Μου ακύρωσαν τον λογ/σμό adsense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
io_pas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από io_pas » 11 Νοέμ 2010 19:24

nbc έγραψε: Η Google έχει δηλώσει επανειλημμένως, στο TOS, το FAQ και τα λοιπά σχετικά Blogs ότι είναι στη διακριτική της ευχέρεια να μπανάρει λογαριασμούς χωρίς να δίνει εξηγήσεις
Το ότι το έχει δηλώσει δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Είναι μονοπώλιο και το εκμεταλλεύεται στο έπακρο.

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 11 Νοέμ 2010 19:33

Και γιατί είμαι ο τελευταίος;

Συζήτηση κάνουμε παλικάρι.. Ηρέμησε..
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

io_pas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από io_pas » 12 Νοέμ 2010 15:40

Εμένα μου αρέσει η απόφαση της Google να εμφανίζει υψηλής ποιότητας διαφημίσεις και νομίζω ότι όλοι συμφωνείτε με αυτό. Όταν βλέπετε όμως να επιτρέπονται διαφημίσεις πχ του στυλ, πες μου ένα κινητό για να το εντοπίσω, αλήθεια τι σκέφτεστε; Μήπως τελικά εφαρμόζει την αυστηρή πολιτική της στους μικρούς;

giorgosjohn1

Δημοσίευση από giorgosjohn1 » 12 Νοέμ 2010 18:53

Καταρχην θα ηθελα να σεβαστειτε την επιθυμια μου να μην αναφερω το url.

Εχω μικρη εμπειρια στο χωρο και ακομη μικροτερη στο adsense.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειμαι βλακας οπως θεωρει τους περισσοτερους απο εμας η google.Γι αυτο εγω ημουν αυτος που ακυρωσε την google και οχι η google εμενα.
Οι λογοι που αφαιρεσα τα google ads απο τη σελιδα μου ειναι 2.

Ο πρωτος ειναι οτι δεν μου μετρουσε τα κλικς.Δεν εννοω βεβαια τα δικα μου καθως ουτε που μου περασε απο το μυαλο να κλικαρω.Η αιτια που μου μπηκαν ψιλοι στ αυτια ηταν το πολυ χαμηλο ctr.Καθημερινως ειχα απο 10000-25000 εμφανισεις με ctr apo 0,02 εως 0,1.Δοκιμασα τα παντα βεβαια-text ads, banners, διαφορες θεσεις,χρωματα, μιξη με το κειμενο κτλ.Την τελευταια μερα που ειπα οτι θα τις χρησιμοποιησω σκεφτηκα να κανω κι ενα πειραμα.

Καθησα και κατεγραψα μια προς μια τις διαφημισεις που μου εμφανιζε σε συγκεκριμενο banner για αρκετη ωρα.Μεχρι που εσβηνα τα cookies εμπαινα σε μια σελιδα me gossip η με αθλητικα ή με πολιτικα κτλ και μετα στη δικη μου.Εκεινη την μερα ειχα περιπου 27000 εμφανισεις και 6 κλικς μαζευοντας το εξωπραγματικο ποσο των 17 λεπτων!!!(τις 1500 εμφανισεις της δημιουργησα εγω σιγουρα)Οι διαφημισεις που εμφανιζοταν ηταν 6-7 διαφορετικες συνολικα.Vodafone-melinamay-wind-travian-ricardo-grepolis-airtickets-vrisko(θα παρακαλουσα αν θεωρηθει διαφημιση η οτιδηποτε αλλο να σβηστουν τα ονοματα)

Την επομενη μερα φτιαχνω ενα ροτατιον banner στην linkwise και βαζω μεσα vodafone-ricardo-travian-travelplanet24

To banner ετρεξε περιπου 12 ωρες και σε 6-7 χιλιαδες εμφανισεις σελιδων σημειωθηκαν περιπου 70 κλικς

Την επομένη το μονο που απεμεινε στο site που να θυμιζει google ηταν το analytics...
Συνολικα στις 10 ημερες που χρησιμοποιησα το adsense στη σελιδα μου ειχα 180212 εμφανισεις με 119 κλικς κερδιζοντας το αστρονομικο ποσο των 11 ευρω και 38 λεπτων...

Ο δευτερος λογος που ακυρωσα την google ειναι οτι τελικα δεν αξιζει η δουλεια του καθε ανθρωπου να κρινεται απο ενα bot η απο εναν κρυφο αλγοριθμο.Επισης η τακτικη του να ζητας βοηθεια για οτιδηποτε στο forum του adsense το οποιο συντηρειται απο εθελοντες και να μην υπαρχει ουσιαστικα αλλος τροπος επικοινωνιας μαζι τους ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

screenshot http://img535.imageshack.us/img535/1376/kleftes.jpg

Αυτη ειναι η δικη μου μικρη εμπειρια απο την google και δεν υποννοω οτι κλεβει και καποιον απο εσας.

migz

Δημοσίευση από migz » 12 Νοέμ 2010 21:13

// αν και είμαστε offtopic..

Εαν μιλάμε για το site το οποίο αναφέρεσε εδω, και αντιγράφω απο το συγκεκριμένο θέμα για το site σου λες..

"Ειμαι καινουριος στο χωρο και πριν απο 3 μηνες εκανα το πρωτο μου site.Να πω εξαρχης βεβαια οτι δεν θελω να αναφερω url για ευνοητους λογους.Απλως θα πω πως το site ειναι γενικου ενδιαφεροντος με εντονη fun διαθεση."

Περιεχόμενο αυτού του είδους δεν παίρνει καλό CPC. Συντηρώ ιστοσελίδα με τέτοιο περιεχόμενο σε domain 5 ετών, και το πιο συνήθες κέρδος είναι 8-10 λεπτά ενώ αρκετά συχνά βλέπω και 0.01, ενώ σε κάποια άλλη ιστοσελίδα με εξειδικευμένο και πραγματικά μοναδικό περιεχόμενο με το domain ηλικίας μόνο 1 έτους, παίρνω 0,50-1ευρώ per click. Η δεύτερη ιστοσελίδα βγάζει κέδος τετραπλάσιο απ' την πρώτη, με τα μισά pageviews. Όπως βλέπεις, το περιεχόμενο αλλά και η θεματολογία μετράνε πολύ, πολύ περισσότερο απ' τις χιλιαδες επισκέψεις.

Γενικά μόνο και μόνο απο τις διαφημίσεις που λες πως εμφανίζονται, μόνο και μόνο που είναι άσχετες με το περιεχόμενο της ιστοσελίδα σου, ΄μπορεί κάποιος να αναμένει πως και το CPC θα είναι αρκετά χαμηλό. Τώρα για αυτό που λές πως είναι χαμηλά τα κλικ, ενω με inhouse διαφημισεις (τις ιδιες) είδες περισσότερα κλικ, κανείς δεν ξέρει τι παίζει, να ξέρεις όμως πως αρκετόι (και ειδικά οι επαναλαμβανόμενοι επισκέπτες μιας ιστοσελίδας) βλέποντας το ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ GOOGLE, αποφευγουν να κανουκ κλικ αν κάτι δεν τους κεντρίσει πραγματικά το ενδιαφέρον, ενω προφανώς οι inhouse σου που ήταν σκέτες τυς έλκυσαν. Η διαφορά όμως είναι μεγάλη και εμφανές, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη εκτός μόνο αυτό που είπα πριν απο 2 γραμμές.

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 13 Νοέμ 2010 00:21

giorgosjohn1 έγραψε:Καταρχην θα ηθελα να σεβαστειτε την επιθυμια μου να μην αναφερω το url.

Εχω μικρη εμπειρια στο χωρο και ακομη μικροτερη στο adsense.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειμαι βλακας οπως θεωρει τους περισσοτερους απο εμας η google.Γι αυτο εγω ημουν αυτος που ακυρωσε την google και οχι η google εμενα.
Οι λογοι που αφαιρεσα τα google ads απο τη σελιδα μου ειναι 2.

Ο πρωτος ειναι οτι δεν μου μετρουσε τα κλικς.Δεν εννοω βεβαια τα δικα μου καθως ουτε που μου περασε απο το μυαλο να κλικαρω.Η αιτια που μου μπηκαν ψιλοι στ αυτια ηταν το πολυ χαμηλο ctr.Καθημερινως ειχα απο 10000-25000 εμφανισεις με ctr apo 0,02 εως 0,1.Δοκιμασα τα παντα βεβαια-text ads, banners, διαφορες θεσεις,χρωματα, μιξη με το κειμενο κτλ.Την τελευταια μερα που ειπα οτι θα τις χρησιμοποιησω σκεφτηκα να κανω κι ενα πειραμα.

Καθησα και κατεγραψα μια προς μια τις διαφημισεις που μου εμφανιζε σε συγκεκριμενο banner για αρκετη ωρα.Μεχρι που εσβηνα τα cookies εμπαινα σε μια σελιδα me gossip η με αθλητικα ή με πολιτικα κτλ και μετα στη δικη μου.Εκεινη την μερα ειχα περιπου 27000 εμφανισεις και 6 κλικς μαζευοντας το εξωπραγματικο ποσο των 17 λεπτων!!!(τις 1500 εμφανισεις της δημιουργησα εγω σιγουρα)Οι διαφημισεις που εμφανιζοταν ηταν 6-7 διαφορετικες συνολικα.Vodafone-melinamay-wind-travian-ricardo-grepolis-airtickets-vrisko(θα παρακαλουσα αν θεωρηθει διαφημιση η οτιδηποτε αλλο να σβηστουν τα ονοματα)

Την επομενη μερα φτιαχνω ενα ροτατιον banner στην linkwise και βαζω μεσα vodafone-ricardo-travian-travelplanet24

To banner ετρεξε περιπου 12 ωρες και σε 6-7 χιλιαδες εμφανισεις σελιδων σημειωθηκαν περιπου 70 κλικς

Την επομένη το μονο που απεμεινε στο site που να θυμιζει google ηταν το analytics...
Συνολικα στις 10 ημερες που χρησιμοποιησα το adsense στη σελιδα μου ειχα 180212 εμφανισεις με 119 κλικς κερδιζοντας το αστρονομικο ποσο των 11 ευρω και 38 λεπτων...

Ο δευτερος λογος που ακυρωσα την google ειναι οτι τελικα δεν αξιζει η δουλεια του καθε ανθρωπου να κρινεται απο ενα bot η απο εναν κρυφο αλγοριθμο.Επισης η τακτικη του να ζητας βοηθεια για οτιδηποτε στο forum του adsense το οποιο συντηρειται απο εθελοντες και να μην υπαρχει ουσιαστικα αλλος τροπος επικοινωνιας μαζι τους ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

screenshot http://img535.imageshack.us/img535/1376/kleftes.jpg

Αυτη ειναι η δικη μου μικρη εμπειρια απο την google και δεν υποννοω οτι κλεβει και καποιον απο εσας.
Και το analytics είναι ότι να'ναι καθώς δεν καταγράφει όλους τους επισκέπτες και έχει πολλά κενά.. από τον server σου βλέπεις τα στατιστικά αξιόπιστα.. από το analytics παίρνεις ενα χοντροειδές παράδειγμα..

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 13 Νοέμ 2010 15:59

Και το analytics είναι ότι να'ναι καθώς δεν καταγράφει όλους τους επισκέπτες και έχει πολλά κενά.. από τον server σου βλέπεις τα στατιστικά αξιόπιστα.. από το analytics παίρνεις ενα χοντροειδές παράδειγμα.

Ισχυει ακριβως το αντιθετο!!! :hammer:

migz

Δημοσίευση από migz » 13 Νοέμ 2010 17:08

scoobby έγραψε: Ισχυει ακριβως το αντιθετο!!! :hammer:
+100

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Νοέμ 2010 18:56

migz έγραψε:
scoobby έγραψε: Ισχυει ακριβως το αντιθετο!!! :hammer:
+100
συμφωνώ μαζί σας.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 13 Νοέμ 2010 19:29

γιατι; η google με ενα javascript μπορει να δει περισσοτερα απ οτι εγω στον υπολογιστη μου?
χα...χα...

gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 14 Νοέμ 2010 14:23

θεωρείς οτι το analytics είναι ένα javascript;
Ο μόνος λόγος που ίσως σου δίνει λάθος στοιχεία το analytics είναι οτι δεν έχεις τοποθετήση σε όλες σου τις σελίδες αυτό το ένα javascript..

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 15 Νοέμ 2010 13:20

ΕΙΝΑΙ ένα javascript.

Αν εγώ πχ. έχω disabled την javascript ή έχω το NoScript στον Browser μου, το Analytics δεν θα καταγράψει τίποτα, γιατί δεν θα τρέξει ποτέ.

Αντίθετα τα statistics που χρησιμοποιούν τα logs του server (Webalizer, AWstats κ.α.) θα έχουν καταγράψει τα πάντα.

Επίσης λόγο του παραπάνω τα analytics δεν καταγράφουν την είσοδο στο site κανενός bot αφού τα bots δεν τρέχουν τα javascript, αντίθετα με τα logs.
You can do anything, but not everything.

migz

Δημοσίευση από migz » 15 Νοέμ 2010 15:23

Εάν οι πραγματικές σου επισκέψεις είναι ακριβώς 100, το analytics θα σου δείξει περίπου 90, ενώ τα στατιστικά του server 150+

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 15 Νοέμ 2010 15:28

Πως θα σου δείξουν τα στατιστικά του server 150+; Απο το μυαλο τους θα τα βγάλουν;
You can do anything, but not everything.

migz

Δημοσίευση από migz » 15 Νοέμ 2010 16:04

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι προσμετρούνται τα bots ως επισκέπτες δεν είναι αρκετός λόγος να είναι πιο άκυρα τα στατιστικα τους; Χιλιάδες bots επισκέπτονται τις ιστοσελίδες κάθε μήνα και σε ορισμένες ιστοσελίδες αυτός είναι ενας λόγος αλλοίωσης των στατιστικών τους σε πολύ μεγάλο βαθμό. Τα στατιστικά analytcs είναι κατάλληλα για παρακολούθηση την επισκεψιμότητας μιας ιστοσελίδας απο μια business σκοπια, δλδ όταν θέλουμε για κάποιο λόγο να προβάλουμε την κίνηση της ιστοσελίδα μας προς τα έξω (για προσέλκυση διαφημίσεων, πώλησης της ιστοσελίδας κτλ) ενώ τα server logs είναι ότι πρεπει για τον διαχειριστή του server για λόγους καθαρά και μόνο engineering

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες