Intel ή AMD ??

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από e-times » 03 Μαρ 2003 18:17

Εχω ενα Athlon XP 1900 και λεω να κανω μια αναβαθμηση.
Να αλλαξω στρατοπεδο???....ιδου η απορια!!
Η Intel απ'οτι φαινεται εχει κατεβασει καπως τις τιμες της.
Αξιζει αραγε???...
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από Enigma » 03 Μαρ 2003 23:45

Φίλε e-times τι να σου πω, δεν είναι απολύτως ξεκάθαρα τα πράγματα!
Οπως μπορείς να δείς και στο μήνυμα [News] CPU σε κάποια τεστ που έκανε ο Toms Hardware, αλλού βγαίνουν γρηγορότεροι οι P4, και αλλού ο Athlon XP 2100 ξεπερνάει και τον P4 στα 2.4 !
(π.χ. επεξεργασία video).
Όπως έλεγα και στον Γιάννη εξαρτάται για ποιά CPU είναι Optimized τα προγράμματα.

Αν πάρουμε σαν βάση αυτά που λέει η AMD
o Athlon XP 2400 έχει 155+ΦΠΑ ενώ
ο P4 2.4 195+ΦΠΑ

Αυτοί οι 2 είναι πάντως καλές αγορές τώρα...
Γιατί μετά
o Athlon XP 2600 έχει 255+ΦΠΑ
ο P4 2.53 228+ΦΠΑ (και αυτός είναι σχετικά καλός)...

Πιστεύω πρέπει να αποφασίσεις με το εξής κριτήριο...
Τι motherboard έχεις ...
Εαν θέλεις να πάρεις νέα m/b που να έχει κάποια νέα πράγματα που δεν έχεις τώρα (π.χ. USB-2, Firewire, Lan 100 ή 1000, Raid Cont.)
τότε το σκέφτεσαι.

Επίσης, σκέψου και έαν έχεις όρεξη να ξαναστήνεις τα Windows, και εαν έχεις πολλά προγράμματα.

Βάζοντας έναν νέο Athlon γλυτώνεις όλο τον κόπο, εκτός και στο συναρμολογήσουν άλλοι.
Μέχρι ποιόν Athlon παίρνει η m/b που έχεις τώρα ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από e-times » 04 Μαρ 2003 18:32

Enigma έγραψε:Πιστεύω πρέπει να αποφασίσεις με το εξής κριτήριο...
Τι motherboard έχεις ...
Εαν θέλεις να πάρεις νέα m/b που να έχει κάποια νέα πράγματα που δεν έχεις τώρα (π.χ. USB-2, Firewire, Lan 100 ή 1000, Raid Cont.)
τότε το σκέφτεσαι.

Επίσης, σκέψου και έαν έχεις όρεξη να ξαναστήνεις τα Windows, και εαν έχεις πολλά προγράμματα.

Βάζοντας έναν νέο Athlon γλυτώνεις όλο τον κόπο, εκτός και στο συναρμολογήσουν άλλοι.
Μέχρι ποιόν Athlon παίρνει η m/b που έχεις τώρα ?
Το m/b που εχω ειναι ενα iwill xp333 με Athlon xp 1900.
Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια τι περιθωρια εχει αλλα νομιζω οτι σηκωνει μεχρι 2000. :( Αν και εχει τα παντα USB-2, Firewire, Raid Cont. θα το αλλαξω σιγουρα. Το τι θα παρω ????? δεν ξερω ακομα, στο ψαξιμο ειμαι. Εχεις καμια ιδεα :idea: :question:
Την συναρμολογηση την κανω παντα μονος μου, εξαλλου αυτη ηταν καποτε η κυρια εργασια μου :wink:
Τωρα ειμαι στην φαση να τα αλλαξω ολα (καθε τοσο με πιανει :lol: ) και θα προσθεσω ενα σκληρο ακομα για να βαλω τα win2000. Στον αλλο που εχω θα κρατησω μονο τα αρχεια μου.
Παω λοιπον για μητρικη, επεξεργαστη, μνημες και σκληρο.
Εαν θα παραμεινω στην AMD μαλλον απο μνημες θα κρατησω τις ιδιες (256 mb DDR 133). Αν αλλαξω στρατοπεδο παω για ολα!!!...τι να κανω???? γκρρρρρρρρ!!!! :evil: :lol:

Υ.Γ. μαλλον στα 2.4 θα κυμανθω λογο καλων τιμων :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από iNDEFiX » 04 Μαρ 2003 20:50

To pc pou exeis vasika einai para poli kalo kai den nomizo pos 500mhz parapano aksizoun tosa lefta ayth thn stigmh :wink: . Gnomh mou einai na rikseis ena overclocking sto cpu na ton pas 2ghz + ena kalo cooling system (px: http://www.frozencpu.com/cgi-bin/frozen ... hermaltake) kai na perimeneis ligo na pesei h timh tou AMD Athlon 3000+ (kai DRR RAM) gia na deis kai poli kaliteres epidoseis. Ego pantos pou doulepsa 1800ari apo 1400 (pou exo ston desktop) den einai megales diafores ... mono 4-8% kaliterh taxuthta sto rendering sto bryce. Tha mou peis pezoun rolo polla alla exei sxedon ta idia xarakthristika me ton diko mou.

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από Enigma » 04 Μαρ 2003 22:10

Ωραίος!
Δεν υπάρχει πιο ωραίο συναίσθημα, για έναν Computer-ακια απο το συναρμολογεί το νέο του PC! :P
(Οχι βιαστικά πάντως, για να πάνε όλα καλά). :wink:

Λοιπόν e-times, το μόνο που σου λέω, είναι οτι για τους μεν P4 ακούω καλά λόγια για m/b με chip to SIS648 για δε τους Athlon για τις m/b με chip nForce2.
Μπορεί να έπαιρνα P4 γιατί βλέπω πολύ καλές m/b με το SIS648 τελευταία, και για να γλυτώσω τα θορυβώδη ανεμιστηράκια του Athlon.
Μνήμη κοίτα να βάλεις τουλάχινστον 512 Mb θα σου έλεγα, και δίσκους θα πρότεινα τους WD με τα 8 Mb Cache.
(Διαβάζω ότι ζεσταίνονται κάπως...)

Εαν έχεις χώρο πάντως είναι καλό να έχεις 2 PC, και υπάρχουν αρκετοί λόγοι για αυτό! 8)
Η απόφαση δική σου ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από iNDEFiX » 05 Μαρ 2003 04:04

Oraios o enigma! Ta leei sosta. Mia deyterh epilogh (logo timhs) mporei na einai oi IBM i MAXTOR skliroi me poli kales epidoseis kai aftoi. Oso gia ta 2 pc pou leei einai akoma pio sostos mias kai o 2os pantaaaa tha xreiastei gia mia dyskolh stigmh! (kataramena windows *%@#*$#_!@) ehehe

Episis oi P4 xtypane kai poli overclocking kai den zestenonte kai para poli. Diavaza tis prolaes se ena periodiko gia enan typa pou pige ton P4 tou apo 1.8 se 2.7Ghz !!! Apistefto edelos:P

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από e-times » 05 Μαρ 2003 12:06

Ναι ισως να μην αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για 500 mhz παραπανω αλλα στην περιπτωση μου αξιζει αφου την ΧΡ 1900 θα την πουλησω και θα βαλω κατι παραπανω για την καινουργια :wink:
Το overclocking προς το παρον το αποφευγω στα δικα μου μηχανακια, αν και το εχω εφαρμοσει σε δυο φιλων μου με επιτυχια.(πιστευω :lol: )
Οσον αφορα την θερμοκρασια, ειμαι πολυ ευχαριστημενος (για AMD), αφου οι μετρησεις δειχνουν 38-39 C στον επεξεργαστη στα full του!!!
Εχω μια ψυκτρα Thermaltake Volcano 7 με variable speed με την οποια ειμαι καταευχαριστημενος!!!!!!!.....και η οποια μαλλον δεν ξαναβγαινει!
Εχω και αλλα δυο case fans της Thermaltake και γινεται χαμος!!! Οπως κανει το 747 κατα την απογειωση του ετσι κανει και το μηχανακι μου :lol: :lol: ..... συνηθεια ειναι!!!!

Οτι αφορα την ψυξη και αλλα ψαγμενα stuffs ριξτε μια ματια εδω www.checkmate.gr

Οσο για μητρικη στο Ρ4 το chip SIS648 με προβληματιζει αν και οι μητρικες δειχνουν εκτος απο την χαμηλη τιμη τους και καλα αποτελεσματα σε μετρησεις. Οπως η MSI 645. Παντος ειμαι λιγακι επιφυλακτικος.
Για Athlon το nForce2 παλι δεν με ενθουσιαζει, δηλαδη δεν ειναι κατι που κανει την διαφορα, τουλαχιστον μεχρι τωρα.
Απο HD εχω ενα 60 WD με τον οποιο εχω μεινει ευχαριστημενος (παντα προς το παρον και μεχρι αποδειξεως του εναντιον :wink: ) και μαλλον παλι WD θα παρω. Αν αντιμετωπισω προβλημα υπερθερμανσης του θα καταφυγω σε HDD Cooling καταστασεις. :wink:

Τελος για τα δυο μηχανακια συμφωνω απολυτα με τα 2 αλλα προς το παρον ο χωρος δεν μου το επιτρεπει :cry:
Θα γινει και αυτο καποτε...... :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από Enigma » 05 Μαρ 2003 12:49

Και κάτι για όσους έχουν ή σκέφτονται να έχουν 2 ή περισσότερα PC.

Δεν θέλω να κάνω διαφήμηση τώρα, αλλά τα καλά πράγματα να λέγονται,
γιατί πριν μερικά χρόνια είχα φάει τον κόσμο να βρώ κάτι τέτοιο και δεν υπήρχε.

Το πλαίσιο έχει φέρει ένα switch box που αλλάζει ταυτόχρονα 1 οθόνη-πληκτρολόγιο-mouse σε 2 (ή περισσότερα δεν θυμάμαι PC).
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Intel ή AMD ??

Δημοσίευση από e-times » 06 Μαρ 2003 10:22

Μαλλον καπου στο Ρ4 θα καταληξω!!!!

Ευχαριστω για τις συμβουλες! :wink:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”