αναβοσβήνει οθόνη όταν μπαίνει windows

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
KOULA

Δημοσίευση από KOULA » 06 Ιουν 2007 19:31

Γεια σας παιδιά
έχω δυο προβλήματα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. όποιος ξέρει ας βάλει ένα χεράκι...
έχω δύο Η/Υ με πρόβλημα.
ο ένας ανοίγει κανονικά βλέπω να φορτώνονται τα windows και μόλις περνάει η οθόνη που λέει Windows 2000 αρχίζει και αναβοσβήνει ή να τρεμοπαίζει η οθόνη, μερικές φορές δε δείχνει και τίποτα μετά από αυτό το σημείο.
Η οθόνη δε φταίει δοκίμασα κάποια άλλη, η κάρτα γραφικών δε φταίει δοκίμασα μια άλλη και πάλι τα ίδια έκανε. τι να φταίει άραγε?
ο άλλος ανοίγει δείχνει μέχρι εκεί που λέει τι περιέχει ο υπολογιστής, λέει αν θέλω να μπω στο BIOS και μετά βγάζει μια μαύρη οθόνη και ο κέρσορας πάνω αριστερά αναβοσβήνει.
ευχαριστώ πολύ...

Άβαταρ μέλους
washcloud

Δημοσίευση από washcloud » 07 Ιουν 2007 02:34

Gia ton 1o an den eleges oti dokimases allh o8onh kai karta grafikwn,8a elega na elegkseis to ry8mo ananewshs (refresh rate).Telospantwn,dokimase na ton allakseis anyway.
Gia ton deutero,mh sou fanei xazo,alla mhpws exeis floppy drive,kai yparxei disketa mesa?..gia tsekare to(giati an den leei h "mavrh o8onh" kapoio mhnyma,periergo mou fainetai na yparxei allo "provlhma" apo auto.........an pali yparxei mhnyma,pes poio einai)
Από Τροχαία Προαστείων:Η Κλήση Σας Προωθείται...

KOULA

Δημοσίευση από KOULA » 07 Ιουν 2007 16:25

το σκέφτηκα και εγώ αυτό μήπως φταίει αλλά πως θα αλλάξω το ρυθμό αφού δεν μπορώ να δω στην οθόνη δεν προλαβαίνω να κάνω καμιά κίνηση για να δω που θα πάω. υπάρχει άλλος τρόπος που να μπορώ να τον αλλάξω;
αν τον κάνω format λες να στρώσει? παντως αν το αποφύγω θα είναι καλύτερα γιατί δεν έχω τόση ώρα ελεύθερη...

τα κοίταξα και αυτά, δυστυχώς δεν υπάρχει δισκέτα μέσα ούτε cd ούτε τίποτα. ούτε μήνυμα βγάζει. απλός αναβοσβήνει ο κέρσορας αριστερά πάνω.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 07 Ιουν 2007 17:53

για το δευτερο μηπως εχεις επιλεξει στο ΒΙΟs first boot device το σιντι ρομ ή τη δισκεττα και δεν εχεις βαλει second boot device? γιατι αν δεν ειναι ο σκληρος δισκος second boot device δεν θα τον αναγνωρισει.

για το πρωτο ειπες οτι αλλαξες καρτες γραφικων. και σε ρωταω: είχες εγκαταστεισει προγραμμα οδηγησης και για τις δυο καρτες ή απλα τις εβαλες επανω στη μητρικη;
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

KOULA

Δημοσίευση από KOULA » 08 Ιουν 2007 17:34

στο δεύτερο έχει 1 δισκέτα 2 σκληρό δίσκο και 3 cd rom.

στον πρώτο απλός αλλαξα τις κάρτες και δεν έκανα καμία άλλη ρύθμιση. όταν λες πρόγραμμα οδήγησης εννοείς τους drivers?αν ναι αυτό δεν μπορώ να το κάνω γιατί δεν μπορώ να βάλω κάποιο cd και να το τρέξω γιατί δεν μπορώ να δω στην οθόνη για να δω που θα πάω.
πάντως όταν έβαλα την άλλη κάρτα και τον άνοιξα έκανε ακριβώς ότι έκανε και με την προηγούμενη κάρτα. αν έφταιγε η κάρτα τουλάχιστον μ'αυτό που έκανα δε θα έβλεπα κάτι διαφορετικό?

KOULA

Δημοσίευση από KOULA » 27 Ιουν 2007 11:52

Να μαι παλι μετά από αρκετό καιρό...
Τελικά στον πρώτο Η/Υ που αναβόσβηνε η οθόνη αφού έμπαινε στα windows κάναμε ένα format και όλα ΟΚ.
Στο δεύτερο που δεν έμπαινε στα Windows αλλά αναβόσβηνε ο κέρσορας πάνω αριστερά καταλήξαμε ότι φταίει ο σκληρός δίσκος. ακόμη βέβαια δεν το δοκιμάσαμε αλλά αυτό φταίει. είδαμε κάρτα γραφικών καλώδια οθόνη κάναμε clear cmos όλα τα δοκιμάσαμε και τελικά φταίει ο σκληρός.

σας ευχαριστώ για τη βοήθεια

Άβαταρ μέλους
serpen

Δημοσίευση από serpen » 24 Ιούλ 2007 20:11

ε λογικό ήταν. ο σκληρός σου τα έχει παίξει και δεν τον βλέπει το bios ώστε να φορτώσει windows. βάλε έναν άλλον και δοκίμασέ τον σαν 2ο να δεισ αν δουλεύει

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες