Tutorial Request

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Montifas
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από Montifas » 23 Σεπ 2007 22:48

Μπορεί κάποιος να γράψει ένα βοήθημα για το πως να δημιουργήσουμε μια ρεαλιστική έκρηξη αυτοκινήτου ή κτιρίου με φωτιές και καπνούς σε όποιο πρόγραμμα του αρέσει? Πιστεύω πω ςαυτό θα ενδιαφέρει πολλούς από το φόρουμ...

georgalasg

Tutorial Request

Δημοσίευση από georgalasg » 19 Νοέμ 2007 12:38

Ενα ωραίο ισως tutorial (δεν είδα κατι να υπάρχει) είναι η δημιουργία θάλασσας. Το χρειάζεται μια φίλη ( η οποία σημερα-αυριο θα είναι και μέλος της σελίδας) . Εχει φτιάξει ενα φοβερο μοντέλο πολεμικού πλοίου για τα ναυπηγεία που δουλευει σε Autocad (ναι είναι τρελη). Της εδειξα το cinema και εχει τρελαθει για να το μάθει. Το αρχείο εχει μπει στο cinema (απο rhino το μετετρεψε σε 3ds γιατί κατευθειαν εβγαζε προβλήματα πολλα) και τώρα θελει να τρελανει το ναυπηγείο με δημιουργία κίνησης του πλοίου μεσα σε θαλασσα ( ξερετε με κυματα αφρους κλπ) Μια πρώτη αποπειρα εκανα εγω αλλα για θάλασσα εβαλα απλά ενα plane ακινητο με texture θαλασσα. Δεν ειναι κακό αλλα δεν είναι και τιποτα σπουδαίο.

Για να καταλάβετε θέλουν να το δείξουν σε πελάτες για να εντυπωσιάσουν....
Για βοηθηστε γιατί είναι εθνικού ενδιαφέροντος το θέμα :kaloe:

3dnoob

Tutorial Request

Δημοσίευση από 3dnoob » 24 Νοέμ 2007 10:41

για να δημιουργησεις κινηση μαλλον χρειαζεται xpresso. Ενα tutorial
που μπορει να σε βοηθησει ειναι αυτο. Kαι βρηκα και αυτο.
Και ενα αλλο εδω

Tasos-21

Tutorial Request

Δημοσίευση από Tasos-21 » 25 Νοέμ 2007 21:59

Όπως αναφέρω θα το έβαζα στο Tutorial Requests, αλλά δεν ξέρω εάν θα το έβλεπε και κανείς... :hammer:

Λοιπόν, θα ήθελα ορισμένα ΑΠΛΑ βήματα σε σχεδίαση και Modeling για 3Ds Max 9.0. Π.χ. όπως εκείνο το tutorial με το τασάκι... (http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32237) - Πολύ ωραίο, απλό και χρήσιμο.

Για παράδειγμα θα ήθελα να μάθω πως να φτιάνω σχέδια, όπως π.χ. έναν καναπέ ή ένα τραπεζάκι.

Για την ακρίβεια θέλω να μάθω τον ΤΡΟΠΟ. Εννοώ με τί τα σχεδιάζετε όλα αυτά τα τέλεια; Με Boxes, Cylinders, Lines, NURBS, κάτι άλλο. Θέλω να μάθω τον τρόπο που λειτουργούν.

Α, επειδή ξέρω ότι όλα τα 3ds Max είναι ίδια (απο 3 και πάνω τουλάχιστον, δεν με πειράζει η "βερσιόν")

P.S.: Αν σας βρίσκεται κανένα tutorial για cloth σε 3Ds Max 9.0 πείτε το.

:hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από De_Profundis » 26 Νοέμ 2007 20:03

File tasos-21, akrivws epeidh uparxoun polla diaforetika ergaleia gia na kaneis to idio pragma, dokimase tis me8odous kai des poia me8odos erxetai kalutera sta metra sou. Ayth th stigmh den mporw na se ka8odhghsw perissotero, apo to na sou pw monaxa merika sites me tutorials gia to max, kai na ta psa3eis monos sou. Ayta ta duo einai kata thn gnwmh mou ta kalutera pou mporeis na breis.
www.3dtotal.com
www.3dtutorials.sk

Akoma, einai fantastika kai ta tutorials tou idiou tou programmatos. Prospa8hse na ta psa3eis ligaki, kai pisteyw pws 8a thn breis thn akrh sou.
Kalh tyxh

Tasos-21

Tutorial Request

Δημοσίευση από Tasos-21 » 27 Νοέμ 2007 21:12

Ευχαριστώ πολύ De_Profundis. Θα τα ψάξω. Πάντως, σε περίπτωση που εσύ ή και κανένας άλλος που, όπως φαίνεται απ' όλα τα θέματα του FREEstuff, μπορεί να δώσει ορισμένες οδηγίες είτε με PM είτε, προτιμότερο, να το εντάξει στα βοηθήματα, καλό θα ήταν.

Πάντως, ευχαριστώ πολύ και πάλι... Τώρα, όσο για τα tutorials, θα μιλήσω μάλλον σε καμιά βδομάδα, διότι... τα διαγωνίσματα πέφτουν βροχή... :hammer:

georgalasg

Tutorial Request

Δημοσίευση από georgalasg » 28 Νοέμ 2007 12:06

πω πω δυσκολα πράγματα....

Να σαι καλά

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από De_Profundis » 29 Νοέμ 2007 19:21

E,a kala kai se emas peftoun broxh oi skopies alla telos pantwn...Kalh tuxh kai kalh epituxia
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Tasos-21

Tutorial Request

Δημοσίευση από Tasos-21 » 01 Δεκ 2007 12:13

Τελικά από τα απλά καταλήξαμε στα σύνθετα. Ψάχνω ένα tutorial για να φτιάχνεις φωτιά σε πολύ απλά βήματα κι όχι με κάτι Particle Age κ.λ.π. που είχα βρει. Καλύτερα ένα tutorial από μέλος γιατί από ιστοσελίδες δεν είναι τόσο... :pint: κατανοητά.

Μήπως υπάρχει κανένα plug-in για Max που να φτιάχνει αυτόματα φωτιές όπως το Maya;

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από NikoSokiN » 03 Δεκ 2007 03:14

γνώμη μου φίλε βαγγέλη είναι να ξεκινήσεις απο πιο απλά πράγματα...τι να τις κάνω τις φωτιές και τους κεραυνούς αν δε μπορώ να κάνω ένα μπυροπότηρο? Προσωπική μου γνώμη είναι αυτή...αν έλεγα τα ίδια στο Lazor ίσως και να μην έκανε ποτέ εκείνες τις ωραίες του εκρήξεις...το πιο σωστό είναι ο καθένας να κάνει ότι λέει η καρδιά του...άκυρη η πρώτη πρώταση...

Παρπειπτόντως εδω και καιρό σκέφτομαι να εντάξω διάφορα φυσικά φαινόμενα στα 3d μου, αλλά είμαι ακόμα στα λόγια....
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από Lazor » 03 Δεκ 2007 16:45

NikoSokiN έγραψε:γνώμη μου φίλε βαγγέλη είναι να ξεκινήσεις απο πιο απλά πράγματα...τι να τις κάνω τις φωτιές και τους κεραυνούς αν δε μπορώ να κάνω ένα μπυροπότηρο? Προσωπική μου γνώμη είναι αυτή...αν έλεγα τα ίδια στο Lazor ίσως και να μην έκανε ποτέ εκείνες τις ωραίες του εκρήξεις...το πιο σωστό είναι ο καθένας να κάνει ότι λέει η καρδιά του...άκυρη η πρώτη πρώταση...

Παρπειπτόντως εδω και καιρό σκέφτομαι να εντάξω διάφορα φυσικά φαινόμενα στα 3d μου, αλλά είμαι ακόμα στα λόγια....
Πράγματι δεν έχεις άδικο, είναι ο τομέας που θα'θελε κάποιος να ασχοληθεί. Εγώ δεν ήθελα να ασχοληθώ με το animation και γενικότερα όλα αυτα τα βιντεάκια κτλ απλά ήθελα να δω σε γενικές γραμμές πως δουλέουν :wink: . Μπορείς κάποιος άλλος να θέλει να ασχοληθει μονο με το animation οπότε να παίζει με τα particles, rigging κτλ και να μην δίνει βάση στο modeling

Tasos-21

Tutorial Request

Δημοσίευση από Tasos-21 » 03 Δεκ 2007 21:39

Απλώς NikoSokiN έκανα ένα, σαν βάση που έχει μια σφαίρα και λέω "μην τ' αφήσω έτσι", οπότε λέω "δεν προσθέτω και μια φωτιά να γεμίσει λίγο"... :lol:

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από NikoSokiN » 06 Δεκ 2007 17:13

να σου πω φοβάμαι τα στοιχεία της φύσης...θέλω να δουλέψω πάνω σε αυτά...αλλά μου μυρίζει ποοοοολύ ζόρικη διαδικασία....
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Tutorial Request

Δημοσίευση από veriotis » 08 Δεκ 2007 22:18

georgalasg έγραψε:Ενα ωραίο ισως tutorial (δεν είδα κατι να υπάρχει) είναι η δημιουργία θάλασσας.
έπεσες σε περίοδο νεκρή στα βοηθήματα
ένα κολπάκι όμως θα αναφέρω για την κινούμενη θάλασσα
Συνημμένα
thalasa-mograph.c4d.zip
mograph
(29.6 KiB) Μεταφορτώθηκε 756 φορές

ArtistZ

Tutorial Request

Δημοσίευση από ArtistZ » 14 Φεβ 2008 18:49

Καλησπέρα,

Μπορει κάποιος να μου λύσει την απορία πως κατασκευάζω αντικείμενα χρησιμοποιόντας
revolutions,extrusions???
:(

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες