3d ως εικαστικο μεσο...

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ignis

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από ignis » 07 Ιουν 2007 14:39

Παραθετω δυο (απο τεσσερεις) εικονες που ειχαν δημιουργηθει για την ομαδικη εικαστικη εκθεση :"Where is love?" (Νοεμβριος 2005 - gallery Psyxari 36). Poser ,Max και πολυ photoshop.
Συνημμένα
S_AIN'T_LOVE.jpg
WHERE_IS_LOVE.jpg

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από telas » 07 Ιουν 2007 17:39

καμένες καταστάσεις χεχε πολύ ωραία εγώ είμαι υπέρ, βέβαια άλλο να πάρεις πινέλο και μπογιές και άλλο mouse και πισί, πάντως όποια και να είναι η τεχνική είναι τέχνη.

ιγκνις έχεις κάψει φλάντζες και συ με τα 3D ε;
πολύ καλές δουλειές μπράβο :)
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Rotav

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από Rotav » 08 Ιουν 2007 16:36

kataplhktika kai ta 2 kai pali ignis....mou arese perisotero h deyterh!!se synergasia me kapoion ta ekanes h einai ola apo thn fantasia sou?????tha ithela kapote na dokimasw kai gw kati tetoio..psilo arrwstimeno.... :D

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από Zizo » 09 Ιουν 2007 03:41

Μπράβο Ignis. Θέλει αρκετή φαντασία για να τα κάνεις.
Βασικά το πρώτο θυμίζει πιο πολύ 3D ενώ το δεύτερο 2D.

Πολύ καλά.

Edit: Καθώς το δεύτερο είναι διάφορες φότο.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
ROCKYMAX

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από ROCKYMAX » 16 Ιούλ 2007 14:54

ignis μπραβο για τισ δουλειες σου αλλα δωσε και σε μας τα φωτα σου εκτος απο vray τι αλλο δουλευεις πες μου εχω λισαξει ???????

Άβαταρ μέλους
ignis

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από ignis » 16 Ιούλ 2007 17:11

μην λυσσας και κατσε να διαβαζεις τωρα που ειναι διακοπες... σαυτα εκτος απο max ,πολλα εχουν δουλευτει σε poser και photoshop...(ειδικα το δευτερο....το οποιο αποτελειται απο πολλες διαφορετικες εικονες ρενταρισμενες με maxwell)[/img]

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από Argykaraz » 16 Ιούλ 2007 17:30

Το θεμα που εχεις βαλει στο topic πιστευω ειναι οτι ακριβως με εκφραζει! Μπραβο για τις δουλειες σου!! αξιζουν αν και δεν μου πολυαρεσει το δευτερο... εχω μουρλαθει ομως με το πρωτο..!!! :o :o :o

παιδια αν θελετε ριχτε και μια ματια στις δικες μου... τις θεωρω 'εικαστικες'... εχω, απ οτι μου λενε αλλοι δηλαδη, μια εικαστικη φυση η κατι τετοιο... δεν θυμαμαι... κατι τετοιο μου ειπε ενας καθηγητης μου καποτε... τεσπα..

παντως θα ηθελα πολυ κατω απ τις εικονες μου να κοτσαρετε και κανα comment η κανα rate...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από NikoSokiN » 18 Ιούλ 2007 03:17

Πολύ ωραίες καταστάσεις...φοβάμαι για να πω την αλήθεια το πάντρεμα φωτογραφίας και 3ds, ίσως και επειδή δεν άφησα ακόμα μέσα μου να "τεκνοποιήσουν" τα διαφορετικά μου αυτά πάθη...Όταν θα νιώσω έτοιμος ίσως...

Η δουλειά σου ignis δείχνει όμως μια τεχνική και σίγουρα κάποιες απαντήσεις για εμάς που είμαστε χαμένοι...

Επέτρεψε μου όμως μερικές παρατηρήσεις, κυρίως για το "where is love"... νομίζω πως η αναζήτητση που πρεσβέυει ο τίτλος του έργου δεν εκφράζεται ικανοποιητικά με τον άμεσο φωτισμό. Θα περίμενα fog (να πυκνώνει στους ουρανούς χωρίς να είναι ευδιάκριτο το ταβάνι-αν υπάρχει) με τις σκάλες να χάνονται εκεί ψηλά... Αντιλαμβάνομαι πως το άμεσο φως μπορεί να προσδώσει μια ένταση σε αντίθεση με την νεκρική ηρεμία της ομίχλης, και έτσι όμως θα προτιμούσα περισσότερο απολυτες σχέσεις φωτός-σκιάς με περιορισμένη τη χρήση τον ενδιάμεσων τόνων (δες για παράδειγμα τα εσωτερικά των παλιών χριστιανικών ναών...). Επιμένω πάντως στην ομίχλη, κυρίως γιατί πιστεύω ότι σε συνδοιασμό με την έντονη προοπτική (η ακόμα και με μια πιο απόλυτη γωνία λήψης) δίνει μια ανυσηχία που δεν χρειάζεται ένταση για να εκδηλωθεί..

Για το s_ain't_love μόνο θαυμασμό μπορώ να εκφράσω. Πολύ έξυπνο το λογοπαίγνιο, πολύ ωραία σύνθεση (μου θυμίζει Picasso και κάποιες δουλειές του Matiz-κάποια κολάζ που έκανε). Θα χαρακτήριζα το έργο ως μια βουτιά στο ασυνείδητο του κάθε ερωτευμένου, πικραμένου ή μη...Αλήθεια υπάρχει ερωτευμένος που να μην πικράθηκε, έστω και λίγο;;;

Να'σαι καλά βρε ignis, είχες δεν είχες, μου έβγαλες τον ποιητή που κρύβω μέσα μου

Άβαταρ μέλους
ignis

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από ignis » 18 Ιούλ 2007 10:33

... μην τον κρυβεις αλλο τοτε... καλο ειναι επισης να μην κρυβεις και τον ζωγραφο που εχεις μεσα σου γιατι για μενα ο εικαστικος που δημιουργει σε 3d εικονες - ζωγραφος ειναι.
Σεβαστα στα σχολια... θα προσθεσω πως ισως γιαυτο και το δευτερο ηταν το μονο που πουλησε 2 αντίτυπα (στα 4 εργα). Παντως δεν υπαρχει καποια ενωση 3d με φωτογραφια σαυτα...ειναι ολα 3d ,απλα επεξεργασμενα σε photoshop. Για το αρχειο παραθετω και τα αλλα δυο εργα...

Οσο για τον ερωτα που λες συμφωνω.... δεν νομιζω να εχει υπαρξει μην πικραμενος ερωτευμενος...αυτα τα δυο πανε καπου μαζι...
Συνημμένα
SELL_FISH_LOVE_.jpg
ΜΗΝ_ΑΚΟΥΣ_ΤΙ_ΣΟΥ_ΛΕΝΕ.jpg

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από Lazor » 18 Ιούλ 2007 11:48

Απίστευτα και τα 4, ειδικά τα ανθρώπινα μοντέλα είναι πολύ ρεαλιστικά! Keep up the good work!

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από De_Profundis » 18 Ιούλ 2007 22:24

Καλησπέρα κι από εμένα. Πάρα πολύ όμορφες δημιουργίες και πολύ εύστοχο Concept. Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου με τον Ignis, πως " και ο εικαστικός που δημιουργεί με 3D, - ζωγράφος είναι". Εξάλλου, ο καθένας έχει το δικαίωμα να εξωτερικεύει τα αισθήματα, τι σκέψεις και τους προβληματισμούς του με όποιο τρόπο μπορεί, έστω και αν είναι μέσω υπολογιστή. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη...

Viva la animation...!!!
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από NikoSokiN » 19 Ιούλ 2007 04:50

Αναμφισβήτητα τέχνη μπορεί να γίνει με κάθε πιθανό και απίθανο μέσο και φυσικά και με τον υπολογιστή. Η τέχνη σχετίζεται με την έκφραση, ή καλύτερα με την ανάγκη του καλλιτέχνη να εκφραστεί. Είναι εκείνο που τρώει κάποιους "καταραμένους" (ή ευλογημένους για άλλους...), εκείνο για το οποίο ξημεροβραδιάζονται ώστε να το αποδώσουν καλύτερα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η σχέση τέχνης και τεχνικής. Για να μη θεωρητικολογώ, θα πω απλά το εξής: Ο καλλιτέχνης πρέπει να είναι υπεράνω της τεχνικής του. Να χρησιμοποιεί την τεχνική για να γεννήσει τέχνη και όχι να παράγει "τέχνη' για να επιδεικνύει τεχνική. Κανείς δεν είπε ότι αυτό είναι εύκολο. Στο 3ds δε νιώθω ακόμα έτοιμος να απελευθερωθώ σε αυτό τον τομέα. Ισως και επειδή δεν έχω κατακτήσει την τεχνική. Ακόμα...

Πραγματικά πολύ καλές δουλειές ignis, τα συγχαρητήρια μου

(Ο στρατός με κατέστρεψε: λίγο πιο πάνω έγραψα για τα κολάζ του Matisse. Και όχι για αυτά του Daewoo Matiz...)

Άβαταρ μέλους
ignis

3d ως εικαστικο μεσο...

Δημοσίευση από ignis » 19 Ιούλ 2007 05:52

dont worry φιλε NikoSokiN... η τεχνικη ειναι κατι που με επιμονη δουλεια θα κατακτησεις... σε αντιθεση με την τεχνη που πρεπει να βρισκεται μεσα σου... ομως τα παντα μαθαινονται ...(καπως)...
...ετσι που σε κοβω με την πρωτη ματια δεν θα ειναι δυσκολο (αν το θες πραγματικα)... να κατακτησεις και τα δυο..... all it needs is work and thinking...
εχεις και τα δυο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες