Πρόβλημα εγκατάστασης phpMyAdmin

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
diegito

Δημοσίευση από diegito » 26 Ιουν 2007 00:28

Γεια σας

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το phpMyAdmin για να το χρησιμοποιήσω για την εγκατάσταση του Joomla, αλλά ότι κι αν έχω κάνει όταν πάω να το ανοίξω μου πετάει το εξής μήνυμα "phpMyAdmin - Error. Cannot start session without errors, please check errors given in your PHP and/or webserver log file and configure your PHP installation properly" . Πιστεύω ότι έχω κάνει σωστά τις αλλαγές που χρειάζεται το αρχειο config.inc.php. Τι μπορεί να φταίει;
Και κάτι ακόμα. Μπορώ να προχωρήσω στην εγκτάσταση του Joomla, χωρίς να έχω το phpMyAdmin; Στο σύστημα μου έχω εγκαταστήσει τοπικά MySql, Apache και PHP.
Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
A.P

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 27 Ιουν 2007 01:28

Φίλε diegito καλησπέρα!
Λοιπόν libraries/config.default.php είναι το php αρχείο όπου κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις για την βάση σου
(localhost,root,password). Το config.inc.php δεν είναι το κατάλληλο.

Τώρα για την άλλη ερώτηση που έκανες...Ναι το Joomla εγκαθίσταται και χωρίς το phpMyAdmin αρκούν όλα τα άλλα!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 28 Ιούλ 2007 19:47

Μόλις έκανα εγκατάσταση του νέου phpMyAdmin σε φρέσκο install PHP σε Vista και βρέθηκα κι εγώ σε αυτό το πρόβλημα. Δεν έβρισκα άκρη και έκανα λίγο debug και βρήκα το πρόβλημα και την λύση.

Το πρόβλημα είναι οτι έψαχνε τα sessions στο
C:\Users\<user name>\AppData\Local\Temp\php\session

Και αυτό το directory απλά δεν υπήρχε. Το έφτιαξα με τον exploder και λειτουργεί μια χαρά τώρα :wink:

Risk:
Δεν είναι ακριβές αυτό που λες. Στο manual λέει οτι φορτώνει το libraries/config.default.php και μετά το config.inc.php .. οπότε ουσιαστικά το config.inc.php κάνει override τα defaults.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης