Μετά τις πανελλήνιες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Μετά τις πανελλήνιες

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 26 Ιουν 2007 22:10

Λοιπόν δεν ήξερα που θα έπρεπε να ποστάρω αυτό το θέμα αλλά τελικά με κέρδισε η επικαιρότητα.Μετα από μια κουραστική χρονιά με αρκετό διάβασμα εδώσα πανελλήνιες έβγαλα τα απαραίτητα μόρια και τώρα προβληματίζομαι για τη σχολή που θα πρέπει να δηλώσω στο μηχανογραφικό.Η σχολή που σκεφτομαι είναι η Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ είτε στο Μετσόβειο είτε Αριστοτέλειο (περισσότερο θέλω Σαλόνικα).Υπάρχει κάποιος που να φοιτεί σ'αυτή την σχολή ακόμη και σ'άλλη πόλη?Απλά θέλω να μάθω τι λέει σαν σχολή, πόσο διάβασμα έχει και πόσο ενδιαφέρον και αν ακούγονται/υπάρχουν τέλος πάντων επαγγελματικές προοπτικές για όσουν ακολουθήσουν αυτό τον δρόμο ή τελικά πάει χαμένο όλο αυτό το διάβασμα καταλήγοντας να αμείβονται πολλά άτομα ελάχιστα δουλεύοντας πολλές ώρες (γιατί έχω ακούσει διάφορα τέτοια).Είμαι όμως Τρίκαλα και επειδή δεν ζω σε κάποια μεγαλούπολη (Αθήνα,Θεσσαλονίκη) απευθύνομαι εδώ μπας και βοηθήσει κανείς αναφέροντας το οτιδήποτε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μετά τις πανελλήνιες

Δημοσίευση από xultimatex » 26 Ιουν 2007 22:52

Έδωσα κι εγω πανελλήνιες αυτή τη χρονιά και σκέφτομαι ακριβώς αυτές τις σχολές. Άρχισα όμως να ψάχνω για πληροφορίες πολύ καιρό πριν.

Να ξέρεις ότι αυτή η σχολή είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολη. Όμως σε ανταμοίβει και μάλιστα άμεσα για τους κόπους σου. Συγκεκριμένα, πριν από μερικά χρόνια, η αναλογία διαθέσιμων πτυχιούχων προς τις κενές θέσεις ήταν 1:38 (!!!). Επίσης, με το πτυχίο από αυτή τη σχολη έχεις πολλές διεξόδους(τηλεπικοινωνίες/ηλεκτρολόγος/ενέργεια κτλ)

Βέβαια, είναι τυχεροί αυτοί που βρίσκουν δουλειά εντός Ελλάδας. Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή νομίζω ότι δεν είναι σε θέση να αξιοποιήσει τέτοια άτομα!(Μιλάω για την ειδικότητα του μηχανικού Η/Υ).
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Μετά τις πανελλήνιες

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 26 Ιουν 2007 23:00

Για τα πολυ δύσκολα μαθήματα έχω ακούσει και εγώ πολλά αλλά θεωρώ ότι είναι υπερβολές.Απλά φταίει που όταν πάμε πανεπιστήμιο το παίρνουμε στο χαβαλέ και το μόνο π μας ενδιαφέρει είναι ο φραπές.Τι να πω και εγώ?
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τις περιορισμένες δυνατότητες εργασίας στο Ελλάδα μας αλλα ελπίζω...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
billt

Μετά τις πανελλήνιες

Δημοσίευση από billt » 26 Ιουν 2007 23:53

Ego teliosa prin apo merika xronia auti ti sxoli sti thessaloniki kai exw kateuthinsi tilepikoinonies.

I sxoli einai isos i pio diskoli pou iparxei (legame tote oti i iatriki itan papagalia, emeis diname se sxedon ola ta mathimata mono askiseis) alla axizei. Egw vrika douleia sti thessaloniki mesa se 1 mina apo tote pou teliosa strato. An pas athina gia douleia einai akoma pio eukola ta pragmata.

I sxoli, ap' oti xerw akoma, einai arista organomeni eno ginontai sichna allages sto programma spoudon gia na ginontai epikeres i spoudes.

Leitourgoun 3 (apo to 5o examino) kateuthinseis Energiaki-Ipologiston,Ilektronikis- Tilepikoinonies

I diskoloteri einai Tilepikoinonies pou exei arketa ilektromagnitika pedia, keres ktl. Tha deis mesa otan mpeis tis sou aresei. Egw piga tilep giati exei tis perissoteres prooptikes kathos kaliptei kai themata energiaka kai ilektronikis.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Μετά τις πανελλήνιες

Δημοσίευση από soteres2002 » 27 Ιουν 2007 00:58

LoRdOfThEPcS έγραψε:Για τα πολυ δύσκολα μαθήματα έχω ακούσει και εγώ πολλά αλλά θεωρώ ότι είναι υπερβολές.Απλά φταίει που όταν πάμε πανεπιστήμιο το παίρνουμε στο χαβαλέ και το μόνο π μας ενδιαφέρει είναι ο φραπές.Τι να πω και εγώ?
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τις περιορισμένες δυνατότητες εργασίας στο Ελλάδα μας αλλα ελπίζω...
exeis dikio oson afora ton kafe (genikotera, kai oxi sigekrimena gia tin sxoli). Alla i alithia einai oti pouthena den einai ola eukola, alla sigoura an doulepseis sobara tha exeis kai kala apotelesmata. opote, eidika oson afora tin sxoli ilektrologon mihanikon, min theoreis oti einai eukola -- oute oti einai iperboles --, asxeta an den pineis kafe... :-) kai genikos tpt den apoktatai eukola kai sto panepistimio, akoma kai se poli 'mikres' sxoles.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μετά τις πανελλήνιες

Δημοσίευση από xultimatex » 27 Ιουν 2007 01:43

Για την αντίστοιχη σχολή της Ξάνθης έχει ακούσει κανείς τίποτα; Γιατί το πιθανότερο είναι να πάω εκεί...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης