14 μισθοί

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

12 ή 14;

12
3
43%
14
4
57%

Σύνολο ψήφων: 7

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

14 μισθοί

Δημοσίευση από cherouvim » 06 Ιουν 2007 12:34

PanosIlio έγραψε:Εφόσον το συνολικό ετήσιο εισόδημα δεν θα άλλαζε με 12 μισθούς (με βάση την πράξη του cherouvim) τι νόημα έχει η ερώτηση? :oops: :oops:
Το νόημα του thread είναι στο οτι όλο το χρόνο είσαι φτωχότερος για να φτάσει το "δώρο" που θα το σπαταλήσεις απότομα στα μπουζούκια και στο e-shop.
Οι ερωτήσεις είναι:
- Γιατί συμβαίνει αυτό;
- Πού αλλού πληρώνουν έτσι;

Και το poll ρωτάει αν προτιμάς 12 ή 14.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

14 μισθοί

Δημοσίευση από Sheena » 06 Ιουν 2007 12:42

Δεν χρειάζεται να το σπαταλήσεις στα μπουζούκια ή στο e-shop.... Αλλά τελοσπάντων ας μην μπαίνουμε σε αυτό το τρυπάκι τώρα.....

Η απάντηση είναι πως συμβαίνει και αλλού αυτό, όχι μόνο στην Ελλάδα... Ψάξτε το λίγο και θα δείτε πως συμβαίνει αυτό.....

Σύντομο αυτό, μια και ξέμεινα από χρόνο.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

14 μισθοί

Δημοσίευση από cherouvim » 06 Ιουν 2007 12:53

Sheena28 έγραψε:Η απάντηση είναι πως συμβαίνει και αλλού αυτό, όχι μόνο στην Ελλάδα... Ψάξτε το λίγο και θα δείτε πως συμβαίνει αυτό.....
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Προφανώς για να ρωτάω δεν ξέρω, οπότε θα ήθελα να με διαφωτίσεις περισσότερο για το θέμα.

Το συμπέρασμα ότι ο κόσμος ξοδεύει το "δώρο" του χωρίς πολύ σκέψη το έβγαλα παρατηρώντας φίλους, γνωστούς, αλλά και από τις ειδήσεις που κάθε φορά δείχνουν σκηνές μέσα από κέντρα διασκεδάσεως και ρωτώντας τους θαμώνες παίρνουν απαντήσεις του στυλ "περνάμε τέλεια, όλο το δώρο στα μπουζούκια".
Αναμφισβήτητα λοιπόν το ξόδεμα του "δώρου" είναι κάτι που μας το έχουν προωθήσει πολύ καλά.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

14 μισθοί

Δημοσίευση από Sheena » 06 Ιουν 2007 13:16

Θα βρω το άρθρο με τις χώρες (είναι πολλές, αυτό είναι σίγουρο) σε μια παλιότερη έρευνα από φίλο και θα στο στείλω.

Βρε cherouvim εγώ βλέπω πώς ο Έλληνας διασκεδάζει και άλλες μέρες στα μπουζούκια, και ας μην έχει δώρο. Οι δημοσιογράφοι κάνουν καλά την δουλειά τους με το να προωθούν ιδέες για να κερδίσουν και αυτοί το κάτι παραπάνω.... Όσο για τα μπουζούκια, άσε μην το σχολιάσω εδώ πέρα. Θα το βάλω θέμα.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

14 μισθοί

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Ιουν 2007 13:23

Sheena28 έγραψε:Βρε cherouvim εγώ βλέπω πώς ο Έλληνας διασκεδάζει και άλλες μέρες στα μπουζούκια, και ας μην έχει δώρο. Οι δημοσιογράφοι κάνουν καλά την δουλειά τους με το να προωθούν ιδέες για να κερδίσουν και αυτοί το κάτι παραπάνω.... Όσο για τα μπουζούκια, άσε μην το σχολιάσω εδώ πέρα. Θα το βάλω θέμα.
Αυτό ακριβώς , αν θέλουν οι δημοσιογράφοι δείξουν ρεπορτάζ οτι ο Έλληνας ξοδεύει το δώρο του σε δίσκους της Μαρίας Κάλας θα βρουν τρόπο να το κάνουν.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

14 μισθοί

Δημοσίευση από NAT » 06 Ιουν 2007 15:21

Ναι, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι περισσότεροι περιμένουν το δώρο για να κάνουν μία αγορά - κ όχι μόνο-, που να έιναι σχετικά ακριβή. Δεν ξέρω, αλλά ίσως είναι ορθότερο να τα δίνουν μέσα στο μήνα, δηλ. να υπάρχουν 12 μισθοί. Βέβαια, Πάσχα, Χριστούγεννα κ.λπ. έχουμε κ έξοδα' βάλ'τε τραπέζια, το 'να τ' άλλο.. Δίκοπο μαχαίρι. :-?
.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

14 μισθοί

Δημοσίευση από PanosIlio » 06 Ιουν 2007 16:04

cherouvim έγραψε:
PanosIlio έγραψε:Εφόσον το συνολικό ετήσιο εισόδημα δεν θα άλλαζε με 12 μισθούς (με βάση την πράξη του cherouvim) τι νόημα έχει η ερώτηση? :oops: :oops:
Το νόημα του thread είναι στο οτι όλο το χρόνο είσαι φτωχότερος για να φτάσει το "δώρο" που θα το σπαταλήσεις απότομα στα μπουζούκια και στο e-shop.
Οι ερωτήσεις είναι:
- Γιατί συμβαίνει αυτό;
- Πού αλλού πληρώνουν έτσι;

Και το poll ρωτάει αν προτιμάς 12 ή 14.
To αν γίνεται αλλού ή όχι δεν το γνωρίζω όμως το ερώτημα είναι μάλλον λάθος. Το που ξοδεύουμε τα λεφτά των δώρων είναι θέμα νοοτροπίας και προγραμματισμού. Όταν έχεις κάποια πάγια έξοδα, υποχρεώσεις κτλ κτλ πχ ο Fiskilis που έχει 2 δουλειές και ακόμα ο άνθρωπος "δυσκολεύεται", τότε το αν παίρνεις 12 ή 14 μισθούς που όμως σου δίνουν τα ίδια λεφτά δεν νομίζω να έκανες διαφορετικό κουμάντο.

Είναι θέμα νοοτροπίας πιστεύω, το πως αποφασίζουμε να ξοδέψουμε τα χρήματα μας, τι ανοίγματα κάνουμε κτλ κτλ.

Εγώ πχ που είμαι 27 ακόμα μένω με τους γονείς μου, παρόλο που έχω σπίτι να πάω να μείνω, δηλαδή δεν θα έχω νοίκι, με τα 715 ευρώ που παίρνω φοβάμαι να μείνω μόνος μου, αν όλα μου πάνε καλά τώρα αυτό το καλοκαίρι τότε ναι το Σεπτέμβρη θα μετακομίσω μόνος μου αλλά και πάλι σε σπίτι δικό μου, χωρίς νοίκι.

Αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια, ρόλο παίζει το πως εμείς διαθέτουμε τα χρήματα που έχουμε με βάση τις υποχρεώσεις και τις επιθυμίες μας και όχι τους πόσους μισθούς παίρνουμε.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

14 μισθοί

Δημοσίευση από NAT » 06 Ιουν 2007 16:18

PanosIlio έγραψε:Είναι θέμα νοοτροπίας πιστεύω, το πως αποφασίζουμε να ξοδέψουμε τα χρήματα μας, τι ανοίγματα κάνουμε κτλ κτλ.
Έλληνες είμαστε, είναι γνωστή η νοοτροπία μας: αν έχουμε χρήματα τα ξοδεύουμε. :P

Νομίζω ότι ο cherouvim ίσως θέλει να πει ότι έμμεσα, με το να μας δίνουν έναν ακόμη μισθό στο χέρι (μαζεμένα τα λεφτά δηλαδή) μάς ωθούν στον καταναλωτισμό. Απλό είναι. Τί δεν καταλαβαίνεις ρε Πάνο κ μας αρχίζεις τις νοοτροπίες; Μην εθελοτυφλείς, αυτό γίνεται, ό,τι κ να λέμε. Αλλιώς είναι να έχεις έναν ακόμη μισθό στην τσέπη σου, κάνεις άλλα σχέδια... :wink: :lol: :lol:
.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

14 μισθοί

Δημοσίευση από PanosIlio » 06 Ιουν 2007 16:28

Ίσως να είναι και έτσι, και εγώ κάνω προγραμματισμό με βάση τα "extra" λεφτά των δώρων αλλά αν έπαιρνα τα ίδια λεφτά αλλά με άλλο τρόπο τότε θα έκανα διαφορετικό προγραμματισμό.

Αυτό το έχω λεφτά τώρα πρέπει να τα ξοδέψω εγώ δεν το εφαρμόζω, απλά βρίσκω τρόπο να εξοικονομώ χρήματα με βάση αυτού που θέλω και δεν περιμένω πάντα το δώρο για να το ξοδέψω.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

earentill

14 μισθοί

Δημοσίευση από earentill » 01 Μαρ 2010 15:57

fiskilis έγραψε:ναι λεφτας
ελα και εσυ να εχεις τις υποχρεωσεις μου και να τα πουμε μετα
"τι τραβάω και εγω ο Γκουσγκουνης"

elorant

14 μισθοί

Δημοσίευση από elorant » 01 Μαρ 2010 17:49

NAT έγραψε:Έλληνες είμαστε, είναι γνωστή η νοοτροπία μας: αν έχουμε χρήματα τα ξοδεύουμε. :P
Ενώ αν είμασταν Ολλανδοί ή Ιρλανδοί ας πούμε θα ξοδεύαμε από τα δανεικά.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

14 μισθοί

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Μαρ 2010 18:41

NAT ανέφερε:
Έλληνες είμαστε, είναι γνωστή η νοοτροπία μας: αν έχουμε χρήματα τα ξοδεύουμε.

Ενώ αν είμασταν Ολλανδοί ή Ιρλανδοί ας πούμε θα ξοδεύαμε από τα δανεικά.
Εγω συμφωνω απολητα με την ΝΑΤ.

Τον Ελληνα όσα και να του δώσεις θα σου πεί ότι δεν του φτάνουν.
Ειχα δει παλιοτερα μια σηζητηση που ειχε ή στην ΝΕΤ ή στην ΕΤ3, στην οποια ελλεγαν ότι οι Ελληνες ειναι απο τους πρωτους στην Ευρώπη στην κατοχη στπιτιων και automobiles.
Δεν θυμαμαι ακριβως νουμερα, αλλα αν θυμαμαι σωστα ελεγε ότι σε μια 4-μελη οικογενεια ανοικουν 3 σπιτια!!! (Αν θυμαμαι σωστα.) και τουλαχιστον 2 αμαξια.

Αν κρινω απο την δικια μου οικογενεια, που δεν θεωρουμαστε και πολουσιοι, εχουμε:

Ο πατερας μου με την γυναικα του 2 αυτοκινητα, 3 σπιτια + 1 που μενουν

Η μανα μου με τον αντρα της, 2σπιτια + 1 που μενουν. 1Αμαξι.

οποτε, ας μην παραπονιωμαστε. Μαθαμε όλοι θελουμε απο 1 σπιτι και 1 αμαξι. Δηλαδη αν δεν εχεις αμαξι και κυκλωφορεις μες στην πόλη είτε με τα πόδια (οπως εγω) είτε με ποδιλατο είτε με μ.μ.μ, τι θα παθεις? Αν αντι να αγοράσεις σπιτι και να δινεις 600-1000 ευρω στο δάνειο, νικιασεις με 150-400 (αναλογα την πόλη) τι θα γινει?

Οσο για τον 14 μισθο, δηλαδη το δωρο Χρισουγέννων, το πασχα και το καλοκαιρινο να καταργιθουν και να ενοθουν στο βασικο μισθο.
Ετσι θα έχουμε βασικο μισθο στην Ελλαδα απο 700 ευρω που ειναι σημερα 816Ευρω.

ΕΔΙΤ:
Και κατι τελευταιο. Δεν ειμαι με κανενα πολιτικο κομα, και δεν ψιφίζω. Αλλα την Ελλάδα το μονο που μπορει να την σώσει ειναι ενα απο τα 3:

:arrow: Να δηλωσει πτωχευση κρατους + να βγουμε απο την Ευροζωνη που μονο κακο κανει στην ελλαδα διοτι δεν υπάρχει ανταζονισμος, αν θελουμε το υπάρχον πολιτικο συστιμα.
:arrow: Ενας δευτερος Παπαδόπουλος.
:arrow: ή ενα Κομουνιστικο σύστιμα. Μιλαω για πραγματικο κομουνισμο κια όχι ετσι όπως εχει καταντισει σημερα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

14 μισθοί

Δημοσίευση από cordis » 01 Μαρ 2010 18:59

η συζήτηση γύρισε στην πολιτική... οπότε locked.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες