εγκατάσταση moodle

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Antonis75

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από Antonis75 » 26 Ιουν 2007 16:20

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Έχω ένα φορητό με 512 μνήμη, επεξεργαστή intel celeron M 1,60 GHz και λειτουργικό windows XP.είμαι δάσκαλος και θέλω να εγκαταστήσω το modlle για λόγους καθαρά εξάσκησης.έχω κάποιες ερωτήσεις;
1.χρειάζεται να αλλάξω λειτουργικό;αν ναι τι να εγκαταστήσω;
2.τα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχω αρκούν για να δουλέψει αξιοπρεπώς;
3.έχω σύνδεση ADSL 760.Φτάνει;
σας παρακαλώ να μη με απευθύνεται στα forum του modlle γιατί πήγα και μπερδεύτηκα περισσότερο.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιουν 2007 16:37

1. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις λειτουργικό. Απλά εγκατέστησε τον apache, php και mysql.

2. Ο υπολογιστής είναι μια χαρά

3. Εφόσον θες να το δοκιμάσεις μόνο δεν χρειάζεσαι καν να έχεις πρόσβαση στο internet

Πάντως μετά τις δοκιμές καλό είναι να προμηθευτείς κάποιο πακέτο φιλοξενίας και να πάρεις και κάποιο domain σε περίπτωση που θέλεις να είναι προσβάσιμη η σελίδα και από άλλα άτομα.

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από tix-3- » 26 Ιουν 2007 19:40

1. Οχι μπορεις να στησεις ενα ετοιμο πακετο.Ριξε μια ματια εδω
2.Μια χαρα ειναι αν το θελεις μονο για τεστ
3.Αν το θελεις μονο για τεστ μονο εσυ θα το βλεπεις οποτε δεν χρειαζεσαι καν συνδεση :D
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Antonis75

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από Antonis75 » 26 Ιουν 2007 20:43

Από το σημείο αυτό και μετά δεν καταλαβαίνω τίποτα!!! :o
ΒΟΗΘΕΙΑ
""Κανουμε μια εγγραφη επιλεγουμε ενα subdomain της επιλογης μας κατεβαζουμε το προγραμματακι για την ανανεωση στο pc μας και το ρυθμιζουμε ετσι ωστε να ανανεωνει την ip μας.
Τωρα εμεινε να κανουμε και ενα port forwarding στο router μας.
Αν το pc παιρνει Ip απο Dhcp το απενεργοποιουμε και βαζουμε "καρφωτη" Ip.
Επισκεπτομαστε το port forward και βαζουμε τον τυπο του router μας.Η πορτα που θελουμε να κανουμε forward ειναι η 80 και η ip ειναι η "καρφωτη" που βαλαμε πιο πανω...
Κανουμε save στο web interface απο το router και επισκεπτομαστε το can you see me ""

ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΣΧΕΤΟ!
1.Τι είναι subdomain και πώς το φτιάνω στο DynDns(έκανα ήδη εγγραφή);
2.Από που κατεβάζω το προγραμματάκι;
3.Πώς ανανεώνει;

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από tix-3- » 26 Ιουν 2007 20:44

θελεις να βλεπουν το moodle εξω απο το δικτυο σου;
Αν οχι μην κανεις τιποτα απο ολα αυτα.
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Antonis75

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από Antonis75 » 26 Ιουν 2007 21:51

Ναι.βασικά θέλω να ανεβάσω το Modlle στο laptop που έγραψα παραπάνω, να ανεβάσω στο modlle κάποια flash video files (.flv) που έχω φτιάξει με πειράματα φυσικής καθώς και κάποια από επισκέψεις σε μουσεία και στη συνέχεια να μπω από άλλο υπολογιστή για να δω αν δουλεύει.Μόνο εγώ θα κατεβάζω τα flash video προς το παρόν.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Ιουν 2007 14:57

Εάν για παράδειγμα επέλεξες για subdomain το moodle.dyndns.org τότε τρέχοντας το πρόγραμμα που δίνει η dyndns θα αντιστοιχεί την ip σου με αυτό το subdomain. Έτσι για να δει κάποιος τη σελίδα θα γράφει http://moodle.dyndns.org και όχι κάτι σαν http://123.123.123.123

Σχετικά με την ρύθμιση της ip στο pc σου πρέπει να κάνεις login στο router σου και να το ρυθμίσεις. Εάν ο router σου έχει μια επιλογή που λέγεται DMZ τότε στο πεδίο αυτό συμπληρώνεις την ip που έχει το pc σου. Βέβαια το pc σου θα πρέπει να έχει μια σταθερή ip και όχι να παίρνει ip αυτόματα από τον router.

Γενικά εάν δεν έχεις ιδέα είναι λίγο δύσκολο να κάνεις τις παρακάτω ρυθμίσεις. Κανέναν γνωστό που να ασχολείται λίγο παραπάνω με τους υπολογιστές δεν ξέρεις για να σε βοηθήσει;

Πάντως για να γλιτώσεις όλη αυτή την ιστορία μπορείς να ψάξεις για δωρεάν ή με πληρωμή εταιρία (με 2-5 ευρώ τον μήνα βρίσκεις) για να τρέχει το moodle σε server της. Στη συνέχεια παίρνεις και ένα domain σε .gr (21-25 ευρώ ανά 2 χρόνια) ή εάν σου φαίνονται πολλά ένα domain σε .info με 3-4 ευρώ το χρόνο και ξεμπερδεύεις. Μετά θα έχεις μόνο να ανεβάσεις τα πειράματα και επίσης θα είναι προσβάσιμη η σελίδα χωρίς να έχεις εσύ ανοιχτό τον υπολογιστή σου.

Antonis75

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από Antonis75 » 01 Ιούλ 2007 21:39

Δεν έχεις άδικο αν και θα ήθελα να το παιδέψω.Μήπως, ως προς τις εταιρείες έχεις κάποια πρόταση γιατί είμαι τελείως άσχετος :idea:

morfeus123

εγκατάσταση moodle

Δημοσίευση από morfeus123 » 12 Νοέμ 2009 23:59

παίδες για δώστε μια εξήγηση για το moodle..
μπορώ να το εγκαταστήσω μέσα σε μια ισοτσελίδα??και αν ναι πως??
ευχαριστώ..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες