3dstudio max9/vray 1.5 ''oikodoma''

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rotav

Δημοσίευση από Rotav » 06 Ιουν 2007 20:47

na kai enas fwtorealismos ktiriou(exterior-interior)..all bye me ektws apo ta epipla stoys eswterikous fwtorealismous(kouzina-dwmatio) poy ta pira etoima(mondelopoihmena) logo xronou perisotero...montelopoihsh sto 3ds max9 kai rendarisma me ton apisteftw filo mou vray :D
comments please.......
Συνημμένα
r1.jpg
exterior1
r4.jpg
exterior2
r2.jpg
interior1
r3.jpg
interior2

Άβαταρ μέλους
BanOr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BanOr » 06 Ιουν 2007 22:16

Πολύ καλά :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rotav

Δημοσίευση από Rotav » 07 Ιουν 2007 01:22

anakalypsa kai ena plug in gia to max to opoio legete cubic vr xreiazete to quicktime player gia na deite to apotelesma...ousiastika kanei mia kinhsh 360 moirwn mesa ston xwro me to patima enos koumbiou!ouaouuuuuuuuuu :D
Συνημμένα
kitchen test.zip
cubic vr
(96.23 KiB) Μεταφορτώθηκε 426 φορές

Άβαταρ μέλους
ignis

Δημοσίευση από ignis » 07 Ιουν 2007 02:32

Ειναι όντως πολυ καλα... αλλα θα σου πω τι θα αλλαζα...
α) Οι εικονες ειναι λιγο saturated θελουν ενταση και κοντραστ... ή θα το πειραξεις στο photoshop ή (προτιμότερο) να στησεις το max και vray σε Linear Work Flow (LWF- κανε μια σχετικη ερευνα στο google).
β) Αντι για models ανθρωπους βαλε ή RPC ή "ξεγυρισε" καποιους δικους σου-δινουν στον φωτορεαλισμο
γ) Βαλε ασφαλτο.
δ) Δες λιγο τα φυτα σου- κατεβασε ενα plugin (bitmap tree) ειναι ελαφρια και καλα
παντως εχει γινει πολυ και καλη δουλεια- μαρεσαν τα εσωτερικα!

Άβαταρ μέλους
ignis

Δημοσίευση από ignis » 07 Ιουν 2007 02:42

για να καταλαβεις τι εννοω ---
αυτο το plugin που αναφερεις --ενα παρομοιο υπαρχει εδω και καιρο μεσα στα utilities του max και λεγεται panorama exporter
Συνημμένα
r1--ed.jpg

Άβαταρ μέλους
Rotav

Δημοσίευση από Rotav » 07 Ιουν 2007 13:18

geia sou re banor :) :) ......ignis thank you gia ta tips kai tricks tha psaksw gia LWF giati den gnwrizw kai polla!!se ola osa eipes tha symfwnisw alla den eixa poly xrono gia aythn thn douleia dystixws + oti den kserw polu photoshop gia diwrthwseis k.t.l :(
oswn afora giato panorama exporter kapou to exei parei to mati moy mesa sto max alla pote den asxolithika....kanei akrivws thn idia douleia me to cubic vr?

Άβαταρ μέλους
ignis

Δημοσίευση από ignis » 07 Ιουν 2007 14:28

Πρεπει να ασχοληθεις με το photoshop μια και θα διορθώνεις εκει τις τελικες σου εικονες και τα maps σου. Το panorama exporter φτιαχνει ενα quicktime Virtual Reality αρχειο οπου με το ποντικι κανεις κυκλους γυρω απο μια σταθερη καμερα που εχεις βαλει μεσα στο χωρο. Ειναι καλο οταν εχεις καποιο εσωτερικο χωρο ή εισαι καπου στην μεση της σκηνής σε καποιο εξωτερικο.

Άβαταρ μέλους
Rotav

Δημοσίευση από Rotav » 08 Ιουν 2007 16:41

to dokimasa to panorama exporter kanei akrivws ti idia douleia me to cubic vr telika...pantws einai megalh alhteia giati mborei na dwsei ston pelath trelh apopsh tou xwrou!!!

Άβαταρ μέλους
ROCKYMAX

Δημοσίευση από ROCKYMAX » 11 Ιουν 2007 14:26

συγνωμη παιδεια μηπωσ μπορειτε να με φερετε σε επαφη με τον αρχιτεκτονα μηπως μαθω καλυτερα τη δουλεια ???(να μου δειξει 5 6 πραμματα παραπανω )

Άβαταρ μέλους
Rotav

Δημοσίευση από Rotav » 11 Ιουν 2007 16:28

rockymax geia sou...katarxas den eimai arxitektonas,asxoloumai me biomhxaniko sxediasmo kai 3d modeling genikotera,,,to pws embleksa me arxitektonikh sxediash kai 3d arxitektoniko oute egw to katalava!!!twra oson afora to 3ds max apo thn 7 ekdosh kai epanw gnwrizw giati kai gw kana xrono exei pou arxisa na to doulevw.
Stis eikones den exei kapoio special effect kamia,,,einai ola modelopoihmena sto 3ds max 9 kai apo ekei kai pera ta apotelesmata ta dinei o renderer pou xrhsimopoihsa...sthn sugkekrimenh periptwsh Vray!!!ola ta ylikakai fwta einai vray kai kanena apo ta standart tou max...pistavw oti mboreis na kaneis teleia ylika kai isws kalhtera kai apo tou mental ray...isws!! :)

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 11 Ιουν 2007 22:40

Φιλαρακο το σχεδιο σου ειναι τελειο!!!!

εχω μεινει @@@@@@ς.......

χεχεχε

δεν εχεις περιοριστει στο μεσα αλλα βγηκες και εξω απο το δωματιο!!! καταπληκτικο!!

εγω εχω κανει κατι παρομοιο.... αυτο ειναι το δωματιο μου.. το εδειξα και εχθες σε ενα αλλο post...

Το πως τα εκανα ολα αυτα δεν εχω χωρο να το εξηγησω....
αλλα το δωματιο δεν ειναι ακριβως ετσι.... λειπουν κατι PC οθονες καρεκλες... κατι μικρολεπτομεριες δηλ. λογω χρονου... (βαριομουν δηλαδη) δεν εκανα τις λεπτομεριες... Παρολα αυτα τα μετρα των τοιχων του παραθυρου του κρεβατιου και του γραφειου ειναι αληθινα.... τα μετρησα με μεζουρα και τα περασα στο Max.... τα παντα εχουν γινει με ρυθμισεις και εφφε απ το Max...!!

Ακου αυτο.. καθε πρωι (του Φεβρουαριου) ξυπναγα απ τις 8 (για μια βδομαδα) για να βλεπω που πεφτει ο ηλιος στο δωματιο ωστε να φτιαξω το Daylight System αναλογως!! αυτο ειναι το αποτελεσμα! ετσι πεφτει ο ηλιος στο δωματιο μου στις 8 Αυγουστου στις 8 το πρωι... χεχεχε! ριξε και μια ματια στις υπολοιπες εικονες μου στο Album μου.... θελω την γνωμη σου μιας και εισαι σχετικος.....
Συνημμένα
My Room.jpg

Άβαταρ μέλους
ROCKYMAX

Δημοσίευση από ROCKYMAX » 12 Ιουν 2007 09:50

tora poy milame gia plug in de moy protinete kanena 5 camero gia rendering gia max 5

Άβαταρ μέλους
Rotav

Δημοσίευση από Rotav » 12 Ιουν 2007 16:06

Argykaraz eyxaristw giata kala sou comments!!!!eixa kanei kai egw mia prospatheia na kanw to dwmatio mou...des edw http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=26875
Eriksa mia matia stis douleies sou kai amesws katalava oti exeis poly oreksh,fantasia kai dhmioyrgikotita!!!!! otan ekana to diko mou dwmatio katalava oti ola einai thema :1)modelling
2)texturing
3)lightning
esy ta exeis kai ta tria apla tha sou protina na dokimazes mia allh mhxanh rendarismatos pou tha soy dwsei polu kalhtera apotelesmata sto lightning tomea!!!
epishs kati akoma pou katalava einai oti h leptomeria einai poy kanei thn diafora
p.x kane boxes gia cds kai vale plexi glass uliko, kane kamia briza k.t.l
pantws eisai se poly kalo dromo!!!GO ON ... :D

Άβαταρ μέλους
Rotav

Δημοσίευση από Rotav » 12 Ιουν 2007 16:17

ROCKYMAX TI ENNOEIS OTAN LES 5 CAMERO??
DEN GNWRIZW TETOIO PLUGIN... :o

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 13 Ιουν 2007 00:31

καλα rotav ενα θα σου πω.......... :o

ειδα το δωματιο σου!!! φιλαρα εισαι απαιχτος!!!

τι εννουσες να χρησιμοποιησω αλλη μηχανη rendariσματος?

Δεν ειναι καλο το mental ray renderer του max?
τι μου προτεινεις και απο που θα το κατεβασω?

κατι αλλο... εχεις καποιον ευκολο τροπο να φτιαχνεις τα επιπλα σου? γιατι απο αρχιτεκτονικη δεν σκαμπαζω και πολλα....

ααα!! και η κουρτινα σου....... η κουρτινα σου μου εβγαλε το ματι φιλε!!! πως καταφερες τετοιο φωτισμο να μπαινει στο δωματιο και να χτυπαει τοσο γλυκα την κουρτινα σου ειναι αδυνατον να το καταλαβω!!!!

ασχολουμαι με το max κανα 5αρι χρονια αλλα οτι ξερω το ξερω απο practice practice και tutorials!! γιαυτο ζηταω χιλια sorry για τις ηλιθιες ερωτησεις μου...

και ενα τελευταιο για να μην σε ζαλιζω... ευχαριστω για την γνωμη σου για τις εικονες μου.... μου εδωσες λιγη παραπανω αυτοπεποιθηση!

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες