Ελληνική αγορά ERP...κ γενικότερα ελληνικό e-business τοπίο

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 20 Οκτ 2007 21:44

Dia_SYN έγραψε:Εγώ είχα αποφασίσει αν βάλω ERP αλλά όταν άρχισα να παίρνω προσφορές όλοι μου έλεγαν οτι μπορούσαν να κάνουν τα πάντα και άρχισα να το φοβάμαι. Μετά άρχισα να ψάχνω και τώρα βλέπω το χάος. Εμείς είμαστε μικρή εταιρία αλλά αναπτυσόμαστε γρήγορα. Έχουμε το Control το οποίο έχει πολύ περιορισμενες δυνατότητες. Έτσι κάνω εξαγωγή δεδομένων σε excel και access για να έχω τα στοιχεία που θέλω. Είναι πολύ χρονοβόρο όμως και όλα περνάνε από εμένα... Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Πώς θα βγάλω άκρη; Είναι μεγάλη επένδυση και δεν θέλω να την κάνω χωρίς λόγο...
Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο Open source ERP.
A free society is one where it is safe to be unpopular.
-- Adlai Stevenson

Dia_SYN

Δημοσίευση από Dia_SYN » 25 Οκτ 2007 01:07

Να δοκιμάσω, δεν λέω, αλλά ποιές εταιρίες είναι αξιόπιστες; :think:
Οι μεγάλες : Singular κτλ είναι πολύ δυσκίνητες και ακριβές. Οι υπόλοιπες είναι άπειρες και δεν ξέρω ποιοί κάνουν σωστή δουλειά και έχουν και καλή υποστήρηξη. Μήπως έχετε κάποιους υπ'όψιν σας;
... και ποιά είναι η διαφορά του open source από τα άλλα; Μπορείς να κάνεις περισσότερες αλλαγές και να το φέρεις ευκολότερα στα μέτρα της εταιρίας;

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Liakoni » 25 Οκτ 2007 01:53

Η πρώτη εταιρεία που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Proxima : http://www.proxima.gr/

Μπορείς να δεις μια λίστα εταιρειών που υποστηρίζουν open source λογισμικό στην Ελλάδα εδώ : http://www.ellak.gr/index.php?option=co ... _companies
A free society is one where it is safe to be unpopular.
-- Adlai Stevenson

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Οκτ 2007 14:07

Φίλε Dia_SYN το παν είναι αφού καταλάβεις με σαφήνεια τι θέλεις εσύ, να τα καταγράψεις και στην συνέχεια να κανονίσεις meetings με κάποιους συμβούλους/προμηθευτές τους οποίους θα αξιολογήσεις εστιάζοντας συγκεκριμένα σε αυτά που εσύ θέλεις και κλείνοντας ερμητικά τα αυτιά σου στα πολλά γενικά και αόριστα που θα σου πουν αυτοί.
Ζήτα να σου κάνουν επίδειξη της εφαρμογής σε πραγματικό περιβάλλον λειτουργίας.
Αν θες, επικοινώνησε μαζί μου στο mail μου για να σου στείλω ένα pdf από εφαρμογή της διπλωματικής μου για αξιολόγηση και επιλογή πακέτου ERP σε ελληνική Α.Ε...μπορεί να μην είναι 100% η δικιά σου περίπτωση, αλλά πιστεύω ότι μπορείς να βοηθηθείς.
Γενικά, έχω χωρίσει το πρόβλημα της επιλογής ERP στα κριτήρια: Κόστος, Επιχειρηματική Λειτουργία, Τεχνολογία, Προμηθευτής/Σύμβουλος, Συμβόλαιο, Χρόνος Υλοποίησης.
Αυτά αναλύονται σε κάποια υποκριτήρια. Στο τέλος, ορίζονται προτεραιότητες για τα κριτήρια (πχ κόστος 25%, Επιχ. Λειτουργία 20%, Τεχνολογία, Προμηθευτής κ.ο.κ) και τα υποκριτήρια (Πχ κόστος συντήρησης 10%, Κόστος Εκπαίδευσης 25%, Κόστος εγκατάστασης... κ.ο.κ) και συγκρίνονται 3 πακέτα ERP ως προς κάθε υποκριτήριο ξεχωριστά.
Έχοντας τις αξιολογήσεις και τις προτεραιότητες και κάνοντας απλές πράξεις, βγαίνει μια γενική αξιολόγηση ως προς τον αρχικό στόχο (Επιλογή ERP) που εκφράζει την συνολική άποψη και την εκτίμηση του αποφασίζοντα.
Στην ουσία δεν αποτελεί μια μέθοδο αντικειμενικής αξιολόγησης πακέτων ERP αλλά ένα μεθοδολογικό πλαίσιο που μπορεί να βοηθήσει τις επιχειρήσεις να κατανοήσουν το πρόβλημα της επιλογής ERP, να εστιάσουν σε συγκεκριμένα σημεία που τις ενδιαφέρουν και να βάλουν σε μια τάξη την διαδικασία επιλογής.
Έχω κάνει και μια μοντελοποίηση σε Excel για τα συγκεκριμένα κριτήρια/υποκριτήρια που συναντώνται στην βιβλιογραφία και 3 εναλλακτικές επιλογές μεγάλων πακέτων ERP...

Για τα open source ERP δεν ξέρω κατά πόσο έχουν υποστήριξη και ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα/φορολογική νομοθεσία, αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας το πει.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 25 Οκτ 2007 16:19

Η αγορά στην Ελλάδα μια χαρά είναι.

Απλά οι έλληνες πελάτες τα θέλουν τζάμπα και δεν ξέρουν τι σημαίνει επένδυση

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Οκτ 2007 19:05

Θα διαφωνήσω. Η αγορά (χωρίς βέβαια να έχω την δυνατότητα να συγκρίνω με το τι γίνεται στην υπόλοιπη Ευρώπη και τις ΗΠΑ) είναι ανώριμη για να μην την χαρακτηρίσω αλλιώς, για δυο κυρίως λόγους:
από την μια οι πελάτες δεν ξέρουν τι θέλουν και ζητάνε γενικά κάτι που να τα κάνει όλα τζάμπα
από την άλλη οι οίκοι ξέρουν ότι οι πελάτες δεν ξέρουν και τους πουλάνε φίδια.
Λίγοι είναι οι ικανοί σύμβουλοι (αλλά και οι πελάτες που απευθύνονται σε αυτούς), τους οποίους μπορεί ένας πελάτης να εμπιστευθεί ούτως ώστε να του κάνει μια ανάλυση παρούσας κατάστασης (as-is), να καθορίσει τι απαιτήσεις έχει ο πελάτης και τι διορθώσεις χρειάζονται (to do) και να αξιολογήσει ποιο erp καλύπτει τις απαιτήσεις αυτές, στήνοντάς το σωστά και εκπαιδεύοντας τους υπαλλήλους αλλά και τους διευθυντές σε νέες πιο παραγωγικές διαδικασίες ώστε η μετάβαση από παραδοσιακά λογιστικά συστήματα σε περιβάλλον ERP να συνοδευτεί από σωστό Business Process Reengineering, και να παραχθεί το μέγιστο δυνατό όφελος.
Αλλιώς, δεν κερδίζεις τίποτα ουσιαστικά.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 25 Οκτ 2007 19:14

Σοβαρές εταιρείες υπάρχουν. Απλά οι πελάτες δεν πληρώνουν και πάνε σε φτηνες.

Άμα σου πώ ότι γι αμελέτη θέλω 2000 θα μου δώσεις; :)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Οκτ 2007 19:20

Υπάρχουν, αλλά αυτό δεν κάνει την αγορά υγιή! Μόνο ως προς αυτό διαφωνώ... Έχουμε δρόμο πολύ μπροστά μας ακόμα, από την άλλη όλοι θέλουν ERP επειδή είναι πλέον πιασάρικο, χωρίς να ξέρουν καν τι είναι και τι κάνει - κάτι τέτοιο επιτρέπει στις "φτηνές" αλλά και σε "ακριβές" εταιρείες να βαφτίζουν ERP ότι προϊόν θέλουν, απλά και μόνο επειδή δουλεύει σε περιβάλλον Windows. Από λειτουργίες Resources Planning ούτε λόγος...

εδίτ: τί είναι 2 χιλιάρικα για μια μελέτη, όταν μια ΑΕ καλείται να ξοδέψει ένα ποσό τάξης μεγέθους 80-100 χιλ για ένα σοβαρό ERP; + τα έξοδα συντήρησής του...
Εμάς που βάλαμε ERP μεγάλη εταιρία consulting μας ζήτησε πολλαπλάσιο νουμερο από αυτό που γράφεις!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 25 Οκτ 2007 20:12

Για ελέυθερους επαγγελαμτίες εννοούσα όχι ΑΕ

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Οκτ 2007 20:25

Συγγνώμη, αλλά από πότε μπορούμε να μιλάμε για ERP και ελεύθερους επαγγελματίες;
Δηλαδή το Enerprise Resources Planning γίνεται Eleutheroi Epaggelmaties Resources Planning;

Ένας ελεύθερος επαγγελματίας δεν χρειάζεται erp, μπορεί να αρκεστεί με κάτι πολύ απλούστερο (α, ξέχασα, ό,τι λειτουργεί σε windows έχει βαφτιστεί ERP από τους φωστήρες της υγιούς κατά τα άλλα ελληνικής αγοράς λογισμικού)...
Τι άλλο να πω!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Οκτ 2007 20:26

Μην το πάρεις επί προσωπικού, απλά λέω κάποια πράγματα για να φαίνεται το πώς έχουν διαστρεβλωθεί τα πράγματα στο ελληνικό τοπίο!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 25 Οκτ 2007 20:29

Σίγουρα συμφωνώ,

Τα διαβάζω βιαστικά . όκ

Dia_SYN

Δημοσίευση από Dia_SYN » 25 Οκτ 2007 23:28

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Μου δώσατε μια πρώτη ιδέα από που να αρχίσω... :D

pdali

Δημοσίευση από pdali » 03 Ιουν 2008 17:39

Αυτή την στιγμή τα μόνα ERP,CRM ελληνικά προγράμματα που έχουν τεχνολογία αιχμής (Windows Vista, .Net Framework 3.5, Visual Sudio 2008, SQL Server 2008, Office 2007 κλπ) είναι το Thesis.net της CGSoft και αυτό της Entresoft. Όλα τα υπόλοιπα είναι μιά δεκαετία πίσω τεχνολογικά. Προσωπικά προτιμώ το πρώτο γιατί προσφέρουν δωρεάν μεταφορά στοιχείων από οποιοδήποτε παλιό λογισμικό και έχουν ελάχιστο χρόνο μετάβασης από τα παλιά σύστηματα στο Thesis. 8)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 05 Ιούλ 2008 17:09

Τεχνολογικά, ας είναι και πίσω δεν πειράζει (πολύ)...Λειτουργικά όμως, πόσα κάνουν αυτά που υπόσχονται;
Όλα είναι σχετικά...ακόμα και η SAP, υποχρεώνει τους πελάτες να προσαρμόσουν τις διαδικασίες τους στις διαδικασίες του ERP της, επειδή αδυνατεί να προσαρμόσει πλήρως αυτό στις διαδικασίες του πελάτη...
Τελικά, παίρνοντας κάτι σε στιλ και δυνατότητες EUROFASMA αλλά σε παραθυρικό περιβάλλον, έχει κανείς ERP? Στην Ελλάδα, δυστυχώς, ναι...
Περί Resources Planning, ουδείς λόγος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες