Ταμιας σε τραπεζα.Help

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από Banavas » 04 Ιούλ 2007 11:43

cordis έγραψε: και καλή ασφάλιση και εξασφαλισμένο μέλλον...

δε καταλαβαίνω μερικά πράγματα... με πόσα θέλετε να είναι η πρώτη σας δουλειά; με 3 χιλιάρικα; αυτές είναι οι τιμές...

κι εγώ όταν ξεκίνησα τους πρώτους μήνες έπαιρνα 120.000 δρχ. το πως εξελίχθηκε αυτό μετά στους 3 και στους 10 μήνες ήταν γι' αυτά που έδειξα ότι μπορώ να κάνω και μπορώ να μάθω, αλλά από τον τότε βασικό ξεκίνησα.
Δεν ξέρω πόσο ανέβηκες στους 10 μήνες από αυτό που έδειξες όμως στην τράπεζα ότι και να δείξεις εκεί θα μείνεις.

Για μένα υπάρχουν δύο ειδών τύποι ανθρώπων, αυτοί που βολεύονται με ότι κάτσει και αυτοί που κυνηγάνε τη ζωή και πετυχαίνουν το κάτι παραπάνω ή και πολύ παραπάνω.
Προσωπικά θεωρώ οτι οποιαδήποτε υπαλληλική σχέση έχει ένα σαφές προκαθορισμένο, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, χαμηλό όριο.

Δεν κατηγορώ κανέναν όποια επιλογή και να κάνει απλά θέτω τα πράγματα στην κανονική τους διάσταση.

Επιπλέον σας λέω οτι άνθρωπος ιδιοκτήτης επιχείρησης παρέδιδε πίτσες. (γιατί άραγε;)
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
billt

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από billt » 04 Ιούλ 2007 11:50

panos23 έγραψε:Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον
Θελει πολυ σκεψη παντως ρε γμτ...
Κ γενικα κ απο το περιβαλλον μου αλλα κ απο διαφορα αλλα forum οι μισοι λενε οτι ειναι μια βαρετη δουλεια που κανεις τα ιδια κ τα ιδια κ οι αλλοι μισοι οτι ειναι μια δουλεια που γινεσαι στην ουσια ρομποτ,που δεν εχεις χρονο ουτε να κατουρησεις :o αμα πεσεις σε κεντρικο καταστημα,με πολλες ευθυνες κ μεσα στο αγχος
Opos leei kai to anekdoto :

Pigene na doulepseis tamias, na mathis ti douleia gia na anoixeis diki sou trapeza :lol:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιούλ 2007 12:39

cordis έγραψε:
Banavas έγραψε:
aguila21 έγραψε:Πρώτος μισθός 875€ μεικτά.Καθαρά περίπου 650€
:o :o :o
Αν πράγματι πέρνεις μόνο τόσα λεφτά καλύτερα να κάνεις delivery πίτσες, καλύτερη κονόμα έχει. :wink:
και καλή ασφάλιση και εξασφαλισμένο μέλλον...

δε καταλαβαίνω μερικά πράγματα... με πόσα θέλετε να είναι η πρώτη σας δουλειά; με 3 χιλιάρικα; αυτές είναι οι τιμές...

κι εγώ όταν ξεκίνησα τους πρώτους μήνες έπαιρνα 120.000 δρχ. το πως εξελίχθηκε αυτό μετά στους 3 και στους 10 μήνες ήταν γι' αυτά που έδειξα ότι μπορώ να κάνω και μπορώ να μάθω, αλλά από τον τότε βασικό ξεκίνησα.
1) o webmastoras echei dikio... oso afora ta lefta... ti perimenes?

2) san tamias ta lefta einai perisotera apo tous ipolipous ipalilous tis idias M/K, logo kapion extra epidomaton

3) min akous ton kathe ena na sou leei to makri tou kai to konto tou... oti diapragmateutikes, sinfonises me ton ergodoti sou auto tha pareis, oti thesi apodechteis kai enoite oti sinfonisei o ergodotis, "auti tha pareis"

4) kathe trapeza dinei diaforetikes apolaves, tora mporei na paizeis stin diafora monadon euro mporei na pezeis, dekadon kai ekatontadon, ischiei to (3)

5) kathe trapeza einai diaforetiki, allo pireos allo alpha allo eurobank

6) an deis oti i thesi den sou paei min akous tispaparies pou sou leei o kathenas, echeis tin epilogi na "deis/sizitiseis" gia esoteriki metakinisi eite mesa sto idio katastima eite mesa stin idia eteria (kai i trapeza einai eteria) eite akoma kai ston idio omilo (efoson i trapeza anoikei se omilo). An nomizeis oti den "se akoune" den vlepeis "dieksodous" eiparchoun kai allou portokalies pou kanoun kai lemonia
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από manolism » 04 Ιούλ 2007 14:26

Σε κάποιον του χαρίζανε ένα γάιδαρο και αυτός τον κοίταζε στα δόντια.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 04 Ιούλ 2007 14:59

KGP έγραψε:
1) o webmastoras echei dikio... oso afora ta lefta... ti perimenes?

2) san tamias ta lefta einai perisotera apo tous ipolipous ipalilous tis idias M/K, logo kapion extra epidomaton

3) min akous ton kathe ena na sou leei to makri tou kai to konto tou... oti diapragmateutikes, sinfonises me ton ergodoti sou auto tha pareis, oti thesi apodechteis kai enoite oti sinfonisei o ergodotis, "auti tha pareis"

4) kathe trapeza dinei diaforetikes apolaves, tora mporei na paizeis stin diafora monadon euro mporei na pezeis, dekadon kai ekatontadon, ischiei to (3)

5) kathe trapeza einai diaforetiki, allo pireos allo alpha allo eurobank

6) an deis oti i thesi den sou paei min akous tispaparies pou sou leei o kathenas, echeis tin epilogi na "deis/sizitiseis" gia esoteriki metakinisi eite mesa sto idio katastima eite mesa stin idia eteria (kai i trapeza einai eteria) eite akoma kai ston idio omilo (efoson i trapeza anoikei se omilo). An nomizeis oti den "se akoune" den vlepeis "dieksodous" eiparchoun kai allou portokalies pou kanoun kai lemonia
Άλλη μια παρέμβαση ενός ανθρώπου που νομίζει ότι τα ξέρει όλα,αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρει τίποτα.

Η Τράπεζα Πειραιώς όπως και οι Eurobank,Alpha Bank,ATE,ETE και κάποιες μικρότερες,έχουν συνάψει συλλογική σύμβαση εργασίας με την ΟΤΟΕ www.otoe.gr και προσφέρουν στο προσωπικό τους τις αποδοχές που έχουν συμφωνήσει με την ΟΤΟΕ.Αν εξαιρέσουμε κάποια στελέχη με σημαντική προϋπηρεσία,και γνώσεις,που μπορεί να πάρουν κάτι περισσότερο,οι υπάλληλοι και ιδίως οι κανούριοι αμοίβονται με το μισθολόγιο που έχουν συμφωνήσει τραπεζίτες και ΟΤΟΕ.Είτε στην Πειραιώς είτε στην Alpha είτε στην ΕΤΕ.

Εδώ θα δείτε τις αποδοχές για το 2007 http://www.otoe.gr/ssymvaseis.htm

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιούλ 2007 15:06

aguila21 έγραψε:
Άλλη μια παρέμβαση ενός ανθρώπου που νομίζει ότι τα ξέρει όλα,αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρει τίποτα.

Η Τράπεζα Πειραιώς όπως και οι Eurobank,Alpha Bank,ATE,ETE και κάποιες μικρότερες,έχουν συνάψει συλλογική σύμβαση εργασίας με την ΟΤΟΕ www.otoe.gr και προσφέρουν στο προσωπικό τους τις αποδοχές που έχουν συμφωνήσει με την ΟΤΟΕ.Αν εξαιρέσουμε κάποια στελέχη με σημαντική προϋπηρεσία,και γνώσεις,που μπορεί να πάρουν κάτι περισσότερο,οι υπάλληλοι και ιδίως οι κανούριοι αμοίβονται με το μισθολόγιο που έχουν συμφωνήσει τραπεζίτες και ΟΤΟΕ.Είτε στην Πειραιώς είτε στην Alpha είτε στην ΕΤΕ.

Εδώ θα δείτε τις αποδοχές για το 2007 http://www.otoe.gr/ssymvaseis.htm

se emena i silogiki sinvasei se mia apo tis trapezes pou anafereis "den doulepse" (fisika kai pira perisotera) opos kai gnostou mou se mia alli pou pali anafereis... tora gia tin eurobank den theleis na to analisoume to thema giati einai gnosto oti autoi oi trapeza (kai magkia tis) sichna "pezei me allous orous"

epidi ego eime "mikros kai vlakas" kai ochi "megalos kai eksipnos" fisika diapragmateutika kai pira perisotera...

kai oso afora tous tamies tha eprepe na ksereis oti pernoun extra epidomata apo to na tou dineis lathos plirofories...peri tou ti tha pernei...
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από manolism » 04 Ιούλ 2007 15:14

aguila21 έγραψε:Αυτό που παίρνεις εκτός από το μισθό,είναι ένα επίδομα περίπου 200€ για τυχόν λάθη που θα κάνεις...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιούλ 2007 15:23

nai lunar... mono pou legete epidoma diachirisis...kai ochi gia "tichon lathoi"

episis mporei na iparksei kai epidoma othonis to opio se merikes trapezes simpsifizete me to epidoma diachirisis, epidoma anthigiinis ergasias -an to dikaiologei i ekastote trapeza kai analoga me to meros- kai polla alla

kai ta epidomata os pros ton arithmo auton, ton katamerismo auton kai to poso vgenoun den einai idia se kathe trapeza...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 04 Ιούλ 2007 15:32

Το επίδομα για τη χρήση των Η/Υ είναι θεσμοθετημένο και από την ΑΔΕΔΥ και και από την ΓΣΕΕ και όχι από κάθε ομοσπονδία ξεχωριστά.Πρέπει να το δίνουν.Αλλά δεν το δίνει σχεδόν καμιά ιδιωτική εταιρεία.Το επίδομα ταμείου όπως και αν το έχουν ονομάσει είναι για κάλυψη ελλειμάτων.

Λιγότερα δεν μπορούν να σου δώσουν,περισσότερα ναι.Αλλά καμία μα καμία εταιρεία δε δίνει περισσότερα.Εκτός αν εσύ πήρες περισσότερα λόγω εμπειρίας κλπ.Εκτός αν υπολογίζεις και τυχόν επιδόματα για πτυχίο,ή ξένες γλώσσες.Αυτά τα παίρνουν όλοι.Αλλά σαν μισθός αναφοράς είναι ο εκάστοτε συμφωνημένος μεταξύ τραπεζώ και ΟΤΟΕ.

Για την Eurobank ξέρω πολλά.Αλλά ξέρω επίσης ότι κανείς δεν πληρώνεται λιγότερα από όσα προβλέπεται.

panos23

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από panos23 » 04 Ιούλ 2007 15:38

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας
Πραγματικα δεν θελω να δωσω την εντυπωση αχαριστου σχετικα με την θεση που μου προσφερετε.
Δυστηχως ο μονος ενδοιασμος μου ειναι το αν θα υπαρχουν προοπτικες εξελιξης σε μηχανογραφικο τομεα/πληροφορικη.Θελω να πω οτι αν ειναι να ασχοληθω με τον τομεα της πληροφορικης που εχω σπουδασει τοτε ναι παω για ταμιας.Αν ομως,απο οτι εχω καταλαβει,η πιο συχνη εξελιξη μετα ειναι να με βαλουν στα δανεια ή σε καρτες ε τοτε οχι δεν θα παρω κ ας ειναι καλα τα λεφτα.Νιωθω οτι θα ειμαι εξω απο τα νερα μου (πληροφορικη)
Αι στο καλο γμτ,εχω ανγχωθει...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιούλ 2007 15:49

aguila21 έγραψε:Το επίδομα για τη χρήση των Η/Υ είναι θεσμοθετημένο και από την ΑΔΕΔΥ και και από την ΓΣΕΕ και όχι από κάθε ομοσπονδία ξεχωριστά.Πρέπει να το δίνουν.Αλλά δεν το δίνει σχεδόν καμιά ιδιωτική εταιρεία.Το επίδομα ταμείου όπως και αν το έχουν ονομάσει είναι για κάλυψη ελλειμάτων.

Λιγότερα δεν μπορούν να σου δώσουν,περισσότερα ναι.Αλλά καμία μα καμία εταιρεία δε δίνει περισσότερα.Εκτός αν εσύ πήρες περισσότερα λόγω εμπειρίας κλπ.Εκτός αν υπολογίζεις και τυχόν επιδόματα για πτυχίο,ή ξένες γλώσσες.Αυτά τα παίρνουν όλοι.Αλλά σαν μισθός αναφοράς είναι ο εκάστοτε συμφωνημένος μεταξύ τραπεζώ και ΟΤΟΕ.

Για την Eurobank ξέρω πολλά.Αλλά ξέρω επίσης ότι κανείς δεν πληρώνεται λιγότερα από όσα προβλέπεται.
to epidoma ilektronikou ipologisti mporei na einai thesmothetimeno alla echei kapies paremetrous mesa stis opies einai ipochreomeni mia eteria na to dosei

-tora giati oi perisoteres dimosies epichiriseis i proin sinechizoun na to dinoun... einai giati sinithos to theoroun oi sindikalistes meiosi misthou... einai gnosto to skiniko pou egine me ton papou ston choro otan pige na to aferesei kai i frasi "epidoma molivothikis" echei meinei anekdoto (epidi eime kserolas kai ta gnorizo ola tha afiso se esena na eksigiseis pios einai kai pia trapeza...mpas kai pareis "proagogi" hahahaha) -

episis...den apofasizoun oi sindikalistes gia ta epidomata oute ta "thesmothetoun" (ma pou akoustike auto... diladi tsampa kanoun tis apergies oi "kaimenoi") vgenoun apofaseis apo autous pou mporoun na tis dosoun.

gia glosses epidomata dinoun siggekrimenes trapezes

oi silogikes sinvaseis pou ipografontai metaksi "sindikaliston" (o theos na tous kanei) kai trapezon stin ousia den echoun tipota epipleon na dosoun (me elachistes eksereseis pou echei na kanei kirios me asfalistiko/sintaksiodotiko kai alla) apo to ti ischiei ston idiotiko tomea genikotera (katoteros misthos, epidomata etc)

esi den ksero ti kaneis ego pira perisotera giati apla diapragmateutika .&-

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιούλ 2007 15:50

panos23 έγραψε:Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας
Πραγματικα δεν θελω να δωσω την εντυπωση αχαριστου σχετικα με την θεση που μου προσφερετε.
Δυστηχως ο μονος ενδοιασμος μου ειναι το αν θα υπαρχουν προοπτικες εξελιξης σε μηχανογραφικο τομεα/πληροφορικη.Θελω να πω οτι αν ειναι να ασχοληθω με τον τομεα της πληροφορικης που εχω σπουδασει τοτε ναι παω για ταμιας.Αν ομως,απο οτι εχω καταλαβει,η πιο συχνη εξελιξη μετα ειναι να με βαλουν στα δανεια ή σε καρτες ε τοτε οχι δεν θα παρω κ ας ειναι καλα τα λεφτα.Νιωθω οτι θα ειμαι εξω απο τα νερα μου (πληροφορικη)
Αι στο καλο γμτ,εχω ανγχωθει...
otan ekanes to interview (an ekanes...) to sizitises auto mazi tous?

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από aguila21 » 04 Ιούλ 2007 15:59

Ήταν η πρώτη σου δουλειά όταν διαπραγματεύτηκες;Και για τι αντικείμενο;Αν πάει ένας νέος για να εργαστεί σε μια εταιρεία και θέσει θέμα διαπραγμάτευσης των αποδοχών του,θα του πουν "θα σας ειδοποιήσουμε"!Λες να έχουν ανάγκη τον panos23 και τον κάθε ένα που δεν έχει προϋπηρεσία;Αν η δ/νση προσωπικού βγάλει μια αγγελία μέσα στα γραφεία ότι ψάχνει ταμία,ο κάθε υπάλληλος έχει γνωστό,συγγενή,να προτίνει.Αμέσως θα καλύψουν την ανάγκη τους.

panos23

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από panos23 » 04 Ιούλ 2007 16:08

Περασα κ τα test αλλα κ interview.
Στο interview τους ανεφερα οτι με ενδιαφερει πιο πολυ η πληροφορικη αλλα η συζητηση δεν επικεντρωθηκε σε προτιμηση θεσης αλλα στις γνωσεις μου

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Ταμιας σε τραπεζα.Help

Δημοσίευση από KGP » 04 Ιούλ 2007 16:23

i proti fora pou doulepsa me trapeza (an kai den mporo na po oti einai sostos o oros "doulepsa") itan trapeza stin UK -prin polla chronia- "agorase" tin ereuna mou -pou ekana sto panepistimio- kai fisika KAI EKEI to diapragmateutika.

tora gia elliniki trapeza me vasi to parapano den itan i proti alla kai i proti na itane pali to idio tha ekana.

kai den me endiaferei ti tha kanei i trapeza i poso tha tis kostisei (min ksechname oti to kostos "anazitisis stelechon" opos einai kai o "trendy" oros pou chrisimopioune sto chorio mou, einai oligon ti "tsouchteros") ego milao gia ton pano an nomizei oti mporei thelei etc as to kanei an nomizei oti den thelei den mporei as min to kanei...

Ps ta parapano se trapeza... an kai i proti mou doulia itan sta 14 mou...an enthimoumeno kalos ... kai ekei omos to eicha diapragmateutei ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες