HOL ειναι απατεώνες???????

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cronus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cronus » 06 Ιουν 2007 13:18

3 Μήνες είμαι συνδρομητής τους και μετάνιωσα τις ώρες και τις στιγμές που συμφώνησα και αποφάσισα να βάλω αυτόν τον παροχέα.Δεν φτάνει που η ποιότητα της ταχύτητας τους είναι ότι να ναι,δεν φτάνει που γράψανε λάθος κάποια προσωπικά μου στοιχεία και τώρα θέλω να κάνω διακοπή και μου λένε δεν γίνεται διότι είμαι υποχρεωμένος να μείνω σε αυτούς για 1 ολόκληρο χρόνο.Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω οτι μπορούν να με δεσμεύσουν και πουλάν τρέλα αφού σε κανένα χαρτί δεν υπέγραψα τίποτα,ούτε συμβόλαιο αφού η ενεργοποίηση έγινε με ηχογράφηση τηλ/κώς! Τι να κάνω ρε παιδιά πείτε μου,σκέφτομαι πολύ απλά να μην τους πληρώσω ούτε λεπτό τσακιστό να δούμε μετά ε θέλουν δε θέλουν θα το κόψουν.Και εκτός από όλα τα άλλα μετακομίζω και σε άλλή χώρα και μου λένε δεν μπορεί να γίνει διακοπή, ε ήμαρτον! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Life is too short, people seem to forget
That life is a gift and its free yes that's it
Life is too short, use your own eyes
Open yourself and enjoy your own LIFE!!!

Άβαταρ μέλους
cronus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cronus » 06 Ιουν 2007 13:45

????????????????

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Ιουν 2007 14:28

τι περιμένεις να πούμε εμείς ?

στην εποχή που μέσω του Internet μπορείς να μάθεις απόψεις - επιδόσεις για κάθε εταιρία εσύ επέλεξες να γίνεις πελάτης της HOL για τους λόγους σου.

Μπορεί να τους διάλεξες λόγω τιμής μπορεί για τον α λόγο μπορεί για τον β.

Δεν ήρθε κανενας απο την HOL στην πόρτα του σπιτιού σου να σου δώσει το πακέτο με το ζόρι.

Μπορεί το συγκεκριμένο πακέτο που αγόρασες να είχε υποχρέωση για 12μηνη παραμονή και οκ δεν υπέγραψες καπου αλλα είναι λογική αυτή? Εσύ δεν μπορούσες να ρωτήσεις αν θα έχεις κάποια υποχρέωση με αυτό που αγοράζεις ?
Εικόνα

Maja

Δημοσίευση από Maja » 11 Ιουν 2007 00:30

Η 12μηνη παραμονή δεν έχει να κάνει με την εκάστοτε εταιρία, είναι θέμα ενοικίασης της γραμμής σου για dsl από τον ΟΤΕ. Η Hol στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει νοικιάσει την γραμμή σου για 12 μήνες τουλάχιστον από τον ΟΤΕ (είναι υποχρεωτικό, ο ΟΤΕ έχει ορίσει τον 1 χρόνο ως το ελάχιστο χρονικό διάστημα πληρωμής ενοικίου). Δεν νομίζω να μην μπορείς να διακόψεις, απλά πληρώνεις το ενοίκιο που έχει προπληρώσει η Hol για σένα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Ιουν 2007 19:07

cronus έγραψε:τώρα θέλω να κάνω διακοπή και μου λένε δεν γίνεται διότι είμαι υποχρεωμένος να μείνω σε αυτούς για 1 ολόκληρο χρόνο.Το θέμα είναι ότι δεν νομίζω οτι μπορούν να με δεσμεύσουν και πουλάν τρέλα αφού σε κανένα χαρτί δεν υπέγραψα :
κανε ενα ωραιο email με κοινοποιηση σε αυτους στην ΕΕΤΤ και στον συνηγορο του καταναλωτη και κατηγειλε οτι θες εσυ και καλεσε τους να σου αποστειλουν αμεσα επιστολη οτι διακοπτουν την συνεργασια τους μαζι σου

εαν τα λαθος στοιχεια εχουν σχεση με ονομεταπωνυμο η διευθυνση γλυτωσες δεν μπορουν να αποδειξουν τιποτα ας προσεχαν αν δεν εχεις υπογραψει τιποτα την κανεις και δεν πληρωνεις τιποτα ας προσεχαν

αν πληρωνεις με καρτα στειλε στην τραπεζα εντολη υπαναχωρησης
δεν εχει ισχυη και τυπικα κανενα συμβολεο που σε αναγκαζει να μεινης τοσο χρονο
εαν εχεις παρει απο αυτους δωρεαν εξοπλισμο πρεπει να το επιστρεψεις και εισαι μια χαρα

ακομα απειλησε τους οτι θα καταθεσεις αγωγη για αποζημιωση και θα κοινοποιησεις ολο το θεμα στα ΜΜΕ και στον ειδικο τυπο

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 12 Ιουν 2007 00:53

Υπάρχει το τηλεφωνικό συμβόλαιο που είναι ηχογραφημένο. Οπότε και λάθος να γράψανε τα στοιχεία του, εάν του τα είπαν σωστά και αυτός συμφώνησε ότι και να κάνει θα χάσει. Όλοι κλέβουν, αλλά δεν είναι δα και τόσο βλάκες.

Ό,τι απειλές και να κάνεις, ό,τι και να πεις δεν θα καταφέρεις τίποτα, γιατί σίγουρα θα τον ρώτησαν "συμφωνείται με τους όρους χρήσης?" και θα είπε "ναι". Μέσα στους όρους είναι και το 12μηνο "κύκλωμα" όπως λένε.

Μπορείς απλά να πληρώσεις 15ευρώ για κάθε επόμενο μήνα (είναι το "κύκλωμα") και να φύγεις. 15 Ευρώ ήταν πριν από 6 μήνες, τώρα δεν ξέρω εάν είναι λιγότερα.

fiskilis το "συμβόλαιο" είναι ηχογραφημένο. Εφόσον κάνουν τέτοια συμβόλαια, είναι νομικά καλυμένοι. Πέρασε η εποχή της "υπογραφής".

πχ στην forthnet όταν κάνεις ηλεκτρονικά την ενεργοποίηση και στέλνεις απλά ένα fax με το λογαριασμό, πάλι δεν υπογράφεις τίποτα, αλλά τσέκαρες το "συμφωνώ με τους όρους χρήσης", άρα σε κρατάνε.
Εσύ είσαι τρελός.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 12 Ιουν 2007 01:19

Και γιατί να μην σε κρατάνε άλλωστε?

Ας μάθουμε επιτέλους που και τί υπογράφουμε!
Και για το θέμα της ταχύτητας, υπάρχουν και τα demo σε πολλές εταιρίες.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 12 Ιουν 2007 09:45

Αν στο συμβόλαιο, στο οποίο συμφώνησε έστω και τηλεφωνικά (νομικά είναι καλυμμένοι) μίλαγε για 12μηνη υποχρεωτική συνδρομή, που είναι και συνηθισμένη διάρκεια, τότε δεν αν θέλει να φύγει λογικά θα πρέπει να πληρώσει κάποιο τέλος απενεργοποίησης, όποιο και αν αυτοί έχουν ορίσει ότι θα είναι αυτό.

Επίσης καλό είναι πριν επιλέξουμε πάροχο να κάνουμε μια έρευνα αγοράς, επίσης καλό είναι να διαβάζουμε τους όρους χρήσης οι οποίοι είναι πάντα αναρτημένοι σε κάθε site κάθε πάροχου. Με λίγο ψάξιμο τους βρίσκουμε αν δεν είναι σε εμφανές σημείο.

Το να μην πληρώσεις και το να κινηθείς νομικά όπως λέει ο fiskilis μάλλον δεν στο συνιστώ στην περίπτωση σου που μάλλον έχεις άδικο, σορυ.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cronus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cronus » 12 Ιουν 2007 11:53

Συμφωνώ ως κάπου φταίω εγώ βιάστηκα να επιλέξω παροχέα αλλά το ζήτημα είναι όταν τους εξηγώ όμορφα και ώραία ότι θα φύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και πουθενα δεν έγραφε για 12 μηνη υποχρεωτική συνδρομή ούτε στην ηχογράφηση το ανέφεραν και δεν υπέγραψα τίποτα γιατί τοσο απλα να μην κάνουν μια διακοπή και να φεύγουν από το κεφάλι μου?Θα τους πληρώσώ μεχρι τώρα(όχι πως και είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα της σύνδεσης) θα τους στείλω τον εξοπλισμό πίσω και όλα καλά που είναι το πρόβλημα.Είναι τρόμπες πολύ.Μίλησα και με τον οτε και μου λένε ότι δεν πρόκειτε να βγάλω άκρη με αυτους και πως και αλλοι καναν παραπονα για τους συγκεκριμενους μαφιοζους.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 12 Ιουν 2007 12:42

Pavel έγραψε:Υπάρχει το τηλεφωνικό συμβόλαιο που είναι ηχογραφημένο. Οπότε και λάθος να γράψανε τα στοιχεία του, εάν του τα είπαν σωστά και αυτός συμφώνησε ότι και να κάνει θα χάσει. Εφόσον κάνουν τέτοια συμβόλαια, είναι νομικά καλυμένοι. Πέρασε η εποχή της "υπογραφής".
Αν υπέγραφε χαρτί τότε θα το έβλεπε/ήξερε ότι είναι συμβόλαιο και θα αποφάσιζε αν θα το υπέγραφε τελικά ή όχι. Τώρα που είναι προφορικό δεν θα μπορούσε να ξέρει ότι αυτό που υπογράφει είναι συμβόλαιο άρα έχει δικαίωμα ακύρωσης,.... ΕΚΤΟΣ αν του το είπαν (δηλ ηχογραφήθηκε μαζί με το υπόλοιπο τηλεφώνημα) ότι η "υπογραφή" του (το "ναι") ισχύει ως συμβόλαιο οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι δεν ήξερες ότι το "ναι" σου ισχύει ως συμβόλαιο τότε κέρδισες.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
chaldofbh
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chaldofbh » 12 Ιουν 2007 14:12

patriot έγραψε:
Pavel έγραψε:ΕΚΤΟΣ αν του το είπαν (δηλ ηχογραφήθηκε μαζί με το υπόλοιπο τηλεφώνημα) ότι η "υπογραφή" του (το "ναι") ισχύει ως συμβόλαιο οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αν μπορέσεις να αποδείξεις ότι δεν ήξερες ότι το "ναι" σου ισχύει ως συμβόλαιο τότε κέρδισες.
Και όλα αυτά σε περίπτωση που μέσα στην ηχογραφημένη συνομιλία έχει καταγραφεί και η ειδοποίηση ότι η συγκεκριμένη συνομιλία καταγράφετε. Αλλιώς μιλάμε για υποκλοπή όπου δεν περνάει σε κανένα δικαστήριο (νομίζω) και σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να τους μηνύσει κιόλας
I have no idea what i want... but i would do anything to get it...

Guild
Portfolio

Άβαταρ μέλους
cronus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cronus » 12 Ιουν 2007 18:54

Με ενημέρωσε ο κύριος τάδε ότι γίνεται ηχογράφηση αλλά δεν θυμάμαι να μου είπε για 12μηνη συνδρομή.Θα δοκιμάσω να μην τους πληρώσω τον λογαριασμό στο μεταξύ θα πάρω και καμιά νομική συμβουλή και θα δω τι θα κάνω - το πολύ πλύ τους σκάω 300 ευρουδάκια θα το φυσάω και δε θα σταματάει αλλά τι να κάνω αλλη φορά θα ξέρω

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 12 Ιουν 2007 19:44

300 Ευρώ χλωμό να πληρώσεις, απλά θα πληρώσεις το πάγιο της γραμμής. Έχω ρωτήσει την HOL πόσο είναι, και όπως είπα τότε ήταν 15ευρώ το μήνα. Δηλαδή εσυ 15x9 = 135Ευρώ και καθάρισες. Αν είναι να τρέχεις και σε δικηγόρους για κάτι που δεν θα βγάλεις άκρη - και στο κάτω κάτω δεν έχεις και δίκιο μιας και δεν διάβασες τους όρους χρήσης - καλύτερα να ρωτήσεις για τα πάγια και να τελειώνεις.

Αφού σου είπε ότι ηχογραφείσαι, σε κρατάνε, επειδή στους όρους χρήσης λέει καθαρά για το 12μηνο κύκλωμα. Λίγο δύσκολο να σου διάβαζε 2 σελίδες με όρους χρήσης έτσι δεν είναι? Τα πιο βασικά σου ανέφερε.

Μόνο η forthnet και ο OTE έχουν 6 μηνη δέσμευση απ'όσο ξέρω. Οι υπόλοιποι πηγαίνουν στον χρόνο.

Απλά την επόμενη φορά, σε όποιον provider και να πας, διάβασε μόνος σου τους όρους χρήσης. Άμα δεν τους βρεις στο site, ζήτα να σου τους στείλουν.

Κακά τα ψέματα, με τα χεράκια σου έβγαλες τα ματάκια σου. Είναι αυτό που λέμε "τα ψιλά γράμματα". :-? :-? :-?

Φιλικά,
Pavel
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 12 Ιουν 2007 21:53

Η διάρκεια της σύμβασης δεν είναι βασικό σημείο? :-?

Η Φορθνετ στην αόριστη σύμβαση δεν έχει ελάχιστο χρόνο παραμονής, απ'όσο μου είχαν πει

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 13 Ιουν 2007 10:31

Με επιχείρηση θα μιλήσεις όχι με μπακάλικο.

Άν κάνεις αυτά που σου είπε ο φυσκιλής χωρίς στοιχεία θα φάς μύνηση για δυσφήμιση.

Μάθε με χαμόγελο πώς και είσαι δεσμευμένος. και καλή συνέχεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης