Μου ακύρωσαν τον λογ/σμό adsense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 15 Νοέμ 2010 16:41

Όταν στο post σου μιλάς για επισκέψεις γενικά, αυτό σημαίνει και humans και bots.

Αν εννοούσες μόνο επισκέψεις από ανθρώπους οκ τότε. Απλά το να λες σκέτο επισκέψεις δεν ισχύει γιατί και τα bots επισκέπτες είναι στη σελίδα σου.

Ναι τα analytics είναι τα πιο διαδεδομένα και τα χρησιμοποιούνε όλοι. Επειδή είναι πολύ γνωστά και τα ξέρουν και αυτοί που είναι άσχετοι με τον χώρο, γιαυτό χρησιμοποιούνται από business σκοπιά όπως λες, και συμφωνώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι 100% έγκυρα.

Το ότι τα stats που χρησιμοποιούν τα server logs είναι μόνο για διαχειριστές server και για engineering(!?) είναι λάθος και θα σου πώ ένα παράδειγμα γιατί..

Εγώ που δεν είμαι διαχειριστής server αλλά έχω ένα απλό site και βλέπω στα analytics ότι τον ένα μήνα είχα 1000 επισκέψεις και τον άλλο πάλι 1000 αλλά εκεί που έχω το hosting μου βλέπω ότι τον ένα μήνα "έφαγα" 1GB Bandwidth και τον άλλο 15GB, με τις ίδιες επισκέψεις.

Που θα δω στα analytics μου, που πήγε το bandwidth;
You can do anything, but not everything.

migz

Δημοσίευση από migz » 21 Νοέμ 2010 04:21

Burned4 έγραψε:Όταν στο post σου μιλάς για επισκέψεις γενικά, αυτό σημαίνει και humans και bots.

Αν εννοούσες μόνο επισκέψεις από ανθρώπους οκ τότε. Απλά το να λες σκέτο επισκέψεις δεν ισχύει γιατί και τα bots επισκέπτες είναι στη σελίδα σου.
Ναι, στο θέμα που βρισκόμαστε τώρα, λέγοντας επισκέψεις εννοώ μόνο τους ανθρώπους. Δεν φαντάζομαι κάποιος να περιμένει να κερδίσει απο το adsense ή να τον πληρώσει κάποιος επειδή πχ η ιστοσελίδα του έχει κίνηση 10 επισκέπτες (ανθρώπους) και 10000 επισκέπτες (bot) ημερησίως. Εαν το θέμα μας ήταν πχ για bandwidth, τότε βέβαιως λέγοντας επισκέπτες θα έβαζα μέσα και τα bots καθώς οι επισκέψεις τους καταναλώνουν πόρους. Για το Adsense και για κάποιον που θα σε πληρωσει για διαφήμιση, δεν μετράνε τα bots. Νομίζω λεμε τo ιδιo και συμφωνουμε.
Burned4 έγραψε: Ναι τα analytics είναι τα πιο διαδεδομένα και τα χρησιμοποιούνε όλοι. Επειδή είναι πολύ γνωστά και τα ξέρουν και αυτοί που είναι άσχετοι με τον χώρο, γιαυτό χρησιμοποιούνται από business σκοπιά όπως λες, και συμφωνώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι 100% έγκυρα.
Αν δεις τι είπα, δεν ειπα πως είναι 100% έγκυρα αλλά.. 90%. Στα στατιστικα του σερβερ όμως το χασμα είναι μεγάλο.. προς τα πανω. Ακόμη, στο analytics, νομίζω στην ελληνική του μετάφραση, το visit είναι 'επίσκεψη' και το unique visit - 'μοναδική επισκεψη', σε αυτά τα στατιστικά όμως δεν συμπεριλαμβάνονται τα bots παραμόνο οι άνθρωποι (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι). Συνήθως όμως είναι λιγό περισσότερες οι πραγματικές επισκπεψεις απο οτι φαινεται στο analytics και αυτο γιατι ορισμένοι δεν εχουν ενεργοποιημενη javascript. Ακόμη και 10% που λέω, πολλούς λέω.
Burned4 έγραψε: Το ότι τα stats που χρησιμοποιούν τα server logs είναι μόνο για διαχειριστές server και για engineering(!?) είναι λάθος και θα σου πώ ένα παράδειγμα γιατί..

Εγώ που δεν είμαι διαχειριστής server αλλά έχω ένα απλό site και βλέπω στα analytics ότι τον ένα μήνα είχα 1000 επισκέψεις και τον άλλο πάλι 1000 αλλά εκεί που έχω το hosting μου βλέπω ότι τον ένα μήνα "έφαγα" 1GB Bandwidth και τον άλλο 15GB, με τις ίδιες επισκέψεις.

Που θα δω στα analytics μου, που πήγε το bandwidth;

Αυτό που θα κάνεις είναι engineering γιατι θα ψαξεις να δεις που πάνε οι πόροι του συστήματος σου, σε αυτη την περίπτωση το bw.

Στα στατιστικα του server φυσικα φαινονται και τα bot, μπορείς να δεις τα παντα, ακόμη και το παραμικρο hit σε μια εικόνα που εχει γινει leech. Άρα φυσικά φιλε, εαν θελεις να δεις που ποιος σου καταναλώνει το bw σου βεβαιως θα μπεις στα στατιστικα του server σου και θα ελεγξεις τα παντα.

Όπως έχω ξαναπει, το analytics είναι αρκετά, εως πολύ αρκετα αξιοπιστο για να μετρήσουμε τους ανθρώπους που μπάίνουν στην ιστοσελίδα μας και γενικα για οτι εχει να κάνει με τους επισκεπτες μας. Με αξιόπιστο τρόπο, και ας χάσουμε ελάχιστους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες