Darren Aronofsky, 3 ταινίες για την ψυχή,το μυαλό & όχι μόνο

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 08 Ιουν 2007 23:54

O Darren Aronofsky , (γεννήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου του 1969 στο Brooklyn της Ν.Υ των Η.Π.Α) είναι ένας Αμερικανός σκηνοθέτης, screenwriter και παραγωγός .
Διαβάστε όλο το bio του στην Wikipedia .

Μιας και ταινίες όπως το Hostes, το Losted και το Notes επανέρχονται και πάλι αυτό το καλοκαίρι "δυαμικά" στο μεγάλο πανί, θές δε θές :P ..είπα να κάνω αναφορά σε 3 ταινίες του Darren Aronofsky που κατά την άποψη μου είναι για την ψυχή, το μυαλό και όχι μόνο, ακόμα πιο απλά, 3 ταινίες που σε κάνουν να σκεφτείς, να ανα-διε-ρωτηθείς, να νιώσεις και μην νομίζετε πως δεν υπάρχουν εφέ από όλα έχει , αλλά μιλάμε ΓΙΑ Ταινίες ;)

Ρίξτε μια ματιά λοιπόν στις ακόλουθες :

The Fountain (2006)

Εικόνα

[ Υπόθεση ] | [ Trailer ]

Pi (π) (1998)

Εικόνα

[ Υπόθεση ] | [ Trailer ]

Requiem for a Dream (2000)

Εικόνα

[Υπόθεση ] | [ Trailer ]

Οι 3 αυτές ταινίες αγγίζουν και βασίζονται στην επιστήμη, στις ανθ. σχέσεις, σε κοινωνικά προβλήματα, στον έρωτα, την αγάπη, στα πάθη, τα όνειρα, τον θάνατο, τη ζωή με επίκεντρο τον άνθρωπο ..πάρτε το ποπ κόρν σας λοιπόν και απολαύστε 3 μη μεταλλαγμένες ταινίες ;)

*
Πηγές : cine.gr / pathfinder.gr / cine-7.blogspot.com / Υοutube.com
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALKIVIADES την 09 Ιουν 2007 00:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 09 Ιουν 2007 00:27

Πραγματικά καλές ταινίες. Στο "The Fountain" απ' ό,τι θυμάμαι έπαιζε κ ο Hugh Jackman (έπαιζε κ στο Prestige). Καλός ηθοποιός. :D
.

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 09 Ιουν 2007 00:34

..πολύ καλή η ερμηνεία του στο Fountain, αν και σε τέτοιες ταινίες δεν τις θυμάσαι καν , θυμάσαι την ταινία και αυτό είναι το όμορφο στο όλο θέμα πως σε κάνει να αναρωτιέσαι ποιος εβγήκε πρώτος, το αβγό ή η κότα ;) :P :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 09 Ιουν 2007 02:01

Απ' αυτές τις τρεις έχω δει μόνο το Requiem for a dream. Θυμάμαι ότι με μελαγχόλησε πάρα πολύ... Αν και με είχαν προειδοποιήσει, κάθισα και το είδα...

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 09 Ιουν 2007 02:17

..το μωρό.. :oops:

ό
ντως τα αισθήματα είναι ανάμικτα όσες φορές έτυχε να δω ταινίες του στον κινηματογράφο παρατήρησα πως οι θεατές κάθονται και βλέπουν στην οθόνη μέχρι να τελειώσουν οι υπότιτλοι ;)

..σχετικά τώρα με το Ρέκβιεμ, πιστεύω πως ήταν μια καταγραφή μέρους της πραγματικότητας στον "δυτικό" κόσμο σήμερα, τα αδιέξοδα η απάθεια και που φέρνουν τον άνθρωπο, οι ταινίες αυτές δεν είναι για να λυπάσαι αλλά για να "χαίρεσαι" που κάποιος μπορεί και τα κάνει ταινίες , βέβαια αυτό δεν γίνεται στη στιγμή, αυτό που γίνεται στη στιγμή είναι να "σκέφτεται" και λίγο ο θεατής χωρίς να τον παίρνει ο ύπνος.. κάτι που χρειάζεται, μέσα στις ταινίες whatever, whatsoerer we ve always had :P ;)
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 09 Ιουν 2007 04:59

Το "π" είναι απο τα all time favorites μου (στην ιδια θέση με τον trainspotting)!
Θεωρώ όμως το requiem πολύ κατώτερο του..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 09 Ιουν 2007 06:50

σωστός ο idi
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 09 Ιουν 2007 10:04

χμ, εγώ δεν το θεωρώ..
..μου φάνηκε πως το π, είναι μια "ορθολογιστική" προσέγγιση της "τρέλας" με βάση την "επιτυχία", με ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται (όνειρα,φιλοδοξίες..κτλ) - ενώ το Ρέκβιεμ είναι μια πιο " ρεαλιστική " προσέγγιση της " τρέλας " με βάση το "κέρδος", με ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται (όνειρα,φιλοδοξίες..κτλ) ..που στην ουσία όλα αυτά, για έναν άνθρωπο ήταν είναι και θα είναι για πάντα πολύ κοντινές έννοιες, ώστε να μπλέκονται τόσο παράξενα όσο και αληθινά .
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 09 Ιουν 2007 16:01

Κι εμένα το "Π" μου άρεσε -ήταν κ το στοιχείο μου εξάλλου- αλλά αυτό δε με κάνει να το θεωρώ ανώτερο από το Requiem for a Dream ή το The Fountain. Πάνω κάτω όλα τα προτιμώ εξίσου.

Πάντως, να κάνω κ μία παρατήρηση. Το "Π" - όπως κ η "Αναγέννηση, τελείως διαφορετική βέβαια ταινία αυτή - ήταν από τα λίγα ασπρόμαυρα έργα που μου άρεσαν. Αυτό θα πει καλή ταινία. :wink:
.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες