Πρόβλημα με ήχο

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oracus

Πρόβλημα με ήχο

Δημοσίευση από oracus » 03 Ιούλ 2007 03:26

Καλησπέρα,
Η διανομή που χρησιμοποιώ είναι το Debian και ψάχνω να βρω τι προκαλλεί αυτό το πρόβλημα :
http://img30.picoodle.com/img/img30/8/7 ... e9a1ff.png

Μετά την εμφάνιση αυτού του μηνύματος, ο ήχος απενεργοποιείται και δεν μπορώ να ακούσω μουσικά αρχεία. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα ο υπολογιστής παγώνει και μόνο με επανεκίνηση του X διορθώνεται το πρόβλημα. Ξέρω ότι κάτι συμβαίνει με τους ALSA αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν ξέρω πως διορθώνεται. Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει;
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
nske

Πρόβλημα με ήχο

Δημοσίευση από nske » 03 Ιούλ 2007 14:20

Είναι πιθανό η κάρτα να μην υποστηρίζει ταυτόχρονη αναπαραγωγή πολλών streams σε επίπεδο hardware, με αποτέλεσμα αν κάποια εφαρμογή πάει να στείλει ήχο την ίδια ώρα με μια άλλη να αποτυγχάνει (κάθε εφαρμογή μπορεί να χειριστεί διαφορετικά μια τέτοια αποτυχία). Οι AC97 κάρτες που έχουν ενσωματομένες τα motherboards έχουν αυτή την έλλειψη (τουλάχιστον όσες έχω δοκιμάσει) και προκαλούνται τέτοια προβληματα.

Για το λόγο αυτό υπάρχει ένας software mixer σαν plugin του ALSA που μαζεύει πολλαπλά streams και τα στέλνει σαν ένα στην κάρτα, το Dmix.

Όμως αν έχεις 1.10 ή νεότερη έκδοση ALSA θα πρέπει να χρησιμοποιείται by default.

Άβαταρ μέλους
oracus

Πρόβλημα με ήχο

Δημοσίευση από oracus » 03 Ιούλ 2007 15:13

nsake, ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Νόμιζα ότι ο esound server κάνει αυτή την δουλειά. Και αυτός πίστευα ότι δημιουργούσε το πρόβλημα με τους ήχους. Διότι όπως το έχει συλλάβει το μυαλό μου νόμιζα ότι ο esound χρησιμοποιείται για να 'μοιράζει' ήχο σε πολλές εφαρμογές. Επειδή όμως το audcacious έχει ρυθμιστεί να λαμβάνει ήχο κατευθείαν από τον ALSA, και η κάρτα ήχου χρησιμοποιείται από τον esound δημιουργείται το πρόβλημα. Είμαι εντελώς εκτός;
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
nske

Πρόβλημα με ήχο

Δημοσίευση από nske » 03 Ιούλ 2007 17:11

Ο ESD το κάνει αυτό έχω προσέξει, όμως λειτουργεί σε διαφορετικό layer (πιο ψηλά) από τον ALSA, δηλαδή βασίζεται στο ALSA για να μιλήσει με την κάρτα ήχου. Οπότε αν πολλές εφαρμογές χρησιμοποιούν τον ESD ταυτόχρονα δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν μια εφαρμογή χρησιμοποιεί τον ESD και μια άλλη απευθείας το interface του ALSA, τότε θα χρειαστεί το DMIX αν η κάρτα ήχου δεν υποστηρίζει hardware mixing. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Προσωπικά έχω καταργήσει τον ESD και τον Arts γιατί δεν έβρισκα κανένα πλεονέκτημα από τη χρήση τους.

Πάντως η έκδοση 1.10 του ALSA έχει βγει πάρα πολύ καιρό, αν κάνεις update πού και πού το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιείς ήδη το Dmix. Δοκίμασε να βάλεις δύο εφαρμογές που χρησιμοποιούν απευθείας ALSA (π.χ. τον audacious και τον mplayer) να παίξουν ήχο ταυτόχρονα για να δεις αν είναι αυτό το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
oracus

Πρόβλημα με ήχο

Δημοσίευση από oracus » 04 Ιούλ 2007 05:06

Εδώ φένεται ότι τα ALSA-source,base,utils είναι 1.0.13 έκδοση. Ενοείς 1.0.10 έτσι;

Δοκίμασα mplayer και audaciou να παίζουν την ίδια στιγμή και εμφανίστηκε το μήνυμα : http://img35.picoodle.com/img/img35/8/7 ... 718715.png

στον mplayer. Ο ήχος στο audacious συνέχισε κανονικά αλλά στον mplayer όχι. Πάντως παλιότερα λάβαινα κάποιο error στον mplayer αλλά ο ήχος ακουγόταν κανονικά. Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι μερικές φορές δουλεύουν, μερικές φορές όχι.

Λες να απεγκαταστήσω και εγώ τον esd;

Άβαταρ μέλους
nske

Πρόβλημα με ήχο

Δημοσίευση από nske » 04 Ιούλ 2007 17:28

Εδώ φένεται ότι τα ALSA-source,base,utils είναι 1.0.13 έκδοση. Ενοείς 1.0.10 έτσι;
Ναι, λάθος μου! Σύμφωνα με τη σημείωση στο site του dmix δεν έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα και δε χρειάζεται να κάνεις χειροκίνητη εγκατάσταση.

Δε ξέρω τι συμβαίνει, απλά θυμάμαι ότι είχα τα ίδια προβλήματα με την ενσωματομένη κάρτα του nforce4 και του via kt266A, μέχρι που εγκατέστησα το Dmix σύμφωνα με αυτό το howto.

Μερικές ιδέες:

- Τρέχε όλες τις εφαρμογές που παίζουν ήχο από κονσόλα (ή σε μια screen(1) ή με τη nohup(1)), μήπως γράψουν πιο αναλυτικές πληροφορίες στο stdout κατά την εμφάνιση του προβλήματος.

- Δοκίμασε για ένα διάστημα να απενεργοποιήσεις τον enlightenment sound daemon (μάλλον /etc/init.d/esd stop) και να ορίσεις όλες σου τις εφαρμογές να χρησιμοποιούν ALSA. Επίσης απενεργοποίησε τυχόν ήχους περιβάλλοντος.

- Δες ποιο είναι το chip της κάρτας ήχου (lspci|grep -i audio) και ψάξε στο google μήπως αναφέρουν και άλλοι με τέτοια κάρτα παρόμοια προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
oracus

Πρόβλημα με ήχο

Δημοσίευση από oracus » 05 Ιούλ 2007 02:33

nske, χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον. Όντως το esd προκαλεί το πρόβλημα γιατί όταν το σκοτώνω όλα λειτουργούν μια χαρά. Θα το ψάξω παραπέρα σύμφωνα με τις ιδέες σου. :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες