Ρύθμιση DNS Server σε Windows 2003

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
grad

Δημοσίευση από grad » 08 Ιουν 2007 13:34

Έχω έναν VPS (unmanaged) με OS Windows 2003, στον οποίο θέλω να φιλοξενήσω καμια 10αριά site (με διαφορετικά domain).

Διάβασα ότι για να γίνει αυτό πρέπει να φτιάξω private nameservers. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, υπάρχει κάποιο tutorial με τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν;

Έχω ήδη κάνει εγκατάσταση τον DNS Server.

Άβαταρ μέλους
georiege
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georiege » 13 Ιούλ 2007 19:15

Εάν έχεις κάποιο άλλο μηχάνημα με Dns Server τότε δεν υπάρχει λόγος να στήσεις στο VPS , DNS . Απλά χρησιμοποίησε τον IIS του VPS για να «σερβίρει» τα sites. Εάν δεν έχεις κάποιον άλλο DNS Server , τότε θα πρέπει να στήσεις στο συγκεκριμένο μηχάνημα Dns . Αυτό δυστυχώς δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία. Ξεκίνησε διαβάζοντας τα βασικά στο Help των Windows στο κομμάτι που αφορά τον DNS Server.

Εντελώς περιληπτικά σου αναφέρω ότι για το κάθε site θα πρέπει να κάνεις τα παρακάτω :

1) Να φτιάξεις μια Primary zone με το όνομα του Domain , στην κατηγόρια Forward Lookup Zones.
2) Να ρυθμίσεις τα SOA και τους nameserver στα properties της ζώνης που μόλις έφτιαξες.
3) Να δημιουργήσεις ένα Α recond που θα δείχνει στην IP του μηχανήματος.
4) Να δημιουργήσεις τα aliases (www , ftp , mail κ.τ.λ.) που θα δείχνουν στο A record που δημιούργησες πριν.
5) Να δημιουργήσεις ένα MX Record για να mails του site που και αυτό θα δείχνει στο A Record που έφτιαξες προηγουμένως.

Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να γίνουν για το κάθε site που θέλεις να φιλοξενήσεις στον Virtual Server.

Καλη τύχη :wink:
I do this for Aiur

http://www.aspx.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες