Έσκασε το πρώτο κανόνι στο Ελληνικό Eshoping τεχνολογίας

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 04 Ιούλ 2007 11:12

[quote="dimsis]Τέλος γνωστός μου είπε πως ήθελε να πάρει από το πλαίσιο κάτι που είδε Onine, τους πήρε τηλέφωνο το παρήγγειλε και του ήρθε με πιο ακριβή τιμή και όταν πήρε να ρωτήσει τι και πως του είπαν πως ΔΕΝ το τηλέφωνο δεν είναι online παραγγελία, και πως μόνο σε online παραγγελίες ίσχυε η τιμή που είχε δει :p (μεγάλη μ@λ@κία αυτό...)[/quote]

Το Πλαίσιο και κάτι άλλοι το έχουν αυτό. Γι΄αυτό και έχουν ειδικό ετικετάκι πάνω στο site τους. Αλλή η τιμή online και άλλη όταν η παραγγελία είναι τηλεφωνική. Προφανώς θέλουν να τραβήξουν έτσι ζήτηση στο site τους και από την άλλη επειδή αυτοί που θα το κάνουν είναι σχετικά λίγοι, έχουν το πλεονέκτημα στο κέρδος.

Άλλα κόλπα......
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Ιούλ 2007 11:28

Το έχω δει το ετικετάκι και τις διαφορετικές τιμές, αλλά όταν ο άλλος παίρνει τηλέφωνο εκτός του ότι δεν του το λένε, και ο ίδιος λέει "είδα στο site σας αυτό εδώ, το έχετε; αν υπάρχει θέλω να το παραγγείλω..." και μετά του λένε "δεν το παραγγείλατε μέσω του e-shop" ε είναι ολίγον τι κοροιδία... :) Αφού ρε μαστόρια σας αναφέρω ότι το είδα στο online και απλώς παίρνω για επιβεβαίωση, πείτε μου αν είναι να το παραγγείλω online εφόσον τηλεφωνικώς θα μου δώσετε άλλη τιμή! Κουτοπονηριές...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 04 Ιούλ 2007 12:10

@dimsis: Έχεις δίκιο. Εκεί που είναι που θέλει να βάζουμε όρια, γιατί αυτοί θέλουν να κάνουν την "δουλειά" τους και να λένε ότι σε εξυπηρέτησαν κιόλας.......
Εικόνα

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 04 Ιούλ 2007 12:26

Εγώ πάντως έκανα μια φορά το λάθος να παραγγέιλω Online από το πλαίσιο και από τότε όταν ακούω online αγορά + πλαίσιο, μαζί στην ίδια πρόταση, βγάζω σπυράκια :lol:

Είχα κλείσει online έναν εκτυπωτή και μετά από 3 ημέρες μου έστειλαν email, με ένα κωδικό και κάποια τηλέφωνα στα οποία έπρεπε να επικοινωνήσω εγώ για να συνεχιστεί η διαδικασία (γαμώ τα online συστήματα!!!). Τέλος πάντων, παίρνω τηλέφωνο και αφού η πρώτη κοπέλα δέν ήξερε να με εξυπηρετήσει (εεε??(!)) με βάζει στην αναμονή...

περίμενα, περίμενα, περίμενα, στο τέλος βαρέθηκα να με έχουν χεσμένο/ξεχασμένο και ξαναπάιρνω τηλέφωνο. Αυτή την φορά πέτυχα κάποια άλλη που προφανώς ήξερε να γράφει (η πρώτη μάλλον δέν...)

Δίνω λοιπόν τα στοιχεία μου και περιμένω να μου τον στείλουν σπίτι μου (Ελληνικό). Με παίρνει μετά από 3 ημέρες τηλέφωνο ο κύριος courier και μου λέει.

"Έλα φίλε, σου έφερα τον εκτυπωτή, είμαι από κάτω"

Κοιτάω και εγώ από κάτω, αλλά δέν βλέπω κάτι..
-Πού απο κάτω είσαι? δέν σε βλέπω πουθενά...! :kaloe:

Τελικά ανακάλυψα πώς τον είχαν στείλει στην βούλα!!! Καλά μου λέει, "άν προλάβω θα στο φέρω το απόγευμα αλλιώς άυριο!"

Και να φανταστει κανείς πώς έκανα την αγορά Online μόνο και μόνο από περιέργεια! Τα ήθελα και τα επαθα... :cry:

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 04 Ιούλ 2007 12:50

Πλαίσιο είναι αυτό....... ;)
Εικόνα

nekys
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nekys » 04 Ιούλ 2007 15:21

ακούστε λίγο γιατί μου γυρνάνε τα άντερα.
έκλεισε ένα μαγαζί και ξαφνικά πεταχτίκαν όλοι σαν τισ τσουτσύδες να λένε περίφανα πως "το ήξερα πως θα γίνει".
δεν έχω "μετοχές" στην edirect αλλά είμουν πελάτης τους και αγόρασα πολύ πράγμα από εκεί τα τελευταία χρόνια.
σαν πελάτης που παραλάμβανε από την κηφισιά πρίν καλά καλά ανοίξουν παραρτήματα μπορώ να πω πως δεν θα το φανταζόμουν ότι θα έκλεινε.
ψώνιζα από την edirect λόγο τιμών (ναι αυτά που ψώνιζα ήταν φθηνότερα σε σχέση με τα eshop, πλαίσιο κλπ)
επίσης έπαψα να ψωνίζω από το eshop λόγω του ότι στο eshop με έχουν επιεικώς χεσμένο. έχω κάνει συγκεκριμένα τις 3 τελευταίες μου παραγγελίες πριν από κάνα χρόνο και ακόμα τις παραλαμβάνω.
έλεος δηλαδή η κακία του κόσμου. εκλεισε ένα μαγαζί σαν τα 3/4 των μαγαζιών που κλείνουν μέσα σε 5 χρόνια με βάση τις στατιστικές.
δεν θα πω αν ήμουν ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος με τις υπηρεσίες της edirect.
είμαι όμως δυσαρεστημένος που έκλεισε γιατί απλά δεν έχω από που να ψωνίζω πιά και ευτυχώς ψωνίζω hardware πολύ σπάνια.
να τα θυμάστε αυτά όσοι ποτέ τολησετε να κάνετε μια δική σας επιχείριση.
φιλάκια!
Σπύρος.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 04 Ιούλ 2007 15:33

Δεν πετάχτηκαν όλοι στα ξαφνικά να λένε πως το ήξεραν. Είχαμε τεκμήρια όσοι το ξέραμε, απλά δεν το είχαμε βάλει θέμα εδώ μέσα. Ο περίγυρος το ήξερε από αυτά που είχαμε ζήσει.

Καλά έκανες και ήσουν πελάτης, εφόσον είχες μείνει ευχαριστημένος. Δεν ήταν πιο φθηνό από άλλα e-shop. Το είχαμε ερευνήσει τότε, αφού τους είχαμε πελάτες να τους προτιμήσουμε. Τελοσπάντων, ό,τι κάνει κανείς το παίρνει πίσω.

Εσύ απλά τώρα καλείσαι να βρεις κάποιο άλλο μαγαζί να κάνεις την δουλειά σου. Θα ζήσεις με αυτό. Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Όλα τα πράγματα κάνουν τον κύκλο τους. Και οι φούσκες ξεφουσκώνουν κάποια στιγμή.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Ιούλ 2007 21:58

nekys φρόντισε να κρατάς τους χαρακτηρισμούς για του φίλους σου, τους συγγενείς σου και το συνάφι σου.
Το ότι ψώνιζες και ήσουν ευχαριστημένος έχει καμιά σχέση με τις φήμες που ήδη υπήρχαν ότι πάει για κλείσιμο, που ήταν από τους ίδιους τους προμηθευτές του;
ΑΝ παρακολουθούσες το Ελληνικό web θα το είχες πετύχει και εσύ να σχολιάζεται.
Την κακία του κόσμου πάλι που την είδες; Και τέλος μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το πως έκλεισε; Ξέρεις πολλά καταστήματα να κλείνουν και ο ιδιοκτήτης να γίνετε άφαντος με 600.000 Ευρώ στην τσέπη; Τα 3/4 των καταστημάτων που κλείνουν έτσι κλείνουν;
Αν είναι να κάνουμε τέτοια επιχείρηση να μας λείπει καλύτερα...

nekys έγραψε:ακούστε λίγο γιατί μου γυρνάνε τα άντερα.
έκλεισε ένα μαγαζί και ξαφνικά πεταχτίκαν όλοι σαν τισ τσουτσύδες να λένε περίφανα πως "το ήξερα πως θα γίνει".
δεν έχω "μετοχές" στην edirect αλλά είμουν πελάτης τους και αγόρασα πολύ πράγμα από εκεί τα τελευταία χρόνια.
σαν πελάτης που παραλάμβανε από την κηφισιά πρίν καλά καλά ανοίξουν παραρτήματα μπορώ να πω πως δεν θα το φανταζόμουν ότι θα έκλεινε.
ψώνιζα από την edirect λόγο τιμών (ναι αυτά που ψώνιζα ήταν φθηνότερα σε σχέση με τα eshop, πλαίσιο κλπ)
επίσης έπαψα να ψωνίζω από το eshop λόγω του ότι στο eshop με έχουν επιεικώς χεσμένο. έχω κάνει συγκεκριμένα τις 3 τελευταίες μου παραγγελίες πριν από κάνα χρόνο και ακόμα τις παραλαμβάνω.
έλεος δηλαδή η κακία του κόσμου. εκλεισε ένα μαγαζί σαν τα 3/4 των μαγαζιών που κλείνουν μέσα σε 5 χρόνια με βάση τις στατιστικές.
δεν θα πω αν ήμουν ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος με τις υπηρεσίες της edirect.
είμαι όμως δυσαρεστημένος που έκλεισε γιατί απλά δεν έχω από που να ψωνίζω πιά και ευτυχώς ψωνίζω hardware πολύ σπάνια.
να τα θυμάστε αυτά όσοι ποτέ τολησετε να κάνετε μια δική σας επιχείριση.
φιλάκια!
Σπύρος.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 04 Ιούλ 2007 22:04

Σας ανακαλώ στην τάξη! :evil:

Όσο για τα "κανόνια"...

Υπάρχουν διάφορα, μερικά που βλάπτουν κάποιους, μερικά που προσβάλουν κάποιους, μερικά που αδικούν κάποιους... και πάει λέγοντας...

Το ότι "έπεσε κανόνι" και το site συνέχιζε να λειτουργεί, σίγουρα δεν είναι κάτι το θετικό...
(αν όντως έτσι είναι και υπάρχουν εξαπατημένοι πελάτες)

Άβαταρ μέλους
JimKarvo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JimKarvo » 05 Ιούλ 2007 01:40

Και απο ότι φένεται εδώ, φίλε nekys, δεν μπήκαν καν στον κόπο να το κλείσουν μόνοι τους.. η HOL τους έκλεισε..

http://www.dnsstuff.com/tools/dnsreport ... edirect.gr

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 05 Ιούλ 2007 02:26

ποια η γνωμη σας για το ebay? ειναι πιο φθηνο απο το eshop?
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 05 Ιούλ 2007 10:24

dimsis έγραψε:nekys φρόντισε να κρατάς τους χαρακτηρισμούς για του φίλους σου, τους συγγενείς σου και το συνάφι σου.
Το ότι ψώνιζες και ήσουν ευχαριστημένος έχει καμιά σχέση με τις φήμες που ήδη υπήρχαν ότι πάει για κλείσιμο, που ήταν από τους ίδιους τους προμηθευτές του;
ΑΝ παρακολουθούσες το Ελληνικό web θα το είχες πετύχει και εσύ να σχολιάζεται.
Την κακία του κόσμου πάλι που την είδες; Και τέλος μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το πως έκλεισε; Ξέρεις πολλά καταστήματα να κλείνουν και ο ιδιοκτήτης να γίνετε άφαντος με 600.000 Ευρώ στην τσέπη; Τα 3/4 των καταστημάτων που κλείνουν έτσι κλείνουν;
Αν είναι να κάνουμε τέτοια επιχείρηση να μας λείπει καλύτερα...
Εύγε. Αυτό έχω να πω. Βάζεις τα πράγματα στην θέση τους.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 05 Ιούλ 2007 10:34

georgemakaronis έγραψε:ποια η γνωμη σας για το ebay? ειναι πιο φθηνο απο το eshop?
Ερευνήσέ το. Εξάλλου μόνο η φθήνια σε νοιάζει; Εντάξει το προϊόν είναι το ίδιο απ' όπου και να το αγοράσεις, π.χ. μια κάμερα συγκεκριμένου μοντέλου την έχει και ο ένας την έχει και ο άλλος προμηθευτής. Τα κριτήρια για το από που θα ψωνίσεις δεν είναι μόνο η φθήνια, αλλά και η εξυπηρέτηση, κ.α. Πρόσεξε μήπως τελικά ο φθηνότερος αποβεί ο ακριβότερος.... Πολλά είναι που έχεις να προσέξεις τελοσπάντων....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιούλ 2007 15:25

@dimsis: κι εγώ πριν 3 χρόνια είχα παρόμοια προβλήματα στην εξυπηρέτηση. Πλέον το μαγαζί έχει αλλάξει πολιτική, ευτυχώς, προς το καλύτερο

Για τις τιμές που λένε web offer, το ξεκαθαρίζουν ότι οι τιμές αυτές ισχύουν για παραγγελεία από το Internet, και παράδοση στο σπίτι. Αν πάρεις τηλέφωνο, ή αν ζητήσεις παραλαβή από το κατάστημα, χρεώνεσαι κανονικά

nekys
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nekys » 06 Ιούλ 2007 01:09

δεν μίλησα αποκλειστικά για αυτό το θέμα. μίλησα με βάση αντίστοιχων θεμάτων που είδα και σε άλλα φόρα. το ότι επέλεξα και απάντησα στο παρόν είναι απλά λόγο του ότι πιστεύω πως αξίζει.
κουβεντούλες για το ότι θα κλείσει και τεκμήρια δεν είδα πουθενά. επίσης πουθένα δεν είδα ότι τσεπώθηκαν χρήματα. Διάβασα φήμες για 1.000.000 ευρώ κλπ.
Δεν πιστέυω πως κάποιος ανοίγει μαι επιχείριση, επενδύει κάμποσα εκατομμύρια με σκοπό να τσεπώσει 1.000.000 ευρά σε 3 χρόνια.
Το ότι έμειναν άπληρωτοι οι προμηθευτές τους είναι άλλο καπέλο. Ξέρω σχετικές επιχειρίσεις που χρωστάνε 500.000 ευρά σε πολλούς προμηθευτές και ακόμα δουλεύουν.
Ακόμα πήρε το μάτι μου κάπου πως οι υπάληλοι αποζημιώθηκαν. Κάτι είναι και αυτό.
Όπως και να έχει, ένα ακόμα κατάστημα μείον.
και δεν έβρισα κανέναν ούτε μίλησα άσχημα.
επαναλαμβάνω δεν υπερασπίζομαι κανένα. απλά σαν πελάτης εκπλήσομαι που έκλεισε.
το μόνο που πραγματικά με νοιάζει τώρα είναι οι υπάλληλοι που έμειναν δίχως δουλειά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες