Μου ακύρωσαν τον λογ/σμό adsense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 11 Νοέμ 2010 01:22

aguila21 έγραψε:Σε αυτές τις κατηγορίες μέχρι προχθές είχα άρθρα.Τα κατέβασα για να κάνω κάποιες τροποποιήσεις.Και σου ξαναλέω.
ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΜΙΑΣ ΣΕΛΙΔΑΣ?
Μην επιμένεις, ο migz έχει απόλυτο δίκιο. Το site σου είναι χαρακτηριστική περίπτωση spam, scraper ή όπως περιγραφικά αποκαλείται "Made For AdSense" (MFA). Αν γνώριζες καλύτερα το αντικείμενο, θα ήξερες πως η απόφαση για τα MFA πάρθηκε την 1η Ιουνίου του 2007, δηλαδή πριν ~3.5 χρόνια. Ήταν η μέρα "σκούπα".

Η Google έχει δηλώσει επανειλημμένως, στο TOS, το FAQ και τα λοιπά σχετικά Blogs ότι είναι στη διακριτική της ευχέρεια να μπανάρει λογαριασμούς χωρίς να δίνει εξηγήσεις, και πολύ καλά κάνει. Δηλαδή, τι περίμενες να σου πει: "Συγγνώμη κ. aguila21 αλλά δεν συνεργαζόμαστε με spammers και ανθρώπους που δε σέβονται τη σύμβαση που υπογράφουν"; Αφού ξέρεις πολύ καλά το πως και το γιατί έφτιαξες αυτό που έφτιαξες.

Και για όσους δεν κατάλαβαν, απορούν και βρίζουν: sites με ανύπαρκτο ή κλεμμένο περιεχόμενο δεν γίνονται δεκτά από το πρόγραμμα adSense. Μπορεί να περάσουν 1/2/3 μήνες μέχρι να σας πάρει είδηση, αλλά αργά ή γρήγορα θα σας πάρει θα σας μπανάρει.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 11 Νοέμ 2010 01:48

migz έγραψε:
aguila21 έγραψε:Κάποιος εδώ είχε πει ότι είχε διαφημίσεις σε σελίδα κενή περιεχομένου και πληρωνόταν κανονικά...
Και στηρίζεσαι στα λόγια που λέει ο κάθε ένας χωρίς αποδείξεις; Αυτό που σου λέω εγώ είναι ξεκάθαρο στους κανόνες τους Adsense και στο δείχνω έμπρακτα στην ιστοσελίδα σου. Έχω μπεί σε αρκετες κατηγορίες που εμφανίζονται στην αρχική σελίδα του webfarm σου, με κόπο κατάφερα να βρώ κάποια η οποία να έχει Links.

Οχι δεν είμαι κάποιος που δεν μου έγκρινες το Link μου. Απλά έκανα εγγραφή γιατι έχω βαρεθεί να βλέπω τέτοιου είδους "παραπονα" για διαγραφές, και να νομίζει ο "απλος" χρήστης πως το κακο adsense διαγράφει τους αθώους publishers χωρίς καμια αιτια. Πριν βάλετε το adsense code σας σε κάποια σελίδα καλύτερα είναι να το σκεφτείτε και να έχετε στο μυαλό σας όλους τους όρους.

Ιστοσελίδες έχω εδώ και αρκετό καιρό, εαν θέλω να ρωτήσω κάτι να είμαι σίγουρος πως θα το κάνω. Ο λόγος της εγγραφής μου είναι τα παραπονα που βλέπω κατα καιρόυς για διαγραφές, και κανενας δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει το πως και το γιατί, ενω τις περισσότερες φορές ο λόγος διαγραφής είναι αρκετά προφανές.

Όσο για το ότι θα έπρεπε να σε προειδοποιήσουν κτλ κτλ, αυτό συνήθως το κάνουν για Publishers οι οποίοι έχουν αρκετό παρελθόν στο adsense ή ιστοσελίδες με αρκετές pages με περιεχόμενο οι οποίες έχουν κάποιο value στο adsense.Αυτούς για κάποιο τυχών λάθος ή απροσεξία ίσως τους προειδοποιήσουν. Οι κανόνες όμως είναι αρκετά ξεκάθαροι, μην περιμένουμε να παρανομούμε και μετά να θέλουμε και προειδοποίηση.

Μάλλον παρεξήγησες τον τόνο μου, δεν είμαι επιθετικός, απλά ίσως κάπως κριτικός. Έτσι πρέπει όμως.
+1

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Νοέμ 2010 07:04

nbc έγραψε:Το site σου είναι χαρακτηριστική περίπτωση spam, scraper ή όπως περιγραφικά αποκαλείται "Made For AdSense" (MFA).
Είσαι στα καλά σου;Ποιο spam και κουραφέξαλα;Η σελίδα μου είναι ένας νέος κατάλογος όπως οι χιλιάδες που κυκλοφορούν στο internet.Ξεκαθαρίστε πρώτα τις έννοιες και μετά γράψτε τη..σοφία σας.Και ούτε made for adsense είναι.Τετοια βρήκα πριν λίγες ημέρες,αλλά δεν κράτησα το λινκ,όπου ήταν μια λευκή σελίδα με 3 μπάνερ του adsense και σου έλεγε με ένα υπέρτιτλο "πάτα σε μια εικόνα για να προχωρήσεις".Και αυτόν δεν τον είχαν κόψει.

Επαναλαμβάνω,αν και δεν πρόκειται να πάρω απάντηση,σε ποιους όρους γράφει ότι η σελίδα πρέπει να έχει έναν αριθμό links/articles για να είναι δεκτή.Και επαναλαμβάνω,γιατί η μυστικοπάθεια.Το email που μου έστειλαν είναι το παρακάτω:
Γεια σας,

Μετά από έλεγχο των αρχείων μας, διαπιστώσαμε ότι ο λογαριασμός σας στο AdSense δημιουργεί κινδύνους πρόκλησης μη έγκυρης δραστηριότητας. Καθώς έχουμε ευθύνη να προστατεύουμε τους διαφημιζόμενους του AdWords από αυξημένο κόστος λόγω μη έγκυρης δραστηριότητας, θεωρούμε ότι είναι απαραίτητη η απενεργοποίηση του λογαριασμού σας στο AdSense. Το οφειλόμενο υπόλοιπό σας και το μερίδιο της Google από τα έσοδα θα επιστραφούν στο ακέραιο στους διαφημιζόμενους που επηρεάζονται.

Θα πρέπει να κατανοήσετε ότι λαμβάνουμε αυτά τα μέτρα για να διατηρήσουμε την αποτελεσματικότητα του διαφημιστικού συστήματος της Google και συγκεκριμένα τη σχέση διαφημιζόμενου-εκδότη. Κατανοούμε ότι αυτό μπορεί να σας ταλαιπωρήσει και σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση και τη συνεργασία.

Εάν έχετε τυχόν απορίες ή ανησυχίες σχετικά με ενέργειες που έχουμε πραγματοποιήσει, τον τρόπο υποβολής ένστασης για αυτήν την απόφαση ή για μη έγκυρη δραστηριότητα γενικά, μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://www.google.com/adsense/support/b ... swer=57153.

Μετά τιμής,

Η Ομάδα του Google AdSense
Όσον αφορά το "ανύπαρκτο" και "κλεμμένο" περιεχόμενο,αν αναφέρεσαι στα δικά μου sites υποχρεούσε να ανακαλέσεις αμέσως,αλλιώς να παρέμβουν οι διαχειριστές,προτού ακολουθήσω άλλη τακτική.

Σε 1 μήνα 37,5€...Μεγάλο ποσό από "μη έγκυρα κλικ".Δεν ασχολούμαι ξανά μαζί τους,δε γουστάρω τα μονοπώλια,και κακώς ασχολήθηκα.Προτιμώ 1000 φορές το TLA που δίνει λεφτά κάθε μήνα ανεξαρτήτως κλικ και χαζομάρες.Μόλις εγκρίνουν τα 2 sites μου θα βάλω όπως έχω στο imaginas και είναι μια χαρά.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Νοέμ 2010 07:51

Δείτε μια σελίδα που έχει πολύ περιεχόμενο και διαφημίσεις google adsense τουλάχιστον 4 μήνες

http://googlepagerankupdate.com/

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 11 Νοέμ 2010 14:08

Δες το απο τη πλευρά αυτών που πληρώνουν για adwords.
Γιατί να δίνουν λεφτά απο τα "καταλάθος" click που κάνουν οι users οταν μπένουν σε σελίδα που δεν έχει περιεχόμενο παρα μόνο adsense links ;

giorgosjohn1

Δημοσίευση από giorgosjohn1 » 11 Νοέμ 2010 16:41

aguila21 έγραψε:
nbc έγραψε:Το site σου είναι χαρακτηριστική περίπτωση spam, scraper ή όπως περιγραφικά αποκαλείται "Made For AdSense" (MFA).
Είσαι στα καλά σου;Ποιο spam και κουραφέξαλα;Η σελίδα μου είναι ένας νέος κατάλογος όπως οι χιλιάδες που κυκλοφορούν στο internet.Ξεκαθαρίστε πρώτα τις έννοιες και μετά γράψτε τη..σοφία σας.Και ούτε made for adsense είναι.Τετοια βρήκα πριν λίγες ημέρες,αλλά δεν κράτησα το λινκ,όπου ήταν μια λευκή σελίδα με 3 μπάνερ του adsense και σου έλεγε με ένα υπέρτιτλο "πάτα σε μια εικόνα για να προχωρήσεις".Και αυτόν δεν τον είχαν κόψει.

Επαναλαμβάνω,αν και δεν πρόκειται να πάρω απάντηση,σε ποιους όρους γράφει ότι η σελίδα πρέπει να έχει έναν αριθμό links/articles για να είναι δεκτή.Και επαναλαμβάνω,γιατί η μυστικοπάθεια.Το email που μου έστειλαν είναι το παρακάτω:
Γεια σας,

Μετά από έλεγχο των αρχείων μας, διαπιστώσαμε ότι ο λογαριασμός σας στο AdSense δημιουργεί κινδύνους πρόκλησης μη έγκυρης δραστηριότητας. Καθώς έχουμε ευθύνη να προστατεύουμε τους διαφημιζόμενους του AdWords από αυξημένο κόστος λόγω μη έγκυρης δραστηριότητας, θεωρούμε ότι είναι απαραίτητη η απενεργοποίηση του λογαριασμού σας στο AdSense. Το οφειλόμενο υπόλοιπό σας και το μερίδιο της Google από τα έσοδα θα επιστραφούν στο ακέραιο στους διαφημιζόμενους που επηρεάζονται.

Θα πρέπει να κατανοήσετε ότι λαμβάνουμε αυτά τα μέτρα για να διατηρήσουμε την αποτελεσματικότητα του διαφημιστικού συστήματος της Google και συγκεκριμένα τη σχέση διαφημιζόμενου-εκδότη. Κατανοούμε ότι αυτό μπορεί να σας ταλαιπωρήσει και σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση και τη συνεργασία.

Εάν έχετε τυχόν απορίες ή ανησυχίες σχετικά με ενέργειες που έχουμε πραγματοποιήσει, τον τρόπο υποβολής ένστασης για αυτήν την απόφαση ή για μη έγκυρη δραστηριότητα γενικά, μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://www.google.com/adsense/support/b ... swer=57153.

Μετά τιμής,

Η Ομάδα του Google AdSense
Όσον αφορά το "ανύπαρκτο" και "κλεμμένο" περιεχόμενο,αν αναφέρεσαι στα δικά μου sites υποχρεούσε να ανακαλέσεις αμέσως,αλλιώς να παρέμβουν οι διαχειριστές,προτού ακολουθήσω άλλη τακτική.

Σε 1 μήνα 37,5€...Μεγάλο ποσό από "μη έγκυρα κλικ".Δεν ασχολούμαι ξανά μαζί τους,δε γουστάρω τα μονοπώλια,και κακώς ασχολήθηκα.Προτιμώ 1000 φορές το TLA που δίνει λεφτά κάθε μήνα ανεξαρτήτως κλικ και χαζομάρες.Μόλις εγκρίνουν τα 2 sites μου θα βάλω όπως έχω στο imaginas και είναι μια χαρά.
Τι ειναι το TLA ???

migz

Δημοσίευση από migz » 11 Νοέμ 2010 16:56

giorgosjohn1 έγραψε:.
Τι ειναι το TLA ???
text-link-ads.com

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Νοέμ 2010 16:56

Figaro έγραψε:Δες το απο τη πλευρά αυτών που πληρώνουν για adwords.
Γιατί να δίνουν λεφτά απο τα "καταλάθος" click που κάνουν οι users οταν μπένουν σε σελίδα που δεν έχει περιεχόμενο παρα μόνο adsense links ;
Το έχω ξαναγράψει,ψάξε παλιότερα.

Ο διαφημιζόμενος πληρώνει για να πάνε επισκέπτες στο "μαγαζί" του.Άπαξ και πάνε,εμένα σαν διαφημιστή δε με νοιάζει αν ο άλλος πήγε για να ψωνίσει ή όχι.Πήγε.Άρα εγώ που τον έστειλα πρέπει να πληρωθώ.Αυτός που πήρε την επίσκεψη από εμένα,κατέγραψε στο "κοντέρ" της σελίδας του μία επίσκεψη επιπλέον.Όταν πάει κάποιος να διαφημιστεί σε μια εφημερίδα ή ένα περιοδικό που εκδίδεται σε τιράζ π.χ 100.000 τευχών,περιμένει να πουλήσει σε 100.000 νέους πελάτες ή μήπως περιμένει να τους δει στο μαγαζί του;Και όμως πληρώνει για 100.000 εμφανίσεις.Όταν βάζει την ταμπέλα του σε ένα εγκαταλελειμμένο οίκημα πλάι στην Αττική Οδό,θα τον απασχολήσει αν το οίκημα που τον διαφημίζει είναι γιαπί ή αν τη διαφήμισή του τη δουν 500.000 άνθρωποι την ημέρα;Εν ολίγοις το ζητούμενο είναι ο φορέας της διαφήμισης ή η ίδια η διαφήμιση;Αν είχα μια λευκή σελίδα και κατάφερνα να έχω π.χ 200.000 επισκέψεις την ημέρα,πού είναι το πρόβλημα;Θα προτιμούσες να διαφημιστείς σε μια σελίδα με βαθυστόχαστα άρθρα που τη διαβάζουν 10 άτομα την ημέρα ή στη λευκή με 200.000 επισκέψεις;Για το μαγαζί σου θα έβαζες διαφήμιση σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο μιας ομάδας που κόβει 500 εισιτήρια και τον αγώνα της τον βλέπουν 1000 τηλεθεατές ή σε ένα γήπεδο που είναι κάθε αγωνιστική sold out 30.000 εισιτήρια και 1.000.000 τηλεθεατές,αν υποθέσουμε ότι δε σε απασχολεί το κόστος αλλά η επιτυχία της καμπάνιας;

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Νοέμ 2010 17:21

Αν φτιάξω μια σελίδα εντελώς λευκή,με τον παρακάτω κώδικα δηλαδή

Κώδικας: Επιλογή όλων

<html>
<head>
<title> my blank page-Mi pagina Blanca</title>
</head>
<body>
Welcome
</body>
</html>
Και πάω στο Adwords ανοίξω ένα λογ/σμο,και βάλω ημερήσιο προϋπολογισμό π.χ 100€,δε θα τα δεχτούν;

migz

Δημοσίευση από migz » 11 Νοέμ 2010 17:50

aguila21 έγραψε:Αν φτιάξω μια σελίδα εντελώς λευκή,με τον παρακάτω κώδικα δηλαδή

Και πάω στο Adwords ανοίξω ένα λογ/σμο,και βάλω ημερήσιο προϋπολογισμό π.χ 100€,δε θα τα δεχτούν;
Και γιατί να το κάνεις αυτό; Μήπως είσαι χαζός;

Οι διαφημιζόμενοι στο AdWords, συνήθως έχουν (και πρεπει να έχουν) κάποιο στόχο, να κερδίσουν κάποιο μελλοντικό πελάτη, να κάνουν κάποια άμεση πώληση, κλπ κλπ. Έτσι αυτό που θέλουν είναι στοχευμένους χρήστες για το εμπόρευμα τους και όχι απλά τυχαίους χρήστες που θα πατήσουν back στον browser τους και θα φύγουν. Εαν εγώ διαφημίζω FIAT, έχω στοχεύσει τα κατάλληλα keywords, και εσυ ως publisher μου στέλνεις κάποιον ο οποίος ψάχνει για οτιδήποτε άλλο, τότε σαφώς και αμέσως θα φύγει, αφού ο επισκέπτης δεν είναι targetted. Εσύ όμως θεωρείς πως 'έστειλες' τον επισκέπτη με κάποιο site το οποίο ο άσχετος χρήστης βλέπει μόνο τις διαφημίσεις και μη έχοντας αλλη επιλογη κανει κλικ, και εσυ 'ξεμπέρδεψες'; Δεν είναι έτσι, αυτή δεν είναι η αρχή του AdSense, και το συγκεκριμένο δύκτιο δεν κάνει για αυτο τον τρόπο σκέψης.

Το AdSense δεν είναι Yet Another Pay Per Click Network όπου προσπαθούμε απλά να στείλουμε όσα πιο πολλά κικ μπορούμε, και αυτό δεν έχεις καταλάβει και ούτε πρόκειτε να καταλάβεις αφού βλέποντας τόσο το 1το post αυτού του θέματος, όσο και κάποιο άλλο 2-3 σελίδες πιο πίσω καταλαβαίνω πως είναι η τρίτη φορά που σου ακυρώνουν λογαριασμό! Αυτό πάει να πεί πως δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Οι διαφημιζόμενοι ΔΕΝ πληρώνουν ΑΠΛΑ για να πάνε επισκέπτες στο μαγαζί τους. Αν ήταν έτσι το CPC θα ήταν σταθερό και απόλυτο! Οι συνηδητοποιημένοι διαφημιζόμενοι ενδιαφέρονται για στοχευμένους χρήστες. Η λέξη contexual σου λέει κάτι; Προτείνω, να διαβάσεις προσεκτικά τους κανόνες, τα βοηθήματα του AdSEnse, και στυ συνέχεια να προσπαθήσεις να ξαναβάλεις διαφημίσεις του δυκτίου. ΠΡοσπάθησε να αποβάλεις τη λογική της αρπακτής η οποία βρίσκεται μέσα σου αυτή τη στιγμή, και αντί να παραδειγματίζεσαι απο sites χαμηλού επιπέδου τα οποία φτιάχτηκαν απλά για διαφημίσεις τα οποία αργά ή γρήγορα θα διαγραφούν, παραδειγματίσου απο πραγματικά sites με οriginal περιεχόμενο τα οποία βρίσκονται και θα βρίσκονται για χρόνια online χωρίς κανένα πρόβλημα.

Άρχισε να διαβάζεις..
http://adsense.blogspot.com/2010/10/avo ... eping.html
http://adsense.blogspot.com/2010/10/avo ... 2-use.html
https://www.google.com/adsense/support/ ... swer=48182

Καθώς και το blog του adsense στο οποίο συχνά περιλαμβάνονται ενδιαφέρον tips και βοηθήματα
http://adsense.blogspot.com/

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 11 Νοέμ 2010 18:25

aguila21 έγραψε:
Figaro έγραψε:Δες το απο τη πλευρά αυτών που πληρώνουν για adwords.
Το έχω ξαναγράψει,ψάξε παλιότερα.

Ο διαφημιζόμενος πληρώνει για να πάνε επισκέπτες στο "μαγαζί" του.Άπαξ και πάνε,εμένα σαν διαφημιστή δε με νοιάζει αν ο άλλος πήγε για να ψωνίσει ή όχι.Πήγε.Άρα εγώ που τον έστειλα πρέπει να πληρωθώ.Αυτός που πήρε την επίσκεψη από εμένα,κατέγραψε στο "κοντέρ" της σελίδας του μία επίσκεψη επιπλέον.Όταν πάει κάποιος να διαφημιστεί σε μια εφημερίδα ή ένα περιοδικό που εκδίδεται σε τιράζ π.χ 100.000 τευχών,περιμένει να πουλήσει σε 100.000 νέους πελάτες ή μήπως περιμένει να τους δει στο μαγαζί του;Και όμως πληρώνει για 100.000 εμφανίσεις.Όταν βάζει την ταμπέλα του σε ένα εγκαταλελειμμένο οίκημα πλάι στην Αττική Οδό,θα τον απασχολήσει αν το οίκημα που τον διαφημίζει είναι γιαπί ή αν τη διαφήμισή του τη δουν 500.000 άνθρωποι την ημέρα;Εν ολίγοις το ζητούμενο είναι ο φορέας της διαφήμισης ή η ίδια η διαφήμιση;Αν είχα μια λευκή σελίδα και κατάφερνα να έχω π.χ 200.000 επισκέψεις την ημέρα,πού είναι το πρόβλημα;Θα προτιμούσες να διαφημιστείς σε μια σελίδα με βαθυστόχαστα άρθρα που τη διαβάζουν 10 άτομα την ημέρα ή στη λευκή με 200.000 επισκέψεις;Για το μαγαζί σου θα έβαζες διαφήμιση σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο μιας ομάδας που κόβει 500 εισιτήρια και τον αγώνα της τον βλέπουν 1000 τηλεθεατές ή σε ένα γήπεδο που είναι κάθε αγωνιστική sold out 30.000 εισιτήρια και 1.000.000 τηλεθεατές,αν υποθέσουμε ότι δε σε απασχολεί το κόστος αλλά η επιτυχία της καμπάνιας;
Ασχετο το ένα με το άλλο...
Μιλάμε για cpc ...

Εγω δεν θέλω να πληρώνω για τα καταλάθος click... το ίδιο δε θέλουν και άλλοι γι'αυτο και η google προσπαθεί να κόψει τέτοιες σελίδες.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Νοέμ 2010 18:48

Σε ενδιαφέρουν τα κλικ ως κλικ ή οι επισκέψεις στη σελίδα σου;

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 11 Νοέμ 2010 19:00

aguila, εσύ αν είχες ένα μαγαζί με ρούχα θα σου άρεσε να φτάνει ένας στη πόρτα του μαγαζιού σου, να την ανοίγει, να χώνει μόνο το κεφάλι του μέσα και να την κλείνει; Το χειρότερο βέβαια είναι, εσύ ως ιδιοκτήτης του μαγαζιού να έχεις πληρώσει τον τυπά που τον έστειλε να κάνει ακριβώς αυτό το πράμα.. Αυτό περιγράφεις τόση ώρα.

Τα ποιοτικά clicks τους ενδιαφέρουν. Τα στοχευμένα. Να έχεις στη σελίδα σου περιεχόμενο παρόμοιο με αυτό της διαφήμισης έτσι ώστε ο επισκέπτης σου να επισκεφτεί και το διαφημιζόμενο και το κυριότερο να κάτσει.. Να δει κάνα πουκαμισάκι.. Για αυτό, πολλοί θα πλήρωναν. Όπως εξάλλου το κάνουν κιόλας.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Νοέμ 2010 19:00

migz έγραψε:
Και γιατί να το κάνεις αυτό; Μήπως είσαι χαζός;
Μπορεί να είμαι χαζός,μπορεί να έχω λεφτά για πέταμα.Την εταιρεία την ενδιαφέρει η νοητική μου κατάσταση ή να πάρει τα λεφτά;
Για εμένα μπορεί να είναι στόχος να κάνω μια λευκή σελίδα πρώτη στον κόσμο σε επισκέψεις.Δικαίωμα μου δεν είναι;Δε θα με κόψει όμως το adwords.Γιατί πληρώνω.Το πρόβλημα τους είναι να μην πληρώνουν.Φαίνεται είδαν ότι το www.mundolinks.com είχε αυξημένη κίνηση,και μπορεί να μην τους άρεσε.Βέβαια ήταν ημέρες που σύμφωνα με τα στατιστικά τους είχε 1500-2000 εμφανίσεις διαφημίσεων και ΜΗΔΕΝ (0-Κουλούρι) κλικ.Και ήταν και μια μέρα που είχε με 2500-3000 εμφανίσεις 2-3 κλικ κάπου 0,80€.Μεγάλη ζημιά....

Αυτές οι σελίδες που παραθέτεις έχουν μελετηθεί από τον γράφων,και δεν δίνουν καμιά απάντηση στα ερωτήματά μου.

Τέρμα το μάθημα κ.guru of SEO .Εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με αυτό το θέμα,δεν είχα βασιστεί στο adsense για την επιβίωσή μου,και τις σελίδες τις έχω για χόμπι.Άλλωστε δεν έχω μεγάλα έξοδα,για το hosting τα 24€ που πληρώνω κάθε τρίμηνο τα βγάζω από το TLA.

Αλήθεια,ποια είναι η σελίδα σου που βγάζεις λεφτά από το adsense;Να δω το περιεχόμενο θέλω,διότι να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια δεν είναι και το καλύτερο.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Νοέμ 2010 19:05

apsuh0s έγραψε:aguila, εσύ αν είχες ένα μαγαζί με ρούχα θα σου άρεσε να φτάνει ένας στη πόρτα του μαγαζιού σου, να την ανοίγει, να χώνει μόνο το κεφάλι του μέσα και να την κλείνει; Το χειρότερο βέβαια είναι, εσύ ως ιδιοκτήτης του μαγαζιού να έχεις πληρώσει τον τυπά που τον έστειλε να κάνει ακριβώς αυτό το πράμα.. Αυτό περιγράφεις τόση ώρα.

Τα ποιοτικά clicks τους ενδιαφέρουν. Τα στοχευμένα. Να έχεις στη σελίδα σου περιεχόμενο παρόμοιο με αυτό της διαφήμισης έτσι ώστε ο επισκέπτης σου να επισκεφτεί και το διαφημιζόμενο και το κυριότερο να κάτσει.. Να δει κάνα πουκαμισάκι.. Για αυτό, πολλοί θα πλήρωναν. Όπως εξάλλου το κάνουν κιόλας.
Είσαι ο τελευταίος που θα απαντήσω.

Όταν πληρώνεις κάποιον να σε διαφημίσει,είναι αδιάφορο τι θα κάνει ο πελάτης.Αν έρθει στο μαγαζί μου με τα ρούχα,ανοίξει την πόρτα και δει,βάζοντας το κεφάλι μόνο,ότι έχω κελεμπίες,ρούχα για Πακιστανούς,ρούχα για σκύλους και γατιά,αν φύγει λογικό θα είναι.Αν βάλει το κεφάλι μέσα και δει ότι έχω καλά ρούχα μπροστά τουλάχιστον,και μια πωλήτρια-μανούλι,θα μπει.Εγώ θέλω να έρθει στην πόρτα μου και να βάλει το κεφάλι μέσα,και να μην πάει στον διπλανό.Από εκεί και πέρα,είναι δικό μου θέμα τι θα κάνω,όχι του διαφημιστή.

Οι διαφημίσεις δεν ήταν άσχετες με το περιεχόμενο της σελίδας μου ανά θέμα,και γι'αυτό μεριμνά η google.

Διαβάστε λίγο τις αρχές του Marketing.Έχουν εφαρμογή και στον ηλεκτρονικό κόσμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης