Περί ορθογραφίας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από joia » 27 Ιουν 2007 23:22

Λοιπόν, ας κάνουμε μια συζήτηση με καλή πίστη αφού υπάρχει διάθεση
Πρώτον είμαι δασκάλα και βέβαια το επάγγελμά μου δεν σημαίνει εξ ορισμού ότι δεν κάνω λάθη ή έστω ότι δεν μου διαφεύγουν κάποια πράγματα - Για τη γλώσσα υπάρχουν έντονες αντιδικίες και ανάμεσα στους γλωσσολόγους . Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες , όποιος ενδιαφέρεται για τόσο εξειδικευμένα θέματα μπορεί να βρει και στο διαδίκτυο αρκετές σελίδες.
Εγώ έκανα μια διαπίστωση ορμώμενη από κάποια σημαντικό λάθη που είδα στο φόρουμ και η συζήτηση πήρε αυτή την τροπή.
Δεν ξεκίνησε με ετυμολογία και (όχι ετοιμολογία Ρία) αλλά η ανάλυση των λέξεων δηλαδή η ετυμολογία σαφώς και βοηθάει στην σωστή ορθογραφία.
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου cordis και το είπα και πιο πριν τα λεξικά προγραμμάτων όπως του word και firefox δεν σκέφτονται την έννοια της λέξης αλλά περιορίζονται στο αν υπάρχει στη βάση η λέξη αυτή. Φυσικά και δεν μπορούν απο τα συμφραζόμενα να διακρίνουν τις ομόηχες.
Η εκμάθηση της ορθογραφίας είναι πιο αποτελεσματική όταν αυτός που μαθαίνει ξέρει με ποιό τρόπο μαθαίνει καλύτερα -(στρατηγικές απομνημόνευσης -μεταγνωστικές στραγηγικές)
Αυτό που τόνισα είναι ότι ,επειδή οι περισσότεροι είμαστε οπτικοί τύποι ,αν δούμε 6 φορές γραμμένη μια λέξη λάθος θα αποτυπωθεί λάθος και στη μνήμη μας γι αυτό και πρότεινα να δίδεται προσοχή στη ορθογραφία από τους χρήστες . Τώρα αν δεν γνωρίζει κάποιος κάτι ή αν γίνονται λάθη εκ παραδρομής είναι ανθρώπινο και απολύτως σεβαστό το δικαίωμά του να γράφει όπως μπορεί.
Επίσης cordis κάποιος άλλος παράγοντας είναι ότι γράφουμε μηχανικά ,όταν δεν πρόκειται για επίσημα έγγραφα και σπάνια ελέγχουμε τα λάθη που έγιναν εκ παραδρομής . Υπό αυτή την έννοια όλοι κάνουμε λάθη και διόλου απίθανο μερικά να βγάζουν μάτι. Δεν είναι κακό να μας διορθώσει οποιοσδήποτε το παρατηρήσει . Εγώ τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα
Με το θα είμαστε σίγουρα μου έδωσες την ευκαιρία να ψαχτώ λίγο και θεωρώ ότι δεν πήγε χαμένος ο χρόνος μου στην προσπάθεια να τεκμηριώσω ότι δεν υπάρχει ορθογραφικό λάθος.
Πάντως η γλώσσα είναι ζωντανή και εμπλουτίζεται η αλλάζει σύμφωνα με τις επικρατέστερες εκφράσεις με πολύ προσοχή όμως και με την πάροδο πολλών ετών μετά την επικράτηση κάποιου γραμματικού τύπου αντί άλλου που δεν χρησιμοποιείται πλέον.
Αυτά προς το παρόν :wink:

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Ria » 27 Ιουν 2007 23:32

Όπως είπα και πριν από ετυμολογία γνωρίζω λίγα πράγματα, οπότε ψιλολαθάκια κάνω! ;)

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από joia » 28 Ιουν 2007 00:15

Σωστή :respect:

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Ria » 28 Ιουν 2007 00:22

Πάντως πριν 2-3 μήνες που έκανα φροντιστήριο για τον ΑΣΕΠ, μας είχαν φέρει έναν, φιλόλογος νομίζω ήταν, και μας έλεγε πως γράφονται διάφορες λέξεις και μας είχε αφήσει κάγκελο! Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν σωστά αυτά που μας έλεγε, αλλά πολλές λέξεις τις έγραφε με πολύ διαφορετικό τρόπο απ' αυτόν που ξέραμε! Δεν βρίσκω και τις σημειώσεις μου να σου δώσω ένα παράδειγμα!

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από joia » 28 Ιουν 2007 00:38

Όταν τις βρεις να τις μεταφέρεις οπότε και θα μπορέσουμε να εξηγήσουμε γιατί κάτι είναι έτσι και όχι όπως νόμιζες . Η ετυμολογία βοηθάει να συγκρατούμε το σωστό και να διορθώνουμε πιο εύκολα τις εσφαλμένες αντιλήψεις.
Κάποιο λάθος που γίνεται κατά κόρον είναι οι καταλήξεις των δικατάληκτων επιθέτων σε -ης-ες
πχ ο εμφανής η εμφανής το εμφανές , ο,η διαφανής το διαφανές ο μακροσκελής κλπ
στον πληθυντικό οι εμφανείς (αρσ και θηλ.) τα εμφανή ουδ
σ αυτά γίνεται μεγάλη σύγχιση όταν προσδιορίζουν ένα ουσιαστικό πχ μακροσκελές άρθρο
πληθ μακροσκελή άρθρα (το ακούω συχνά μακροσκελή άρθρο δηλαδή το επίθετο με το ουσιαστικό έχουν διαφορετικό αριθμό το επίθετο στον πληθυντικό και το ουσιαστικό στον ενικό)

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Ria » 28 Ιουν 2007 01:47

Ένα που θυμήθηκα τώρα... Το σωστό είναι "υπέρ το δέον" και όχι "υπέρ του δέοντος" αλλά "πέραν του δέοντος" αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε γενική!!!! Μας το είχε εξηγήσει ο άνθρωπος, αλλά φυσικά εγώ δεν θυμάμαι! :P

Άβαταρ μέλους
oracus

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από oracus » 28 Ιουν 2007 03:43

Πολύ καλό θρεντ (ο αντίσστοιχος ελληνικός όρος ποιος είναι;)

Αγαπητή joia, μιας και επαγγέλεσαι την εκμάθηση της γλώσσης (τι είπα τώρα) μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις κάποια αποτελεσματική μέθοδο που θα με βοηθήσει στην ορθή γραφή; :D

*|Εκτός θέματος|* Ria, ήμουν έτοιμος να σε συγχαρώ για την επιτυχημένη σου υπογραφή, αλλά μετα συνειδητοποίησα ότι αναφέρεσαι στους αντικαπνιστές. Κόψε το όσο είναι νωρίς. Το τσιγάρο γιαουρτοποιεί τον εγκέφαλο (στα πακέτα δεν αναγράφεται αυτή η προοιδοποίηση, αλλα ισχύει).*|Εκτός θέματος|*
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
chaldofbh
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από chaldofbh » 28 Ιουν 2007 09:27

joia έγραψε: Δήγμα σημαίνει δάγκωμα βρε παιδιά
Ως και το… έδηξα την λαμαρίνα?
I have no idea what i want... but i would do anything to get it...

Guild
Portfolio

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Ιουν 2007 09:34

Α το γυρίσατε στο σοβαρό, γι'αυτό μάλλον δεν έχει συμμετάσχει ακόμα ο Conoras εδώ :P :P

Λοιπόν στην ορθογραφία είμαι άσχετος, στη γραμματική γενικώς, δεν τα πήγαινα ποτέ καλά με τη γλώσσα. Είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως..........και μ'αρέσει τρελά που είμαι έτσι :yea: :yea:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από joia » 28 Ιουν 2007 13:31

και επαγγέλεσαι την εκμάθηση της γλώσσης (τι είπα τώρα)
Η γλώσσα είναι οριζόντιος στόχος όλων των μαθημάτων. Δηλαδή μέσα από κάθε μάθημα διδάσκουμε και διδασκόμαστε παράλληλα με άλλες γνώσεις και τη "γλώσσα"
Σ αυτό που ρωτάς από μιά πρώτη εκτίμηση δεν βλέπω να είσαι ανορθόγραφος.
Μια καλή συμβουλή είναι να κατανοήσεις με ποιούς τρόπους απομνημονεύεις καλύτερα.
Η γραμματική δεν προυπήρχε της γλώσσας αλλά είναι μια προσπάθεια να μάθουμε σωστά τη γλώσσα. Δηλαδή οι κανόνες δεν είναι τίποτε άλλο απο ομαδοποιήσεις που χρησιμοποιούνται και ως τεχνικές για να μη κάνουμε λάθη. πχ τα ρήματα που τελειώνουν σε ίζω γράφονται με ι σε ώνω με ω , η μτχ ώντας και οντας πότε γράφεται με ω και πότε με ο; ωμεγα όταν τονίζεται και όμικρον όταν δεν τονίζεται αγαπώντας αλλά τρέχοντας
να μαθαίνεις τις εξαιρέσεις πχ τα ρήματα σε αίνω γραφονται με αι αλλά το μένω πλένω δένω αποτελούν εξαίρεση
Ενα λεξικό όπως το Μελ χρειάζεται να υπάρχει στο pc να το συμβουλευόμαστε όταν έχουμε αμφιβολία για κάτι

Ρια τα λάθη στα οποία αναφέρεσαι αφορούν γνωμικά που άλλαξαν σημασία ή γραφή στο βάθος του χρόνου όπως "Μέτρον άριστον"
Μία άλλη φράση που μας έρχεται από τον αρχαιοελληνικό κόσμο, ένα γνωμικό, όπως λέμε που κρύβει γνώση και σοφία και που –δυστυχώς- καταταλαιπωρείται στα χείλη μας.
Γιατί ταλαιπωρείται; Γιατί οι αιώνες που πέρασαν του προσέθεσαν στην αρχή τη λέξη «παν». Έτσι το ακούμε συχνά «Παν μέτρον άριστον». Δεν είναι όμως κάθε μέτρο άριστο, αλλά το μέτρο είναι άριστο. (πηγή Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης