Ηλεκτρονικό Περιοδικό Πολιτισμού

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
gtelts

Δημοσίευση από gtelts » 10 Ιούλ 2007 15:02

lavelle έγραψε:
Creation έγραψε:
Στον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό που είμαι εγώ, ακόμη περισσότερα. Αυτό που λείπει όμως κατά την γνώμη μου, είναι να περάσουν στο ευρύ κοινό. :D
Noμίζω, ότι αν αντιμετωπίσεις το εγχείρημα με αυτή την λογική, η "επαγγελματική" σου προσπάθεια, αφενός δεν θα έχει να προσφέρει τίποτα, αφετέρου δεν θα έχει ελπίδες να προχωρήσει εμπορικά.

Μην κάνεις το λάθος, να σκέφτεσαι με τηλεοπτική λογική, υπό την έννοια, να υπεραπλουστευθεί το "προϊόν" για να γίνει αντιληπτό από την αδαή - νοικοκυρά user, ή τον πρωτοετή σπουδαστή των ΙΕΚ ΑΚΜΗ. Τέτοιο προϊόν, όπου κι αν γυρίσω το βλέμμα μου το βλέπω (τηλεόραση), ή όπου κολλήσω το αυτί μου το ακούω (ραδιόφωνο). Σκοπός είναι, να προσεγγίσεις ένα ποιοτικό κοινό, ένα κοινό αν θέλεις που προέρχεται από την ανώτατη εκπαίδευση (δέστο και ως niche με την εύρεια του μορφή)

Και πίστεψε με, όσο και αν το εκλαϊκεύσεις, όσο απλό κι αν το κάνεις, δεν υπάρχει περίπτωση καμιά αδαής νοικοκυρά user και κανένας πρωτοετής σπουδαστής του ΙΕΚ Στραβοράβδη, να κάτσει να διαβάσει για την "Προτεσταντική Ηθική και το Πνεύμα του Καπιταλισμού" ... Εκτός του ότι θα έχεις χάσει την ευκαιρία να δώσεις μια φιλοσοφία στο εγχείρημα σου που σαφώς θα του προσθέτει παρά θα του αφαιρεί εντυπώσεις

Μy 2 cents :-)

Δηλαδη αν καταλαβα καλα,αυτο που σε καθοριζει σαν ατομο ειναι το αν ασχολεισαι με τα οικιακα η αν σπουδαζεις σε μια ιδιωτικη σχολη επαγγελματικης καταρτισης! Ωραια! Απο αυριο θα τυπωσω ενα t-shirt με το πτυχιο ανωτερης σχολης που εχω και θα ανεβω στην κοινωνικη κλιμακα!

Ειναι νομιζω προφανες πως εισαι ατομο με περιορισμενο ευρος σκεψης.Επισης ειναι σαφες πως εχεις ( το λιγοτερο ) τασεις ανωτεροτητας,φανταζομαι πως το αγαπημενο σου βιβλιο ειναι "Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ".

Περαστικα!!
THE EDITORS

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Ιούλ 2007 17:27

παρακαλώ να αφήσουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς... έτσι δείχνουμε και την κλίμακά μας καλύτερα...

Ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Creation

Δημοσίευση από Creation » 10 Ιούλ 2007 18:37

Ο καθένας μπορεί να έχει ότι γνώμη θέλει για μένα. Εδώ μιλάμε για δουλειά.

Με ενδιαφέρει να δημιουργήσω ένα ηλεκτρονικό περιοδικό, καθαρά ηλεκτρονικό και όχι αναπαραγωγή ενός εντύπου σε ηλεκτρονική μορφή. Το αναγνωστικό κοινό που θέλω να προσελκύσω είναι κυρίως νέοι απο μαθητές λυκείου μπορώ να πω που δεν έχουν ολοκληρώσει την μόρφωσή τους ακόμη ανθρώπους που δεν είναι ελληνικής καταγωγής και ζουν στην Ελλάδα και ίσως να μην γνωρίζουν και πολυ καλά ελληνικά. Γι' αυτό θέλω το εκλαϊκευμένο.

Εξελισσόμαστε σε μία πολυπολιτισμική Ευρώπη και η ΕΕ επιδοτεί προσπάθειες που βοηθούν στην "γνωριμία των πολιτισμών".

Στα σχολεία σήμερα διδάσκονται ευρωπαϊκά μαθήματα όπως ο Ευρωπαϊκός Πολιτισμός και οι Ρίζες του, Ευρωπαϊκή Ιστορία, Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία και υπάρχει κενό σε ανθρώπους που έχουν παρακολουθήσει ένα παλαιότερο εκπαιδευτικό σύστημα, για αυτό από αναγνωστικό κοινό δεν αποκλείονται μορφωμένοι άνθρωποι που απλά έχουν άλλες ειδικότητες, π.χ ένας οικονομολόγος, γιατρός, δικηγόρος είναι μορφωμένος άνθρωπος, αλλά δεν έχει ασχολειθεί με την Ευρωπαϊκή Ιστορία, μέχρι στιγμής.

Το σκόπελο για μένα είναι να ξεπεράσω την αντίληψη πολιτισμός = τέχνες μουσική κινηματογράφος θέατρο αλλά πολιτισμός = όλα τα προηγούμενα και επιστήμη, πολιτική, κοινωνία οικονομία και γενικότερα ότι αφορά τα ανθρώπινα επιτεύγματα υλικά ή πνευματικά.

Θέλω ο αναγνώστης του περιοδικού σε όποια ομάδα και εαν ανήκει να ξεκουράζεται.

Τώρα, για να φτιάξω το χορηγικό πρόγραμμα....τι πρέπει να κάνω; Προηγουμένως έκανα λάθος ερώτηση; (δεν θα μου πει κανείς για τα pop up) :roll:
Τι τραβάμε και εμείς οι πολιτισμολόγοι......

gtelts

Δημοσίευση από gtelts » 10 Ιούλ 2007 21:17

cordis έγραψε:παρακαλώ να αφήσουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς... έτσι δείχνουμε και την κλίμακά μας καλύτερα...

Ευχαριστώ.

Aυτο το post επρεπε να ειχε μπει μια σελιδα πισω!!

whatever man.
THE EDITORS

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιούλ 2007 20:40

δεν είμαι 24x7 online.. όποτε προλαβαίνω τα βάζω...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 15 Ιούλ 2007 06:34

firi firi to pas webmastora gia apolisi... olo dikaiologies eise
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες