Ελληνική αγορά ERP...κ γενικότερα ελληνικό e-business τοπίο

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Ιούλ 2008 02:47

mechpanos έγραψε:Τεχνολογικά, ας είναι και πίσω δεν πειράζει (πολύ)...Λειτουργικά όμως, πόσα κάνουν αυτά που υπόσχονται;
Όλα είναι σχετικά...ακόμα και η SAP, υποχρεώνει τους πελάτες να προσαρμόσουν τις διαδικασίες τους στις διαδικασίες του ERP της, επειδή αδυνατεί να προσαρμόσει πλήρως αυτό στις διαδικασίες του πελάτη...
Τελικά, παίρνοντας κάτι σε στιλ και δυνατότητες EUROFASMA αλλά σε παραθυρικό περιβάλλον, έχει κανείς ERP? Στην Ελλάδα, δυστυχώς, ναι...
Περί Resources Planning, ουδείς λόγος...
Συμβαίνει σίγουρα αυτό που λες ή προσπαθεί να οργανώσει μια επιχείρηση για να δουλέψει το ERP σωστά? Απ'ότι γνωρίζω το SAP είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο και μπορεί να προσαρμόζεται στις διαδικασίες οργανωμένων επιχειρήσεων.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2008 16:17

Ναι συμβαίνει, απλά θα σου πω ατάκα πωλητή S.A.P. "Το SAP είναι μια μπότα, ή την φοράς, ή δε την φοράς.". Και για να το κάνω λίγο ποιο gently προς το SAP απλά προσθέτω, ότι το μόνο που μπορείς να επιλέξεις είναι το χρώμα, όλα τα άλλα είναι standard!

το SAP είναι απλά marketing όπως τα windows. Είναι καλό, κάνει σωστά την δουλειά του, έχει τα προβλήματά του, δεν είναι τέλειο όπως νομίζει ο κόσμος.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

pdali

Δημοσίευση από pdali » 09 Νοέμ 2009 15:43

Thesis.net:
.net 3.5, 64 bit, Windows 7 Compatible. Για αυτούς που ενδιαφέρονται για την ταχύτητα στη διαχείρηση όγκου δεδομένων και δεν ανέχονται να αγοράζουν περασμένης 10ετίας προϊόντα. Αν δεν σας απασχολούν ούτε αυτά υπάρχει και η λύση του ...χειρόγραφου :P

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Νοέμ 2009 16:00

Έχω δει το προϊόν της Entersoft και αν και μισώ ότιδήποτε έχει σχέση με Microsoft, ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα από το flexibility και την αυτονομία που προσφέρει στον Πελάτη χωρίς τεχνικές γνώσεις.

Όσον αφορά το αν είναι compatible με 64bit και Windows 7 ένα προϊόν, ας μου βρει κάποιος μια επιχείρηση με 50 64bita pc και windows 7 σήμερα.

Είναι πάντα καλό να είσαι μπροστά από την εποχή σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε ακολουθούν και οι πελάτες σου, ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλες εταιρίες που το κόστος του Upgrade είναι ένα σεβαστό ποσό.
Γίνονται πραγματάκια

pdali

Δημοσίευση από pdali » 26 Ιαν 2010 18:19

Thesis.net ERP. Παρουσιάστηκε για 2η χρονιά σαν το top ελληνικό ERP από το Πολυτεχνείο Αθήνας και το πρώτο με σχετικό case study στην επίσημη παρουσίαση των Windows 7 που έκανε η Microsoft στο Μέγαρο. Κρατάνε σχετικά τις τιμές τους, αλλά έχουν κορυφαίες υπηρεσίες, δεν μαθαίνει πάνω σου ο τεχνικός. Όπως θα λέγαμε για αυτοκίνητα έχουν καλό λόγο απόδοσης / τιμής.

TIP: Αν θέλετε να αλλάξτε παλιό ERP, ζητήστε να μπείτε στο πρόγραμμα απόσυρσης. Σε περίπτωση που το δεχτούν κερδίζετε σχεδόν 1.000 ευρώ στην άδεια. :kaloe:

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Ιαν 2010 19:22

wow με ενδιαφέρει το πρόγραμμα απόσυσρσης, υπάρχει κάτι τέτοιο; Πες μου περισσότερα με PM :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιαν 2010 21:02

pdali έγραψε:Thesis.net ERP. Παρουσιάστηκε για 2η χρονιά σαν το top ελληνικό ERP από το Πολυτεχνείο Αθήνας ...
σε πόσες ημέρες θα ξαναθυμηθείς το θέμα;

εταιρικές ανακοινώσεις γίνονται μόνο εδώ http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=143 και μετά από συνεννόηση.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Φεβ 2010 16:30

Εγώ έχω να πω, ότι γενικά δεν υπάρχει αυτό που όλοι διατυμπανίζουν ως το "top" Πληροφοριακό Σύστημα.
Είναι μια συνάρτηση πολλών μεταβλητών, όπου διαφορετικές τιμές τους κατά περίπτωση δίνουν για τον καθένα, διαφορετικό βέλτιστο αποτέλεσμα!
Κάντε έρευνα, ψάξτε καλά τα features, δείτε τί χρειάζεστε και τί όχι, ζητήστε να δείτε υλοποιήσεις σε άλλες επιχειρήσεις και ρωτήστε τους υπεύθυνους των επιχειρήσεων αυτών ότι σας ενδιαφέρει περισσότερο...
Μόνο και μόνο τότε θα έχετε μια σφαιρική εικόνα, για να αξιολογήσετε ποιο erp ταιριάζει στην δική σας περίπτωση...δανειζόμενος ατάκα του cordis, το ERP είναι μια μπότα...παίρνεις αυτή που κάνει καλύτερα στο πόδι σου!!!
Επίσης, σχηματίστε δική σας άποψη και μην μένετε μόνο στα λόγια των συμβούλων, αυτοί να πουλήσουν θέλουν, το προϊόν που αντιπροσωπεύουν εκείνοι!
Τέλος, θα πω ότι δεν πρέπει να υπάρχει προκατάληψη υπέρ ή κατά συγκεκριμένου προϊόντος!

Για όποιον ενδιαφέρεται, παραθέτω και link με την διπλωματική μου, αν και λίγο outdated:
http://openarchives.gr/view/379399
ένα σύντομο και αποτελεσματικό (κατά την άποψή μου) μεθοδολογικό πλαίσιο επιλογής ERP, που είναι εφικτό να εφαρμόσει μια μικρομεσαία επιχείρηση - και παράδειγμα εφαρμογής στην οικογενειακή επιχείρηση...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 09 Φεβ 2010 17:29

mechpanos δεν μπορώ να κατεβάσω την διπλωματική σου από εκεί αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να την διαβάσω.

Ένα σχόλιο για την αγγλική αγορά. Εργάστηκα για 1 έτος ως CRM administrator - salesforce.com σε αγγλική εταιρεία. Από την εμπειρεία μου εκεί διαπίστωσα ότι οι περισότεροι εργαζομένοι, συμπεραλαμβανεμένων διευθυντών κλπ, δεν είχα ιδέα πως να το χρησημποιήσουν σωστά, για 2 βασικούς λόγους. Πρώτον δεν είχαν καμμία εκπαίδευση και δεύτερον το προγραμμα δεν είχε παραμετροιηθεί για τις ανάγκες της εταιρείας. Όταν ξεκίνησα να κάνω παραμετροποίση σύμφωνα με τις ανάγκες τις δουλειάς, ξαφνικά πετάχτηκαν διάφοροι και ζήταγαν ότι ήθελαν - ο καφές τους γλύτωσε ευτυχώς. Ο τελικός χρήστης δεν γνωρίζει τη μπορεί και τη οχι να κάνει ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα. Κατά την γνώμη μου είναι ευθύνη της εταιρείας που το πουλάει να καταφέρει να αναγνωρίσει τις ανάγκες του πελάτη, καταγράψει, παραμετροποιήσει και εκπαιδεύσει. Ο πελάτης ξέρει και μπορεί να σου πεί ότι θέλει να εξάγει πιο εύκολα πληροφορίες από τιμολογία και παραγγελίες, από πολλούς διαφορετικούς υπολογιστές ταυτόχρονα. Ο σωστός πωλητής/εταιρεία πρέπει να ρωτήσει:

1. πόσα άτομα πρέπει να έχουν πράσβαση σε αυτήν την υπηρεσία;
2. υπάρχουν εργάζομένοι που πρέπει να έχουν πρόσβαση στα τιμολόγια αλλά μόνο να μπορούν να τα δουν χωρίς την δυνατοτήτα δημιουργίας αναφορών;
3. ο διευθυντής ή άλλα εταρικά στελέχη πρέπει να έχουν την δυνατότητα να σβήσουν, δουν ή αλλάξουν αναφορές που έχουν δειμηουργηθεί από άλλους;
4. εάν ναι μήπως πρέπει να έχουν μόνο πρόσβαση σε αναφορές υπαλλήλων πού είναι σε χαμηλότερη θέση από αυτούς; παραδειγμα ο γενικός διευθυντής έχει πρόσβαση σε όλες τις σχετικές αναφορές αλλά ο τμηματάρχης μόνο στο τμήμα του.

Η εταιρεία/πελάτης που δεν έχει προηγούμενη εμπειρεία από εφαρμογές με παρόμειες δυνατότητες ή έστω απλά δεν είχαν την σωστή ενημέρωση όταν αγόρασαν μιά εφαρμογή, δεν μπορεί ποτέ να δώσει λεπτομερείες ως προς τις ανάγκες που θέλουν να καλύψουν και πως.

Εδώ έρχεται ο σωστός επαγγελματίας που θα βοήθησει των πελάτη του να κατανοήσει τις δυνατοτήτες της εφαρμογής που θέλει να αγοράσει και πως μπορεί να βοήθησει την εταιρεία του

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Φεβ 2010 08:03

Φίλε μου μαύρε Ελκ, καλά τα λές...βέβαια οι εταιρείες να πουλήσουν θέλουν, εκεί έρχεται και ο ρόλος του συμβούλου που πρέπει να γεφυρώνει αυτό το κενό.
Για δες εδώ για την διπλ/κή μου:
http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123 ... sp_ahp.pdf

Ο τρόπος επιλογής είναι υποκειμενικός, δεν είναι δηλαδή μια αντικειμενική αξιολόγηση κάθε προτεινόμενου ERP, αλλά υποκειμενική αξιολόγηση ως προς κριτήρια που οι ίδιοι οι decision makers έχουν θέσει, ώς σημαντικά και κρίσιμα.
Στα πρώτα κεφάλαια υπάρχει και μια σύντομη περιγραφή του τι εστί erp...Πιο πολύ γιαυτό την έβαλα...αλλά και σαν μια πρόταση μεθοδολογίας επιλογής, που είναι σχετικά εύκολο να εφαρμοσθεί (η ΑΗP Analytical Hierarchy Process βοηθά να διασπαστεί το αρχικό πρόβλημα "Επιλογή ERP" σε απλούστερα, ιεραρχικά δομημένα υποπροβλήματα, ως προς τα οποία αξιολογούνται οι εκάστοτε προτεινόμενες υλοποιήσεις. Παρέχει το πλαίσιο στο οποίο θα γίνουν οι αξιολογήσεις των εναλλακτικών, καθώς και οι αξιολογήσεις της σημαντικότητας των υπο-προβλημάτων μεταξύ τους. Τέλος, βοηθά στην σύνθεση όλων των ανωτέρω αξιολογήσεων, ώστε να προκύψει ένα τελικό "σκορ" για κάθε εναλλακτική. Στην πορεία, η ίδια η δομή της AHP έχει βοηθήσει την επιχείρηση να κατανοήσει και αναλύσει το πρόβλημα, και να καθορίσει στόχους.)
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες