Προγραμμα για αλλαγη meta tags σε πολλες σελιδες ταυτοχρονα

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 05 Ιούλ 2007 12:42

Υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο να αναγνωριζει που βρισκονται τα meta tags σε σελιδες και να μπορεις μεσω αυτου να κανεις μαζικη αλλαγη στα meta tags πολλων σελιδων ταυτοχρονα αντι να τις ανοιγεις μια μια;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιούλ 2007 16:18

Inforapid Search & Replace
http://www.tucows.com/preview/196243
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 05 Ιούλ 2007 16:30

σε ευχαριστω αλλα δεν κανει τη δουλεια ενα απλο search & replacer.

το ζητουμενο ειναι να αναγνωριζει ολες τις meta tags και να τις αλλαζει σε κατι που του βαζω , ανεξαρτητως τι εχουν ηδη μεσα.

το replacer θα χρησιμευε μονο αν ολα τα meta tags ηταν ιδια σε ολες τις σελιδες.

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 05 Ιούλ 2007 17:01

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αυτό μπορεί να σου κάνει:
Alias find and replace
Your program was very user friendly, simple to understand and I was able to accomplish exactly what I wanted to without any extensive learning curve. I am webmaster of a site that archives a vast quantity of stories and articles and it was necessary for me to change the meta tags on all the archived stories. With your program I was able to simply select the directory that contained the archived stories and choose block replace where I entered in <head> for the start tag and </head> for the end tag and then I entered a replacement block containing the new meta tags and clicked on 'replace blocks'. Within seconds that program went through hundreds of archived html files and replaced all the meta tags as instructed and even gave me a report including one file that it excluded. Upon examination I found that the file that it had excluded had an incorrect closing head tag which I corrected and then resubmitted to Find and Replace and it correctly changed the meta tags.
Το κακό είναι ότι δεν ειναι δωρεάν :( αλλά νομίζω οτι ποτέ δεν μπορεις να βρεις ακριβώς αυτό που ψάχνεις δωρεάν!

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 05 Ιούλ 2007 17:04

siderisng έγραψε:Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αυτό μπορεί να σου κάνει:
Alias find and replace

Το κακό είναι ότι δεν ειναι δωρεάν :( αλλά νομίζω οτι ποτέ δεν μπορεις να βρεις ακριβώς αυτό που ψάχνεις δωρεάν!
μμ αυτο πρεπει να κανει, δεν ειχα κανει νυξη για δωρεαν παντως ετσι κι αλλιως :)

Σε ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 05 Ιούλ 2007 22:47

Τέτοιου είδους μετατροπές μπορούν να γίνουν και με custom made scripts, όπως το παρακάτω:

meta.wsf

Κώδικας: Επιλογή όλων

<job>
  <script language="JScript">
    var DESCRIPTION = 'This site is cool'
    var KEYWORDS = 'cool,site'

var fso = WScript.CreateObject&#40;'Scripting.FileSystemObject'&#41;

for &#40;var e = new Enumerator&#40;fso.GetFolder&#40;'.'&#41;.Files&#41;; !e.atEnd&#40;&#41;; e.moveNext&#40;&#41;&#41; &#123;
      var file = e.item&#40;&#41;
      var stream = file.OpenAsTextStream&#40;1&#41;
      var source = stream.AtEndOfStream ? '' &#58; stream.ReadAll&#40;&#41;
      stream.Close&#40;&#41;
      source = source.replace&#40;/&#40;<meta name="description" content="&#41;&#91;^"&#93;*&#40;"&#41;/i, '$1' + DESCRIPTION + '$2'&#41;
      source = source.replace&#40;/&#40;<meta name="keywords" content="&#41;&#91;^"&#93;*&#40;"&#41;/i, '$1' + KEYWORDS + '$2'&#41;
      var stream = file.OpenAsTextStream&#40;2&#41;
      stream.Write&#40;source&#41;
      stream.Close&#40;&#41;
    &#125;

WScript.Echo&#40;'Done'&#41;
  </script>
</job>
Το συγκεκριμένο είναι εντελώς πρόχειρα γραμμένο, και θα καταστρέψει τυχόν binary αρχεία που θα βρει στο φάκελο (εικόνες, exe, κ.λπ). Βασικά καταστρέφει ακόμα και τον εαυτό του! Επίσης δεν κάνει για σελίδες σωσμένες σε utf-8.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 06 Ιούλ 2007 00:47

Οποιοδήποτε εργαλείο που επιτρέπει regex σε search & replace σε files (όπως ο editor που λατρεύω) σου κάνει ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες