεν το έχεις εσυ το έχει διπλά και εκεί θα πάει ο πελάτης.
Frruger έγραψε:Το έτος 2007 ένα απλό αξονομετρικό δεν είναι αρκετό. Εφόσον υπάρχει η τεχνική δυνατότητα για κάτι ποιο όμορφο, οποίος παρέχει αυτό το ποιο όμορφο πλεονεκτεί.
Δέκα χρονιά στο Visualization είμαι, πάντα οι πελάτες (αρχιτέκτονες μηχανικοί διακοσμητες ) ζητούσαν το ποιο φωτορεαλιστικο που μπορούσες να παραδώσεις.
Mήπως λέμε το ίδιο;
Το καλό 3d το ζητάει όχι ο πελάτης, αλλά ο μηχανικός/εργολάβος/κλπ με απώτερο σκοπό να εντυπωσιάσει τον πελάτη...
Τον πελάτη που θα δει εντυπωσιακά χρώματα και μια καλή πρόταση διακόσμησης και θα ενθουσιαστεί -άσχετο αν ο ίδιος θα το κάνει μετά σαν τσαντίρι επειδή δεν έχει γούστο και θα συνδιάσει κόκκινους δερμάτινους καναπέδες και designάτα έπιπλα με τα ηπειρωτικα κιλίμια της γιαγιάς και μικρά συντριβάνια για το φενγκ σούι, όπως είπε και η θεία Μαίρη-.
Το απλό αξονομετρικό, όπως λες δεν είναι αρκετό.
Γιατί όμως; Υστερεί σε ποσότητα πληροφορίας για την κατασκευή; Μάλλον όχι!
Υστερεί σε ποιότητα όμως! Και υστερεί σε άσχετη πληροφορία (αυτοκίνητα, λουλούδια, κλπ).
Είναι σίγουρα πιο κατανοητό το να δει ο πελάτης/αγοραστής μια "φωτογραφία", αλλά είναι επίσης και πιο παραπλανητικό!
Έχει τύχει να τσακωθεί πελάτης με τον μηχανικό, επειδή τοποθετήθηκαν άλλα πλακάκια από αυτά που είχε η "φωτογραφία"!!!
Frruger έγραψε:5000 ευρώ το τετραγωνικό για κατοικία κοστίζει στο τελευταίο οικοδομικό συγκρότημα στο Ηράκλειο είναι γιγάντιο και ξεπούλησε . Λεφτά υπάρχουν.
Kαι στεγαστικά δάνεια επίσης! Όχι ότι με χαλάει, εγώ τα λεφτά μου θα τα πάρω, απλά μην καταλήγουμε αβίαστα σε συμπεράσματα.
Frruger έγραψε:Βρίσκομαι στην Κρήτη δυο χρονιά τώρα και δεν προλαβαίνω τις δουλειές.
Ήμουν οκτω χρονιά Αθηνά ούτε εκεί τις προλάβαινα ακόμα με βρίσκουν συνεργάτες της Αθηνάς να κάνουμε προοπτικά.
Όταν λέμε επαρχία δεν εννούμε Αθήνα. Και φυσικά δεν εννοούμε Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο, Λάρισα και καμιά 10αριά ακόμα μεγάλες πόλεις.
Αν η υπόλοιπη Ελλάδα δεν αφορά, τότε πάω πάσο!
Frruger έγραψε:Οι πελάτες των επαγγελματιών στο Visualization δεν είναι οι αγοραστές των διαμερισμάτων .
Συνειδητοποιημένοι η οχι οι ιδιώτες δεν ξεχωρίζουν το βόλεϊ από το τρόλεϊ, δεν έχεις κοινό τόπο να μιλήσεις τεχνικά
(σε προβλήματα που πρέπει να λυθούν στο προοπτικό ) ετσι σου τα σπανέ χωρίς λογο οπότε δεν χρειάζεται ασχολεισαι μαζί τους
Αν το σπίτι τους δεν είναι λόγος, τότε πάω πάσο!
Αν δεν ασχολείσαι μαζί τους (όχι εσύ, γενικά), τότε ξαναπάω πάσο!

Η επικρατούσα οικοδομική κατασκευή στις μέρες μας, όσο κι αν αυτό δεν είναι κατανοητό, ΔΕΝ είναι το σύστημα "χτίζω πολυκατοικία και πουλάω σε άλλους τα διαμερίσματα" (που αυτό έχει συνέπειες που προανέφερα στο θέμα της αντιπαροχής, αλλά και συνέπειες ασφάλειας, μιας και οι περισσότεροι μηχανικοί, δεν ξέρουν να "κλέψουν" στα υλικά με ασφαλή τρόπο -ναι, γίνεται κι αυτό).

Αν δούμε την Ελλάδα σαν σύνολο, η επικρατούσα τάξη είναι "αγοράζω ένα οικόπεδο και πάω στον μηχανικό για να χτίσω το σπίτι μου"...

Επίσης, χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον από τους συμμετέχοντες ή μη, ο γραφίστας που κάνει τα 3d κι ο διακοσμητής ΔΕΝ είναι αρχιτέκτονες! Και φυσικά ΔΕΝ είναι πολιτικοί μηχανικοί!

Πραγματική φάση: Σκάει η "κιουρία" με τον νεοπροσληφθέντα διακοσμητή στην φάση που έχουν ολοκληρωθεί τα μπετά και πετάει το κορυφαίο:
"Αυτή η κολώνα πρέπει να φύγει, δεν ταιριάζει με τα σχέδιά μου... Γίνεται να την κόψουμε;" :o :o :o
Kαι μιλάμε για ένα υποστύλωμα από τα πιο σημαντικά της κατασκευής! :evil:

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 22 Ιούλ 2007 13:43

EneMe έγραψε: Mήπως λέμε το ίδιο;
Οκ συμφωνούμε δε λέω. Αλλά η απαραίτητη πληροφορία δεν είναι αρκετή να πουλήσεις ,σε περίπτωση που ήταν δεν θα υπήρχε η διαφήμιση
Επισης ο πελάτης είναι αυτός που πιέζει να δει «το ωραίο σχέδιο που έκανε ο διπλανός».
Από την μεριά του αρχιτέκτονα, μηχανικού η λύση του κτιρίου είναι ένα προϊόν που πρέπει να το πουλήσει .
Και το κάνει αυτό σε ένα περιβάλλον ανταγωνιστικό, οπότε θα χρησιμοποιήσει όλα τα εργαλεία που του δίνονται (γραμμικά, αξονομετρικά, 3D)
EneMe έγραψε: είναι επίσης και πιο παραπλανητικό!
Είναι όσο παραπλανητικό το παραγγείλεις αν πεις τα 25 τ.μ. να φαίνονται 50 γίνεται.
Αν θες να πετάει πάλι γίνεται .
EneMe έγραψε: Έχει τύχει να τσακωθεί πελάτης με τον μηχανικό, επειδή τοποθετήθηκαν άλλα πλακάκια από αυτά που είχε η "φωτογραφία"!!!
Να έδινε ο μηχανικός τα σωστά πλακάκια στο Visualization

EneMe έγραψε: Όταν λέμε επαρχία δεν εννούμε Αθήνα. Και φυσικά δεν εννοούμε Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο, Λάρισα και καμιά 10αριά ακόμα μεγάλες πόλεις.
Ο τομεας μου είναι το Visualization μια ADSL χρειάζεται και δουλεύεις από παντού για παντού. Έχω δώσει 3D μέχρι από Χίο μέχρι σε φοιτητή Αγγλία.

EneMe έγραψε: Αν το σπίτι τους δεν είναι λόγος, τότε πάω πάσο!
Αν δεν ασχολείσαι μαζί τους (όχι εσύ, γενικά), τότε ξαναπάω πάσο!
Σίγουρα το σπίτι τους να το ψάξουν όσο θέλουν. Με τον αρχιτέκτονα το μηχανικό με οποίον τέλος πάντων κάνει τη λύση .
Ξανά για το Visualization μιλάω. Δεν είναι δίκη μου δουλειά η λύση, είναι η εικόνα της λύσης.
Και αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορώ να ασχοληθώ με τους ιδιώτες έχουν πολύ κακό κόστος προς απόδοση .Δεν προλαβαίνω να κάνω Baby sitting.
EneMe έγραψε: Αν δούμε την Ελλάδα σαν σύνολο, η επικρατούσα τάξη είναι "αγοράζω ένα οικόπεδο και πάω στον μηχανικό για να χτίσω το σπίτι μου"...
Ακόμα και έτσι να είναι τα τελευταία 4 τέσσερα «σπιτάκια» που έκανα ξεκινούσαν από 400 τμ και το 3D τους έγινε για να πάρει τη δουλειά ο αρχιτέκτονας
το ξανάπα λεφτά υπάρχουν πρέπει να είσαι ικανός να ανταγωνιστείς τους υπολοίπους που τα θέλουν και να τα πάρεις εσύ.
EneMe έγραψε: Επίσης, χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον από τους συμμετέχοντες ή μη, ο γραφίστας που κάνει τα 3d κι ο διακοσμητής ΔΕΝ είναι αρχιτέκτονες! Και φυσικά ΔΕΝ είναι πολιτικοί μηχανικοί!
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ.
Δουλειά μου είναι να κάνω μια εικόνα όπως μου την παραγγείλουν, ουσιαστικά δεν με ενδιαφέρει αν το περιεχόμενο της λειτουργεί αρχιτεκτονικά η στατικά.
Αν το παραγγείλουν με τις μισές κολώνες να λείπουν (η και ολες ) είναι οκ, κανένα πρόβλημα για μένα, στην εικόνα που θα δώσω θα λείπουν.

Νομίζω ότι δεν διαφωνούμε σε ουσιαστικά πράγματα αλλά στην πλευρά που προσεγγίζουμε το θέμα, εσύ από την μεριά του μηχανικού εγώ από του 3D.

:)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από EneMe » 22 Ιούλ 2007 15:02

Όντως, δεν διαφωνούμε πιστεύω...

Απλά επειδή η κατασκευή είναι πολύ ιδιαίτερος τομέας και αρκετά παρεξηγημένος, θα πρέπει να είναι ξεκάθαροι οι ρόλοι όσων εμπλέκονται, πράγμα που στην Ελλάδα δεν γίνεται, δυστυχώς!

Για να γυρίσω στο "κομπιουτερίστικο τρισδιάστατο" όπως το αναφέρουν πολλοί πελάτες...
Πιστεύω ότι είναι υποτιμημένο σαν δουλειά κι αυτό οφείλεται στην υπερπροσφορά μετρίων λύσεων φωτορεαλισμού που τελικά "πνίγουν" την πραγματικά ΚΑΛΗ δουλειά!

Για τον ίδιο λόγο πιστεύω ότι οι τιμές για την ΚΑΛΗ δουλειά είναι λίγο πιο πάνω απ' ότι θα έπρεπε, ακριβώς για να ξεχωρίσουν από την μάζα, αλλά και για να καλυφθούν τα έξοδα...

Αν υπήρχε διαχωρισμός της ΚΑΛΗΣ δουλειάς από την μάζα, τότε θα υπήρχε περισσότερη ποσότητα δουλειάς, άρα θα υπήρχαν και περιθώρια να πέσει λίγο η τιμή...
Κλασσική περίπτωση προσφοράς-ζήτησης-τιμής...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 22 Ιούλ 2007 15:44

Όντως οι ρόλοι πρέπει να διαχωριστούν. Σόρυ που το λέω όμως έτσι ωμά, αλλά διαχωρισμός των ρόλων σημαίνει αρχιτεκτονικά απο αρχιτέκτονες, στατικά απο πολιτικούς, τοπογραφικά απο τοπογράφους και πάει λέγοντας...

Επίσης τα συζητάμε όλα αυτά γιατί η αμορφωσιά πάει κάγκελο. Γι' αυτό ενώ χρήματα υπάρχουν, για ένα παράξενο λόγο ξοδεύονται μόνο σε σαχλαμάρες και αηδίες και όχι σε σοβαρές δουλειές (όπως είναι ένα καλό 3Δ). Σε τελική ανάλυση γιατί σε ενοχλεί ο εντυπωσιασμός του 3Δ και όχι ο αυτός του αυθαίρετου τίτλου "υπερπολυτελής κατοικία"; Γιατί εμένα να με ενοχλεί η χρήση του 3Δ και όχι το γεγονός ότι όλοι την είδαν αρχιτέκτονες αφήνοντας μου εμένα ελέυθερο μόνο το ρόλο του "σχεδιαστή πολυτελείας";

Μηπως πρέπει να κοιτάξουμε εκεί που πραγματικά μας πονάνε κάποια πράγματα...Αν δε σου κάνει κάποιος που πιστεύεις ότι σου παίρνει πολλά λεφτά για 3Δ μην τον επιλέγεις. Υπάρχουν και άλλοι. Με προκαλείς να δείξω δουλειά που έκανα τζάμπα για να δεις ότι υπάρχει και αντίλογος.

Ανέφερες περί άσχετης πληροφορίας: λουλούδια κτλ. Γιατί τα φυτά να είναι άσχετη πληροφορία? Μήπως είναι καλύτερα τα κακοδουλεμένα 3Δ που φαίνονται σαν να βγήκαν απο sims β' διαλογής;

Τσεκαρετε το προοπτικό. Αυτό θεωρώ καλό αρχιτεκτονικό σχέδιο! Ξέρεις πολλούς που να μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο - έστω και σε CAD? Έγω ελάχιστους.

Δεν αρπάχτηκα EneMe, τα λέω αυτά γιατί φαίνεσαι αξιόλογος ανθρωπος και θέλω να σου τονίσω μια άλλη διάσταση του θέματος. Φιλικά πάντα και για το καλό της κουβέντας.
Ακόμα περιμένω απάντηση για δουλειά!!χεχεχε ;--)

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 22 Ιούλ 2007 16:07

Ιδού το προοπτικό...
http://www.loc.gov/exhibits/treasures/i ... 41.12s.jpg

Βέβαια Frruger, έχω ορισμένες επιφυλάξεις για τα λεγόμενα σου. Συμφωνώ με την επαγγελματική σου προσέγγιση στο θέμα, μήπως όμως κάπου γίνεσαι απόλυτος; Μακάρι να μπορούσα να έκανα δουλειά σαν τη δικιά σου, αλλά ακόμη και με τα κουτσουρεμένα που κάνω τώρα, ναι μεν ήμουν ίσως και ότι καλύτερο έβλεπαν οι επαρχιακές πόλεις που ήμουν, κανείς δεν ενδιαφέρονταν δε. Έμεναν με ανοιχτό το στόμα μη πιστεύοντας το αποτέλεσμα, και έπειτα με συνέδεαν με Κάιρο.

Δεν δέχομαι ότι το Ηράκλειο είναι επαρχία. Αν μη τι άλλο το Ηράκλειο έχει φρενήρεις ρυθμούς ανοικοδόμισης-δε μπορούμε έτσι απλά να τα παραβλέπουμε αυτό.

Δεν δέχομαι επίσης ότι κάποιος τρόπος έκφρασης υστερεί. Το κάθε τι είναι για το σκοπό του. Αλλά προς θεού, όχι μετριότητες. Αν μη τι άλλο η ποιότητα ξεχωρίζει...και η προχειράδα επίσης...

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 22 Ιούλ 2007 16:23

Και οι μέτριες λύσεις έχουν θέση στην αγορά, όπως σε κάθε άλλο προϊόν.
Όλοι χωράμε και η αγορά αποφασίζει.
Πες μου που ακριβώς γίνομαι απόλυτος να αιτιολογήσω τη θέση μου.

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 22 Ιούλ 2007 16:57

Ο χαρακτηρισμός "απόλυτος" που σου απέδωσα Frruger είναι υποκειμένικός και έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το γεγονός ότι απο τη φύση μου είμαι πεσιμιστής.

Εξηγιέμαι: Πιστεύω στην καλή δουλειά. Στην τέλεια επέτρεψε μου να πω γιατί ορίζω το τέλειο ως στόχο πάντα.Ακόμα και αν αυτό δεν επιτυγχάνεται πάντα. Δεν πιστεύω όμως ότι απλά ο πολύ καλός πάντα ανταμοίβεται. Νομίζω πως είναι λίγο περισσότερο πολύπλοκο το θέμα.
Μια άλλη ένσταση που έχω είναι η δουλειά μέσω ADSL. Δεν ξέρω πόσο έτοιμη είναι η ελληνική αγορά να δεχτεί τέτοια μοντέλα εργασίας (τα οποία και επικροτώ).

Δεν αμφιβάλλω για τα λεγόμενα σου φίλε μου, απλά φοβάμαι πως είσαι μια λαμπρή εξαίρεση μιας μαύρης πραγματικότητας. Οι συνθήκες εργασίας που ανέφερες είναι προσωπικές σου νίκες και όχι ο κανόνας. Δεν είμαι σίγουρος ότι ένας άριστος 3D designer (όπως φαίνεται να είσαι) μπορεί έτσι απλά να πετύχει τέτοιες συνθήκες... Μακάρι να ψεύδομαι...

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 22 Ιούλ 2007 19:45

Εγώ πιστεύω στο ότι πληρώσεις παίρνεις , για κάθε κάλλη δουλειά που έχω κάνει έχω δώσει άλλες πέντε που είναι μέτριες (και ανάλογα μέτρια ανταμοιβή πήρα)
Σίγουρα για τις καλές δουλειές τις ανταμείβομαι καλυτέρα (όχι μονό χρηματικά, έχει μια ικανοποίηση να κανείς κάτι καλό και σου μένει για το portfolio σου)

Είναι ποιο εύκολο από όσο νομίζεις να δουλεύεις έτσι remote. τον πρώτο πελάτη που δεν γνωρίζω πώς είναι στη φάτσα τον απέκτησα στην Αθηνά το 2002.

Σκέπτομαι να κόψω και το τηλέφωνο να επικοινωνώ μονό εγγράφως με mail.

Ναι οκ νίκες ,χμμ δεν ξερώ. Δίνεις κάτι για να πάρεις κάτι , επιλεγώ να είμαι ιδιότροπος και μειώνω τους ενδεχομένους συνεργάτες και τα ενδεχόμενα κέρδη
(κάτσε αν κόψω και το τηλέφωνο εκεί θα δεις γέλια) αλλά κερδίζω το οτι ελέγχω τις συνθήκες που δουλεύω και δεν μου σπάει και κανείς τα @ρχ1δ1@

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 22 Ιούλ 2007 20:19

Ταυτίζομαι απόλυτα με τη λογική σου. Η φάση να δουλέυω απο το χωριό μου με mail, με ιντριγκάρει. Μάλλον το πρώτο βήμα είναι να αρχίσω να προβάλλω τη δουλειά μου.

Δε θα χαρακτήριζα τη σταση σου ιδιότροπη, εκτός αν είμαι και έγώ ιδιότροπος τελικά. Ως αρχιτέκτονας θα ήμουν τουλάχιστον ικανοποιημένος αν μπορούσα να επιλέγω τις δουλειές μου, αλλά αυτό μάλλον είναι ονειρο θερινής νυκτός...

Στα Σέρρας ο αρχιτέκτων δεν έχει θέση...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Frruger

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Frruger » 22 Ιούλ 2007 20:32

Για να πιάσεις το όνειρο ξεκινάς από κάπου .
Συνήθως σε μια κακή δουλειά, μέχρι να σε μάθουν, να δημιουργήσεις μια βάση και από εκεί αρχίζεις και περπατας μεχρι να πεταξεις.
Σίγουρα μια πρώτη κίνηση είναι να προβάλεις τη δουλειά σου και το νετ σου δίνει το τέλειο βήμα.

Poet

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από Poet » 23 Ιούλ 2007 08:11

NikoSokiN έγραψε:Μη νομίζεις φίλε μου, κάπως έτσι ξεκίνησα την ιστορια με το 3d. Προσπαθώ να κάνω πράγματα που δε παίζει να δω στην πραγματικότητα. Άλλα οι χωριατλαμάδες ούτε αυτό εκτιμούν! (100€ για εξαόροφη???).
Στα Σέρρας και στη Ξάνθη που χτύπησα πόρτες μπας και θέλουν φωτορεαλισμό, απλά τις έκλεισαν στα μούτρα μου... τώρα είμαι Θεσ/νίκη και θα επιχειρήσω για άλλη μια φορά να κάνω αυτό που ξέρω καλύτερα: τον ...@...@...@! Αλλά δεν ελπίζω..είμαι νέος στο χώρο και έχω πολύ πράμα ακόμα να μάθω...δε νομίζω ότι "μετράω" εκεί έξω αυτή τη στιγμή...
Προφανώς και χτύπησες λάθος πόρτες, όπως πιθανόν να έχω κάνει και εγώ. Μπήκα σήμερα για πρώτη φορά στο forum. Ψάχνω μιά επιεικώς αξιοπρεπή δουλειά φωτορεαλισμού στην Ξάνθη και δεν βρίσκω τίποτα. Καθυστερώ εδώ και κάτι μήνες λοιπόν την προώθηση κάποιων σπιτιών, επειδή θέλω αυτό να γίνει σωστά. Τελικά, είπα να τα δώσω εδώ στη Θεσσαλονίκη να μου τα κάνουν. Δεν θέλω να το δώσω σε κάποιο γραφείο που θα μου πάρει μιά περιουσία για να μου τα κάνει. Καλύτερα να τα έδινα σε κανένα νέο, που πάντα μου αρέσει να δουλεύω με νέα παιδιά, που έχουν νέες ιδέες, νέα άποψη και δεν είναι τόσο επικεντρωμένοι μόνο στο χρήμα. Αντίστοιχες λοιπόν ανησυχίες υπάρχουν και απο την άλλη μεριά.

Είμαι κατασκευαστής. Διάβασα αυτά που λές για τους κατασκευαστές, αλλά θα μπορούσα να σου γράψω κάνα δυό βιβλία να τα έχεις στη βιβλιοθήκη σου αντίστοιχα για τους μηχανικούς. Εγώ λέω ότι σε κάθε δουλειά υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. Λέω στο μυαλό μου, ο κόσμος χάλασε. Δυστυχώς, αντικαταστήσαμε την ποιότητα με την ποσότητα. Και εμένα μου αρέσει το ωραίο, αλλά όταν το κάνω και δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά μου; Όταν ξοδεύω μήνες για να κάνω μιά πολυκατοικία κούκλα, και τελικά βγάζω το 1/10 απο αυτό που βγάζει ένας εργολάβος του τύπου που περιέγραψες; Όταν απο τα 40 άτομα που θα μπούν στο γραφείο, ΚΑΝΕΙΣ απολύτως δεν ενδιαφέρεται πρωτίστως για το τί θα πάρει, αλλά το πρώτο πράγμα που ρωτάνε είναι πόσο κάνει το μέτρο; Λες και πουλάω καρπούζια με το κιλό!!! ΄
Παρ'όλα αυτά λοιπόν, επειδή έχω την τρέλλα μου να κάνω ωραία πράγματα, εγώ συνεχίζω. Θέλω να πιστεύω ότι κάποτε θα δικαιωθώ και δεν θα είμαι απο τους πρώτους κατασκευαστές που θα πεθάνουν στην ψάθα!!! :P
Πάντως, μέχρι τώρα, κατάφερα να βγάλω ένα πολύ καλό όνομα. Βέβαια κατάφερα και το ακατόρθωτο, μετά απο 7 έργα να είμαι μάλλον ο μοναδικός κατασκευαστής που είχε ζημία, αλλά αυτό είναι άσχετο!! Ελπίζω να διορθωθεί στο 8ο και στο 9ο, διότι διαφορετικά θα κάνω παρέα τους Αλβανούς των φυλακών Διαβατών!!!! :P
Πάντως είναι δύσκολοι οι καιροί και εσύ μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα και μην ξορκίζεις όλους τους υπόλοιπους. Παντού υπάρχουν και καλοί και κακοί και αδιάφοροι και ενδιαφερόμενοι. Κάνε αυτό που νομίζεις σωστό, κάνε αυτό που σε εκφράζει, κάνε αυτό που πιστεύεις. Την αναγνώριση να μην την ζητάς απο τους άλλους. Αν εσύ είσαι σωστός, θα έρθει μόνη της. Μπορεί να αργήσει αλλά θα έρθει και όταν θα έρθει, θα σε αποζημιώση και για τον καιρό που δεν την είχες!!! Εννοώ και ηθικά, και υλικά!!! Πιτσιρίκος είσαι ακόμα, κάτσε ν'απολυθείς με το καλό και όλα θα γίνουν, και μην φαντάζεσαι ότι θα μπεις σε μηχανή του κιμά!!!

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 17:14

Καλωςόρισες Poet. Επαναλαμβάνομαι, αλλά βρίσκω πολύ καλό το γεγονός ότι μπήκε και ένας κατασκευαστής στη συζήτηση, περισσότερες γνώμες απο περισσότερες σκοπιές μας δίνουν πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Θα προτιμούσα βέβαια έναν "κάφρο" κατασκευστή και όχι έναν "ποιητή", έτσι για να είχαμε περισσότερη κόντρα, αλλά ίσως και καλύτερα έτσι.

Κάποτε Poet όσο ήμουν φοιτητής στην Ξάνθη πίστευα ότι για το φρικτό αστικό περιβάλλον φταίνε οι πολιτικοί μηχανικοί και μόνο. Αργότερα όταν ήμουν στα τελευταία μου, άρχισα να τα βάζω με τους εργολάβους. Απο τότε που πήρα το πτυχίο και μετά πιστεύω ότι φταίμε ΟΛΟΙ μας. Όχι μόνο για την κακή αρχιτεκτονική, αλλά για όλα τα κακώς κείμενα.

Το ότι συμφωνούμε είναι προφανές. Θα ήθελα να τονίσω κάτι όμως που μπορεί να παρεξηγηθεί απο τα λεγόμενα μου. Μετά το ερευνητικό στη σχολή, έπαψε να με ενδιαφέρει το ωραίο. Σίγουρα εκτιμώ την αισθήτική και δεν μπορώ να αφαιρέσω απο μέσα μου κάποιους "περι κάλους κανόνες" που έχω. Ως μηχανικό με ενδιαφέρει η πρακτικότητα και η εργονομία πρωτίστως (στις ελάχιστες φορές που ζητήθηκε η συνδρομή μου ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΖΑΜΠΑ) και όχι η ομορφιά όπως την ορίζω εγώ. Σίγουρα δε θα χρησιμοποιήσω "γύψινες Αθηνές ή καγκελάκια "γαμπες".

Πάντως πιστεύω ότι θα σε υποδεχτώ εκεί πάνω όταν θα αφήσεις τις ψάθες αυτού του μάταιου κόσμου. Αν τον κατασκευαστή τον φάει η ψάθα, φαντάσου τι θα φάει τον αρχιτεκτονάκο (ή μηπως τον αρχιτεκτονίκο???).

Πάντως Poet αυτά περί αναγνωρίσεως και ποιοτήτων τα ακούω βερεσέ. Γι' αυτό και ότι κάνω το κάνω για την πάρτη μου πλέον. Γιατί οι δύο πατρίδες που είχα
(Σέρρες η φυσική και Ξάνθη η ¨τεχνητή) απλά με έδιωξαν.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 17:36

Τσεκάρετε το νέο θέμα που ανοίγω (δε βρίσκω σωστό να κάνω δικά μου upload σε άλλα θέματα).

Otan καταφέρω βέβαια να κάνω upload...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ignis

wip- πολυκατοικια

Δημοσίευση από ignis » 23 Ιούλ 2007 20:32

χα χα φιλε μου ,Frruger ,το σκεφτομαι και εγω να κοψω το τηλ. ωστε να παψουν να μου πριζουν τα @@.. και ειμαι σιγουρος μια και βαριουνται (ή δεν ξερουν) να γραφουν οτι ολα θα ειναι ..to the point και περιεκτικα οσο θα επρεπε... και οχι 45 λεπτα στο τηλ. (που συγχαινομαι) για εξηγήσεις και παρεξηγησεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης