Tutorial Request

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από NikoSokiN » 19 Ιούλ 2007 05:08

Αν και βγαίνω εκτός θέματος απο την αρχή, θα ήθελα βοήθεια καθώς η τύχη μου τα γύρισε απόψε.

Ο υπολογιστάκος μου κράσαρε για άλλη μια φορά και καθώς έχει προλάβει τον sadam hussain και τους ταλιμπάν στην εξουσία (ναι, ναι, απο τότε τον έχω...) σκέφτομαι να τον κομματιάσω και να πάρω άλλο. Προφανώς τα λεφτά του ΔΕΑ δεν είναι και πολλά οπότε μιλάμε μόνο για κουτί (η οθόνη μένει στη θέση της).

Και ξεκινάνε τα προβλήματα: δεν έχω καμία απολύτως ιδέα τι παίζει, πως παιζει και πόσο...

Γνωρίζω μόνο τι δουλεύω και τι σκοπεύω να ξεκινήσω να "ζεσταίνω": 3ds, vray, photoshop autocad, archicad και περιμένουν Lightwave, Rhino, Maya...
Τα οικονομικά μου αυτό τον καιρό με το ζόρι μου επιτρέπουν να αγγίξω τα 1000€ (είπαμε: άνεργος δόκιμος στον ελληνικό στρατό είμαι...)

Όποιος ξέρει και μπορεί, ας μου στείλει ένα mail (μη μας κράξουν ότι κάνουμε διαφημίσεις..) θα του είμαι αυγνωμων. Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
ignis

Tutorial Request

Δημοσίευση από ignis » 19 Ιούλ 2007 07:10

θα σου προτεινα:

dual core 2 6600
2Gb RAM 800
καρτα- 8800 GTS 320 MB
σκληρό-500Gb

...λογικα θα παει κατω απο 1000 (το κουτι).

...τωρα... αν θα κανεις: archicad-lightwave-rhino-maya... θα το δουμε..:P (οχι πως δεν θα τα σηκωνει το pc- απλα δεν υπαρχει λογος εκτος εαν θελεις να εξειδικευτεις πια τοσο πολυ---συμβουλη μου: μαθε καλα το καθε ενα πακετο και θα μπορεις να κανεις τα παντα μαυτα... θα σου ελεγα να προσθεσεις premiere και after effects για video )

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από NikoSokiN » 19 Ιούλ 2007 22:04

Σ'ευχαριστώ για τις συμβόυλές ignis. Απο τα προγράμματα που έχω βάλει στο στόχο προφανώς και δε θα μπορέσω να τα πιάσω όλα (τόσο άμεσα τουλάχιστο). Έχω πολλά κεφάλαια να γράψω ακόμα στο 3ds..

Με απασχολούν ζητήματα όπως αυτά του φωτισμού και κυρίως του modelling (δεν εννοώ αυτό που απαιτεί να είμαι 1.90 και αποτριχωμένος προφανώς). σχεδιάζοντας καμπύλες με πολλές καμπυλότητες και στους τρεις άξονες, με το 3ds έχω φτάσει σε ένα τέλμα (ψιλοπικραίνομαι απο τα NURBS) και μια φήμη που λέει ότι στο Rhino το modelling είναι ευκολότερο, το κάνουν γοητευτικό.

Το Lightwave είχα παρατηρήσει ότι έπαιζε σε συνδοιασμό με το 3ds σε κάποιες πολύ γοητευτικές δουλειές που είδα στο δίκτυο. Κάπου εκεί βέβαια ήρθε το Vray και σάρωσε...

Απο ένα σημείο και μετά με ενδιαφέρει πολύ η προοπτική του animation, οπότε θα το βρω μπροστά μου το Maya...

Τέλος όσο ασχολήθηκα με το Archicad, ασχολήθηκα (τότε στο 2ο έτος...) και δεν έχω όρεξη για περαιτέρω. Υποψιάζομαι ότι η μαύρη πραγματικότητα μου(άνεργος αρχιτέκτονας, χωρίς καμία άκρη και με πολλές "χυλόπιτες"), θα με φέρει σε ένα γραφείο όπου οι "άρετες" του Archicad επισκιάζουν τις φτηνές σε ποιότητα δουλειές που ο καθένας μπορεί σχετικά εύκολα να κάνει με αυτό...

Γενικά πολλά "θέλω" έχω, αλλά χωρίς αυτά πως θα πετύχω έστω και τα λίγα;;;

Frruger

Tutorial Request

Δημοσίευση από Frruger » 20 Ιούλ 2007 02:18

Τα NURBS του Max είναι για τα μπάζα αυτό είναι και ο λόγος που δεν βρίσκεις εύκολα tutorials για αυτό το κομμάτι του Max, δεν ασχολειται κανείς.

O Rhino είναι ένας αξιοπρεπής NURBS modeler.
Το Maya είναι επίσης αξιοπρεπής NURBS modeler, μια και που η τεχνολογία αυτού τμήματος του προέρχεται από το
Studio tools (πρωην PowerAnimator) το οποιο εναι από τους top NURBS modelers.

NURBS modeling είναι διαφορετικό δεν είναι ποιο εύκολο δεν είναι ποιο δύσκολο έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.
Ότι γίνεται με NURBS είναι δυνατόν να γίνει με polys και το ανάποδο .Άλλες φορές βολεύουν τα NURBS άλλες φορές τα polys

Όσο για το animation, της δυνατότητες του Maya δεν θα τις εκμεταλλευτείς μέχρι να ασχοληθείς με βαρύ Rigging- Skinning και Dynamics (για αρχή)

Όπως και ο ignis έτσι και εγώ δεν θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με πολλά 3d πακέτα ταυτόχρονα κάθε ένα εχει όγκο εργαλείων και θεωρίας
και όγκο ιδιοτροπιών του κάθε πακέτου που πρέπει να μάθεις .

Το Maya είναι δύσκολο πακέτο για αρχή .
Max και Lightwave είναι αρκετά ποιο εύκολα

Η πρώτη V-Ray public beta του βρήκε 01/12/2001

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από Lazor » 22 Ιούλ 2007 01:14

Μπορεί κάποιος να κάνει V-ray tutorial plz. Σε όποιον τομέα του V-Ray θέλει :)

Άβαταρ μέλους
ignis

Tutorial Request

Δημοσίευση από ignis » 23 Ιούλ 2007 20:37

μολις βρω χρονο θα κανω... προς το παρον μπορεις να τσεκαρεις καποια ποστ που εχω κανει και εχει καποιες ρυθμησεις στο vray...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από Zizo » 26 Ιούλ 2007 20:03

Paidia den elege na kanw olokliro thema giafto kai anti gia boithima xriazomai boithia.:D
San "kainourgios" palios pleon alla oxi me poles gnoseis, vrika sto max ena ergaleio pou legete SNAP TOGGLE. To opoio stin metakinisi efarmozei ena antikimeno panw sto allo.

Afto twra to psaxno sto Cinema 4D... kai den to vriskw pouthena, isos na min iparxi :(
Mipos borei na me boithisei kaneis???

Kai thnx
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από veriotis » 26 Ιούλ 2007 23:15

δεν κατάλαβα τη ακριβώς κάνει το snap toggle (άνοιξα το max να δω αλλά δεν βγάζω άκρη )βλέποντας τα εικονίδια όμως του max υποθέτω ότι μιλάμε για το magnet
Συνημμένα
magnet.gif
magnet

3dnoob

Tutorial Request

Δημοσίευση από 3dnoob » 30 Ιούλ 2007 15:26

Ερωτημα. Το tutorial για το γρασιδι;
Εψαξα και βρηκα ενα site με πολυ καλα βοηθηματα γαι ολα τα 3d προγραμματα,
και βρηκα και το παρακατω Tutorial για γρασιδι
και ερχομαι στο ερωτημα που θελω να κανω. Στον πρωτο τρoπο με matrix extrude παραγει πολλα πολυγωνα, εαν ομως θελω να να το χρησιμοποιησω σε μεγαλη επιφανεια μου βγαζει out
of memory... Αυτο μου το βγαζει και οταν βαζω το plane(1000 x 1000 , 120 x 120) σε hypernurbs χωριs να κανω κατι αλλο οπως render. Ο υπολογιστης μου αποτελειτε απο cpu intel core 2 duo 6300 , GPU 7600 gt 512 ddr3 kai 2 x 1G dual chanel memory. Δεν μπορει να το σηκωσει ο υπολογιστης μου η πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμηση οπως την σελιδοποιημενη μνημη?

FanisS
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από FanisS » 31 Ιούλ 2007 09:11

Απο οτι καταλαβα δεν τρεχεις 64 windows.Βαλε τα και δεν θα εχεις περιορισμο απο Memory.
Αν κρασαρει , το θεμα σου ειναι αλλου.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από veriotis » 31 Ιούλ 2007 22:44

Είναι πολλά τα points (ενδεικτικά με segments120X120 φτάνεις τα 760.000 points χωρίς nurbs )
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με αυτό τον υπολογιστή
Το βοήθημα για το γρασίδι αν προλάβω αύριο αλλιώς μεθαύριο το υπόσχομαι

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από veriotis » 01 Αύγ 2007 01:30

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από Lazor » 09 Σεπ 2007 12:44

Μπορείκ κάποιος να κάνει ενα tutorial για displacement, bump maps κτλ για 3ds max ?? :)

Άβαταρ μέλους
ignis

Tutorial Request

Δημοσίευση από ignis » 09 Σεπ 2007 16:34

grass tutorial με vray dispacement ...---> http://www.cg-blog.com/index.php/2007/0 ... t-free.htm

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από Lazor » 09 Σεπ 2007 16:53

thanks Θα το κοιταξω :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες