NES game coding

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Κλειδωμένο
Radical Dreamer

NES game coding

Δημοσίευση από Radical Dreamer » 18 Ιουν 2007 02:30

Hey!Τον τελευτάιο καιρό ψάχνω προγράμματα,πληροφορίες και οδηγούς σχετικα με την δημιουργία rom για το NES.Σύμφωνα με αυτα λοιπόν χρειάζονται γνωσεις hexing και assebly(νομίζω),και γνωσεις σχετικες με τον επεξεργαστη του NES,τον 6502.Ενώ λοιπόν εχω βρει καποια πραγματα,δυσκολευομαι ολα αυτα να τα συνδεσω και να βγαλω ακρη,μιας και ξερω και λιγα πραγματα απο προγραμματισμο.(τη φιλοσοφία του και κατι ψιλα απο dark basic).Μπορεί κανεις να με βοηθησει με υποδειξεις η οποιον τροπο κρίνει εκεινος σωστο?
Thnx...

Radical Dreamer

NES game coding

Δημοσίευση από Radical Dreamer » 26 Ιουν 2007 11:48

Ωστε δεν απαντησε κανεισ μετα απο τοσο καιρο...που σημαινει...οτι το φορουμ σας ειναι αχρηστο...Θα φροντισω να το μαθει ο κοσμος αυτο...

Αντιο χειροτερο φορουμ του κοσμου....

Άβαταρ μέλους
Looky

NES game coding

Δημοσίευση από Looky » 26 Ιουν 2007 12:10

Καλησπέρα φίλε Radical Dreamer που θέλεις το φαί μέσα στο στόμα.
Πρώτα από όλα να σου πω δύο τρία πράγματα προκειμένου να τα καταλάβεις.
1)Το φόρουμ είναι ένας χώρος συζητήσεων όπου μέσα από αυτό λύνουμε απορίες, κουτσομπολεύουμε, συζητάμε κτλ. Ολα αυτά γίνονται προσθέτοντας ο καθένας την δικιά του γνώμη και άποψη. Ενα φόρουμ δεν κρίνεται άχρηστο από το αν θα σε ταίσει ή όχι.
2)Ζήτησες να σου επιλυθεί κάποια απορία και καλά έκανες.(και εγώ έχω απορίες όπως όλοι μας)Καλώς ή κακώς δεν βρέθηκε κάποιος να σου την λύσει. Σου ξαναεπαναλαμβάνω ότι το φόρουμ είναι χώρος συζητήσεων και επίλυσης αποριών, όχι καφετέρια που πάντα δίκιο έχει ο πελάτης.
3)Αν νομίζεις ότι το φόρουμ είναι άχρηστο, μιας και δεν σου λύσαμε την απορία(άχρηστοι όλοι μας, ανίκανοι :lol: )τότε μπορείς πολύ απλά να μην συμμετέχεις σε αυτό. Δεν σε παρακάλεσε και ούτε θα σε παρακαλέσει κανένας να κάτσεις να ασχοληθείς με ένα άχρηστο(:lol:) φόρουμ.
Απλά θα σε προτρέψω να δεις τα στατιστικά(πχ αριθμό μελών, επισκεψημότητα)για να διαπιστώσεις πόσο άχρηστο είναι...

Αυτά τα λίγα από εμένα...σε αφήνω γιατί έχουμε και δουλειές!
Αντίο και σε σένα.Γεία σου.

Άβαταρ μέλους
kallileo

NES game coding

Δημοσίευση από kallileo » 26 Ιουν 2007 13:18

Δεν καταλαβα τι ακριβως θες....θες να φτιαξεις emulator ή να φτιάξεις δικο σου παιχνιδι?

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

NES game coding

Δημοσίευση από id12586 » 26 Ιουν 2007 13:36

Ευχαριστούμε για τα κοπλιμέντα Radical Dreamer :roll:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Radical Dreamer

NES game coding

Δημοσίευση από Radical Dreamer » 26 Ιουν 2007 23:52

:D ΟΡΙΣΤΕ!Με το δευτερο ποστ μου απαντησανε 3 ατομα!Δλδ επρεπε να κανω τετοια σχολια για να απαντησει εστω και καποιος?Φυσικα κ δν ειναι αχρηστο ενα φορουμ επειδη δν απαντα κανεις στο θεμα μου,ομως ειναι ξεκαθαρο οτι οι περισσοτεροι δεν ενδιαφερονταν καν να απαντησουν.Κ οσοι απαντησαν τωρα το εκαναν μαλλον γιατι ενιωσαν οτι θιχτηκαν...ΟΚ δεκτο παντως,ετσι κ αλλιως τωρα πλεον δν χρειαζομαι βοηθεια,την βρηκα απο αλλου.
Τεσπα,μην το παιρνετε προσωπικα παντως,εγω απλα μια διαπιστωση εκανα...

Οποτε το μονο που ισχυει πραγματικα ειναι το αντιο.Γιατι το φορουμ αυτο δεν ειναι αχρηστο,απλα δεν ειναι αρκετα χρησιμο συγκρινομενο με αλλα...Κ ο αριθμος των μελων του με αφηνει αδιαφορο...

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

NES game coding

Δημοσίευση από id12586 » 27 Ιουν 2007 00:29

Τι να πω.

Δεν παρακαλάμε κανέναν φίλε μου εδώ.
Δεν θες να εισαι μέλος, δικαίωμα σου.
Τρόπους έτσι και αλλιώς δεν έχεις. Μικρός είσαι θα μάθεις.

.+-
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες