Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Την αυξηση ταχυτητων αρχίζει η Forthnet

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 09 Ιουν 2007 15:32

Χαρακτηριστικά η Forthnet αναφέρει κατα λέξη :
Forthnet.gr έγραψε:[...]θα μπορούν να απολαμβάνουν την πραγματική εμπειρία του broadband Internet, χωρίς κανέναν περιορισμό από την πλευρά της εταιρίας στην ταχύτητα σύνδεσης με τις ADSL2+ υποδομές του ιδιόκτητου δικτύου της. Η τελική ταχύτητα σύνδεσης με το δίκτυο της Forthnet θα καθορίζεται αποκλειστικά και μόνο από τα ποιοτικά στοιχεία της χάλκινης γραμμής του συνδρομητή.
Με λίγα λόγια , αν τα καλώδια του σπιτιού σου είναι παλιά ίσως έχεις χαμηλότερες ταχύτητες...αυτό τουλάχιστο καταλαβαίνω εγώ.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιουν 2007 15:37

ολη εγκατασταση δηλαδη ο κορμος ειναι κατι δεκαετιων

οποτε αυτη θα ειναι η δικαιολογια για οσους δεν θα μπορουν να φτασουν τις ταχυτητες αυτες

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 09 Ιουν 2007 19:53

dimsis έγραψε:Δηλαδή ΔΕΝ είναι δικές τους οι γραμμές;;; Εφόσον αναφέρετε στο "ιδιόκτητο δίκτυο" της, είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι και για την ποιότητα του χαλκού των γραμμών. Επιτέλους πρέπει να σταματήσει αυτό το μπαλάκι του "όχι φταίει ο ΟΤΕ" - "όχι φταίει ο ISP". Από την στιγμή που σκάβουν, φτιάχνουν δικό τους δίκτυο και τα παρέχουν όλα οι ίδιοι, υπεύθυνοι για όσα λένε πως προσφέρουν είναι επίσης οι ίδιοι και θα πρέπει να υπόστουνται και τις συνέπειες όποτε δεν παρέχουν όσα διαφημίζουν.
δέν είναι δυνατό η κάθε εταιρία να περάσει καλώδια μέχρι το σπίτι - γραφείο του καθ ενός μας , η υλοποίηση του δικτύου κάθε εταιρίας γίνεται με ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών απο τον κάθε "κόμβο" στον άλλο (δίκτυο κορμού) και μετά συστέγαση (φυσική συν εγκατάσταση) στον κατά τόπους κατανεμητή του ΟΤΕ.

Την συντήρηση - επισκευή του δικτύου από τον κατανεμητή του ΟΤΕ και σε όσα στοιχεία (καφάο - κασσέτες κλπ) μεσολαβούν στην διαδρομή μέχρι το σπίτι - γραφείο του καθ ενός μας θα συνεχίσουν να την έχουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

Αυτό γίνεται γιατι υπάρχει μια λογική σύνδεσης του κάθε ζευγαριού καλωδίου όπως υπάρχουν και ενημερωμένα σχέδια στην βάση δεδομένων του ΟΤΕ , αν πήγαινε ο κάθε τεχνικός ιδιωτικής εταιρίας και άλλαζε τον τρόπο σύνδεσης σε λίγο καιρό κάθε καφάο θα ήταν μπάχαλο (όχι οτι μερικά δεν ειναι και τώρα).
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 09 Ιουν 2007 20:01

to last mile sinithos -an kai ochi panta merikes eteries echoun kai "diko tous" last mile- to dinei o ote... ekei einai to olo thema me tin piotita tis grammis

vevea anameno na ginei to idio skiniko opos kai palaiotera oti gia ola fteeei o ote...alla ti na kanoume.. etsi tha pigenei
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 09 Ιουν 2007 21:39

το ίδιο πράγμα λέμε

όταν η εταιρία κάνει συστέγαση στον κατανεμητή του ΟΤΕ αποκτά ιδιοκτησία σε όλα τα last miles των πελατών της.

Το κακό είναι ότι αυτό περιλαμβάνει μόνο την αρχή και το τέλος του ζευγαριού και όχι την διαδρομή όπου ίσως η εταιρία να μπορούσε να κάνει κάποιες βελτιώσεις.
Εικόνα

koutoulas

Δημοσίευση από koutoulas » 11 Ιουν 2007 18:08

γεια σας παιδια, θελω να ρωτησω κατι..

Η forthnet δινει 2 προσφορες στο diodos.
κοιταξα μεσω του αριθμου μου και το ιδιόκτητο δίκτυό της forhnet θα ενεργοποιηθει στην περιοχη που μενω στις 30/08/07.

Αν κανω τωρα αιτηση για φοιτητικο ιντερνετ με ταχυτητα 768/192 απο την 01/09/07 θα αναβαθμιστει αυτοματα η συνδεση μου στα 24Μb χωρις καμια επιπλεον επιβαρυνση;;;
δηλαδη θα πληρωνω την τιμη για 768/192 και θα εχω 24Μb;;

Σας παρακαλω απαντηστε μου αν ειναι να κανω την αιτηση...

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 11 Ιουν 2007 20:51

Αν το πρόγραμμα "Διοδος" εντάσσεται στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet τοτε , Ναι , πολύ πιθανά να αναβαθμιστή η ταχύτητα σου στα ίδια χρήματα...
Για περισσότερα τηλεφωνησε στο : 13831 (Εξυπηρετηση πελατών Broadband υπηρεσιων - αστική χρέωση)

koutoulas

Δημοσίευση από koutoulas » 11 Ιουν 2007 21:42

Stathis έγραψε:Αν το πρόγραμμα "Διοδος" εντάσσεται στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet τοτε , Ναι , πολύ πιθανά να αναβαθμιστή η ταχύτητα σου στα ίδια χρήματα...
Για περισσότερα τηλεφωνησε στο : 13831 (Εξυπηρετηση πελατών Broadband υπηρεσιων - αστική χρέωση)
Ευχαριστω φιλε για την βοηθεια..
λοιπον αν μπορεις για κοιτα σε αυτο το link την προσφορα να μου πεις αν τελικα θα αναβαθμιστη η ταχυτητα μου γιατι τους παιρνω τηλεφωνο και δεν μπορω να τους βρω..

diodos_forthnet

Α και κατι ακομα στο ηρακλειο κρητης δεν εχει ερθει ακομα ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet αλλα απο οτι ειδα στις 20/8 θα ενεργοποιηθει.. μεχρι τοτε θα εχω ιντερνετ μεσω του δικτυου του οτε(με ταχυτητα 768);; και μετα απο μονο του θα μεταφερθει στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet;;
η θα πρεπει να κανω καποια αιτηση για αυτο(ωστε να γινει και η αναβαθμηση στα 24Μb);;

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 11 Ιουν 2007 21:51

συνήθως στο ιδιόκτητο πάνε οι συνδέσεις που είναι 1024 και όχι οι 768
Εικόνα

oxigono
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oxigono » 12 Ιουν 2007 16:00

Τι λε ρε παιδάκι μου! Σαν χθες μου φαίνεται που η Forthnet μας ανακοίνωσε διπλασιασμό της ταχύτητας από 64 Kbps σε 128 Κbps με το εξωτερικό.

Πάντως, αν σας διηγηθώ τι συνέβει με την περίπτωσή μου μέχρι να συνδεθώ με τη Φορθ θα ακούτε Φορθ και θα τρέχετε, και γι αυτό δεν το κάνω, άλλωστε. Μακριά από τους τεμπέληδες του Ο.Τ. και ας μου βγει η πίστη.

oxigono
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oxigono » 12 Ιουν 2007 16:05

Γιατί εμένα μου είπε κάποιος ότι από την NotOne είναι μπλοκαρισμένες οι θύρες για torrents? Αν είναι έτσι τι το θες το adsl για γρήγορες σελίδες μόνο;

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 12 Ιουν 2007 16:39

Mη μου λες τέτοια τώρα και μου κόβεις το oxigono !

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 12 Ιουν 2007 17:24

oxigono έγραψε:Πάντως, αν σας διηγηθώ τι συνέβει με την περίπτωσή μου μέχρι να συνδεθώ με τη Φορθ θα ακούτε Φορθ και θα τρέχετε, και γι αυτό δεν το κάνω, άλλωστε.
Όταν ξεκινάμε κάτι... το τελειώνουμε! Αν ήταν μην έλεγες τίποτα. Γι αυτό, για πες μας την περιπέτεια σου :D

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 12 Ιουν 2007 18:33

@oxigono: Συμφωνώ με τον supernet. Αλλά άνοιξε άλλο θέμα, μην βγαίνουμε οφφ τοπικ :)

@Στάθης: Για την NetOne λέει, όχι για τη Φορθνετ. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 12 Ιουν 2007 19:18

Koita , καποιος απο την ΝetOne του ειπε για τη forthnet ? H καποιος απο τη NetOne για την NetOne...Νομίζω το πρώτο αν και δεν με βολεύει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες