Σπουδές 3d

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ftourini
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από ftourini » 16 Αύγ 2009 22:31

Για καλων τεχνων δεν ξερω πολλα, αλλα ενας φιλος μου ειπε οτι ενας γερος καθηγητης εκει τους μαθαινε πως να φτιαξουν ενα ποτηρι με 100.000 πολυγωνα. Οποτε αν ενδιαφερεσαι για game artist δεν νομιζω οτι διδασκεται πως να κανεις optimizing τα μοντελα σου :lol: Σιγουρα θα φας κουλτουρα με το κουταλι ομως :lol:

Πλακα πλακα τωρα που το συνειδητοποιω το freestuff ηταν το μερος που πρωτογεννηθηκε η αγαπη μου για το 3d,:D ποτε μην παραμελεις το ιντερνετ.

Οι περισσοτεροι καθηγητες που διδασκουν αυτη τη στιγμη 3d ειναι ελαχιστα σχετικοι με το αντικειμενο, η το ξερουν απλως στη θεωρια..

KAKA

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από KAKA » 21 Ιούλ 2010 15:05

Lazor έγραψε:Ξέρει κανείς που μπορώ να σπουδάσω 3d στην ελλάδα? Υπάρχει κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ?? Προς το παρών έχω δει μόνο ΙΕΚ :cry: . Ευχαριστώ.

Eπειδή το εχώ ψάξει γιατί μου αρεσει τρελα να ασχολουμε για το συγκεκριμένο, μόνο σε ιεκ μπορείς να σπουδάσεις. Εγω πάντως πήγα στο ιεκ ξυνη για την ειδικότητα Τεχνικου προγραμματισμών παιχνιδιών και ψυχαγωγικών εφαρμογών οπού και εμεινα πολύ ευχαριστημένος. Τα εργαστήρια ειναι όλα τα λεφτα φιλε. δες μια το site τους.
http://www.iekSpamer.edu.gr/

Baxton

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από Baxton » 25 Νοέμ 2010 19:25

Εδω βρήκα ενα σεμινάριο για 3D content, απο την λήψη έως την προβολή... αλλα είναι μόνο για επαγγελματίες
http://www.spectratech.gr/gr/news.php?id=21

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από Zizo » 26 Νοέμ 2010 00:41

Baxton έγραψε:Εδω βρήκα ενα σεμινάριο για 3D content, απο την λήψη έως την προβολή... αλλα είναι μόνο για επαγγελματίες
http://www.spectratech.gr/gr/news.php?id=21
Που γίνετε αυτό? Λογικά Αθήνα :(
Εικόνα
What you waiting for?

align

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από align » 18 Ιαν 2011 13:46

Διαβάζω γενικά στα ξένα φόρουμ,ότι υπάρχει το εξής σε studios,να παίρνουν μαθητευόμενους ,internship πρέπει να το λένε.
Από οτι βρήκα στην Ελλάδα η aventurine έχει κατι τετοιο,υπάρχουν άλλοι που προσφέρουν κάτι τέτοιο?γενικά έχει κανείς τέτοια εμπειρία , αξιζει?

Άβαταρ μέλους
thanulee

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από thanulee » 11 Φεβ 2011 17:54

Egw eimai 3d animator kai exw teliwsei ston akto. Ematha arketa pragmata de mporw na pw, alla eixa megali thelisi 1on kai 2on psaxnomun para poly apeksw me ola ta trigirw.
Anarwtisu giati theleis na asxolitheis me to 3D. Gia genikoterus logus design i gia character animation? Epeidi auta ta 2 diaferun apeira.
Gia logus design loipon eite auto prokeite gia industrial eite gia interior ktl de xreiazete na eisai skilled trela (sxetiko kai auto) arkei na exeis oreksi gia duleia.
Gia logus character animation, dystyxws xwris fisiko talento stin zwgrafiki / gliptiki + treli antilipsi pote de tha kaneis kati to ksexwristo kai pote stus xronus pu apaituntai stin agora. Episis to character animation stin Ellada DEN pulaei.. Kai genika to 3D den pulaei pleon giati oloi me 2 clicks mporun na kanun fwtorealistika renderings, kati pu palaiotera thewrutan proterima :)

Ean loipon ksekathariseis to logo pu thes na matheis 3D ston eauto su mporw na su sinexisw tin analisi :D

ps. @ simonthesorcer: to na mathei to programma se ligus mines ligo xlwmo :P
ps2. Kapoios pio panw eipe oti sistinomaste ws 3d animators alla gnwrizume mono max.. Diladi an egw vgazw me to max to idio apotelesma me to maya i to c4d ti provlima iparxei? I mipws einai toso aplo na matheis 2-3 3d programmata mazi, tin wra pu prepei na gnwrizeis aristo post (after FX toulaxiston + apeira kai olwn twn eidwn plugins gia igra, particles, morphing ktl ktl), teleio photoshop, illustrator, eveliksia se opoio programma montage apo vegas mexri premiere, gnwseis fwtografias-fwtismou-ylika kai ena swro alla pragmata...
Oute stin pixar de dulevei o kathenas pu sistinete ws 3d animator max,maya,rhino,c4d mazi... :P

align

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από align » 11 Φεβ 2011 21:04

το character animation με ενδιαφερει περισσοτερο και γενικοτερα η δουλεια που βλεπω να γινεται γυρω απο τα παιχνιδια ,ειτε 3d ειτε concept art,γιαυτο και ανεφερα ειδικοτερα την aventurine γιατι δραστηριοποιειται στο χωρο των video games.

Άβαταρ μέλους
thanulee

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από thanulee » 11 Φεβ 2011 21:52

Sigura kathe empeiria oson afora to thema duleias aksizei. To thema einai an exeis tin oikonomiki anesi na duleveis xwris na plirwnese :D Kai me ti apotelesma? Na anoikseis diko su character studio kapoia mera? To char stin ellada den eixe kai den exei kanena mellon amesa :) Na su deiksw artists me tin ennoia tis lekseis pu xaramizontai edw kai trefontai me psixula...
Anyways, de kserw ti duleia kanun ekei stin adventurine -checkara ligo kai de me entipwsiase- alla sigura an eisai gifted sto character animation kai exeis tin oikonomiki anesi kalitera file mu na pas ekswteriko, opu afu teliwseis tin praktiki su as to pume etsi, tha plirwnese kai tha zeis kala apo sovara studios kai an giriseis pisw tha exeis ena poly sovaro portfolio :)

align

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από align » 13 Φεβ 2011 19:03

για εξωτερικο δε γινεται να την κανω,γιαυτο σκεφτομουν για κατι αντιστοιχο για εδω.
τελος παντων, θα προχωρησω μονος μου οτι μαθει μεχρι τωρα και θα δω μελλοντικα τη θα γινει.
ευχαριστω για το χρονο σου.

Akina

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από Akina » 14 Φεβ 2011 06:06

νομίζω ότι το πιο κοντινό στον τομέα που τελεταί να ακολουθήσετε είναι στην κέρκυρα
είναι τμήμα επεξεργασίας και ήχου και εικόνας ...

http://www.ionio.gr/depts/avarts/

είναι καλύτερα να πάρετε τις βάσεις από ένα πανεπιστήμο και από εκεί και πέρα αφιερώνεις όσο χρόνο θες στον τομέα που σε ενδιαφέρει περισσότερο.

align

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από align » 15 Φεβ 2011 12:08

ενδιαφερον τμημα φαινεται για τα ελληνικα δεδομενα.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από Zizo » 17 Φεβ 2011 06:17

Δύστυχος δεν μπόρεσα να βρω υλικό σε φάση τι κάνουν εκεί.

Και πολύ πιο δυστυχώς το έμαθα κάνα μήνα αφού δήλωσα ΤΕΙ ενώ αυτό είναι ΑΕΙ.

Τι σύμβουλοι κτλπ στα λύκεια... κανείς δεν ήξερε κάτι παραπάνω από τα 10 βασικά επαγγέλματα.
Εικόνα
What you waiting for?

Akina

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από Akina » 17 Φεβ 2011 09:26

Όταν χρειάζεστε πληροφορίες για τις σχολες παίρνετε τηλεφωνα και τους ζητάτε να σας στείλουνε των οδηγό σπουδών και να δώσουνε περαιτέρω πληροφορίες ...

Δεν ξέρω μήπως μπορείς να αλλάξεις την δήλωση σου (από τώρα δηλώνεται σχολες ? μάλλον έχει περάσει καιρός από τότε που ήμουνα στο λύκειο )

Eγώ όταν πήγαινα λύκειο δεν υπήρξε καν η σχολη αυτή .. επειδή είδα στο προφίλ σου ότι σε ενδιαφέρει και ο ήχος και είπες για τει μήπως δήλωσες αυτό εδώ ? http://www.teicrete.gr/mta/gr/ Eίμαι απόφοιτος του τμήματος μουσικής τεχνολογίας και ακουστικής ορισμένοι καθηγητές μου έχουνε μεταφέρει το ΑΕΙ που έδωσα γιατί δημιουργήθηκε πολύ πρόφατα.

Διοργανώνονται διαφορες ημερίδες και σεμινάρια και στα 2 τμήματα για ήχο και εικόνα οποτε καλο θα ήταν να παρακολουθείται τα νέα τους ...

Δεν ξέρω μήπως υπάρχει και κάνα πιο πρόσφατο ΤΕΙ - ΑΕΙ καλο θα ήταν να πάρετε τηλέφωνο την γραμμάτια ώστε να μάθετε ότι τμήματα υπάρχουνε σχετικά ....

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σπουδές 3d

Δημοσίευση από Zizo » 22 Φεβ 2011 15:20

Λογικά εγώ είμαι αυτός με τον ήχο που λες.
Ναι, σχολές δηλώνουν αυτές τις μέρες. Μέσα Φεβρουαρίου.

Εγώ ήδη πηγαίνω σε ΙΕΚ και βρήκα αυτό που ήθελα. Φέτος είναι ο τελευταίος χρόνος.

Αλλά παρακολουθώ το θέμα γιατί πολλοί άλλοι σαν εμένα δεν είχαν ιδέα τι να κάνουν.

Είναι και θέμα παρέας. Πολλοί λένε ψάξε στο ίντερνετ για να μάθεις. Αλλά όταν δεν έχεις κάποιον δίπλα σου καταλαβαίνεις δεν.

Εγώ άρχισα 3D γύρο στα 14-15 μου, γνώρισα άτομα εδώ στο freestuff τυχαία γύρο στα 16, όπου έμαθα και πολλά βασικά πράματα. Και στα 18 μου γράφτηκα στην σχολή Intergraphics.

Τώρα στα 20 που είμαι και εδώ και 1 μήνα ξεκίνησα την πτυχιακή. Πλέον είναι θέμα χρόνου. Μακάρι να ήμουν πάλι 13 να ξύνομαι και να μαθαίνω μέχρι τα 20 μου.

Αν θα θελα κάτι περί θέματος, θα ήταν να υπήρχε κάνα groupάκι να βρισκόμαστε και να μιλάμε. Για μπάντες εδώ στην Θεσσαλονίκη όσο θες. Όπου έρχομαι και στο θέμα του ήχου. Απλά τα πήγαινα καλύτερα από τα γραφικά κάποτε.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες