Ταμιας σε τραπεζα.Help

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
panos23

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από panos23 » 03 Ιούλ 2007 20:51

Γεια σας παιδια
Προσφατα ειχα κανει καποια test κ περασα κ απο συνεντευξη στην Τραπεζα Πειραιως.Το πτυχιο μου ειναι σχετικο με την πληροφορικη κ αν κ δεν ειχαμε συζητησει κ πολυ ενδελεχως για το ενδιαφερον σχετικα με θεση τους ειχα περασει απο εξω εξω οτι με ενδιαφερει πολυ η πληροφορικη.Σημερα με πηρανε κ μου ειπανε οτι υπαρχει διαθεσιμη θεση για ταμια ομως.
Οποτε ρωταω τι υπευθυνοτητες εχει αυτη η δουλεια,αν ξερετε κατι σχετικα με bonus αλλα κ οτι αλλο νομιζετε οτι πρεπει να αναφερετε οσοι εισαστε του επαγγελματος αλλα κ ολοι οι αλλοι
Ευχαριστω

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Ιούλ 2007 21:49

Να σου απαντήσω φίλε μου μιας κι έχω 3 μήνες εμπειρία από τέτοια θέση.Μετά άλλαξα τμήμα.

Αν σου τύχει κατάστημα με μεγάλη κίνηση,να ξέρεις ότι από τις 08:00 που ανοίγει το κατάστημα μέχρι τις 14:30 που κλίνει-παρασκευή στις 14:00- δε θα σηκώσεις κεφάλι.Ιδίως αν είστε λίγα ταμεία.Ώρα προσέλευσης είναι η 07:45,όπου πας,και αρχίζεις την προετοιμασία της ημέρας.Ανοίγεις τον Η/Υ σου και μπαίνεις στο σύστημα.Ο κεντρικός ταμίας σου δίνει χρήματα που σημειώνεις σε ειδικό έντυπο ότι παρέλαβες,αφού τα μετρήσεις.Στη διάρκεια της ημέρας ασχολείσαι με αναλήψεις,καταθέσεις,μεταφορές κεφαλαίων,επιταγές.Στο τέλος,αφού κλήσει το κατάστημα,μετράς τα δελτία καταθέσεων και αναλήψεων ξεχωριστά,το ποσό που βρίσκεις π.χ1000€/καταθέσεις-500€ αναλύψεις =500€+1000€ άνοιγμα= 1500€ πρέπει να έχεις στο ταμείο.Εννοείται ότι πρέπει να συμφωνεί και το σύστημα με το ποσό.Αν υπάρχει διαφορά αρχίζει να σε λούζει κρύος ιδρώτας.Ξαναμετράς κοιτάζεις μήπως κάποια ανάληψη την έβαλες στις καταθέσεις ή το αντίστροφο και ξανά από την αρχή.Αν το λάθος δεν είναι λογιστικό και είναι ταμιακό,καλείσαι να τα βάλεις από την τσέπη σου.Αφού μετρήσεις τα χρήματα και τα μετρήσει και ο κεντρικός ταμίας ή ο προϊστάμενος είσαι έτοιμος και ανακουφισμένος να πας στο σπιτι σου.Στις 15:15.Φυσικά κανείς σχεδόν δε φεύγει πριν τις 16:00 διότι απλώς δεν έχει τελειώσει.Υπερωρίες δεν πληρώνουν.Αυτό που παίρνεις εκτός από το μισθό,είναι ένα επίδομα περίπου 200€ για τυχόν λάθη που θα κάνεις.Και πίστεψε με,ταμίας χωρίς να έχει βάλει από την τσέπη του έστω και 1€ δεν υπάρχει.Θέλει καθαρό μυαλό,να είσαι ξεκούραστος και να σκέφτεσαι αυτό που κάνεις και τίποτε άλλο.Όσο και απλό να φαίνεται δεν είναι.Όλοι οι ταμίες έχουν άγχος.Αλλά τι να κάνουν;Μερικοί πάνε για προσωρινά,πιστεύοντας ότι θα βγουν από το ταμείο.Αυτό γίνεται,αλλά σπάνια.Αν είσαι καλός στο ταμείο,σε κρατούν.Αν δεν είσαι,εισιγείται ο δ/ντής και σε διώχνουν.Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδη.Η επιλογή είναι δική σου.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από cherouvim » 03 Ιούλ 2007 22:14

Και από μισθούς τι παίζει;

panos23

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από panos23 » 03 Ιούλ 2007 22:15

Αραγε θα υπαρχει περιπτωση αμα παω ταμιας να μετακινηθω ας πουμε μετα στο τμημα μηχανογραφησης??Θα υπαρχει τετοια περιπτωση??
Εσυ πως κ εφυγες στους 3 μηνες??

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Ιούλ 2007 22:33

Κοίτα,περίπτωση υπάρχει,αλλά είναι πολύ μικρή.Εγώ έφυγα επειδή από την αρχή με ήθελαν σε άλλο τμήμα.Απλώς τελικά ο άλλος δεν έφυγε και για να μην με απολύσουν μία μέρα μετά την υπογραφή σύμβασης και μου καταβάλουν αποζημίωση,μου πρότιναν τη θέση και την αποδέχτηκα.Εντάξει δεν έχασα κιόλας.Καλή εμπειρία είναι.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Ιούλ 2007 22:35

cherouvim έγραψε:Και από μισθούς τι παίζει;
Πρώτος μισθός 875€ μεικτά.Καθαρά περίπου 650€

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Ιούλ 2007 22:37

Συνήθως η μετακίνηση είναι σε επίπεδο καταστήματος.Δηλαδή βγαίνεις από το ταμείο και σε βάζουν υπεύθυνο καταθέσεων.Οι μετακινήσεις σε κεντρικές διοικήσεις είναι σπάνιες,αλλά όχι απίθανες.Τι σπουδές έχεις αν επιτρέπεται;ΑΕΙ/ΤΕΙ ή ΙΕΚ;

panos23

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από panos23 » 03 Ιούλ 2007 22:41

Περιμενα οτι ο μισθος θα ηταν περισσοτερος.Πολυ λιγα τα βλεπω τα λεφτα...
Διπλωμα ΤΕΙ εχω

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Ιούλ 2007 22:45

Για το δίπλωμα ΤΕΙ και για πτυχία ξένων γλωσσών υπάρχει προσαύξηση.Π.χ για το ΑΕΙ είναι +20% στον βασικό μισθό.Οι τραπεζίτες κοιτάζουν να κάνουν μειώσεις μισθών,όχι να τους αυξήσουν!

panos23

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από panos23 » 04 Ιούλ 2007 00:19

Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον
Θελει πολυ σκεψη παντως ρε γμτ...
Κ γενικα κ απο το περιβαλλον μου αλλα κ απο διαφορα αλλα forum οι μισοι λενε οτι ειναι μια βαρετη δουλεια που κανεις τα ιδια κ τα ιδια κ οι αλλοι μισοι οτι ειναι μια δουλεια που γινεσαι στην ουσια ρομποτ,που δεν εχεις χρονο ουτε να κατουρησεις :o αμα πεσεις σε κεντρικο καταστημα,με πολλες ευθυνες κ μεσα στο αγχος

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Ιούλ 2007 02:22

Δεν είναι απλά μηχανική δουλειά, είναι δουλειά μηχανής. Αυτό τα λέει όλα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από Banavas » 04 Ιούλ 2007 08:43

aguila21 έγραψε:Πρώτος μισθός 875€ μεικτά.Καθαρά περίπου 650€
:o :o :o
Αν πράγματι πέρνεις μόνο τόσα λεφτά καλύτερα να κάνεις delivery πίτσες, καλύτερη κονόμα έχει. :wink:
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από cherouvim » 04 Ιούλ 2007 09:42

Ανάλογα τα σχέδια για τη ζωή του, και τις τωρινές ανάγκες και υποχρεώσεις. Το σουβλακοdelivery δεν σε αναπτύσσει καθόλου και σίγουρα δεν έχει προοπτικές. Εκτός από τις σπάνιες περιπτώσεις deliveraδων που μετά από χρόνια ανοίξανε πίτες του παππού και τώρα αράζουν.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιούλ 2007 11:04

Banavas έγραψε:
aguila21 έγραψε:Πρώτος μισθός 875€ μεικτά.Καθαρά περίπου 650€
:o :o :o
Αν πράγματι πέρνεις μόνο τόσα λεφτά καλύτερα να κάνεις delivery πίτσες, καλύτερη κονόμα έχει. :wink:
και καλή ασφάλιση και εξασφαλισμένο μέλλον...

δε καταλαβαίνω μερικά πράγματα... με πόσα θέλετε να είναι η πρώτη σας δουλειά; με 3 χιλιάρικα; αυτές είναι οι τιμές...

κι εγώ όταν ξεκίνησα τους πρώτους μήνες έπαιρνα 120.000 δρχ. το πως εξελίχθηκε αυτό μετά στους 3 και στους 10 μήνες ήταν γι' αυτά που έδειξα ότι μπορώ να κάνω και μπορώ να μάθω, αλλά από τον τότε βασικό ξεκίνησα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
kwstas_pap

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από kwstas_pap » 04 Ιούλ 2007 11:37

αν έχει χρόνο και όρεξη για περιπέτεια (κάτι που η ηλικία σου φαντάζομαι ότι το επιβάλλει!) τότε ξεκίνα να δουλεύεις ταμίας το πρωί και delivery το βράδυ.
Σε τρεις μήνες βάλτα κάτω και δες τι σε συμφέρει ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΕΙΣ..

αν πάλι και τα 2 είναι για τα μπάζα τότε μετά τον πρώτο μήνα παράλληλα ψάχνε αγγελίες.

Η αγορά εργασίας δεν είναι δύσκολη. Μόνο υπομονή και πείσμα χρειάζεται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης