Έσκασε το πρώτο κανόνι στο Ελληνικό Eshoping τεχνολογίας

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Ιούλ 2007 21:30

Μάλιστα

Έκλεισε το ηλεκτρονικό κατάστημα e-direct πριν από λίγες μέρες καθώς ο ανταγωνισμός και ιδιαίτερα από το e-shop ήταν σκληρός και ήταν μεγάλο το οικονομικό άνοιγμα της εταιρείας στις τράπεζες σε ποσό που ξεπερνούσε τα 4 εκατομμύρια ευρώ

ταυτόχρονα έκλεισαν και τα 5 φυσικά καταστήματα που διατηρούσε σε διάφορα σημεία των Αθηνών

οσο για site μην ψαχνετε δεν υπαρχει πλεον www.edirect.gr

αλλα απο εδω μπορειτε να δειτε ενα δειγμα της σελιδας
http://web.archive.org/web/200703240207 ... direct.gr/

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ikor

Δημοσίευση από ikor » 02 Ιούλ 2007 22:24

Συγγνωμή αλλά πότε δεν μου τράβηξε την προσοχή αυτό το edirect. Πότε δεν κατάλαβα γιατί να το προτιμήσει κάποιος.

Αν δεν ξέρει κάνεις τους κανόνες του καπιταλισμού, δεν φταίει ο καπιταλισμός αλλά το ξέρω του το κεφάλι

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 02 Ιούλ 2007 22:41

ειναι φυσικο να κλεισει και θα κλεισουν και ολα οσα πωλουν το ιδιο προιον. σκεφτειτε, οι πελατες που ειναι ηδη στο eshop εχουν ολες τις υπηρεσιες που χρειαζονται εκει και ειναι ήδη δημοφιλες το eshop σαν site. οποτε τραβαει πολυ κοσμο. ποιος ο λογος λοιπον να μετακινηθει καποιος στο edirect και σε καθε αλλο site ιδιου περιεχομενου με ιδιες υπηρεσιεσ οπου δεν το ξερει κανεις? το eshop ειναι πια μονοπωλειο και δεν το κουναει κανεις.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Ιούλ 2007 22:47

και ομως εγω εκτος απο το laptop που πηρα απο το eshop περισοτερο εμπιστευομαι το plaisio που εχει και ποιο αξιοπιστο ονομα στον χωρο

Άβαταρ μέλους
ikor

Δημοσίευση από ikor » 02 Ιούλ 2007 23:13

Φυσικά και κάποιος μπορεί να χτυπήσει το e-shop, αρκεί στους πελάτες να προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα :) Έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός, όποιος έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα είναι ο νικητής

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Ιούλ 2007 02:15

"μικροί" παίκτες με καλές τιμές σε επιλεγμένα προϊόντα κάνουν την διαφορά, όπως το http://play.com.gr/ που έχουμε και bannerακι του.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 03 Ιούλ 2007 10:09

Γενικά το eshop έχει πολύ καλές τιμές (δύσκολα βρίσκεις πιο φτηνά), σου φέρνουν σπίτι σου ότι παραγγείλεις και έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία. Σιγά σιγά έχει αρχίσει και επικρατεί και χαίρομαι γι'αυτό, δείχνει ότι οι καταναλωτές το ψάχνουν λίγο και δε πάνε στο κάθε περιφερειακό μαγαζάκι που πουλάει τρελά παραπάνω και δεν έχει σχεδόν τίποτα (επιτρέπεται να είσαι μαγαζί υπολογιστών και να μην πουλάς adsl modem; έλεος δηλαδή!).

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 03 Ιούλ 2007 10:56

georgemakaronis έγραψε:ποιος ο λογος λοιπον να μετακινηθει καποιος στο edirect και σε καθε αλλο site ιδιου περιεχομενου με ιδιες υπηρεσιεσ οπου δεν το ξερει κανεις? το eshop ειναι πια μονοπωλειο και δεν το κουναει κανεις.
Ένας λόγος που με έκανε εμένα να το κάνω ήταν γιατί ενώ έκανα την παραγγελία μου απο το eshop και είδα οτι έχει ελεγχθεί το stock (δλδ υπήρχαν διαθέσιμα κομμάτια) μετά απο 3 μέρες μου τηλεφώνησαν για να μου πούν οτι δεν υπάρχει.
Τους είπα να διαγράψουν την παραγγελία και οτι θα το πάρω απο edirect. Αυτό έκανα και σε 2 μέρες ήταν σπίτι μου :wink:

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 03 Ιούλ 2007 13:11

Χρησιμοποίησα το edirect για την αγορά 2 laptop, παλιότερα. Μια χαρά εξυπηρέτηση σε όλα! Ευχαριστημένος ήμουν.

Μάλιστα είχα ενημερωθεί και από διαφημίσεις τους στο τύπο, ότι είχαν ανοίξει και 4-5 καταστήματα στην Αττική. Κρίμα :(

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Ιούλ 2007 13:26

Και όσο θυμάμαι κάπου το 1999 -2000 πρέπει να ήταν όταν άνοιξαν το eshop ήταν δυο παλικαριά που απλώς είχαν γράψει την εφαρμογή. Ούτε αποθήκες, ούτε καταστήματα τα πάντα virtual. Αλλά τότε πρωτοπόροι και με καλές τιμές.
Μάλιστα είχαμε συνεργαστεί, μου είχαν στείλει mail τότε επειδή είχα το www.tech-gr.com ΑΝ το θυμάται κανείς από τους πολύ παλιούς, ένα site τεχνολογικού περιεχομένου όπου έγραφα από τότε reviews για παιχνίδια και κάποια αρθράκια :p και είχαμε βάλει ένα link όπου όποιος ήθελε να αγοράσει το original παιχνίδι που είχα κάνει review από το eshop έκανε ένα κλικ (με referrer για ποσοστό) και το αγόραζε άμεσα. Ελάχιστες αγορές τότε… και τώρα μετά από τόσα χρόνια τα άτομα είναι εκατομμυριούχοι… μπράβο στα παιδιά. Τόλμησαν και πέτυχαν.
Για το edirect είχε χτυπήσει καμπανάκι στην αγορά εδώ και καιρό... προβλεπόμενο ήταν. Άλλος για Τζαμάικα..

Άβαταρ μέλους
JimKarvo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JimKarvo » 03 Ιούλ 2007 14:05

Τι γίνεται τώρα με τα προιόντα που έχουν αγοραστεί? ποιος αναλαμβάνει εγγύησεις κτλ? Γιατί με το computer4u, ανέλαβε την εγγυηση το e-shop.. kai twra to idio tha ginei?

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 03 Ιούλ 2007 14:56

Την e-direct την είχαμε πελάτη στην προηγούμενη εταιρεία που δούλευα. Είχαν όραμα, αλλά δεν μας είχαν φανεί να ξέρουν ξεκάθαρα πως θα το πετύχουν.... Γενικότερα να πω πως δεν τους είχαμε πάρει με καλό μάτι..... Τώρα, γι' αυτό που λέει ο dimsis κάτι θα ξέρει.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

mhtsos

Δημοσίευση από mhtsos » 03 Ιούλ 2007 14:58

πάντως ρε παιδιά εγώ εμπιστεύομαι το πλαίσιο πολύ περισσότερο και το βρίσκω και ένα
βήμα μπροστά από το e-shop (και με τα έξοδα αποστολής η δουλειά είναι πιο καθαρή
(γι αυτό και το e-shop φαίνεται φθηνότερο))...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 03 Ιούλ 2007 15:03

περιορίζομαι να πω περισσότερα γι΄αυτά που είχα δει τότε.... δεν ξέρω αν είχαν αλλάξει κάτι έως τα τωρα. Φαινόταν να αναπτύσσονται με τα καταστήματα που είχαν ανοίξει, αλλά προφανώς και δεν ήταν έτσι. Ο dimsis με αυτό που είπε πως είχε σκάσει καμπανάκι από καιρό φαίνεται να ξέρει πράγματα.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Ιούλ 2007 15:27

Όταν είναι να αγοράσεις ηλεκτρονικά, πας και κάνεις σύγκριση τιμών. Αυτό είναι το καλό του internet, αλλιώς τράβα πάρτο από κάνα κατάστημα δίπλα σου. Όπου βρεις φθηνότερα και αν έχει και καλούτσικες κριτικές το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα, αγοράζεις από εκεί.
Προσωπικά είχα κακιά εμπειρία με το Πλαίσιο σε αγορές που κάναμε, και πλέον αγοράζω ΜΟΝΟ από e-shop που ξέρω από πρώτο χέρι ότι πουλάει σχεδόν όσο οι χοντρικές τιμές μερικών καταστημάτων εμπορίας Η/Υ (τουλάχιστον επαρχιακών).
Έχω δει τιμοκατάλογο που δίνει π.χ. η Altec σε αντιπρόσωπο της και το eshop είχε τις ίδιες μνήμες (RAM) φθηνότερες από την χοντρική που έδινε η Altec στον αντιπρόσωπο και κάτι επεξεργαστές κλπ είχαν διαφορά (ο αντιπρόσωπος πιο φθηνός) από 3% μέχρι 8% το πολύ...
Αυτό που θέλω να πω, παρόλο που την ψάχνω για κάθε αγορά που κάνω, πλέον μετά από τόσες φορές που έχω κάνει έρευνα και αγορές από το e-shop.gr, το εμπιστεύομαι τουλάχιστον σε είδη για υπολογιστές (γιατί στις φωτογραφικές από όσο έχω δει είναι πιο ακριβό από άλλα στις τιμές του) και συμφέρει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες