Σχετικα με AdWords

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
johnGT
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από johnGT » 19 Ιουν 2007 19:57

Παιδιά , προσπαθώ να βγάλω άκρη σχετικά με τα AdWords και δεν τα καταφέρνω (τόσο που αισθάνομαι χαζός). Λοιπόν ξέρει κανείς άν γίνεται το παρακάτω:
Να δώσω στην google 100€ και να με διαφημίζουν για όσο χρόνο και κλικ διαρκέσουν τα 100€ (και μετά να σταματήσει η διαφήμιση) ή θα πρέπει να κάνω κάποιο συμβόλαιο για χ € / μήνα για 1 έτος (ή κάτι τέτοιο). Τέλος υπάρχει δυνατότητα πληρωμής με κατάθεση σε τράπεζα (όχι μεταφορά)?
Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από Specom » 19 Ιουν 2007 20:48

kalispera,
oxi den uparxei dinatotita plirwmhs me metafora se trapeza.
Den exeis kanena simvoleo, auto pou mporeis na kaneis me ta 100 euro einai na deis poso tha se xrewsei gia thn kampania pou thes kai apo ekei analogoa tha deis kai monos sou poso tha sou stixisei ton mhna. Me 100 euro ousiastika mporeis na exeis 3.3 euro thn mera gia ena mhna, to elaxisto sto adwords einai 1 euro an den kanw lathos (den eimai sigouros panta exw megalitera posa) opote ta 100 euro sou diarkoun gia 3 mhnes me to elaxisto kostos 1 euro thn mera. An se ena mhna den xrewtheis 30 euro pane ston epomeno. Thn kampania thn arizeis thn kaneis pause kai thn stamatas opote sou kapnisei. Apla kapia sigekrimenh mera kathe mhna sou travaei ta xrhmata pou exeis xrisimopiisei mexri ekeinh thn mera.

johnGT
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από johnGT » 19 Ιουν 2007 21:17

Και όταν σταματήσω την διαφήμιση τραβάει ότι υπολοιπο χρέος έχω και μετά σταματάει να χρησιμοποιεί την κάρτα? Εχουν παρατηρηθεί φιανόμενα να τραβάει περισσότερα χρήματα απ'οσα είναι η καμπάνια ή να τραβάει χρήματα και μετά την λήξη της διαφήμισης? Επειδή με κάρτες δεν έχω πάρε-δώσε, μήπως υπάρχει κάποια κάρτα (χρεωστική ή όπως αλλιώς λέγεται) που να την φορτώνεις με χ € και να μπορείς να σου χρεωσουν μόνο αυτά (και να την δέχεται φυσικα το google)?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Ιουν 2007 22:08

Καταρχάς ο Specom σου είπε ραδιοαρβύλα. Υπάρχει χρέωση με μεταφορά μέσω τράπεζας. Το επιλέγεις και κατά την έναρξη του λογαριασμού.

Αλλά επειδή θα καθυστερήσει η διαδικασία κάπως παραπάνω, σου προτείνω να βάλεις άφοβα την πιστωτική σου. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και ούτε θα σε χρεώσει κάτι παραπάνω από αυτά που λέει. Και για να εμπιστευτείς αυτά που λέω, ορίστε και η πιστοποίησή μου https://adwords.google.com/select/Profe ... y6Pw&hl=el

:lol: :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Ιουν 2007 22:52

Να τα και τα παράσημα :D

Gianniskriti

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από Gianniskriti » 20 Ιουν 2007 13:57

cdhyper έγραψε:Καταρχάς ο Specom σου είπε ραδιοαρβύλα. Υπάρχει χρέωση με μεταφορά μέσω τράπεζας. Το επιλέγεις και κατά την έναρξη του λογαριασμού.

Αλλά επειδή θα καθυστερήσει η διαδικασία κάπως παραπάνω, σου προτείνω να βάλεις άφοβα την πιστωτική σου. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και ούτε θα σε χρεώσει κάτι παραπάνω από αυτά που λέει. Και για να εμπιστευτείς αυτά που λέω, ορίστε και η πιστοποίησή μου https://adwords.google.com/select/Profe ... y6Pw&hl=el

Συγχαρητήρια μάγκα
Κι εγώ λέω να το ξεκινήσω τώρα
Κάνω τα tests του learning center, έχω φτάσει στα 2/3, είναι πολύ απλά

Gianniskriti

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από Gianniskriti » 20 Ιουν 2007 14:01

cdhyper έγραψε:Καταρχάς ο Specom σου είπε ραδιοαρβύλα. Υπάρχει χρέωση με μεταφορά μέσω τράπεζας. Το επιλέγεις και κατά την έναρξη του λογαριασμού.

Δε συμφέρει όμως γιατί είναι τραπεζικό έμβασμα και σε χρεώνει η τράπεζα σου για να το στείλεις
Αν οι λογαριασμοί τους είναι στην Αμερική είναι σημαντικό ποσό (σε σχέση με τα 100 που θες να διαφημίσεις)
Κάρτα και πάλι κάρτα
Βάλε προπληρωμένη, η Κύπρου έβγαλε τώρα (Κύπρου prepaid) και είναι καλή. Το μόνο που χρεώνεσαι είναι πολύ λίγα λεφτά (1,2,3 ευρώ - δε θυμάμαι) κάθε φορά που της βάζεις λεφτά.

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από Specom » 20 Ιουν 2007 19:37

Lathos mou:P Den to eixa proseksei pote. Kala pou uparxoun kai oi Professional Filologoi oups web designers enowousa kai mas diorthonoun.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από id12586 » 20 Ιουν 2007 21:31

Έλα ήρεμα. Κατευθείαν στο άγριο όλοι :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

johnGT
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από johnGT » 22 Ιουν 2007 14:00

Οκ. το έκανα και άρχισα να διαφημίζομαι. Πως γίνεται όμως να με βγάζει στους πάνω διαφημιζόμενους και όχι στους δεξιά?
Και άλλη ερώτηση: Στις πληροφορίες χρέωσης (ή κάπου εκεί) δήλωσα ότι δεν θέλω την διαφήμιση για Επαγγελματικούς λόγους και μου χρέωσε ΦΠΑ Ιρλανδίας. Μήπως αν δήλωνα επαγγελματική χρήση δεν μου χρέωνε καθόλου ΦΠΑ?

Gianniskriti

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από Gianniskriti » 22 Ιουν 2007 14:55

johnGT έγραψε:Οκ. το έκανα και άρχισα να διαφημίζομαι. Πως γίνεται όμως να με βγάζει στους πάνω διαφημιζόμενους και όχι στους δεξιά?
Και άλλη ερώτηση: Στις πληροφορίες χρέωσης (ή κάπου εκεί) δήλωσα ότι δεν θέλω την διαφήμιση για Επαγγελματικούς λόγους και μου χρέωσε ΦΠΑ Ιρλανδίας. Μήπως αν δήλωνα επαγγελματική χρήση δεν μου χρέωνε καθόλου ΦΠΑ?
Οι πάνω διαφημιζόμενοι είναι απλά οι πρώτοι. Για να βγεις πρώτος πρέπει να έχεις το υψηλότερο cpc απ όλους (ενδεχομένως να έχει κι άλλες παραμέτρους, δεν είμαι 100% σίγουρος). Για να πειραματιστείς, αποφάσισε ένα συγκεκριμένο Keyword που σε αφορά περισσότερο και βάλτου αρκετά υψηλότερο cpc.
Σχετικά με το ΦΠΑ, εμείς στην εταιρεία μου παίρνουμε invoices κανονικά και δεν έχουν καμία χρέωση ΦΠΑ μέσα, αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς το ορίζεις, γίνεται όμως σίγουρα, ψάξτο

johnGT
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από johnGT » 22 Ιουν 2007 19:36

τι είναι το invoices?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από cordis » 22 Ιουν 2007 20:13

τιμολόγια.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

johnGT
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από johnGT » 22 Ιουν 2007 20:24

σου στέλνουν τιμολόγια χωρίς φπα? γίνεται αυτό? αν ναι θέλει επαγγελματικο αφμ?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Σχετικα με AdWords

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιουν 2007 23:16

Στην αριστερή στήλη στην κορυφή δεν βγαίνει όποιος διαφημιζόμενος έχει υψηλότερο budget υποχρεωτικά. Βγαίνει όποιος έχει να προσφέρει στην google περισσότερο κέρδος. Αυτό μπορεί να σημαίνει μικρότερο budget αλλά μεγαλύτερο CTR και πιο ανταγωνιστικές λέξεις.

Επίσης αν δηλώσεις επαγγελματική χρήση δεν χρεώνεσαι ΦΠΑ. Υποτίθεται με κάποια νομολογία της ΕΕ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές υπηρεσιών αποδίδεις το ΦΠΑ στην τοπική ΔΟΥ. Βέβαια στην Ελλάδα όλες οι ΔΟΥ είναι άσχετες και δεν ξέρουν την τύφλα τους σχετικά με αυτό. Οπότε δεν υπάρχει λύση. Κάνε ό,τι σε φωτίσει ο Αλλάχ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης